Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Focus, focus tracking pe noile sisteme DSLR/ML

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#271
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cand am folosit termenul de secvential, eu am avut in vedere si mentinerea in focus a unui subiect. Sa zicem ca fotografiezi un subiect in primul cadru, iar in urmatoarele cadre AF-ul il va urmari.
Si atunci focalizarea ar fi dependenta de aceasta secventa de cadre si algoritmul de focalizare trebuie sa tina cont de subiectul pe care s-a focalizat in cadrul anterior.

Nu sunt sigur, dar cred ca la C-AF simplu (fara tracking) AF-ul nu tine cont de ce s-a focalizat in cadrul anterior. Sau poate tine cont, dar atunci tracking-ul ce mai face ?

Edited by katran, 12 July 2019 - 11:47.


#272
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Uite, ca să fie și mai edificator o să dau exemplu cu eyeAF. În cazul ăsta la un cățel. Asta face tracking-ul. Urmărește locul unde ai focalizat prin tot cadrul.
Partea interesantă e că atât la eyeAF human sau animal, chiar dacă îl pierde dintr-un motiv de genul întors capul, cum revine, cum îl reia din nou. Practic, ții butonu pe jumătate apăsat și în orice moment acel loc/obiect, față, ochi, este în focus și nu îți rămâne decât să alegi momentul declanșării capturii imaginii.

https://youtu.be/7QJmX6FCG28?t=21

https://youtu.be/zoe7w2jBSAU?t=284

Edited by Reactor2015, 12 July 2019 - 12:01.


#273
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Nu sunt sigur, dar cred ca la C-AF simplu (fara tracking) AF-ul nu tine cont de ce s-a focalizat in cadrul anterior. Sau poate tine cont, dar atunci tracking-ul ce mai face ?

Plimba punctul de focus pentru tine in cadru ca sa nu mai trebuiasca tu sa urmaresti subiectul. Eu unul folosesc tracking in special pe subiecti umani, care au miscari relativ previzibile, si pentru a compensa miscarile usoare, fie ale mele, fie ale subiectului.

Din ce am citit si din ce observ, in modul C-AF + multipunct, atat Nikon cat si Panasonic au ceva logica interna, prin care incearca sa prevada deplasarea subiectului in functie de pozitia anterioara (daca punctele acopera mai mult decat subiectul).

#274
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 Reactor2015, on 12 iulie 2019 - 11:33, said:

@Alex.
Cu siguranță este rău.
Dacă oamenii de calitate tac, atunci când apare unul ca mine, simplu entuziast, este luat în toate felurile la mișto iar din răspunsurile primite 90% din ele sunt miștouri de doi bani, ironii de toată jena și cam atât.
Amice, cu vreo 8 pagini în urmă, pe acest topic, am avut o intervenție foarte civilizată (post #110, pag. 7) în care te-am avertizat că pui problema greșit. Probabil din lipsă de experiență; asta nu e neapărat rău. Tu ai băgat încă nu-știu-câte posturi cu argumente stupide care te scuzau pe tine iar după alte 8 pagini suntem în același punct și te vaiți că ți s-ar cere să iei calculatorul de DoF cu tine. Iar un pic mai sus pretinzi că m-aș ține numai de mișto-uri. Scuză-mă, dar eu unul nu am timp / chef să pierd vremea cu așa ceva. Văd că schnuppe a mai făcut o tentativă, îl admir pentru asta, dar pe undeva bănuiam că se va lovi de un zid, ceea ce s-a și întâmplat. Acuma, dacă colegilor le plac genul acesta de "discuții fără speranță"  - cum spuneam, move on, eu nu am nici o problemă! Îl avertizam numai pe Toni să nu conteze pe mine.

Iar pentru tine un exemplu mai ușor de înțeles: Dacă testezi rezistența unei sacoșe Mega-Image specificată a ține 6 kg de încărcătură atunci n-o testezi cu sarcină de 1kg după care trâmbițezi că mamă-mamă, ce tare e. Capsici?

 StefanSC, on 12 iulie 2019 - 12:08, said:

Plimba punctul de focus pentru tine in cadru ca sa nu mai trebuiasca tu sa urmaresti subiectul. Eu unul folosesc tracking in special pe subiecti umani, care au miscari relativ previzibile, si pentru a compensa miscarile usoare, fie ale mele, fie ale subiectului.

Din ce am citit si din ce observ, in modul C-AF + multipunct, atat Nikon cat si Panasonic au ceva logica interna, prin care incearca sa prevada deplasarea subiectului in functie de pozitia anterioara (daca punctele acopera mai mult decat subiectul).
Văd că voi vă referiți la tracking ca fiind abilitatea camerei de a schimba punctul AF activ după subiect. Eu personal am o interpretare ușor diferită referitor la tracking. Vorbim la o bere.

#275
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@ calexe :

Eu unul cel putin, la asta ma refer.

Posibil ca aceasta notiune de 'tracking=camera plimba punctul dupa subiect' sa se datoreze denumirilor folosite de producatori pentru setarile care plimba singure punctul (de exemplu: 3D-tracking, Subject tracking).

In rest, mmmm... Bereeee Posted Image trebuie sa ne sincronizam pentru asta. Mergem la Cafeneau Actorilor in Tineretului. Au bere rece, micii sunt buni si pe lac sunt o galagie de chire, pescarusi, rate, lebede si porumbei pe care sa studiezi AF-C-ul si tracking-ul fara sa fii la mai mult de 1m de bere.

Edited by StefanSC, 12 July 2019 - 12:29.


#276
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 Reactor2015, on 12 iulie 2019 - 12:42, said:

Poate totuși postează cineva și referitor la asta: "Focus, focus tracking pe noile sisteme DSLR/ML".
Exact asta zicem inca de la inceput, dar se pare ca nu se intelege!

#277
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Citează-te dintr-un singur loc unde ai vorbit serios de treaba asta.
În fine, n-are rost. Am concluzionat că unii e buni, alții e fraer(i) :D Poze, canci, am pus numai io. Da' nu-s bune, mai trebe lucrat :D Vrem poze, nu vorbe ziceau unii...

#278
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Ciudat...am crezut ca unul a demontat iluzia de eye-af la pasari, iar eu la wildlife. In rest nu am vazut nici un test concludent. Daca as pune 35mm pe un 20d as avea rezultate comparative cu a9 daca e sa mergem pe aceasi logica si aceleasi paralele de pana acum.

'Mersi' ca mi-ati atras atentia asupra wb, doar ce mi-am recalibrat monitorul si am vazut ce am postat.

@calexe: ce setari af folosesti cu succes la pasari in zbor/actiuni rapide. Inca nu am apucat sa studiez mai profund setarile din lipsa de timp( si nici obiectiv competent pt asa ceva nu am)

#279
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu nu am susținut eyeAF la păsări sau alte animâluțe wild. Am vorbit strict de focus și focus tracking.
La ce întrebai, AF-C cu grup, probabil :D

#280
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

 calexe, on 12 iulie 2019 - 12:15, said:

Amice, cu vreo 8 pagini în urmă, pe acest topic, am avut o intervenție foarte civilizată (post #110, pag. 7) în care te-am avertizat că pui problema greșit. Probabil din lipsă de experiență; asta nu e neapărat rău. Tu ai băgat încă nu-știu-câte posturi cu argumente stupide care te scuzau pe tine iar după alte 8 pagini suntem în același punct și te vaiți că ți s-ar cere să iei calculatorul de DoF cu tine. Iar un pic mai sus pretinzi că m-aș ține numai de mișto-uri. Scuză-mă, dar eu unul nu am timp / chef să pierd vremea cu așa ceva. Văd că schnuppe a mai făcut o tentativă, îl admir pentru asta, dar pe undeva bănuiam că se va lovi de un zid, ceea ce s-a și întâmplat. Acuma, dacă colegilor le plac genul acesta de "discuții fără speranță"  - cum spuneam, move on, eu nu am nici o problemă! Îl avertizam numai pe Toni să nu conteze pe mine.

Iar pentru tine un exemplu mai ușor de înțeles: Dacă testezi rezistența unei sacoșe Mega-Image specificată a ține 6 kg de încărcătură atunci n-o testezi cu sarcină de 1kg după care trâmbițezi că mamă-mamă, ce tare e. Capsici?


Văd că voi vă referiți la tracking ca fiind abilitatea camerei de a schimba punctul AF activ după subiect. Eu personal am o interpretare ușor diferită referitor la tracking. Vorbim la o bere.

Pot sa vin la bere daca nu folosesc tracking?

#281
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,989
  • Înscris: 09.05.2009
Poti sa vii si daca folosesti focus manual! ;)

#282
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 StefanSC, on 12 iulie 2019 - 12:22, said:

.. Cafeneau Actorilor ....
Sunt BIF prin preajma, sigur e o idee buna?!

Edited by crokodilu, 12 July 2019 - 18:07.


#283
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

 Reactor2015, on 12 iulie 2019 - 15:12, said:

Eu nu am susținut eyeAF la păsări sau alte animĂąluțe wild. Am vorbit strict de focus și focus tracking.


Si dupa 16 pagini am ramas doar cu pofta de micii adusi in discutie. Ca in rest a ramas cum am stabilit : a9 e superior dslr-urilor cu o generatie mai veche cu 1%( discutabil si asta) dar nu ca e ML ci fiindca e mai smecher la software.

Edited by cristi_cost, 12 July 2019 - 19:21.


#284
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu am adus în discuție prima data întâlnire foto cu de toate :D

#285
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
A7 IV este noul ml de la Sony cu senzor de 60 de Mp.
Aici o demonstratie cu sistemul de focalizare de pe aceasta camera:

https://www.dpreview...video-recording

#286
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Confunzi A7IV care o să fie lansat cel mai probabil la anul cu A7RIV care s-a lansat ieri.

#287
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am testat în ultima vreme mai multe aparate de top de la Panasonic/Lumix, Fuji, Olympus. Nu se poate spune că nu au focalizare bună dar nu, nu se compară cu Sony nici când Sony e beat. Și vorbesc de niște aparate care au o focalizare foarte bună dar pur și simplu Sony e TOP Posted Image

Restul doar se pot amâgi iar DSLR-urile sunt ca niște bunici pensionari la capitolul ăsta. Excepțiile celor două aparate de top de la Canikon aproape că nici nu contează.

#288
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Adevarul este ca Sony a venit cu firmware-ul ala si a rupt.
N-am testat personal, dar am vazut filme facute de diversi. Foarte tare !

Probabil vor veni si ceilalti din urma, dar nu doar ML-istii traditionali ci si aia doi mari.... Sunt convins ca baga puternic acum sa recupereze.
Nu va dura mult. Dar acum Sony merita laurii.

La sfarsit, cred ca locul unde se mai poate imbunatati este la "inteligenta" - recunoastere de subiect.
Au inceput sa faca....mai este de lucru.  Dar sper sa avem progres bun aici.

Edited by katran, 19 October 2019 - 21:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate