Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Recomandare Tv-Box

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
leonicafarafrica

leonicafarafrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.04.2017
Am încercat cu schimbarea rezoluției dar nu merge. Zice " Fără semnal".
Am pus calculatorul la televizor și văd prin HDMI.
Alte idei mai aveți ?

#38
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
La amândouă porturi hdmi face la fel?
Full HD ar trebui sa aibă 1080p.
Mi boxul este 4k?
TV-ul de 32 ce marcă e? Smart, nonsmart?

#39
leonicafarafrica

leonicafarafrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.04.2017
Din păcate la ambele porturi am același "FĂRĂ SEMNAL"
Televizorul la care pot sa vad cu Mi box este tot LG  de 32" și nu este Smart ( tocmai de aceia am luat Mi box).
Știe cineva amplificatoare pentru Mi box ?

#40
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Nu cred ca exista asa ceva.
Schimba cablul hdmi. Mergi la vreun cunoscut și încearcă pe mai multe tv-uri.
Am impresia ca al tău lg de 43 e buba.
Deci, muti boxu pe celalalt lg de 32 merge, dar pe cel de 43 nu.
Dă-i resetare din fabrica la TV, poți și la mi box, și încearcă iar.

#41
leonicafarafrica

leonicafarafrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.04.2017
Am încercat și cu resetarea.
Cred că hdmi-ul de la tv vrea mai mult curent.
Chiar nu exista amplificatoare pentru tv box-uri ?

#42
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Dacă pe alte tv-uri merge, sau si/cu alte cabluri, atunci tv-ul e de vina.

#43
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Daca ai posibilitatea adu si TV-ul sau Monitorul cu care Mi Box functioneaza langa TV-ul LG care iti face probleme. Setezi rezolutia Mi Box la 1080p(sau 720p) si 30Hz, apoi fara sa il opresti muti cablul dintr-un TV in altul. In specificatiile de pe site-ul LG scrie ca ambele porturi HDMI sunt 3G, care e o extrapolare a semnalului SDI 3G, care inseamna maxim 1080p.

Pe scurt, verifica rezolutia si frecventa semnalului din calculator cu care ai imagine pe TV si fa aceleasi setari si pe Mi Box

Edited by nei-k, 28 December 2020 - 09:06.


#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postleonicafarafrica, on 27 decembrie 2020 - 15:22, said:


Știe cineva amplificatoare pentru Mi box ?
Nu exista asa ceva. Semnal prea slab sau prea puternic pe HDMI. SUnt valori standardizate ,vorbim de semnal digital.

#45
laranik

laranik

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.01.2020
As vrea si eu sugestii. As vrea sa cumpar Xiaomi Mi box 4k, pentru continut video, joculete pentru copii si inca nu mai știu pentru ce, dar din cele postate mai sus pare ceva bun si util. Nu detin TV. Imi recomandati ceva pentru sufragerie? Ceva care sa corespunda cu Mi box. Detin router de la Telekom (e "instant la priza"), deocamdată nu avem o locuință stabilă. Multumesc de sfaturi

#46
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
adresează întrebarea în topicul dedicat, menționând diagonala dorită și bugetul alocat.
https://forum.softpe...2#entry27524428

Cablu e tras în locuință? Dacă ai doar internet și spațiu mic, poate te-ar ajuta un monitor?

#47
alexandru_erwyn

alexandru_erwyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.04.2008
As dori o recomandare din partea voastra!
Oscilez intre doua modele de tv box si anume:
1. https://www.amazon.i...AGANUP0MF&psc=1
2. https://www.amazon.i...VFRD97G4L&psc=1

Varianta 2 pare mai ok, insa varianta 1 este mai folosita.

#48
cif2009

cif2009

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 28.08.2015

View Postalexandru_erwyn, on 11 iulie 2022 - 10:26, said:

As dori o recomandare din partea voastra!
Oscilez intre doua modele de tv box si anume:
1. https://www.amazon.i...AGANUP0MF&psc=1
2. https://www.amazon.i...VFRD97G4L&psc=1

Varianta 2 pare mai ok, insa varianta 1 este mai folosita.
Daca tot ai ajuns la 50 de euro, mai fa un efort si ia asta

https://www.amazon.i...rd_i=B08LBYQG11

Cele 2 spuse de tine nu au certificare Google, deci nu vei vedea aplicatiile de streaming decat la rezolutie mica( max 720).
Asta trecand peste faptul ca nu o sa vezi actualizari deloc la ele. in 2-3 ani poti sa le arunci.

#49
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014

View Postalexandru_erwyn, on 11 iulie 2022 - 10:26, said:

As dori o recomandare din partea voastra!
Oscilez intre doua modele de tv box si anume:
1. https://www.amazon.i...AGANUP0MF&psc=1
2. https://www.amazon.i...VFRD97G4L&psc=1

Varianta 2 pare mai ok, insa varianta 1 este mai folosita.

Daca vrei doar Kodi si IPTV, sunt ok. Daca vrei Netflix, HBO Max, etc, sari peste, caci nu vei avea rezolutii 4K, ci mult limitate (540p ori maxim 720p).. Iti spun din experienta, caci am o chinezarie luata acum ceva vreme, cand box-urile certificate de Google erau scumpe. Doar pentru ca au mai multa memorie interna sau mai mult ram nu inseamna ca-s mai bune, caci nu au optimizarea pe care o au androidbox-urile de la Google, Xiaomi ori Realme.

#50
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 28.09.2008
Salut.
Aveti idee de ce aparat am nevoie pt a putea accesa youtube pe un tv samsung hd ready de 80 cm?


Sa cumpar asa ceva?
https://altex.ro/med.../cpd/HDPCCTVHD/

Media Player GOOGLE Chromecast, Google TV, FullHD, Wi-Fi, alb
200 lei

E mai bun asta?
Media Player XIAOMI Mi TV Stick, 4K, Bluetooth, Wi-Fi, HDMI

E mai ieftin la emag la 250 lei.


#51
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Vezi ca-ti dublezi pretul tv-ului ... daca tot esti dispus sa dai 200 lei alege originalul .

#52
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 28.09.2008

View PostMD, on 06 aprilie 2023 - 18:13, said:

Vezi ca-ti dublezi pretul tv-ului ... daca tot esti dispus sa dai 200 lei alege originalul .
Adica?
Mediaplayer Xiaomi TV Stick 4K, Android TV 11, Bluetooth, Wi-Fi, HDMI, Negru nu e cea mai buna varianta?

#53
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Xiaomi de pe eMag, 244 lei
Vândut și livrat de eMag.

Edited by xymzar, 17 April 2023 - 16:17.


#54
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Ca sa (NU) fiu scurt - dar si pentru ca am ceva istorie in spate legata de media playere (care nu sunt altceva decat niste tablete fara ecran si touch si la care se adauga o iesire hdmi si, eventual, un port LAN) - o sa zic asa:

1. indiferent de marca/brand componentele din interior sunt cam de la aceiasi producatori - pe partea de SOC sunt 3 mai mari - Amlogic, Allwiner si Rockchip (inca nu am vazut box-uri cu SOC Mediateck dar le astept cu mare drag)
2. in esenta SOCurile de la Amlogic par cele mai reusite, desi se pare ca si ultimele modele de la Allwiner si Rockchip incep sa tina pasul
3. Memoria RAM care trece de 2giga pare sa fie suficienta pentru orice fel de lucruri uzuale - vizionat de filme chiar si la rez 4k (daca duce SOCul), browsing, jocuri, servere, etc.
4. Partea de memorie Nand este cea mai importanta! De ce? Pai aia e fix un "SSD", cu cat mai mica, cu atat mai rau, se va "consuma" cel mai repede (nu mai intru in detalii ce inseamna TBW si cate scrieri/rescrieri au aceste memorii in viata lor). In timp, cu cat este capacitatea de stocare Nand mai mica, cu atat vor aparea diverse erori tot mai dese, restarturi si blocaje, ducand, usor-usor la brick-uirea produsului.

Sfaturi:
1. Incercati sa cumparati produse noi, cu garantie si de la un producator care ofera suport - in esenta FW pentru viitoare depanari sau updateuri
2. Cautati box-uri cu minim 2giga RAM reali -(exista falsuri in piata care se lauda ca au 4giga si nu este asa)
3. Cautati specificatii despre ce SOC include box-ul pe care il cumparati si ce poate acest SOC (codare/ decodare, max RAM, rezolutii, formate suportate, suport BT, etc.) nu puneti baza pe ce scrie in pagina produsului X pana nu sunteti 100% siguri ca ce scrie acolo e fix ceea ce "poate" SOC-ul instalat in mediabox
4. Orietati-va catre produse cu minim 16 giga (preferabil si mai mult) spatiu de stocare Nand
5. Nu "imbacsiti" memoria Nand cu diverse chestii inutile - poze, filme la rez f mari, jocuri, fisiere pdf, etc - astfel incat sa se ajunga la o ocupare a ei in proportie f mare (daca din 16giga voi ocupati 14giga cu jocuri si filme, atunci orice va face boxul - sa zicem vizionarea unui film online - va scrie/sterge bit cu bit in cei 2 giga ramasi)
6. Cautati sa vedeti daca box-ul pe care intentionati sa-l cumparati are si posibilitate de a rula softuri de genul OpenELEC, LibreELEC, Armbian, etc. de pe medii externe - asta pentru a va bucura de cat mai multe facilitati din partea lui.

Succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate