Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Limitarea incarcarii la 80%

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmaccip, on 05 iunie 2019 - 13:04, said:

Daca era mai convenabila limitarea incarcarii, se proiectau din start dispozitivele in acest mod.
Nu este convenabila pentru ca nu da bine in teste, daca tu vii cu un telefon de 150 grame si 8 ore autonomie in teste, iar concurenta vine cu un telefon de 150 grame si 10 ore autonomie.
Nu intereseaza pe nimeni ca prima baterie, aia care tine 8 ore in teste, o sa tina tot 8 ore si peste 3 ani, iar a doua o sa tina 5 ore peste 3 ani.
Nici un producator de telefoane nu zice absolut nimic despre longevitatea bateriei. Toti tac malc, si stiu ei de ce.
Este cam ca si cu scandalul Dieselgate.

View PostkabanIbucii, on 05 iunie 2019 - 14:12, said:

Interesul producatorului este sa iti crape bateria , sa te stimuleze sa iti cumperi un telefon nou
Nu stiu daca as merge chiar asa departe cu ipoteza...
Dar CU SIGURANTA interesul producatorului este ca, in testele si in prezentarile de marketing, teste comparative, etc, bateria telefonului sa tina cat mai mult.
Anduranta bateriei este un factor secundar.

View PostdiZy, on 05 iunie 2019 - 12:39, said:

Ai verificat tu sau ii asculti pe toti inteligentii care incarca telefoanele de la 20 la 80% si dupa un an au bateria praf?
Ii ascult pe toti inteligentii care l-au pus la incarcat in fiecare seara, iar dupa 2 ani nu-i mai tine nici de dimineata pana seara (la acelasi nivel de utilizare).

#20
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010

View Postkolfleading, on 05 iunie 2019 - 15:02, said:

[...]

Ii ascult pe toti inteligentii care l-au pus la incarcat in fiecare seara, iar dupa 2 ani nu-i mai tine nici de dimineata pana seara (la acelasi nivel de utilizare).
Cu tot respectul.....eu ii contrazic Posted Image
Si vorbim de 3 ani in cazul meu, nu de 2.....dar na fiecare cu pasarica lui....

Edited by feribalint, 05 June 2019 - 15:19.


#21
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
Sa te mai gandesti in ziua de azi cum sa-ti protejezi bateria care sa te tina mai mult decat ti-ai dori tu sa utilizezi acel telefon,mi se pare cea mai buna gluma.

Am citit fel de fel de site.uri,fel de fel de pareri de-a lungul timpului dar sincer nu prea bate cu realitatea.Eu am un telefon in casa Iphone7 luat de la lansare,incarcat din toate pozitiile posibile si mai mult peste noapte de copii si in atatia ani de folosinta arata viata bateriei 84% in meniul setari.Am dat doar un exemplu cu un telefon mai vechi,la cele noi pe care le detin ar trebui sa ma gandesc la ele peste 3ani insa nu tin atat de mult un telefon.

Bucurati-va de telefoane,lasati studiile alarmante,iar peste 2ani cand considerati ca nu mai tine bateria o schimbati in garantie.Nu e nimeni sclavul unui telefon.In caz contrar va puteti stresa cu incarcari partiale 20-80,40-70 si sa renuntati la placerea de a folosi pe deplin un telefon.

Bucurii✌

#22
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkolfleading, on 05 iunie 2019 - 15:02, said:

Nu este convenabila pentru ca nu da bine in teste, daca tu vii cu un telefon de 150 grame si 8 ore autonomie in teste, iar concurenta vine cu un telefon de 150 grame si 10 ore autonomie.
Nu intereseaza pe nimeni ca prima baterie, aia care tine 8 ore in teste, o sa tina tot 8 ore si peste 3 ani, iar a doua o sa tina 5 ore peste 3 ani.
Nici un producator de telefoane nu zice absolut nimic despre longevitatea bateriei. Toti tac malc, si stiu ei de ce.
Este cam ca si cu scandalul Dieselgate.

Daca producatorii nu-ti spun nimic, iti spun eu.
O baterie li-ion care 1000-2000 cicluri de viata. Sa zicem 1000 pentru o baterie in care s-a compromis putin capacitatea ei per unitatea de volum.
Asta inseamna pentru un telefon incarcat zilnic -> 3 ani. Sau 6 ani pentru un telefon incarcat o data la 2 zile.
Mai exista o invechire a bateriei, electrolitului care nu depinde de nr de cicluri. Grosier, sa zicem ca o baterie incarcata la 2 zile te tine 5 ani in loc de 6. Un telefon incarcat la 3 zile tine 6ani in loc de 10, tot asa..


Pentru o baterie buna(nefacatura), temperatura e factorul decisiv. O baterie care sta calda din diverse motive (environement, sau heavy use), se va duce mai repede inspre moarte, fie ea si o baterie buna. In principiu, o reactie chimica isi dubleaza viteza cu fiecare 10 grade in plus. Bateriile nu fac exceptie. Reactiile ireversibile care duc la moartea bateriei sunt influnetate de temperatura la nivelul electrolitilor. E si aici o smecherie. Deoarece tot temperatura influenteaza in sensul dorit, capacitatea si rezistenta interna a bateriei. Adica, o baterie calda, stocheaza mai mult si e capabila de efort mai mare.
Ecuatia e complicata. In laptopuri bateriile au un circuit de monitorizare si un algoritm de incarcare foarte foarte sofisticat, facut pentru a imbunatati viata celulelor.
La fel si la smartfoane, ca ... de-aia le zice smart.
Algoritmii sunt sofisticati, deloc banali si tin seama de toate aceste aspecte. Temperatura, cicle count, curentul supt de device, modul de utilizare, etc.; Nu se face Thickle charge ca la incarcarea unei baterii intr-un incarcator stand-alone. Probabil ca nu se face Thickle charge deloc la niste baterii de leptop sau smartfon. Thinkcle charge este pentru mentinerea capacitatii in afara utilizarii bateriei. Cel putin la thinkpad, nu se face thickle -charge.

Si prin acesti algoritmi s-au imbunatatit performantele bateriilor in ultimii ani, nu doar prin imbunatatirea chimiei.  Am un Lenovo Thinkpad R50e de peste 15 ani care are 1600+ cicli de incarcare descarcare si inca-i mai tine bateria pentru un minut. Cel putin acum 2 ani mai tinea un miinut. Fara algoritmii astia complicati, nu s-ar fi putut asa ceva. Incercati sa vedeti cat tine o celula Li-Ion intr-o lanterna, niciuna nu se va apropia macar de 500 de cicluri. Motivul e ca lipsesc acei algoritmi, incarcarea e una simplista.
Acum si sculele electrice au ajuns sa foloseasca baterii inteligente care comunica prin I2C cu chargerul si ala inteligent. Pentru ca o scula electrica are nevoie de curent mare, celulele optimizate pentru high current drain, sufera la capitolul cicluri de viata. Si acest capitol poate fi imbunatatit prin algoritmica de incarcare.


Concluzia-> stati linistiti ca nu va fura softul sau hardwareul cicluri din baterie. Ele conlucreaza pentru a face bateriile cat mai reliable. Insa compromisul se afla in baterie insasi. Nu poti face o baterie si high-drain, si high capacity, si cu viata de 10 ani. Undeva trebuie gasit o forma de compromis. Si compromisul e calculat undeva la 2-3 ani de utilizare a bateriei.

Daca vrei telefon care sa tina mult bateria, tu utilizatorul trebuie sa faci un compromis. Eu am Samsung XCover 4, ma tine bateria 5-6-7 zile, fara sa am dezactivata vreo functie, fara activata vreo Stamina sau alte prostii. Dar acest telefon e optimizat pentru chestia asta, are si baterie detasabila. Evident, pierde la alte caracteristici. Caracteristici care pentru mine conteaza mai putin.
Zilele trecute am fost intr-o zona cu bruiaj puternic GSM. Al meu s-a comportat OK, celelalte insa se incingeau in buzunar doar prin agresivitatea cu care incercau sa se conecteze la retea.
Altii sunt parametrii care conteaza, daca vrei viata lunga a bateriei, nici vorba incarcarea pana la 80%.

View Postkolfleading, on 05 iunie 2019 - 15:02, said:

Ii ascult pe toti inteligentii care l-au pus la incarcat in fiecare seara, iar dupa 2 ani nu-i mai tine nici de dimineata pana seara (la acelasi nivel de utilizare).
Daca telefonul se descarca mai mult de 50%, e necesar sa-l pui la incarcat zilnic. Daca nu, o data la 2 zile. Tine de ergonomie.
Indiferent daca folosesti bateria de la 70% la 20% sau de la 100% la 50% sau de la 50% la 0%, tot ciclu de incarcare/descarcare se cheama. E drept ca ar putea fi diferente, dar e ceva marginal. Stressul pe baterie e dat in principal de numarul de cicli pe care-i pargurge electrolitul.
Ideal e sa folosesti ciclul complet de la 100% la 0%.
Dar din motive evidente de ergonomie, nimeni nu va face asta. Nimeni nu sta cu telefonul 10% sa se consume la 0% sa-l puna la incarcat.

Edited by maccip, 05 June 2019 - 17:15.


#23
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmaccip, on 05 iunie 2019 - 17:14, said:

Daca producatorii nu-ti spun nimic, iti spun eu.
...
Algoritmii sunt sofisticati
Samsung Galaxy Note 7.
Dieselgate.

View Postmaccip, on 05 iunie 2019 - 17:14, said:

Altii sunt parametrii care conteaza, daca vrei viata lunga a bateriei, nici vorba incarcarea pana la 80%.
Nici vorba ca nici vorba.
Conteaza si nivelul de incarcare. O incarcare pana la 80% garantat ajuta.
Acum acesta este parametrul pe care doresc sa-l optimizez.
Imi asum dezavantajele privind ergonomia.


View Postmaccip, on 05 iunie 2019 - 17:14, said:

Indiferent daca folosesti bateria de la 70% la 20% sau de la 100% la 50% sau de la 50% la 0%, tot ciclu de incarcare/descarcare se cheama.
100% gresit.


View Postmaccip, on 05 iunie 2019 - 17:14, said:

Ideal e sa folosesti ciclul complet de la 100% la 0%.
Ideal din alte puncte de vedere poate (ex. ergonomie), dar nu dpdv al "longevitatii" bateriei.

Edited by kolfleading, 05 June 2019 - 17:34.


#24
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Eu mă las păgubaș. Lăsați omul să-și încarce cum vrea telefonul.
La Note 7 problemele erau cauzate de un defect de fabricație a bateriei, nu a avut legătura cu încărcarea. ..

Edited by feribalint, 05 June 2019 - 20:21.


#25
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

View Postferibalint, on 05 iunie 2019 - 20:20, said:

La Note 7 problemele erau cauzate de un defect de fabricație a bateriei
La Note 7 problemele erau DIN PROIECTARE. Au facut CU BUNA STIINTA un compromis privind siguranta si longevitatea bateriei, in favoarea...marketingului.
Asta arata care este adevarata prioritate a producatorilor si grija lor pentru longevitatea produselor.

PS: Ca prima tentativa de "remediere", dupa primele incendii, Samsung a incercat sa limiteze numarul de incidente prin...ai ghicit...limitarea incarcarii la 60%.

CONCLUZIE: incarcarea la 100% pune un stres suplimentar pe baterie. Nu mai poti sa sustii ca nu are nici o importanta.

Edited by kolfleading, 05 June 2019 - 21:44.


#26
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
În cazul unei baterii fără probleme de fabricație sau proiectare greșită nu este nici o problema. Ai văzut să fi fost probleme cu bateria lui S8, S9 sau S10? Sau încărcare limitată?


#27
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
@kolfleading nu avea nicio legatura cu incarcarea la 100%.Era un defect de fabricatie si putea sa-ti bubuie si la 20%.Au presupus eronat ca o incarcare partiala rezolva problema pana au vazut care e treaba si le-au retras urgent.Temperatura afecta defectul.Puteai sa te joci si-ti lua foc in mana.

La ora actuala bateriile de la Samsung sunt de ultima generatie,destul de rezistente si pierd cam 5% din capacitate in 2ani.Daca il incarci lejer 20-100% te tine mult mai mult.Producatorii se chinuie sa inventeze un fast charge cat mai rapid iar utilizatorii se chinuie sa pastreze bateria ca pe un bibelou.Tu ce preferi,sa-ti incarci telefonul in 30min sau sa-l tii in incarcari partiale 5,6ani?Bateria e un consumabil,se poate inlocui cand doresti dar daca nu te bucuri de telefon l-ai luat degeaba.Asta e o mentalitate la romani fiindca nu prea sunt posibilitati financiare si face omul un efort,da o caruta de bani si vrea sa-l tina 10ani si daca se poate sa-l lase si mostenire.Cine are posibilitati,nu gandeste asa.

Apropos,cauta pe forumul de Samsung Note8 la topicul de Autonomia bateriei ca am vorbit anul trecut despre subiect iar cei cu incarcari partiale aveau un health mai prost decat cei cu incarcari normale.

Cam atat.

Edited by lawrence74, 05 June 2019 - 22:14.


#28
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

View Postferibalint, on 05 iunie 2019 - 21:53, said:

În cazul unei baterii fără probleme de fabricație sau proiectare greșită nu este nici o problema.
Gresit.
Problema nu se vede, nu are efecte la fel de spectaculoase, dar stresul si uzura exista.

Prefer sa tin un telefon > 3 ani.
Ultimul telefon, un SONY, incarcat frecvent  (aproape zilnic) 100%, dupa 3 ani murea bateria daca faceam 2 poze. In rest mergea perfect. Mai bine decat A50. Baterie originala nu se mai gaseste, numai chestii dubioase "compatibile".

#29
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Ti-am mai zis, înainte să iasă din garanție îl trimiți la service autorizat și îți schimbă bateria gratis pe garanție.
E telefonul tău și faci cum vrei...


#30
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
@ kolfleading
Te lupti cu morile de vant.
Asta drept dovada cat de dezinformat pot fi unii, chiar daca au informatii garla.
Ce e mai prost? Dau sfaturi din nestiinta, dar si le cred absolut.

La off grid, pe Li sar putea sa ai mai mult succes.

#31
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
Interviu DJ Koh dupa lansarea Note8.

,,Now I can guarantee battery safety. The phone will maintain more than 95 percent of battery capacity even after two years of use.''

https://www.androida...terview-795846/

Mi se pare foarte clar si nu o sa inteleg de ce te-ai chinui daca in 2ani pierzi aproape 5% din capacitate in 4ani aproape 10%.Cat vrei sa tii un telefon?Bateria se va degrada in timp chiar daca tii telefonul in cutie.Daca vrei sa tii telefonul mai mult de 4ani,atunci sunt ratiuni financiare care motiveaza aceasta  incarcare partiala.

Eu am aratat mai sus ca bateria unui Iphone7 de aproape 3ani e incarcata numai noaptea si iti arata in setari health 84%.

Daca era incarcata normal cu incarcator scos la 100% atunci sigur avea health 90 si ceva.

Eu consider ca e o tema falsa 😉

#32
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postkolfleading, on 05 iunie 2019 - 12:37, said:

Primele 2 din Google Play Store, nu am retinut numele, le-am si dezinstalat intre timp.

Repet ce am spus in primul mesaj: nu s-a oprit incarcarea la limita setata. Telefonul n-a tinut cont de limita programata in aplicatie.
Primele 2 pot sa fie diferite, rezultalele cautarii sint personalizate.
Si apoi, habar nuy am ce ai cautat tu pe play store, ca deh, ie sicret Posted Image
Si neah, ai uitat, ai uitat... intri din nou pe play store, click pe cimpul de cautare, apare singurel termenul folosit la acea cautare, ne spui pana mea si noua care erau minunile alea doua testate de tine.

Ai spus ce NU a facut.
Dar ce a facut, asta nu spui ?
Adica, poate a afisat vreo avertizare, vren notificare.
Poate a facut NIMIC.
Eh, spui ca a facut NIMIC.

La mine, de exemplu, https://play.google....ry charge limit , apare o singura aplicatie care opreste incarcarea: Battery Charge Limit [ROOT]
Dupa cum vezi si in nume, are nevoie de root.
Toate urmatoarele 7-8 afiseaza notificari la un anumit nivel de incarcare.
Deci... problema solved, corect Posted Image

Edited by buyonevideo, 06 June 2019 - 08:41.


#33
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View PostRaulPV, on 06 iunie 2019 - 06:13, said:

@ kolfleading
Te lupti cu morile de vant.
Asta drept dovada cat de dezinformat pot fi unii, chiar daca au informatii garla.
Ce e mai prost? Dau sfaturi din nestiinta, dar si le cred absolut.

La off grid, pe Li sar putea sa ai mai mult succes.

Noi totusi am probat. Voi?
Nu a trebuit sa schimb niciodata bateria pt ca a fost distrusa de incarcari de la 5% la 100% si asa mi-am incarcat toate telefoanele.

#34
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Hmmm, poate daca o incarcai 20(sau 40)% - 80% te tinea si mai mult.
Am impresia ca asta e smecheria, nu ca se distruge la 100%, ci ca dureaza mai mult la 80%....
Pe de alta parte, ma gindesc, daca e doar 80%... pai o incarci mai des, nu ?!
Deci, minunea asta cu 80% practic are efect dublu: chiar daca incarci mai des, oricum dureaza chiar si mai mult in timp....

#35
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Pai asta-i ca la ciorbele de le face nevasta-mea. Cu cat le face mai proaste, cu atat tin mai multe zile.
hahaha
Dar e bine de stiut. Poate ca daca producatorii de smartfoane afla ca oamenii isi doresc asta, ofera o optiune de telefon cu 2 baterii. Una de lucru si cealalta tinuta incarcat la 50% pana cand moare prima baterie. In felul asta, practic dubleaza viata bateriei, reducand capacitatea la jumatate.
La fel si la powerbanks, la orice baterie Li-ion. N-ati vazut ce repede se duc powerbanksurile? N-ar fi mai bine sa umbli cu 2 mai mici la tine? Folosesti un powerbank pana cand nu mai merge, dupa care treciu pe celalalt. In tot acest timp le cari pe amandoua.
:D

#36
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
testele arata foarte clar scaderea capacitatii si nu dupa 1000 de cicluri ci doar dupa 250-300. Un ciclu nu e un ciclu indiferent cat de adanc e. Multe telefoane au o baterie suficient de mare ca sa tina sa zicem 24-36h si treci ziua cu ea dar nu te tine si ziua urmatoare. Din acest motiv pui telefonul seara la incarcat si folosesti de fapt 16h telefonul. Pana cand capacitatea bateriei nu va scadea sub 50% nu va fi evidenta degradarea ei pentru ca inca treci ziua.Poate dura si mai mult pentru ca spre capatul ciclului cand ajungi pe la 15-20% unele telefoane trec intr-un regim de functionare economic si ti se pare ca tine mai mult. De fapt limiteaza performanta cpu, scade luminozitatea etc. Asta poate insemna catre 600 de cicluri deci in jur de 2 ani cum au sesizat unii care trimit telefonul sa-i schimbe bateria inainte de iesirea din garantie. Daca bateria nu ar fi degradata evident ca nu ar schimba-o nici un service nu? Sigur ca schimbarea bateriei nu e foarte scumpa dar uneori bateria cu care o schimba nu e originala ci o chinezarie de aceeasi dimensiune. Nici nu poti verifica pentru ca telefonul e inchis prin lipire. Pana la urma e o optiune personala, daca schimbi anual sau maxim 2 ani telefonul nu conteaza, o sa iesi la capat cu ea orice i-ai face. Daca vrei sa tii mai mult un telefon pentru ca iti place atunci incarcarea partiala poate fi o solutie. Poate protejezi bateria si il scapi pe jos si ii spargi ecranul. Depinde si ce inconveniente iti produce incarcarea partiala.

Edited by chilly willy, 06 June 2019 - 15:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate