Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

3D Secure fara OTP pentru tranzactii online

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Flash_

Flash_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2008
Salutare,

De luna trecuta si banca mea a implementat sistemul 3D Secure cu cod trimis prin SMS (OTP - one time password) pentru tranzactiile online. Bineinteles, fara anuntare in prealabil.

Problema mea este ca lucrez frecvent in zone fara semnal la telefon, dar unde am acces la internet (platforme de foraj marin). Pana acum, asta nu era o problema pentru platile pe internet, insa de luna trecuta, evident, imi este imposbil sa mai fac vreo tranzactie cand sunt la munca.

Exista vreo banca in Romania care sa ofere o alternativa la acest sistem? Trimiterea codului pe email, folosirea unui token sau orice alt sistem prin care sa nu depind de semnalul GSM? Mi se pare stupid sa limitezi accesul la platile pe internet de folosirea telefonului mobil.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat sau indiciu!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Nu tine doar de banca, tine de toate componentele: banca + magazin.

#3
Flash_

Flash_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2008
Folosirea sau nu a servicului 3D Secure, da. Cum este acesta configurat, insa, cred ca tine de banca. Pana luna trecuta functiona cu parola. De luna trecuta, trebuie sa introduc un cod primit prin SMS. Asta este problema mea, faptul ca la munca nu am cum sa primesc SMS, pentru ca in largul marii nu e semnal la telefon.

#4
dangiurca

dangiurca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.10.2008
Eu am lasat acasa numarul de telefon pe care primesc codurile 3d si le primesc pe messenger de la sotie( la care e telefonul).

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,600
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFlash_, on 07 iunie 2019 - 22:50, said:

Folosirea sau nu a servicului 3D Secure, da. Cum este acesta configurat, insa, cred ca tine de banca. Pana luna trecuta functiona cu parola. De luna trecuta, trebuie sa introduc un cod primit prin SMS. Asta este problema mea, faptul ca la munca nu am cum sa primesc SMS, pentru ca in largul marii nu e semnal la telefon.
Celula locala pe platforma sau wifi link/satelit.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,355
  • Înscris: 11.08.2003
Nu mai sunt banci care sa furnizeze tokenuri fizice? Intreaba si poate o rezolvi asa.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostFlash_, on 07 iunie 2019 - 22:44, said:


Problema mea este ca lucrez frecvent in zone fara semnal la telefon, dar unde am acces la internet (platforme de foraj marin). Pana acum, asta nu era o problema pentru platile pe internet, insa de luna trecuta, evident, imi este imposbil sa mai fac vreo tranzactie cand sunt la munca.


     Unde se face foraj marin in Romania ?
      Si de ce trebuie sa faci plati prin telefon cand esti la munca ?

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Foloseste card Revolut.

3dsecure e o tampenie pe care am intalnit-o doar in combinatia comerciant romanesc + banca romaneasca.

Edited by don_dannielo, 08 June 2019 - 03:41.


#9
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostFlash_, on 07 iunie 2019 - 22:50, said:

Asta este problema mea, faptul ca la munca nu am cum sa primesc SMS, pentru ca in largul marii nu e semnal la telefon.

Incearca sa folosesti fie Revolut si sa faci un top-up mare si lat pe luna de pe cardul cu 3D in Revolut sau sa inrolezi cardul respectiv intr-o aplicatie de tip CURVE, care foloseste un card personalizat dar avand in spate cardul OTP pentru plati, caz in care nu cred ca iti va mai cere 3D, ca sistemul va vedea cardul CURVE in prima instanta, chiar daca in background decontarea se va face de pe OTP.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001
Schimbi la banca nr de telefon și pui unul ce se afla permanent în zona cu semnal la o persoana de încredere ce îți poate trimite mesaj.
Sau faci cumva sa ai VoWiFi activat. Deci sa ai voce și sms doar prin Wi-Fi.

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcspot, on 08 iunie 2019 - 03:27, said:



     Unde se face foraj marin in Romania ?
      Si de ce trebuie sa faci plati prin telefon cand esti la munca ?

View Postcspot, on 08 iunie 2019 - 03:27, said:



     Unde se face foraj marin in Romania ?
      Si de ce trebuie sa faci plati prin telefon cand esti la munca ?

Nu-i așa că habar n-ai ce vrea omul?

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,957
  • Înscris: 18.12.2007

View Postsorin147, on 08 iunie 2019 - 01:27, said:

Nu mai sunt banci care sa furnizeze tokenuri fizice? Intreaba si poate o rezolvi asa.

Ce legatura are tokenul fizic cu 3D secure-ul?

View Postdorin_2k, on 08 iunie 2019 - 06:48, said:

Schimbi la banca nr de telefon și pui unul ce se afla permanent în zona cu semnal la o persoana de încredere ce îți poate trimite mesaj.
Sau faci cumva sa ai VoWiFi activat. Deci sa ai voce și sms doar prin Wi-Fi.
La providerii romani de telecom nu exista VoWiFi prin sms si nici VoWiFi 'in roaming', adica ar trebui sa aiba roaming activ si sa foloseasca o conexiune printr-un VPN care sa iasa in internet cu un IP de Romania. Dar sms tot nu va primi fiindca merge prin GSM.
Cea mai buna solutie este tot sa aiba ca nr de contact, pentru primit SMS-urile cu codurile 3D Secure, un nr care e tot timpul in arie de acoperire.

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Din punct de vedere tehnic, nu stiu cat din 3D Secure este implementat de banca si cat de Romcard dar tind sa cred ca de la Romcard vine SMS-ul. Deci la autentificare prin cod OTP generat de token nu ma prea astept (desi da, sunt de acord ca e o solutie superioara SMS-ului ca nu depinde de serviciul de telefonie - lipsa semnal pe numarul inregistrat, lipsa roaming, baterie descarcata, telefon picat pe beton, etc, etc).

Sustin recomandarea colegului @dorin_2k pentru VoWiFi. Din ce stiu la noi doar Orange (abonament si prepay) si Digi (doar la abonament) il ofera.
  • Personal as merge pe Digi pentru ca permite VoWiFi si cand nu esti in tara.
  • Din ce scriu colegi pe aici Orange taie VoWiFi imediat ce telefonul se inregistreaza intr-o retea straina (pe platforma nu ai nici retea straina, dar pe drumul pana acolo?) si il reactiveaza doar cand se intoarce in reteaua proprie; odata dezactivat, trecerea in mod ‘avion’ + WiFi activ nu ajuta (desi nu mai e inregistrat in nici o retea). Nu stiu daca dezactivarea serviciului de roaming evita acest fenomen - telefonul totusi se va inregistra pentru apelurile de urgenta si nu stiu daca aceasta va afecta (la Orange) sau nu disponibilitatea VoWiFi.


View PostAlexEn, on 08 iunie 2019 - 08:11, said:

Ce legatura are tokenul fizic cu 3D secure-ul? …
Algoritmul de validare a tranzactiilor 3D Secure e la latitudinea bancilor. Multa vreme a fost cu parola statica. Ulterior Romcard a implementat OTP trimis prin SMS si bancile au trecut la aceasta metoda, care evident e mult mai sigura decat o parola statica. Teoretic o banca sau alta ar putea alege ca acel cod de validare sa fie generat de token, cum e si la internet banking.

View PostAlexEn, on 08 iunie 2019 - 08:11, said:

… La providerii romani de telecom nu exista … VoWiFi 'in roaming' …
Ba exista, la Digi. LE: Plus ca in cazul descris initiatorul NU se afla in roaming (el nu are semnal de telefonie deloc, si ar putea evita complet conectarea in roaming pe drumul pana acolo inchizand telefonul).

View PostAlexEn, on 08 iunie 2019 - 08:11, said:

… La providerii romani de telecom nu exista VoWiFi prin sms [probabil ai vrut sa scrii SMS prin VoWiFi]
Asta nu stiam, posibil, desi m-as astepta sa nu fie asa. Are cineva vreo sursa clara care sa confirme sau sa infirme acest lucru?

Edited by sags, 08 June 2019 - 08:28.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001
Nu a zis nicăieri ca e în roaming. Doar ca nu e semnal la telefon. Și ca are net acolo.

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,355
  • Înscris: 11.08.2003

View PostAlexEn, on 08 iunie 2019 - 08:11, said:

Ce legatura are tokenul fizic cu 3D secure-ul?

Stiam ca ala se folosea la autorizarea tranzactiilor. Daca n-au nici o legatura (de functionalitate), atunci imi cer scuze.

#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,385
  • Înscris: 08.02.2011
vowifi ala nu poate fi folosit pentru sms-uri, doar pentru apeluri merge.

#17
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Nu cred că există bancă în România care oferă cod 3D secure prin aplicație, doar prin SMS.
TransferWise a implementat recent 3D secure și oferă codul ori prin aplicație ori prin SMS.
https://transferwise...ucing-3d-secure

#18
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

View PostFlash_, on 07 iunie 2019 - 22:44, said:

Mi se pare stupid sa limitezi accesul la platile pe internet de folosirea telefonului mobil.
Din nefericire asta e planul, sa nu mai poti folosi nimic daca n-ai un telefon care sa poata fi identificat.

View Postsorin147, on 08 iunie 2019 - 01:27, said:

Nu mai sunt banci care sa furnizeze tokenuri fizice? Intreaba si poate o rezolvi asa.
Cand au avut asa ceva?
Cred ca faci confuzie in tokenurile ce genereaza coduri pentru login in internet banking si confirmarea tranzactiilor facute acolo cu sistemul 3D care functioneaza pe baza de SMS.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate