Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Semne care prevestesc moartea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Anonim1777

Anonim1777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.06.2019
Buna! Ati putea sa imi povestiti cei care ati trecut prin experienta mortii unei rude sau unei persoane dragi care semne care prevestesc moartea?
Cum as putea sa imi dau seama ca o persoana in varsta e pe moarte?

#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Isi agraveaza starea de sanatate in mod ireversibil si rapid.

#3
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
De pe net:

Bineînţeles, nimeni nu poate să spună când vom muri, însă medicii susţin că există câteva semne pe care organismul le dă când unei persoane i se apropie sfârşitul.
De asemenea, medicii îi sfătuiesc pe cei care au grijă de persoane extrem de bolnave să nu le forţeze să mănânce sau să stea treze dacă acestea refuză aproape orice aliment şi simt nevoia să doarmă foarte mult. Aceste simptome, spun doctorii, sunt normale şi ar putea prevesti moartea.
Pierderea poftei de mâncare
Nevoia de energie scade, astfel că pofta de mâncare este redusă. În multe cazuri, persoanele nu mai vor decât cantităţi foarte mici de apă şi alimente care se digeră uşor.
Confuzie şi dezorientare
Înainte de moarte, bolnavii trec prin stări de confuzie, întrucât creierul nu mai funcţionează aşa cum ar trebui. S-ar putea ca aceştia să nu mai ştie unde se află, cum se numesc sau cine sunt persoanele din jurul lor.
Respiraţie "neregulată"
Inspiraţia şi expiraţia devin neregulate. De multe ori, după ce pacienţii inspiră adânc, urmează o pauză  de 5 până la 60 de secunde în care aceştia nu mai respiră deloc.
Umflarea gleznelor şi a labei picioarelor
Având în vedere că rinichii nu mai funcţionează aşa cum ar trebui, lichidele nu se mai elimină
Normal si se pot acumula in aceste zone ale corpului.
Racirea corpului
Picioarele si mâinile unei persoane care este la un pas de moarte încep sa se raceasca progresiv. La atingere vom vedea ca acestea au temperatura unui aisberg. Culoarea pielii se schimba si ea înainte ca cineva sa treaca în nefiinta. Este un lucru normal, pentru ca, din cauza vârstei înaintate, organismul se degradeaza într-atât încât circulatia sângelui are loc din ce în ce mai greu.
Oboseală extrem de puternică şi nevoia de somn
Oamenii aflaţi în această situaţie petrec cea mai mare parte a zilei dormind, întrucât metabolismul încetineşte. O persoana care este pe cale sa se stinga, mai ales în cazul celor care sunt în vârsta sau sunt foarte batrâni si bolnavi, are tendinta sa doarma tot mai mult. Explicatia ar fi aceea ca în metabolism au loc schimbari care îi fac pe oamenii aflati în aceasta situatie sa se simta lipsiti de energie. Petreceti cât mai mult timp cu acesti oameni, tineti-le mâinile strâns, nu le vorbiti tare, deoarece va aud foarte bine. Soptiti-le lucruri frumoase!

#4
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

 Anonim1777, on 06 iunie 2019 - 23:48, said:

Buna! Ati putea sa imi povestiti cei care ati trecut prin experienta mortii unei rude sau unei persoane dragi care semne care prevestesc moartea?
Cum as putea sa imi dau seama ca o persoana in varsta e pe moarte?

Mie mi-a prevestit o moarte o cioară zburând cu mațe în gură.. și care când m-a vazut a venit înspre mine în picaj..  Foarte nașpa a fost momentul.. Posted Image. O cunoștință a murit împușcată în momentul ala.
Am mai avut o prevestire la aragaz.. a început focul de la aragaz să vuiască într-un mod oribil. Rezultatul instant.. o rudă calcată de tren (ala era vuietul trenului care claxona și care s-a metamorfozat prin propagare prin jurul meu) Posted Image

Nu glumesc adică nu e post de troleală. Posted Image

În general prevestirile sunt de mai multe feluri. Două dintre ele sunt:
În vise sau în realitate în lucrurile ce se întamplă în jurul tău.


Mai e o chestie. Cand mi-a murit o bunică în urmă cu câțiva ani.. mi-a zis ea singură că nu mai trăiește și moare în luna în care a și murit..
Era sănătoasă tun când mi-a zis luna când moare.. cam cu un an înainte să moară.. evident că atunci am zis că abereză dar așa a fost.. Ăsta poate să fie oricum caz de programare a morții. Posted Image

O străbunică înainte să moară a început să abereze că ea se duce la casa ei.. Ce casa ei n-am știut că era în casa ei.. În maxim 2 luni s-a dus.. la ceruri..

Plus de asta.. mai era o rugăciune interzisă pe care dacă o scriai nu știu cum pe foaie și o ziceai pe fiecare zi,  înainte să mori primeai semne. Întreabă popii că poate ei știu ce rugăciune era aia. Eu nu mai știu cum se numește... dar e cam nașpa .. nu m-am băgat în viața mea nici în magie neagră nici în ritualuri religioase sperioase.. din astea.. Posted Image

Edited by -koss-, 07 June 2019 - 00:13.


#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Se schimba ph-ul.

http://www.sfatulmed...anismului_12325

In faza terminala ph-ul  e mic (mediu foarte toxic, circulatie proasta, cedeaza rinichii).

Edited by ionutz_joe2009, 07 June 2019 - 00:30.


#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
bufnita, cucuveaua.
Nu sunt absolut sigur daca sunt sinonime sau specii diferite

Quote

Cucuveaua este de fapt o bufniță de talie mai mică (23–27 cm), cu un penaj cenușiu deschis, având ochii (irisul) de culoare galbenă. Are o coadă scurtă, fiind ...

Edited by tioopedi, 07 June 2019 - 00:11.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 Anonim1777, on 06 iunie 2019 - 23:48, said:

Cum as putea sa imi dau seama ca o persoana in varsta e pe moarte?
Un set de analize ?
Apoi, daca e sa fie "de la domnu'" ce control poti avea?

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Cica un tunel si-o luminita alba.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Niciun semn nu exista. Cei care cred altceva sunt creduli.
Știu ce zic.

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ceasul rau, pisica neagra, sarpele cu clopotei...

#11
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
un om bolnav, pe moarte, chiar inainte sa moara se simte brusc mai bine.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Vezi in stralucirea ochilor, daca la un om sanatos acestia sunt luminosi la cel muribund sunt stinsi, opaci , plus cele descrise mai sus .
Cand un om nu mai bea apa si nu mai mananca 3 zile e grav ...

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
din pacate am trecut in urma cu cateva luni printr-un astfel de caz, atunci cand o ruda s-a aflat intr-o faza terminala a unei boli ucigase. Chiar daca nu vroiam sa cred ca se apropie sfarsitul, am cautat pe Google semne atunci cand un pacient este pe moarte si spre nefericirea mea, aceste semne se manifestau si pe pacient.

Buze uscate, mult somn sau cel putin pacientul statea mare parte cu ochii inchisi, lipsa poftei de mancare, se schimba culoarea pielii, se trage la fata.

#14
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

 Anonim1777, on 06 iunie 2019 - 23:48, said:

semne care prevestesc moartea?

un claxon, niste frane
o sirena de tren,
suieratul unui glont sau a unei bombe
o ranga venind spre tine
unu pe langa tine care striga Allahu Akbar!!!!

etc

#15
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Eu cred ca Iliescu s-a documentat intens incepand cu anii 1990 pe acest subiect. Iliescu si-ar putea da si doctoratul in chestia asta. Posted Image
Radem, glumim dar asta este un subiect paranormal si in mare parte inca nedescrifrat pana acum.

Eu zic sa va bucurati de viata voastra si a altora si sa nu va ganditi la moarte.
Batranii mai ales cei foarte in varsta si-au facut un obicei ca toata viata sa se pregateasca pentru moarte.. cu gropi, cu sicrie cu pomeni.. dupa ce moare omul iar pomeni peste pomeni si obiceiuri mai mult sau mai putine pagane sau crestine (cretine)..

Am avut un coleg in liceu de la alta clasa care a fost diagnosticat cu cancer.. si cand a aflat.. ii spargea banii lu taica-so prin baruri si prin cluburi.. Facea zi de zi.. cinste la toti din bar cu bautura..  O data a facut tot barul consumatie de vreo 5000 sau 6000 de lei in cateva ore.. a lasat cheia de la masina la bar ca vine alta data sa plateasca..

S-a lasat si de tratamentul anticancer.. s-a lasat si de chimioterapie.. ca ii picase parul si s-a lasat.. A inceput omul sa bea.. sa fumeze.. sa traiasca fericit in ultimele luni de viata si ghice ce.. dupa 3 luni de nebunie si de viata... i-a disparut cancerul ca prin minune.. Traieste si acum..

Ala nu s-a gandit vreodata la moarte. Ala s-a ganditi la viata. A avut o sansa si a profitat de ea.

Edited by -koss-, 07 June 2019 - 11:46.


#16
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Doar cainii pot simti asta. Cu o zi-doua inainte de moartea celui langa care stau devin apatici, urla des etc. Mie asa mi s-a intamplat cu cainele meu. Noroc ca locuiam singuri!

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Scrieti prostii.
In aprilie 2019 mi-a murit tatal, in luna mai 2019 a murit si mama.
In varsta amandoi.
Tata: stop respirator din cauza unui bol alimentar (era insotitor internat impreuna cu mama bolnava in spital).
Mama: stop respirator din cauza mai multor boli adunate cu varsta la o luna dupa ce tata a murit la ea in salon.

Niciun semn de prevestire la ambii.

Ce prevestire, ce semne?
Aiurea.
Doar zvoneri si raspândaci.

#18
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Doar ignorantii pot zice ca scriem prostii. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate