Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Ce sa-i cumpar copilului meu ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Salut tuturor !
Am si eu o mare dilema. Ma bate de ceva vreme gandul sa-i cumpar copilului meu o consola pentru jocuri si nu stiu spre ce sa ma indrept.
Fimiu are 6 ani, dar si mie imi plac f. mult jocurile.
Ce credeti ca merita cel mai mult ? Bani vs. facilitati/ jocuri disponibile/upgrade/ etc
PS2/ PSP / Xbox360/ Xbox/ Gameboy Advance...

Eu tind sa ma orientez catre PS2 desi stiu ca o sa apara o versiune noua in curand.

Multumesc.
Valentin.

#2
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Dar de ce te orientezi spre consola si nu spre PC. Poate juca o multime de jocuri pe pc si in plus cand va fi la scoala, va putea face un referat, si poate invata mai multe lucruri utile.
Daca chiar n-ai nevoie de calculator si eu as zice PS2

#3
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
Si eu zic ca un PC ar fi cel mai bine...

#4
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Am avut aceeasi dilema ca si tine, am ales PS/2 si pina una alta sint categoric impotriva PC-ului de la astfel de virste. Nu am chef sa declansez flame aici, asa ca daca discutia tinde sa se "ambaleze" iti voi da date suplimentare de la tatic la tatic doar pe PM.

#5
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Cumpara-i o tabla de sah, un 'nu te supara frate', o minge, o bicicleta, patine cu rotile, skiuri...lasa jocurile video ca tampesc...de la 6 ani...
:peacefingers:

#6
Kwarrasha

Kwarrasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 30.07.2005
Mai direct de atat nu se putea ...

PS 2

#7
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002

Quote

Ce credeti ca merita cel mai mult ? Bani vs. facilitati/ jocuri disponibile/upgrade/ etc

La categoria jocuri disponibile piata jocurilor pe calculator este deocamdata cea mai dezvoltata, aici ai sanse sa gasesti un joc mult mai repede decat unul pentru consola la noi in tara.

Un calculator pe care sa mearga toate jocurile actuale necesita o investitie de cateva sute de dolari, dar jocurile din stanga din dreapta mai poti face rost, usor si repede.

O consola e mai ieftina decat un calculator, dar pretul la jocuri este mare, si nu gasesti chiar tot ce iti doresti.La fel in domeniul upgrade, calculatorul il poti upgrada mai repede, si peste tot acum.

Daca tot vreti ceva doar pentru gaming, eu v-as recomanda Play Station 2 Portable.

#8
Dark-Boy

Dark-Boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.01.2006
Ammm un PS2 cred ca ar fii cel mai bun pentru jocuri & distractie.
Dar as recomanda un PS daca nu are,pe el poti juca orice joc vrei,poate vedea desene animate...

#9
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

 Greuceanu, on Mar 10 2006, 09:10, said:

Am avut aceeasi dilema ca si tine, am ales PS/2 si pina una alta sint categoric impotriva PC-ului de la astfel de virste. Nu am chef sa declansez flame aici, asa ca daca discutia tinde sa se "ambaleze" iti voi da date suplimentare de la tatic la tatic doar pe PM.


 crz, on Mar 10 2006, 10:24, said:

Cumpara-i o tabla de sah, un 'nu te supara frate', o minge, o bicicleta, patine cu rotile, skiuri...lasa jocurile video ca tampesc...de la 6 ani...
:peacefingers:

Aprob pozitiv.
Si eu sunt tatic si am fost nevoit sa ii limitez accesul fiului meu (are aproape 5 ani) la calculator din cauza pasiunii iesite din comun pentru acesta. Mai exista carti, jocuri, mingi, biciclete, etc.

#10
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Ia un Playstation 2 dar atentie..provoaca dependenta  :D
E mai recomandat decat un PC,parerea mea ,lasa ca nu-l faci Bill Gates de mic.
Iar o joaca pe Playstation alaturi de familie sau prieteni e tocmai potrivita la aceasta varsta.
Totusi ,xista multe alte activitati potrivite pentru un copil de 6 ani iar Playstation-ul nu trebuie sa ii ocupe tot timpul liber (Vorbesc eu,lupul moralist  :P )

#11
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
XBox-ul imi place cel mai mult, insa pentru PS2 gasesti mai multe jocuri. Deci da, PS2 ar fii potrivit. Si da, nu e bine sa pui copilul de la 6 ani in fata calculatorului.

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 WaRiO, on Mar 10 2006, 10:52, said:

omu a zis clar PENTRU JOCURI ,daca voi credeti ca pc-ul este peste ps2 la capitolul jocuri sunteti varzaaaaaa

fii serios. compari mere cu smochine

 Cristist50, on Mar 10 2006, 14:53, said:

Aprob pozitiv.
Si eu sunt tatic si am fost nevoit sa ii limitez accesul fiului meu (are aproape 5 ani) la calculator din cauza pasiunii iesite din comun pentru acesta. Mai exista carti, jocuri, mingi, biciclete, etc.

am vazut si io intr-un documentar cum un tip care era psiholog nu reusea sa-si scoata kinderu din cacatu de joc in retea in care era bagat. zicea "gata, am zis juma de ora", "stai inca putiiiiiiiin" si trebuia sa i-l reseteze :death: calculator sau consola, tot un rahat. cit despre dependenta de calculator (nu de jocuri de calculator), io unu n-as fi asa de speriat. ar insemna ca am in casa un viitor bill gates, iar orice plan de pensie este inutil

#13
Logitech

Logitech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2004
pai eu as zice pc ca poate sa faca si lucruri pentru scoala  dar e si mult mai periculos, adik sa gaseasca niste websituri nepotrivite sau sa stea toata ziua pe mirc X_X ps2 cred ca ar fi mai bine dar vezi sa ii limitezi timpul la el ca dupaia sta toata ziua cu gura deschisa la un monitor

#14
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Sfat : Inscrie-l la un sport ceva, prea mult timp petrecut in compania tehnologiei te face dependet, si sedentar ceea ce nu e bine pentru sanatate.

#15
Logitech

Logitech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2004
de acord mai bine bagal la un sport ceva

#16
siad

siad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.03.2005

 flowrent, on Mar 10 2006, 15:52, said:

Ia un Playstation 2 dar atentie..provoaca dependenta  :D
E mai recomandat decat un PC,parerea mea ,lasa ca nu-l faci Bill Gates de mic.
Iar o joaca pe Playstation alaturi de familie sau prieteni e tocmai potrivita la aceasta varsta.
Totusi ,xista multe alte activitati potrivite pentru un copil de 6 ani iar Playstation-ul nu trebuie sa ii ocupe tot timpul liber (Vorbesc eu,lupul moralist  :P )

Daca un PlayStation2 este mult mai potrivit decat un PC pentru un copil, atunci ar trebui sa nu mai obiectam absolut nimic atunci cand vine vorba de cumpararea unui PC, nu credeti ? Mai mult, de la un PS2 copilul respectiv nu va invata absolut nimic si va avea parte de foarte multe dezavantaje fara a-si pune mintea la contributie catusi de putin !
Cumparati un PC, nu-l conectati la internet, feriti-va de jocurile violente, instalati doar jocuri educativ-distractive, invatati impreuna cu el engleza si limbajul calculatorului, supravegheati-l constant - astfel veti invata si dumneavoastra cate ceva, lasati copilul sa desfaca un calculator, incercati sa-l determinati sa invete logica programarii de mic si dactilografia oarba... altfel, copilul respectiv va fi doar un simplu utilizator de console si PC-uri fara a intelege cu adevarat ce se poate face cu un calculator.
Eu nu spun sa nu va jucati, dar incercati sa invatati ceva din joaca respectiva si sa treceti de stadiul unei masini de scris sau a unei masini de joaca...
Calculatorul poate deschide orizontul sau poate sa-l inchida, depinde de dumneavoastra ! PS2 are o singura optiune: un orizont tare ingust... joaca ... !

#17
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Multumesc tuturor pentru sfaturi... Multe din ele, foarte utile. PS2 ul ar fi varianta cea mai avantajoasa in acest moment.
Va trebui totusi sa ma orientez pentru un upgrade la PCul meu. Desi ma va costa mai mult (vreo 10-12 milioane, fara monitor). Dar vor fi mai multe beneficii.
Sotzia oricum nu e de acord cu consola...asa ca vom astepta un pretz rezonabil la Xbox 360. Nu stiu daca l-ati vazut cum lucreaza, dar e "BETON".

Oricum nu doresc ca creez dependente inutile, iar anul acesta il voi "indopa" cu sport (inot, bicicleta noua, si poate tenis).
Vroiam ceva for fun unde sa ma pot juca impreuna cu copilu'...
Multumesc inca o data!
Valentin.

#18
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

 Mosotti, on Mar 10 2006, 16:54, said:

fii serios. compari mere cu smochine
am vazut si io intr-un documentar cum un tip care era psiholog nu reusea sa-si scoata kinderu din cacatu de joc in retea in care era bagat. zicea "gata, am zis juma de ora", "stai inca putiiiiiiiin" si trebuia sa i-l reseteze :death: calculator sau consola, tot un rahat. cit despre dependenta de calculator (nu de jocuri de calculator), io unu n-as fi asa de speriat. ar insemna ca am in casa un viitor bill gates, iar orice plan de pensie este inutil

Ai dreptate, m-am exprimat gresit, e dependent de jocuri deocamdata.

@RoVal1972:

Am vazut Xbox 360 si m-am jucat putin cu ea intr-un magazin de jocuri (nu de la noi). M-am jucat King Kong. Grafica e intradevar bestiala insa eu am ramas oarecum cu gura cascata din cauza ca imaginile erau sacadate, ca si cum nu ar fi avut destula putere sa randeze scenele si astepta dupa procesor/placa grafica.

Edited by Cristist50, 11 March 2006 - 07:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate