Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Grup de drumetii montane lejere pentru fete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
leutza13

leutza13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.09.2009
Salve,
Incerc sa strang iar un grup de cateva fete plimbarete si dornice de iesiri la munte. Am mai facut drumetii de acest fel, relativ scurte ( de o zi , cu plecare din Bucuresti dimineata la 7 cu trenul spre Valea Prahovei si retur seara) si au iesit ok, potrivite pentru fete mai degraba obijnuite cu mouse-ul decat cu bocancii, insa cu chef de umblat teleleu pe munti. Traseele de minim 2 zile pot fi organizate cu oameni care se cunosc mai bine, cred, deci se pot face si astea daca dupa prima tura exista pace si armonie Posted Image
Urmatoarea iesire este in week-end, sambata 8 iunie si implica o drumetie pe la Busteni/Azuga. Putem vota/alege impreuna traseul.
Deci daca esti in stare sa urci / cobori vreo 7-8 ore, preferi sa te provoci chiar si cand ai obosit, nu te imbraci in fustita cand mergi la munte si nu o arzi ca divele cand nu-ti convine ceva, anunta-te.
PS N-am nimic cu barbatii, da' as prefera o plimbare intr-un ritm care nu-ti rupe picioarele pana in varf, deci pot participa si ei daca nu se crizeaza ca la fiecare ora luam cate o mica pauza, prefer o drumetie nu o cursa contra cronometru pana pe culmea muntelui.

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Sunt pe FB multe grupuri pentru amatorii de drumetii. Ai sanse mai multe sa gasesti pe cineva daca postezi acolo.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Pe aici nici o sansa sa gasesti amatoare.

P.S. organizez tura iesire la munte pentru grup de barbati pe 8 iunie Posted Image

#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Si eu tot fac planuri de ture, dar cu vremea asta... se tot amana planurile. Pe 21/22 iunie ma duc in Ciucas. Apoi urmeaza Parangul mare.

@Leuta merg bine si grupurile mixte. Eu de 1 an merg doar cu doua fete si ne intelegem foarte bine. Avem acelasi ritm de mers, avem ce discuta. Am facut impreuna 8 varfuri de peste 2500m pana acum plus alte trasee mai lejere.

#5
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001

 Bursul, on 06 iunie 2019 - 06:44, said:

Pe aici nici o sansa sa gasesti amatoare.
poate găsești profesioniste.

no joke, femeile sunt in general mai delăsătoare și mai leneșe când vine vorba de "all girl hiking team".

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Eu in oras am un magazin sportiv care organizeaza ture prin zona cu ajutorul FB, trebuie sa mai fie astfel de grupuri in tara.

Daca le gasesti da-ne si noua linkurile, pe mine ma tenteaza dar luna asta am altele pe cap.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De el au auzit? Are si emisiune pe Travel Mix.

LE: acum am citit mai bine. Vreti sa faceti o echipa. Cam greu pe aici, dar nu strica.

PS: link-ul postat poate va aduce trasee noi.

Edited by Pololica, 06 June 2019 - 08:14.


#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cel mai bine organizeaza turele pe Facebook si mentioneaza exact ritmul de mers, pentru a nu supara pe nimeni din grup. Eventual mentioneaza care este traseul, ritmul de deplasare si frecventa pauzelor. Ar fi bine sa cunosti si traseele si sa poti da cateva sfaturi legate de meteo si echipament celor din grup. Nu-i nici o problema daca in grup ai si persoane lenese atata timp cat specifici ca se fac regrupari si se asteapta tot grupul.
Am patit asta la o tura organizata de mine de bicicleta, cu doua fete pe care le stiam ca cicliste bune, faceau drumetii e munte, poze facebook, etc, dar nu le mai vazusem de vreo doi ani. A fost o tura mixta, si pe portiunea de sosea mai aglomerata cu care am inceput tura am mers energic, asfaltul era bun, vantul batea din fata si am vrut sa scapam repede de acei 7-8 km cu trafic auto. Cand am facut prima regrupare deja erau demoralizate, le-am linistit spunandu-le ca s-a mers asa doar ca sa scapam de portiunea respectiva, si ca oricum ne regrupam des si tura va fi una usoara, de placere. Pana la urma au spus ca tura a fost perfecta, s-au speriat doar la inceput de ritmul prea alert si din cauza ca de fapt in ultimii doi ani se limitasera doar la plimbari foarte usoare prin oras si pe munte si isi iesisera din forma, insa restul a fost o placere, drumuri necirculate, s-a stat grupat, s-a vorbit, s-a ras, a fost o tura usoara exact ca in descriere.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Majoritatea turelor pe munte organizate de ghizi pe FB sunt contra cost.
Aici nu stiu. http://www.carpati.o...ficator_ture/1/
Aici este un grup care organizeaza ture gratuite, am fost si eu cu ei la o tura si sunt ok. https://www.facebook...ForestRambling/

Edited by bumpocbum, 06 June 2019 - 08:26.


#10
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 bumpocbum, on 06 iunie 2019 - 08:26, said:

Majoritatea turelor pe munte organizate de ghizi pe FB sunt contra cost.
Aici nu stiu. http://www.carpati.o...ficator_ture/1/
Aici este un grup care organizeaza ture gratuite, am fost si eu cu ei la o tura si sunt ok. https://www.facebook...ForestRambling/
Pe Carpati.org se merge gratis, doar cu bani de benzina eventual, dar de obicei sunt ture pentru initiati, mai putin pentru incepatori.

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Si daca vei vrea sa vii candva si prin Munții Maramureșului, dă Like la pagină ca să fii notificată când organizează event-uri https://www.facebook...51590192225703/

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Leantzo ...vezi ca vremea este nepotrivita .[attachment=2243733:Screenshot_20190606-094008_Weather&Radar.jpg]

Edited by JurasikMan, 06 June 2019 - 08:43.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo uite cateva idei de trasee. https://www.flickr.c...s/taviro/albums

#14
leutza13

leutza13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.09.2009

 Bursul, on 06 iunie 2019 - 06:44, said:

Pe aici nici o sansa sa gasesti amatoare.

P.S. organizez tura iesire la munte pentru grup de barbati pe 8 iunie Posted Image

:))

#15
Bonzo_Madrid

Bonzo_Madrid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.07.2014
Oricum cred ca in perioada urmatoare, va fi destul de nasol cu noroiul prin padure. A plouat foarte mult si cred ca mai trebuie sa treaca 1 luna sa se zvante. Asta daca nu mai ploua intre timp.

#16
leutza13

leutza13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.09.2009

 barbosa, on 06 iunie 2019 - 07:03, said:

Si eu tot fac planuri de ture, dar cu vremea asta... se tot amana planurile. Pe 21/22 iunie ma duc in Ciucas. Apoi urmeaza Parangul mare.

@Leuta merg bine si grupurile mixte. Eu de 1 an merg doar cu doua fete si ne intelegem foarte bine. Avem acelasi ritm de mers, avem ce discuta. Am facut impreuna 8 varfuri de peste 2500m pana acum plus alte trasee mai lejere.

Stiu, eu am ramas cu sechele dupa ce am fost cu o prietena (antrenoare de fitness) si fra-su, fost voleibalist. M-a mancat undeva, stiu. Am si eu mandria mea asa ca m-am tinut voinica dupa ei si m-am simtit f bine ca am ajuns sus in ritmul ala, dar parca e mai frumos cand mai faci si cate o pauza pt 2 poze.

 bumpocbum, on 06 iunie 2019 - 08:42, said:

Apropo uite cateva idei de trasee. https://www.flickr.c...s/taviro/albums

Ms, arata bn!

#17
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Valea lui Stan o recomand si eu. Am fost acolo de 6 ori in ultimii 2 ani si tot as mai merge. E un traseu frumos, usor si scurt. Dar e greu de ajuns acolo daca nu ai masina personala.

#18
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001

 Bonzo_Madrid, on 06 iunie 2019 - 09:27, said:

Oricum cred ca in perioada urmatoare, va fi destul de nasol cu noroiul prin padure. A plouat foarte mult si cred ca mai trebuie sa treaca 1 luna sa se zvante.
parazăpezi+hamac=love :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate