Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

cum schimb grey to grey?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am citit despre chestia asta cu grey to grey care inseamna destul de mult in timpul de raspuns al unui monitor. intreb daca este vreo setare , sa umblu cumva pe la culori sau whatever care poate schimba acest grey to grey pentru un response time mai bun?

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Dai click pe fiecare pixel in parte si setezi la 8ms. Daca nu ai software de schimbat grey2grey la fiecare pixel in parte inseamna ca monitorul tau este prea vechi si trebuie altul cu un g2g mai mic din fabrica .. zic si eu.
e trolling - nu se poate

E ca la masina, daca ea face 0-100Km/h in 15 secunde, ar cam trebui alta daca vrei sa faci asta in 6 secunde.

P.S.: Asta se intampla cand omenii se baga intr-un domeniu fara a cheltui nici mcar o secunda pentru a-si insusi informatiile de baza.

Edited by ro_explorer, 10 June 2019 - 18:29.


#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
Nu poti, decit daca monitorul are un astfel de control. Oricum, micsorarea timpului de raspuns este mai mult un element de marketing. De altfel, timpul de raspuns ar trebui sa fie calculat intre niveluri de alb si negru si nu intre nuante de gri (gray to gray- GTG).

La monitorul meu samsung 940bf, activarea acestei functii ducea tocmai la artefactele de care te plingeai pe alt topic...

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cum au zis si colegii mai sus: da, se poate, umbli la monitor.
Adica il arunci pe asta si iei altul.
Si, ca sa stii pentru viitoarea achizitie: nu exista nici un monitor la care sa poti regla tu, acasa, greu to grey time.
Cum sint facute din fabrica, asa ramin forever.

PS: download more ram :)

#5
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Este o specificatie a monitorului, ca si numarul de pixeli (rezolutia), diagonala, etc.

Edited by Buleandra94, 10 June 2019 - 19:30.


#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postro_explorer, on 10 iunie 2019 - 18:27, said:

Asta se intampla cand omenii se baga intr-un domeniu fara a cheltui nici mcar o secunda pentru a-si insusi informatiile de baza.
Of! Nu stii cata dreptate ai....

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postkarax, on 10 iunie 2019 - 18:20, said:

am citit despre chestia asta cu grey to grey care inseamna destul de mult in timpul de raspuns al unui monitor.
intreb daca este vreo setare , sa umblu cumva pe la culori sau whatever care poate schimba acest grey to grey pentru un response time mai bun?
La monitoare nu se poate schimba timpul de raspuns (grey to grey).
Fie te obisnuiesti cu acel timp lent al monitorului, fie cumperi alt monitor cu timp de raspuns mai mic.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am auzit ceva despre greyscale ...este acelasi lucru?

LE: nu e, m-am interesat

#9
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
E foarte simplu sa imbunatatesti timpul de raspuns al monitorului pe gri-gri :>

Attached File  timpraspuns.png   40.73K   10 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate