Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mai muncește cineva, cu transpirație?

  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

Eu lucrez si la birou si pe teren . Apoi mai fac si pe la tara cate ceva. Oricum meseriile sunt foarte bine platite in ziua de azi, si nu ai nici stres, ca la birou.



#38
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Post86-APP, on 09 iunie 2019 - 19:50, said:

Ametiti , din simpatie , ca termenul real este altul .
Cum ar fi la bugetari "putori incompetente"....la pesedisti "infractori"...cam asa ceva.
Aia au plecat din cauza de ~20 ani de pesedeala.

View Postcspot, on 09 iunie 2019 - 19:27, said:

Normal ca s-a automatizat. Daca te duci la spital, te urca pe targa si te duc direct la morga.
....sau ca la pesedisti cu elicopteru' ca l-a apucat cacarea.

Edited by alexa32, 09 June 2019 - 21:20.


#39
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Se pare că vom fi minoritari. Adică suntem. Chestia e că totul se referă la munca de birou. Am mai spus pe alte posturi ce muncesc eu, dar parca tot nu e de ajuns munca mea fizica. In comparație cu alte meserii e puțin. Respect munca fizica foarte mult. Că să faci munca fizica trebuie sa te pricepi, că sa pricepi, trebuie sa fi isteț. Altfel ești un Dorel.
Îmi aduc aminte de un voluntariat unde erau cam 90% oamenii de birou.
Nu prea e ok, adică nu puteau să muncească. Erau cam ciudați în mișcări fara coordonare. Mă rog, nici cu intelectul nu le prea aveau.
Dar nu asta era ideea, ci că mai totul se referă la birou.
Sa nu mai zic de Digi 24 care numai către cei de la birouri au target.
Eu nu mă prea regăsesc nicăieri.

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

View Postlaur_radu, on 09 iunie 2019 - 20:27, said:

Eu lucrez si la birou si pe teren . Apoi mai fac si pe la tara cate ceva. Oricum meseriile sunt foarte bine platite in ziua de azi, si nu ai nici stres, ca la birou.


Biroul e plin de stres. Si eu am o mare intoleranta la stres.

#41
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostSidorin, on 09 iunie 2019 - 19:29, said:

Nu cred că mai munceşte nimeni ca atunci oricum  nu se mai fac construcţiile ca atunci, sa mergi aproape  plangnănd la locurile de muncă , oricum acestă „ţară” se va dizolva in 2-3 ani!
si nici cosuri de fum care sa polueze trei judete nu mai exista! sau combinate chimice care sa trimita spre cer gaze toxice in toate culorile curcubeului nu mai exista! este ca-i naspa fara ele???

View Postsilesax, on 09 iunie 2019 - 19:49, said:

sa spui la câteva milioane de oameni amețiți.. înseamnă ca si tu esti cam amețit Posted Image
sau doar bugetar! normal sa-i considere ''ametiti'' pe cei care au plecat din tara si nu mai contribuie la salariile si sporurile lor!

#42
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postredbotos, on 09 iunie 2019 - 17:16, said:

Mă doare un picior, gamba piciorului mai exact.
Caut pe google sa vedem ce zice nenea.
Și ce să văd, pe trei site-uri spune cum sa scapi de durere daca muncești la birou.

Ieri caut despre filtrarea aerului de polen.
Soluții pentru acasă , dar și pt birou.

Săptămâna trecută, caut încălțăminte confortabila pt picioare.
Soluții: pentru birou.

Și pot continua la nesfârșit.
Câți oameni muncesc altceva decât birou?
Ba, da cred că toată lumea sau 90% muncește doar la birou.

https://keywordtool.io/

sau goale planner.Daca asta cauta lumea...si pana la urma, cui convine sa liciteze si  sa ia clapa?Asta se cauta, e simplu, nmic special sau nou.Sau o descoperire Posted Image)

Edited by ionutz_joe2009, 10 June 2019 - 01:22.


#43
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Mai muncesc si transpirand unii. Doar ca s-au prins ca-s pe cale de disparitie si te ard...rau.  Si foarte bine fac.
Sa vezi ce ochi mari beleste tipul de la birou cand ii cere instalatorul 2-3 milioane pe 1-2 ore de munca.

#44
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
avand in vedere cat de varza stam noi ca si tara la capitolul servicii, probabil ca foarte putini..

#45
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Reclamele de la TV si radio se adreseaza celor care lucreaza in birouri, pentru ca de cele mai multe ori acestia au un nivel de trai mai crescut decat cei care lucreaza in agricultura sau pe santiere. Am tot auzit la Kiss FM " Buna dimineata dragilor, haideti sa ne bem cafeaua la birou, ce greu e luni dimineata la birou, sau ce aglomerat e drumul spre birou"... de parca toti oamenii ar lucra in birouri in orase mari si ar calatori cu masina.

#46
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Exact. Fix asta vreau sa spun și eu.
Mă simt discriminat când mă uit sau ascult Media.


Exact. Fix asta vreau sa spun și eu.
Mă simt discriminat când mă uit sau ascult Media.


#47
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
De aia in tarile dezvoltate era nevoie de instalatori.Aia de la birou n-au sanse, un instalator cu siguranta poate ajunge mare.

#48
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postpisicuts, on 10 iunie 2019 - 10:54, said:

Reclamele de la TV si radio se adreseaza celor care lucreaza in birouri, pentru ca de cele mai multe ori acestia au un nivel de trai mai crescut decat cei care lucreaza in agricultura sau pe santiere. Am tot auzit la Kiss FM " Buna dimineata dragilor, haideti sa ne bem cafeaua la birou, ce greu e luni dimineata la birou, sau ce aglomerat e drumul spre birou"... de parca toti oamenii ar lucra in birouri in orase mari si ar calatori cu masina.
Ce sa zic ... aia au timp de radio. Restu' doar daca auzim in autobuz.

#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostVIGame, on 09 iunie 2019 - 17:25, said:

E doar o expresie ce prinde ca face angajatul sa se simta mai... boier... si casiera spune ca are munca de birou
pai.. un chirurg nu face munca de birou, dar un militian , un taximetrist, sofer de tir. Adica munceste sprijinindu-si masa corporala pe fese. Adica stand pe cur. Putina lume munceste pe burta, pe spate.  Altii stau in picioare, in continua miscare. Unii calificati , altii fara.


#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am si io un birou acasa cu laptopul pe el sa intru pe forum . in rest nu stiu ce e aia birou . Ma dor si pe mine gambele dar cred ca de la sapat cu harletu Posted Image

#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Dar eu zic ca sunt domenii unde se transpira , din plin - in constructii. De la drumuri si poduri  la zgarie nori, este munca bruta, multa si istovitoare.
Chelnerii, bucatarii, hotelierii, au meserii intensive. Ia imaginati-va sa faceti curatenie toata ziua intr-un hotel, aspirat covoare, schimbat lenjerie de pat, spalat bude etc.

#52
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
In aviatie se munceste cu multa truda si sudoare; fie ca vorbim de deservire sau mentenanta.
Majoritatea lucrarilor se fac noaptea, cand aeronavele stau la sol.

Un scurt time-lapse cu inlocuirea unei roti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6mINHK2tfz0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by connectorxp, 19 June 2019 - 19:38.


#53
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011
Pe mine ma apuca bricolatul din cand in cand. Mare prostie chestia asta cu o singura meserie toata viata...

#54
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Depinde de meserie. Una este sa te faci sofer de tir cu toate atestatele cu o durata aproximativa de 1 an si una este sa devii mecanic aeronava cu o durata minima de 3-7 ani pana cand ai drept de semnatura si Cat B1/B2. In al doilea caz nu merita din mai multe puncte de vedere sa-ti schimbi meseria.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate