Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Ce sa-i cumpar copilului meu ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
WaRiO

WaRiO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 26.11.2005
poti sa iei GAMECUBE-ul ca o alternativa in zilele ploioase sau de iarna cand nu prea poti sa te plimbi cu rolele sau cu bicicleta iar la inot nici nu ma gandesc daca-s 5 grade afara...seria de jocuri cu mario e super pt copii,iar daca te intereseaza un GC la mana a doua i`m the man...:)

#38
supernova83

supernova83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.05.2006
O solutie foarte buna dupa pararea mea (dar momentan in stadiu de experiment) impotriva sedentarismului ar fi folosirea unor tehnologii mai avansate, care sa motiveze anumite persoane sa isi modifice mai des pozitia in spatiu. Eu lucrez la un institut de inteligenta artificiala si in prezent se cerceteaza o entitate radioactiva care poate penetra orice material, fiind deasemenea capabila sa isi modifice forma pe parcursul traseului. Va fi o sfera de cativa centimetri diametru, dotata cu un senzor termic, nedetectabila cu ochiul liber, care va putea fi coordonata prin satelit ca sa se deplaseze in orice moment pe drumul cel mai scurt (din punct de vedere euclidian) spre individul vizat. Persoanele care vor sa scape de sedentarism ar putea procura (in urmatorii 20-30 de ani) o astfel de sfera dintr-un laborator stiintific, viteza acesteia fiind ajustata sa zicem la 10 kilometri / ora. In momentul in care sfera isi atinge individul tinta, ii provoaca acestuia o durere foarte mare - dar care dispare dupa 20-30 de minute, sfera fiind lansata din nou de la laboratorul de unde a fost procurata.

Poate ce va zic eu acum suna un pic a idee SF, dar acest tratament a fost deja aplicat cu succes soarecilor de laborator. Ea poate actiona de la orice distanta de obiectul vizat, costul producerii nu este foarte mare; singura problema care o infrutam momentan este conservarea imperfecta a energiei - astfel ca in parcurs de cateva ore ea isi pierde proprietatile.

#39
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Deci,nu imi vine sa cred ceea ce am citit .De unde ai venit frate direct pe topicul asta si incepi cu sfere si sateliti ?Noi vorbeam de jocuri ,de nintendo etc..Plus ca nu am inteles nimic ,cum te scapa sfera aia de sedentarism..Te alearga prin tot orasul si cand te prinde te curenteaza ? :w00t: .Mareee e gradina ta,Doamne !
-----------
RoVal1972 iti recomand sa astepti pana in toamna cand va aparea Nintendo Wii .Va fi o consola revolutionara prin modul de control al personajelor si e cel mai distractiv lucru pe care il poti oferi unui pusti.
Plus ca vor merge pe ea si jocurile Gamecube......

#40
Ioan.S

Ioan.S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.04.2006
Mai bine angajez pe cineva sa ma bicuiasca, e mai practic, mai ieftin si mai "sanatos". Ba nu! Mai bine fac sex cu prietena mea.

#41
alecsg

alecsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.04.2006
Cred ca oricare consola e buna la casa omului mai protejezi PC -ul !Rog pe ACIDUZZU sa-mi spuna si mie cum copie el jocuri XBOX pe hardul acestuia ?Ruleaza normal !Am si eu o consola dar folosesc doar jocul ptr rulare .

#42
supernova83

supernova83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.05.2006

View PostIoan.S, on May 14 2006, 18:16, said:

Mai bine angajez pe cineva sa ma bicuiasca, e mai practic, mai ieftin si mai "sanatos". Ba nu! Mai bine fac sex cu prietena mea.
:w00t:

#43
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Eu recomand cu caldura o minge de basket si abonament lunar la bazin.....Face mult mai bine si la copil dar si la parinti..... :peacefingers:


PS: ontopic, e mai util un PC decat o consola....

#44
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
Foarte buna decizia de a-ti tine departe copilul de calculator/consola la varsta asta. Abia pe la 10 anisori ar trebui sa-l inveti sa foloseasca PC-ul, si sa ii prezinti cateva jocuri. Un singur avertisment insa privind jocurile pe calculator: tine-l cat mai departe de MMORPG-uri.

#45
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Sfat prost, si asta vine de la unul care avea primul calculator "personal" un 086 antic pe vremea cand tata avea un 486 DX-2, pe la fenomenala varsta de vreo 5-6 anisori si era fericit ca putea juca Chessmaster (sah) si jocul ala cu masini, Test Drive 1, si Formula 1 GP si alte jocuri frumoase in 2 culori, negru si verde, sub MS-Dos cu NC. Recunosc ca tot pe a lu' tata ma jucam mai mult, ca era color.  Oricum, avantaje sunt o gramada, trebuie doar sa ii gasesti programe adecvate pt el... si sa ii pui o limita, sa nu stea cat vrea el. :) Ce vroiam de fapt sa zic e ca nu are rost sa nu il inveti pe copil cu calculatorul, daca tot ai calculator acasa. E o scula buna, atat pt jocuri si pt alte chestii si o sa il ajute mult mai incolo. Ce vrei, sa invete la scoala? :confused:

P.S. Partea cu MMORPG-uri din sfat e buna.

P.P.S. Doua chestii as recomanda: un calculator mai slabut pe mai incolo, nu neaparat care sa fie "al lui", dar cu care poata face ce vrea el daca vrei sa fii sigur ca nu face prostii pe al tau cand invata sa foloseasca windowsul, ca sa eviti intrebari de genu "tati, ce trebuia sa faca format d: ca nu mai gasesc jocurile" (nu, nu vb din experienta mea) :lol:, si vezi ca sunt multe jocuri mai vechi dar faine. A, si multa rabdare pt explicatii.

later edit: P.P.P.S. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa il duci in continuare pe la bazin, pe afara si alte cele. Cu moderatie (multa moderatie, pt inceput), se poate impaca si calculatorul cu restul. :)

Edited by AlexIP, 07 June 2006 - 23:10.


#46
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostRoVal1972, on Mar 29 2006, 19:34, said:

Dragilor,

Am renuntzat in acest moment la ideea unei console. Am inceput sa iesim zilnic impreuna cu bicicleta si rolele. De luna viitoare incepem inotul. Saptamana asta am inceput cursurile de engleza.
Poate o sa-i iau totusi un Nintendo mic sau un Game Cube pe care poate juca jocuri de copii cu Tom& Jerry si alte personaje decente din cartoons si care nici nu costa.

Pe de alta parte, voi investi in PC ul meu care sta sa crape la cat de incet merge si la lipsa de spatiu pe HDD.
Nu de alta, da vreau neaparat sa joc un NSF nou (la mine merge doar Porsche Unleashed), sau ultimul GTA sau ceva de strategie nou. In plus, softurile astea noi papa resurse la greu.

Thanks again tuturor pentru variatele pareri.
Sper ca vor folosi si altor parinti in aceeasi situatie cu mine.
Toate bune!
Valentin.

:peacefingers:  :peacefingers:  :peacefingers:  felicitari

View Postnoir2501, on Mar 30 2006, 11:01, said:

de asta ce zici?
este varsta ideala pentru un copil sa invete GO.

Ii ofera o foarte rapida dezvoltare intelectuala, il invata sa fie atent, rabdator, sa calculeze... multe multe altele

si pasiunea se mentine pana la o varsta "inaintata"... :P

Edited by Ioan.S, 12 June 2006 - 09:29.


#47
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Eu recomand un ps 2 .dupa cum am auzit si tie iti plac asa ca daca ai ps2 poti juca unele jocuri mai repede decat sa astepti sa apara p computer.eu am avut un ps1 p la vreo 5-6 ani asa si ma chinuiam sa trec.tin minte si acum ca nu ii facusem modificare sa mearga jocurile piratate si aveam doar 3 jocuri :)) tomb raider care era prea mare si nu aveam cardu ala pt salvari si mereu ajungeam p la nivelu 3 si acolo muream. inca unu a bug's life parca p care l-am terminat fara sa stiu sa citesc sau chestii destia(toate jocurile erau in germana parca) si colin mcrare 2 parca pe care il jucam de ma dureau mainile pt ca nu puteam sa salvez :))

#48
thundax33

thundax33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 13.11.2005
fiica mea se joaca de la varsta de 4 ani pe playstation 1, a rupt sims pe PlayStation 2 , iar acum datorita lu' tac-su se joaca pe PS3 .
in nici un caz n-o atrage pc-ul , unde stai incomod pe scaun cu nasul lipit de monitor .

#49
supernova83

supernova83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.05.2006
Nici eu nu as favoriza jocuri gen Nintendo asa devreme ..
Am auzit de un proiect organizat de o fundatie din Cluj, si la care copii de varsta baiatului tau ar putea fi receptivi. In mare fiecare voltuntar va trebui sa spele cativa copii de tigan (samponul, buretele si sapunul fiind asigurate de catre fundatie). Beneficiul este bilateral! Pe langa anumite facilitati, copilul tau se va deprinde cu miscarea si cu anumite notiuni de toaleta. Si cum "Un Cluj igienizat incepe cu un rom curat", se vor simti si copiii strazii mai bine apreciati.

#50
Lin-Kuei

Lin-Kuei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.12.2006

View Postsupernova83, on Dec 26 2006, 12:33, said:

Un Cluj igienizat incepe cu un rom curat

Doamne! Cata caterinca!!!

#51
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Iar am ramas paf  :w00t:  De unde le scoti frate ? Cum sa duc eu copilu sa spele aurolacii din gara ?
Poate doar cu masina de pompieri si sa puna furtunul pe ei :D Asta da distractie mai tare ca pe Nintendo Wii .
Cred ca un slogan de genul ar suna foarte bine si in Bucuresti : " Un Ferentari european incepe un un tigan meloman " si sa se bage muzica simfonica la maxim in difuzoare stradale :roflmaofast:

#52
supernova83

supernova83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.05.2006
E bine ca face sport de la o varsta asa de frageda, insa eu zic ca trebui obisnuit si cu o dieta mai variata. Pentru a-i imbuntatti sistemul imunitar, cred ca ar fi o idee buna sa se spele pe maini inainte de masa, numai cu apa. Pentru inceput doar in cazul in care a stat in casa, spre a se evita contactul cu un numar prea mare de patogeni. Dupa ce se obisnuieste, o cantitate foarte mica de alcool izopropilic l-ar putea ajuta sa experimenteze o stare de bine in zilele mai solicitante. Avantajul este ca e mai ieftin ca si alcoolul obisnuit, si de asemenea nu provoaca dependenta (prea mare). Berea si vinul pot fi usor abuzate, in schimb daca se beau alte tipuri de alcool in cantitare mai mare se produce o stare de rau ce descurajeaza abuzul ulterior.

#53
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View Postsupernova83, on Sep 27 2008, 01:27, said:

E bine ca face sport de la o varsta asa de frageda, insa eu zic ca trebui obisnuit si cu o dieta mai variata. Pentru a-i imbuntatti sistemul imunitar, cred ca ar fi o idee buna sa se spele pe maini inainte de masa, numai cu apa. Pentru inceput doar in cazul in care a stat in casa, spre a se evita contactul cu un numar prea mare de patogeni. Dupa ce se obisnuieste, o cantitate foarte mica de alcool izopropilic l-ar putea ajuta sa experimenteze o stare de bine in zilele mai solicitante. Avantajul este ca e mai ieftin ca si alcoolul obisnuit, si de asemenea nu provoaca dependenta (prea mare). Berea si vinul pot fi usor abuzate, in schimb daca se beau alte tipuri de alcool in cantitare mai mare se produce o stare de rau ce descurajeaza abuzul ulterior.
Iar vii cu sfaturi din astea pe topic? S-a terminat actiunea cu spalatul rromilor?

#54
andrushyca

andrushyca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.06.2006

View PostRoVal1972, on Mar 29 2006, 19:34, said:

Dragilor,

Am renuntzat in acest moment la ideea unei console.
Poate o sa-i iau totusi un Nintendo mic sau un Game Cube pe care poate juca jocuri de copii cu Tom& Jerry si alte personaje decente din cartoons si care nici nu costa.
Toate bune!
Valentin.
Vezi ca are la "Mec" un joc cu unu' care aduna oua....

View PostRoVal1972, on Mar 29 2006, 19:34, said:

Pe de alta parte, voi investi in PC ul MEU
Sper ca vor folosi si altor parinti in aceeasi situatie cu mine.
Toate bune!
Valentin.
Asa te vreau....daaaaaaaaa...yeeeeeeeess..bravo....nu te lasa...
Oooaaaai  Dmne....iti dai zeama cata bere bei de banii pe-o consola?????
Copilul poa sa mai astepte...cumpara-i un ierbar...sau seminte prajite de dovleac...


Bula ia treapta I-a...Tas'u-Mai bulishor ,ce vri sa-ti cumpere tati....Bula timid -Pai mai tata,hai sa bem si noi o bere.....Tas'u...Mai bula,esti prea mic ptr bere;hai sa-ti ia tata un pepene...Bula termina armata...Tas'u...Mai Bula,esti barbat acu'..ia spune, ce doresti...Bula-Mai tata,nu-mi doresc mare lucru,hai sa bem si noi o bere...tas;u-Mai bula,ce draq,bere dupa pepene?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate