Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Focus, focus tracking pe noile sisteme DSLR/ML

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#19
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Trebuie spus ca D200-le avea 5fps-uri.   Mai e un pic pana la ce poate Sony A9.

#20
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Avantajul MILC este acoperirea mai buna a cadrului cu punctele AF (ceea ce la un SLR cu redirectionarea luminii prin doua oglinzi este mai dificil).
Avantajul DSLR este, aparent, ca poti urmari subiectul prin vizor :)

#21
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
M-ati facut curios, in ce momente e util af tracking? Eu maxim folosesc af-c, dar si asta, doar marginal, de cele mai multe ori la plane spotting. Care si asta, reprezinta 3% din ce pozez.

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Cand se zbenguie subiectul prin tot cadrul.

#23
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cand ai fundal teoretic tracking-ul ar tine mai bine agatat subiectul decat C-AF simplu. Dar smecheria mare ar fi recunoasterea de subiect si pozitionarea focusului pe ochi. Am poze facute la F/4.0 in care focusul s-a dus pe aripa si capul a iesit OOF. Solutia este sa inchid la F/7.0.  Daca as avea acest AI, as putea sa trag tot timpul la F/4.0.

La fundal mai este o smecherie, daca camera are asa ceva : limitarea cursei obiectivului.
La Olympus poti sa o setezi in camera. Ex. : de la 5m....la 50 de m.
Dar nu este foarte precisa. Si atunci mai trebuie indeplinita o conditie - fundalul sa fie suficient de departe de subiect, in asa fel incat sa fii sigur ca setezi un interval suficient de larg cat sa prinzi subiectul dar in acelasi timp sa nu ajungi cu focusul pe fundal.

Si atunci camera nici nu mai ajunge sa focalizeze pe fundal.  Focalizeaza doar pe ce prinde in zona asta : 5...50 m.

La prigorii nu am putut exploata functia asta din cauza ca zburau foarte aproape de malul ala de lut. Si atunci nu prea aveam cum sa separ zonele.
Dar in locurile in care fundalul este suficient de departe cat sa poti separa, merg facute chestii frumoase.

Si obiectivele permit limitarea cursei, dar indiferent cum setezi, tot se duc pana la infinit. Si atunci aceasta limitare nu te mai ajuta sa fii creativ, ajuta strict pentru cresterea vitezei AF (tele-urile sunt de regula mai lente in zona de macro/closeup).

Pe cand functia din camera iti permite sa faci chestii frumoase.
Deci, Crok, ce spui de functia asta ? Este smechera sau nu ?

Edited by katran, 12 June 2019 - 13:32.


#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sony are AnimalEye AF. Nu am testat personal funcția, nu mă pronunț. La oameni însă, e uau.
Cei care au testat spun că merge surprinzător de bine.
Totuși, la BIF cu pasărea de dimensiuni mici, dacă nu e destul de mare în cadru, deși nu am testat, aș putea să garantez că nu merge. Mai ales când zboară cu viteză mare.

#25
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 12 iunie 2019 - 13:18, said:

Deci, Crok, ce spui de functia asta ? Este smechera sau nu ?
Care functie, ca n-am fost atent?
Oricum daca e implementata pe a9 care costa o caruta de bani, zic pass, deocamdata, asta daca nu cumva gasesc vre-un hardisk cu bitcoini.

#26
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Limitarea cursei la obiective nu mi se pare o problema. la 150-450-ul meu este full, 2m-6m si 6m-infinit... intre 6m si infinit cursa nu e suficient de lunga pentru a se justifica inca o fragmentare.
OK, poate in cazuri speciale ai nevoie de orice ajutor. Cum ar fi, inchiriat un Nikon D500 :D

Functia aia smechera de limitare a distantei alege tinte in intervalul configurat, sau - ca la limitatorul de pe obiectiv - incearca sa focalizeze pe ce se nimereste si faileaza?

#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Eu inteleg din filmele astea de prezentare si din review-uri ca focusul se lipeste de pasare si nu se mai dezlipeste decat cand se termina bateria, la ce iti trebuie limitator? In plus limitatorul e bun cand tinta defileaza pe un culoar de distanta egala tot timpul iar obstructia e fie mai aproape fie mai departe (adica daca stai la panda), ca altfel daca urmaresti o pasare care se apropie dupa care se departeaza variaza atat subiectul cat si fundalul, si nu cred ca ai butoane dedicate sa setezi continuu intervalul.

Eu as face un sistem cu AI care sa puna focusul acolo unde gandesc eu sau sa ii zic prin comanda vocala unde sa puna focusul, sau ce sa mai, sa apas pe buton si sa faca el automat tot, eventual sa incarce direct pe FB...ii dai doua trei site-uri cu poze si extrage de acolo setarile, pozitiile, incadrarile, tipul de pasari si gata..

Edited by crokodilu, 12 June 2019 - 15:51.


#28
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Limitatorul de obiectiv nu ajuta aici din cauza ca se duce tot timpul la infinit.

Eu am subiectul la 20 de m si fundalul la 50m.
Atunci setez camera pe intervalul 5m....25 de m si nu mai am treaba cu fundalul (nu exista riscul ca AF-ul sa se duca pe fundal).

@Krok
Marea smecherie este sa lipesti prima oara focusul de pasare. Daca lipesti prost (pe fundal sau altceva)...ai cam ratat rafala.
Daca pui limitatorul, ti se cam rupe. Camera nu o sa gaseasca decat pasarea.
Si atunci mergi cu toate punctele de focalizare active......doar o tii in vizor.

Exista astfel de culoare : chirghite care vaneaza in lungul apei, prigorii ca zboara prin fata cuibului, lastuni care se intoc la cuiburile din mal....etc.

La aplicatii sport, "culoarele" sunt si mai evidente :
-stii pe unde o sa treaca masina;
-stii pe unde o sa fie jucatoarea de tenis....etc.

Edited by katran, 12 June 2019 - 15:57.


#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Eu de mult zic ca producatorii pot customiza soft aparatele, ca pot implementa diverse chitibusuri soft dedicate anumitor tipuri de fotografie, nu am inteles niciodata dece nu fac. Acum cumva se face oficial, unele erau deja pe diverse firmware-uri neoficiale pe anumite marci/modele. Si chiar am apreciat faptul ca pentax de ex. a bagat interval shooting, compozition adjustment, giroscoape, astrotrackuri in camera middle level, pe care am si luat-o.
Evident ca daca ai un scenariu fix repetabil, poti preseta aparatul sa lucreze pe acel scenariu.

Quote

La aplicatii sport, "culoarele" sunt si mai evidente :
-stii pe unde o sa treaca masina;
-stii pe unde o sa fie jucatoarea de tenis....etc.
Pai in filmul de prezentare la 200-600 am vazut ca focusul se lipea de jucator sau de masina, fara niciun limitator. Sau limitatorul este "versiunea ieftina" la focusl bun al lui a9? Ca teoretic limitatorul e bun cand AF-ul da chix, ori in filmele alea nu dadea chix deloc si tinea focusul de exemplu pe un jucator care se agita printre alti jucatori. La masini e mai simplu ca se misca predictibil si au un contrast evident fata de fundal.

Edited by crokodilu, 12 June 2019 - 16:05.


#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
In camerele noi, au bagat focalizare inteligenta - recunoastere de subiect.

Camera mea este deja veche. Posted Image

Edited by katran, 12 June 2019 - 18:10.


#31
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pai e bine sa bage! Multa vreme, o parte importanta din fotografie era (si inca este) sa stii sa folosesti 'cutia' si chestiile asociate (darkroom si Lightroom :P).

Pe masura ce automatizeaza focus, expunere, recunoastere a subiectului, va ajunge sa conteze mai mult capacitatea fotografului de a gasi ipostaze noi (ai curaj sa fotografiezi ursi de la 3 m cu ultra-wide-ul?) si accesul pe care il poate obtine acesta (gen, langa presedinte sau intr-o rezervatie izolata).

#32
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu as vrea ca si SLR-urile sa continue sa fie imbunatatite... concurenta nu strica.
Cu cadrele pe secunda e mai greu, cat timp oglinda e mobila. De recunoasterea subiectului se ocupa sistemul de masurare a expunerii. AF-ul este deja excelent (cel putin la 2 din 3 branduri).

Am vazut ceva patente interesante... vor fi oare implementate?

#33
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostTS030, on 13 iunie 2019 - 09:42, said:

Eu as vrea ca si SLR-urile sa continue sa fie imbunatatite... concurenta nu strica.
...
Bine, tu vorbeai despre DSRL.
Dar, după principiul tau, pacat ca nu mai avem masini cu aburi.

#34
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 13 iunie 2019 - 11:43, said:

.. pacat ca nu mai avem masini cu aburi.
Pai ar trebui sa avem.

#35
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Eu am una Tefal, dar recunosc că m-am grăbit și parcă mai faine sunt alea de la Philips.

#36
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostReactor2015, on 13 iunie 2019 - 11:43, said:

Dar, după principiul tau, pacat ca nu mai avem masini cu aburi.
Toate-s noi si vechi sunt toate...
https://en.wikipedia...l_electric_cars

Uneori e nevoie doar de o convergenta a tehnologiilor si climatului social pentru a readuce idei vechi la viata...

Edited by StefanSC, 13 June 2019 - 12:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate