Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Facultate matematica

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Buna ziua,intrebarea mea este simpla si necesita un raspuns simplu.Exista in Bucuresti vreo universitate (inafara de universitatea din Bucuresti) care are la licenta programul de matematica??Am cautat la hyperion ,spiru ,titu maiorescu si nu am gasit nimic...poate mi a scapat mie ceva...Fara raspunsuri off topic

Edited by grapefruit, 11 June 2019 - 11:07.


#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Politehnica

#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Daca ai cautat(adica ti-a trecut prin cap) la Hyperion ,Spiru ,Titu maiorescu si nu ai gasit te pot ajuta eu. Sa-mi zici de cand vrei sa figurezi ca student, ce note vrei la Matematici Speciale, Algebra I, II, III. Sper sa-mi mearga imprimanta.

On: Unibuc si Poli. Restul nu exista.

Edited by Rhesus, 11 June 2019 - 11:19.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Uite pomelnicul lor: https://www.edu.ro/s...158 - 2018 .pdf

Edited by neagu_laurentiu, 11 June 2019 - 11:23.


#5
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
La politehnica nu exista... nu ma refer la stiinte ingineresti.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai, normal ca nu exista, au doar un departament, in cadrul carora intra Stiintele aplicate.
Tu vrei matematica pura, fara informatica ?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgrapefruit, on 11 iunie 2019 - 11:36, said:

La politehnica nu exista... nu ma refer la stiinte ingineresti.
Pai sunt bune si alea, sunt echivalente studiile cu cei de la matematica, pentru a preda in invatamant. Parca asta doreai.

#8
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

View PostRhesus, on 11 iunie 2019 - 11:18, said:

Daca ai cautat(adica ti-a trecut prin cap) la Hyperion ,Spiru ,Titu maiorescu si nu ai gasit te pot ajuta eu. Sa-mi zici de cand vrei sa figurezi ca student, ce note vrei la Matematici Speciale, Algebra I, II, III. Sper sa-mi mearga imprimanta.

On: Unibuc si Poli. Restul nu exista.
Mituri de pe vremuri de mult apuse. Diplome la imprimanta nu mai scoate nimeni.

#9
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013

View Postneagu_laurentiu, on 11 iunie 2019 - 12:04, said:

Pai sunt bune si alea, sunt echivalente studiile cu cei de la matematica, pentru a preda in invatamant. Parca asta doreai.
Cu alea pot preda doar la gimnaziu... (m-am uitat pe centralizator) in plus mi-as dori sa fie de 3 ani.Stiu ca exista programul de reconversie insa este putin mai complicat pentru ca exista posibilitatea sa nu iau licenta acum in iunie.(am 2 restante)

Edited by grapefruit, 11 June 2019 - 14:32.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postgrapefruit, on 11 iunie 2019 - 14:21, said:

Cu alea pot preda doar la gimnaziu... (m-am uitat pe centralizator) in plus mi-as dori sa fie de 3 ani.Stiu ca exista programul de reconversie insa este putin mai complicat pentru ca exista posibilitatea sa nu i-au licenta acum in iunie.(am 2 restante)
Eu sper sa nu i-ei nimic.

#11
Serafim636

Serafim636

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.06.2019

View Postgrapefruit, on 11 iunie 2019 - 11:06, said:

Buna ziua,intrebarea mea este simpla si necesita un raspuns simplu.Exista in Bucuresti vreo universitate (inafara de universitatea din Bucuresti) care are la licenta programul de matematica??Am cautat la hyperion ,spiru ,titu maiorescu si nu am gasit nimic...poate mi a scapat mie ceva...Fara raspunsuri off topic
Nu exista decat la Universitatea din Bucuresti si Politehnica Bucuresti

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgrapefruit, on 11 iunie 2019 - 14:21, said:

Cu alea pot preda doar la gimnaziu... (m-am uitat pe centralizator) in plus mi-as dori sa fie de 3 ani.
Poti si la liceu (tot in centralizator spune) dar dupa cum bine stii, mai trebuie un master. Insa da, de ce sa faci 4 ani, cand poti 3. Doar daca poti echivala ceva la Poli cu ce ai facut actualemente, sa rezulte o durata mai scurta.

View Postgrapefruit, on 11 iunie 2019 - 14:21, said:

Stiu ca exista programul de reconversie
Nu ti se aplica, e pentru cadrele didactice in functie, nu pentru cei din afara sistemului.

Edited by neagu_laurentiu, 11 June 2019 - 15:00.


#13
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Eu in momentul asta sunt inscris la titularizare .Ca maistru pe disciplina automatizari,chiar ieri am sustinut proba practica.(Pentru absolventii din promotia curenta se face o exceptie si se pot inscrie chiar daca nu au terminat)Legat de poli ..chiar nu imi doresc o licenta de matematici aplicate urmate de un master la fel.Tintesc spre un program de matematica pura si dupa un master de matematica didactica Sau daca termin in iunie master in domeniul licentei si reconversie


#14
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostSerafim636, on 11 iunie 2019 - 14:25, said:

Nu exista decat la Universitatea din Bucuresti si Politehnica Bucuresti

1) Nazdravania cu politehnica (ingierul reciclat in prof de mate) trebuie verificata si confirmata. Am mari rezerve ca un inginer ar putea preda matematica de liceu; ca ar avea aceasta capacitate. Te uiti un pic pe prgrame si vezi ca la Politehnica nu ai cum sa acoperi programa de la Universitate. Pe vremea comunistilor, inginerii aveau dreptul de a predea doar matetrii tehnologice, de specialitate: lacatuserie, electrotehnica, minerit, zugraveli,...
Un profesor de matematica de liceu/gimnaziu teoretic ar trebui sa fie capabil sa pregateasca un elev pt a ajunge la faza repubicana a olimpiadelor de matematica.
Ca profesor de matematica trebuie sa ai capacitatea de a pregati elite !

2) La Universitate, un absolvent de informatica sau tehnologia informatiei, nu are dreptul sa predea matematica. La sectia informatica poti face facultativ modulul de pedagogie. Faci practica la licee din Bucuresti, si dupa licenta poti preda informatica si nimic mai mult.
Foarte mari diferentele de cerinte la disciplinele matematice intre sectiile matematica si informatica. Matematica de la informatica e o jucarie in comparatie cu cea de la matematica.

3) Probabil ca absolvirea sectiei de matematica-informatica (specializare de anul II al sectiei de matematica) iti permite sa fii prof atat de informatica cat si de matematica.

Edited by RomeoM, 12 June 2019 - 10:05.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRomeoM, on 12 iunie 2019 - 09:50, said:

1) Nazdravania cu politehnica (ingierul reciclat in prof de mate) trebuie verificata si confirmata.
E si verificata si confirmata. In http://titularizare.edu.ro/2019/ la capitolul studii aferente posturilor.
Si nu e vorba de orice inginer, doar o singura specializare (Matematica si informatica aplicata in inginerie), uite programa: http://fsa.pub.ro/wp.../PI-licenta.pdf

View PostRomeoM, on 12 iunie 2019 - 09:50, said:

3) Probabil ca absolvirea sectie de matematica-informatica (specializare de anul II al sectiei de matematica) iti permite sa fii prof atat de informatica cat si de matematica.
Adevarat.

View PostRomeoM, on 12 iunie 2019 - 09:50, said:

Ca profesor de matematica trebuie sa ai capacitatea de a pregati elite !
Hai las-o ca macane. Toti profesorii trebuie ai aiba acest obiectiv. Si orice alta stiinta umanista are "matematica" ei daca vrei, logica nu-i doar apanajul matematicii, o gasim in toate.

Edited by neagu_laurentiu, 12 June 2019 - 10:11.


#16
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postneagu_laurentiu, on 12 iunie 2019 - 10:06, said:

E si verificata si confirmata. In http://titularizare.edu.ro/2019/ la capitolul studii aferente posturilor.
Si nu e vorba de orice inginer, doar o singura specializare (Matematica si informatica aplicata in inginerie), uite programa: http://fsa.pub.ro/wp.../PI-licenta.pdf

1) A mai existat un experiment falimentar acum 15 ani: inginerilor someri li s-a oferit posibilitatea de a fi reconvertiti in profesori de informatica in urma unor cursuri de sambata si duminica la politehnica timp de trei ani. A fost un dezastru pentru elevi, generatii interegi au trecut prin mainile asa-zisilor profesori fara sa invete nimic. Dupa 7-8 ani de predare, unii din acei ingoineri-profesori au inceput sa inteleaga cate ceva din C. Experimentul cu inginerii reconvertiti in profi de informatica a fost abandonat definitiv de Universitatea-Politehnica Bucuresti dupa 3-4 ani de produs rebuturi in serie. Cunosc doua cazuri concrete. Cunosc de asemenea cazuri in care asa-zisii profesori de informatica, care atunci cand a aparut posibilitatea de titularizare, au revenit la tehnologiile de lacatuserie pe care le stapaneau, renuntand la orice ambitie de a preda informatica.

2) Medicina, matematica nu se fac la distanta. Informatica se poate face la distanta DAR MATEMATICA NU !
Daca esti sincer cu tine si vrei sa fii profesionist, mergi din start la Universitate-Matematica.

Altfel te realizezi profesional, dar vei avea pe constiinta generatii de elevi.

DOAMNA ANDRONESCU AR TREBUI SA LASE UN TIMP POLITICA LA O PARTE, SI SA LICHIDEZE CORUPTIA DE LA UNIVERSITATEA POLITEHNICA BUCURESTI SI DIN MINISTERUL EDUCATIEI !

RUSINE DOAMNA ANDRONESCU PT GOLANEALA PRIN CARE ATI TRANSFOIRMAT UNIVERSITATEA POLITEHNICA IN FABRICA DE DIPLOME PT PROFESORI DE MATEMATICA !

RUSINE PSD, ALDE, PNL, PMP ... !

View Postneagu_laurentiu, on 12 iunie 2019 - 10:06, said:

Hai las-o ca macane. Toti profesorii trebuie ai aiba acest obiectiv.
Iti gasesc scuze din faptul ca fiind inginer de profesie, nu ai inteles diferentele intre matematica de la politehnica si cea de la matematica.
Matematica inseamna mult mai mult decat sa calculezi limite, derivate si integrale.

Daca ai fi trecut printr-o facultate de matematica mi-ai fi dat dreptate !
daca exista stricta specisalizare in IT sa zicem, cu atat mai mult ar trebui sa fie o mare diferenta intre inginer si profesor.

Edited by RomeoM, 12 June 2019 - 10:43.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRomeoM, on 12 iunie 2019 - 10:29, said:

matematica nu se fac la distanta
De ce nu? Daca ai un suport de curs bun, merge. Nu stiu ce cursuri ofera facultatile pentru sectiile la distanta dar in teorie, cu un curs bun, detaliat, exemple suficiente, ar merge.

View PostRomeoM, on 12 iunie 2019 - 10:39, said:

Matematica inseamna mult mai mult decat sa calculezi limite, derivate si integrale.
Matematica inseamna sa gandesti si sa relationezi cu elementele din poveste intr-un mod ce are sens. Dar gandire gasim si in alte domenii. Care-i diferenta intre a gandi la matematica notiunile abstracte si logica/operatiunile aferente ori a gandi cu alte notiuni abstracte ori nu si logica aferenta lor din cu totul alte domenii? Gandirea e similara, instrumentul difera.

Edited by neagu_laurentiu, 12 June 2019 - 10:46.


#18
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postneagu_laurentiu, on 12 iunie 2019 - 10:40, said:

De ce nu?
Pe vremea comunistilor a existat matematica la fara frecventa si la seral. Pt fiii nomenclaturii comuniste si pt smecheri, care doreau sa evite repartizarea obligatorie de 3 ani.
Seralistul, obligatoriu angajat le spuea celor de la servici ca este obosit pt ca a fost la cursuri seara, iar profesorilor de la facutlate ca e obosit pt ca a muncit din greu 8 ore pe zi.
Dupa revolutie aceaste forme de invatamant au fost desfintate. S-a dovedit ineficienta lor pt mase mari de 'studenti'. A existat si inginerie la seral - 6 ani. Au existat in anii 80 facultati muncitoresti (ingineresti) pt muncitorii care lucrau la IMGB, 23 August, Republica, Grivita Rosie, si care au scos cateva generatii de ingineri ratati. Dupa revolutie toate au fost desfintate.

Chestia asta cu inginerii care devin profesori de matematica, in mod sigur e facuta pt smecherii care nu pot sau nu vor sa invete matematoica, dar vor sa-i invete pe altii.
Universitatea Bucuresti ofera an de an 200 de locuri pt profesori. S-a intrat si cu 5 in unii ani. Dar in primul an 20-30% au abandonat pt ca e foarte greu.

Andorneasca si cine a mai aprobat si sustinut de-a lungul timpului aceasta golaneala, trebuiau umflati si condamnati in regim de urgenta, de catre DNA, iar sectia desfintata si revenirea la normalitate.

Noi avem pe unii care muncesc din greu, care vin la restante, stau toata vara pt examene greu de luat pe care le dau de 3-4 ori, si altii care defileaza prin Politehnica, in final toti avand drepturi egale. Sunt cativa profesori la universitate de care nu treci pana nu dovedesti ca meriti cu adevarat 5-ul.

PS Pe vremea comunistilor, exista o sectie a Fac de Matematica: matematica-fizica 3 ani. In momentul in care stiai cat de mari sunt dificultatile la sectia de matematica, aveai posibilitatea sa optezi pt acesta sectie. Dupa ce o absolveai aveai dreptul de a preda matematica sau fizica la clasesle V-X.  Diferentele de salarizare nu erau mari. Un elev se putea decide din start unde sa mearga pe masura posibilitatilor intelectuale. Dar si la mate - fizica 3 ani exista severitate.

Edited by RomeoM, 12 June 2019 - 11:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate