Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

SONY DCR-TRV140E, cablu conexiune la laptop DELL

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Am scris mai sus ca este la Conectica. Cel putin asa imi arata mie ieri.Suna-i si verifica/comanda. Poti sa ridici si din magazin, sa nu mai platesti transport.

#20
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

View Postviceroy56, on 12 iunie 2019 - 06:33, said:

Am scris mai sus ca este la Conectica. Cel putin asa imi arata mie ieri.Suna-i si verifica/comanda. Poti sa ridici si din magazin, sa nu mai platesti transport.
Nu-mi este de folos cablul aratat de la Conectica. El este pentru PC, nu pentru laptop.
Imi trebuie ceva de gen:  https://www.flanco.r...pini-2-m-1.html

Edited by Turnatoriu_de_orza, 12 June 2019 - 22:05.


#21
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Pai ASTEA ce sunt?
Ai verificat cum am spus?

#22
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

View Postviceroy56, on 13 iunie 2019 - 07:35, said:

Pai ASTEA ce sunt?
Ai verificat cum am spus?
Am intrebat care dintre cele din imagine este potrivit pentru problema mea. Inca nu am primit raspuns.

#23
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Orice cablu 4 pin --> 4 pin trebuie sa functioneze.
Ce nu intelegi?
Pune aici poza CLARA cu mufa din camera si cu mufa din laptop.
Eu iti garantez ca ambele mufe sunt identice.
Mai pune o poza si cu mufele cablului pe care-l ai si care spui ca nu se potriveste.
Asta ca sa lamurim daca noi vorbim de un tip de cablu si tu o tii langa cu 9pesemne) alt tip de cablu.
Nu exista cablu pentru PC si cablu pentru laptop. Exista cablu 4p-->4p, 6p-->4p, 6p-->6p si mai exista cabluri DEDICATE, in foarte putine cazuri si atunci sunt livrate impreuna cu scula respectiva.

#24
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

View Postviceroy56, on 13 iunie 2019 - 20:37, said:

Orice cablu 4 pin --> 4 pin trebuie sa functioneze.
Ce nu intelegi?
Pune aici poza CLARA cu mufa din camera si cu mufa din laptop.
Eu iti garantez ca ambele mufe sunt identice.
Mai pune o poza si cu mufele cablului pe care-l ai si care spui ca nu se potriveste.
Asta ca sa lamurim daca noi vorbim de un tip de cablu si tu o tii langa cu 9pesemne) alt tip de cablu.
Nu exista cablu pentru PC si cablu pentru laptop. Exista cablu 4p-->4p, 6p-->4p, 6p-->6p si mai exista cabluri DEDICATE, in foarte putine cazuri si atunci sunt livrate impreuna cu scula respectiva.
Azi am luat un cablu de la un service PC. Ambele mufe ale cablului sunt identice. Intra in portul/priza de la camera video dar NU intra in laptop.
Problema NU este de functionare, ci de compatibilitate cu portul de la laptop.
Se pare ca aceste cabluri de la Conectica suntt folosite doar intre aparatele video.
Iata ce se scrie pe pagina cu cablurile respective:
"IEEE-1394 este o tehnologie de comunicare, care a fost dezvoltată de către Apple® la începutul anilor 1990, aproximativ în același timp ca și USB. Standardul original IEEE-1394 este cunoscut sub numele de FireWire, IEEE-1394a, DV sau ca i.Link® (implementarea Sony® a standardului). Ocazional, se gasește sub denumirea FireWire 400 datorită vitezei de transfer de date de maxim 400 Mbps. IEEE-1394 nu a devenit la fel de popular precum USB datorită costului ridicat de producție. Cu toate acestea, performanțele sale rapide și de stabilitate l-au făcut o alegere populară pentru aplicații ce necesită o lățime de bandă mai ridicată, cum ar fi formate video digitale și medii de stocare portabile. Unul dintre cele mai mari avantaje față de USB este că nu are nevoie de un controler gazdă. Acest lucru înseamnă că două dispozitive IEEE-1394 pot comunica fără utilizarea unui calculator. De exemplu, Un fișier video poate fi copiat de la o cameră video DV la alta prin utilizarea unei conexiuni IEEE-1394. Mai recent, dezvoltarea FireWire 800 (IEEE-1394b) a apărut cu viteză maximă de transfer de date de 800 Mbps. Conectica.ro îți pune la dispozitie cabluri FireWire IEEE 1394, pentru conectarea diferitelor dispozitive cu interfață (4 pini, 6 pini, si 9pini) cu lungimi cuprinse între 1.8m și 25m

Eu iti multumesc ca vrei sa ma ajuti dar problema nu se rezolva, in opinia mea, decat proband efectiv cablul.
Pozele nu pot fi relevante. Pot sa fie asemanatoare cu ceva anume dar sa NU sa se potriveasca la locul....cioatei.

Omul de la service mi-a spus ca SIGUR cablul este bun dar s-a dovedit ca s-a inselat.
Nu o tin langa ci vreau sa rezolv problema.

#25
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Nu am ACUM la dispozitie un laptop DELL cu port FireWire sa verific, dar mi se pare imposibil ca DELL sa nu respecte standardele internationale.
Nu era nevoie sa-mi "citesti" ce scriu site-urile despre protocolul FireWire, cunosc destul de bine protocolul.
Insist sa atasezi aici poze CLARE cu mufa de pe laptop in care nu intra respectivul cablu.
SI ar ajuta si poze cu TOATE mufele laptop-ului.

Uite ce zic ASTIA in poza si text.Port FireWire 4 pini.
Daca al tau nu arata asa, atunci ai modelul fara FireWire si discutia se incheie aici.

Edited by viceroy56, 13 June 2019 - 21:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate