Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Limitarea incarcarii la 80%

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 maccip, on 05 iunie 2019 - 13:04, said:

Daca era mai convenabila limitarea incarcarii, se proiectau din start dispozitivele in acest mod.
Tableta Samsung Galaxy Tab A7, cumparata saptamana trecuta.
Are o optine de limitare a incarcarii la 85% pentru prelungirea vietii bateriei, vezi poza atasata.
Eu v-am spus ca incarcarea la 100% nu face bine dar nu m-ati crezut.

Attached Files



#56
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Acumulatorii rezista mai bine in timp daca sunt mentinuti intre 20% si 80% daca sunt incarcati mai rar si cu un curent mai redus. Asta este un fapt.  Oricum tot vor pierde cate putin din capacitate in fiecare an. Eu n-am stat niciodata cu ochii pe telefon si nici nu am folosit aplicatii de managemnt la incarcare. Producatorii mai fac jongleria ca la ultimul update pe care il mai primeste telefonul, sa-i protejeze bateria limitand incarcarea si performantele pentru evitarea accidentelor  cu explozia bateriilor. Mai pe scurt, sunt trecute la pensie chiar de producator. Deci nu are rost sa mai protejezi bateria ca dupa perioada de suport software nici nu mai conteaza cat de mult te-ai chinuit sa-i prelungesti viata. Producatorii mai numesc acel update "QUALITY UPDATE ".

Edited by Leo2006, 16 October 2021 - 19:00.


#57
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu am incarcat telefonul de cele mai multe ori cu un incarcator vechi care incarca cu max 1A,desi telefonul are incarcare rapida. Il las noaptea la incarcat si il iau dimineata. Astfel telefonul nu se incalzeste deloc. Are aprox 5 ani telefonul si inca tine bine bateria .

#58
cristinellios

cristinellios

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.12.2022

View Postkolfleading, on 05 iunie 2019 - 10:18, said:

Samsung Galaxy A50.

Stie cineva vreo aplicatie cat de cat testata care sa permita oprirea automata a incarcarii la 80%, pentru a prelungi viata bateriei?

Am testat vreo doua din Play Store, dar nu au oprit incarcarea.

Salut, am un Z Fold 3.
Instaleaza AccuBattery, poti seta orice limita superioara de incarcare si merge garantat.
Am dezinstalat aceasta aplicatie dupa o vreme pentru ca incarcarea se ooprea la 85% desi recomandarea aplicatiei si setarea efectuata era de 96%.
Chestia e ca dupa dezinstalare se incarca numai pana la 85%, deci nu era de la aplicatie. La telefon au avut acces mai multe persoane, stie cineva cum pot scoate aceasta limitare?

#59
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,952
  • Înscris: 10.07.2014
AccuBattery nu-ti opreste incarcarea,doar te notifica la limita impusa de tine.In setarile telefonului/intretinere dispozitiv/baterie/mai multe setari baterie/protectie baterie si debifezi optiunea care-ti limiteaza incarcarea la 85%.

Sau din panou rapid ai pictograma protectie baterie.

#60
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022

View Postcristinellios, on 20 decembrie 2022 - 20:44, said:



Salut, am un Z Fold 3.
Instaleaza AccuBattery, poti seta orice limita superioara de incarcare si merge garantat.
Am dezinstalat aceasta aplicatie dupa o vreme pentru ca incarcarea se ooprea la 85% desi recomandarea aplicatiei si setarea efectuata era de 96%.
Chestia e ca dupa dezinstalare se incarca numai pana la 85%, deci nu era de la aplicatie. La telefon au avut acces mai multe persoane, stie cineva cum pot scoate aceasta limitare?
Vezi la setarile bateriei, odata cu Android 12 a fost introdusa  optiunea de protejare a bateriei prin incarcarea pana la 85%.
Battery/ more battery settings/ Protect battery

Adica exact ce a zis lawrence daca ai meniul in engleza 🤣🤣

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate