Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Limitarea incarcarii la 80%

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Samsung Galaxy A50.

Stie cineva vreo aplicatie cat de cat testata care sa permita oprirea automata a incarcarii la 80%, pentru a prelungi viata bateriei?

Am testat vreo doua din Play Store, dar nu au oprit incarcarea.

#2
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Vezi că e un topic despre Axx.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Oricum va tine mai mult bateria decat telefonul... degaba te chinui sa protejezi telefonul.
Tu crezi ca vei tine telefonul ala mai mult de 3 ani? 3 ani cu siguranta bateriile tin.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 kolfleading, on 05 iunie 2019 - 10:18, said:

Am testat vreo doua din Play Store, dar nu au oprit incarcarea.
CARE aplicatii ?
Si CE au facut ?

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 mirel3003, on 05 iunie 2019 - 10:27, said:

3 ani cu siguranta bateriile tin.
De tinut, tin. Dar de cate ori pe ora va ajunge sa-l incarce peste 2-3 ani?

 kolfleading, on 05 iunie 2019 - 10:18, said:

Stie cineva vreo aplicatie cat de cat testata care sa permita oprirea automata a incarcarii la 80%, pentru a prelungi viata bateriei?
Temperatura e cel mai mare inamic, nu faptul ca se incarca peste 80% sau se descarca sub 20%.

#6
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Am un S7 care are peste 3 ani, a fost incarcat doar peste noapte...si inca tine bateria. Nu ca si cand a fost nou...dar inca rezista de dimineata pana seara. Cum telefonul inca functioneaza ireprosabil, il voi trimite la ESD pt schimbat bateria, ma costa 230 Lei cu tot cu curierat dus-intors(Timisoara-Bucuresti).
Asa ca nu trebuie sa-ti faci griji cu incarcatul pana la 80%.....

Schimbatul unei baterii la A50 costa in jur de 192 Lei(+taxe curierat daca este cazul). Dar il poti trimite la service sa-ti schimbe bateria inainte de a iesi din garantie Posted Image

Attached Files


Edited by feribalint, 05 June 2019 - 10:42.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 kolfleading, on 05 iunie 2019 - 10:18, said:

Samsung Galaxy A50.

Stie cineva vreo aplicatie cat de cat testata care sa permita oprirea automata a incarcarii la 80%, pentru a prelungi viata bateriei?

Am testat vreo doua din Play Store, dar nu au oprit incarcarea.

    Orice baterie reincarcabila trebuie incarcata la 100%.
    Nu este recomandat sa incarci bateria 80%.
    Daca faci asta nu faci decat sa reduci durata de viata a bateriei.

#8
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
De recomandat ar fi sa nu lasi bateria sa treaca sub 20%, eu imi pun la incarcat telefonul mereu cand ajunge la 20% pana la 100%.

#9
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Nu mai vorbiti prostii
Cititi si apoi comentati aiurea
https://lygte-info.dk/
Spor

#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 buyonevideo, on 05 iunie 2019 - 10:30, said:

CARE aplicatii ?
Primele 2 din Google Play Store, nu am retinut numele, le-am si dezinstalat intre timp.

 buyonevideo, on 05 iunie 2019 - 10:30, said:

Si CE au facut ?
Repet ce am spus in primul mesaj: nu s-a oprit incarcarea la limita setata. Telefonul n-a tinut cont de limita programata in aplicatie.

 feribalint, on 05 iunie 2019 - 10:39, said:

Am un S7
Si faci reclama la OnePlus? Posted Image

 cspot, on 05 iunie 2019 - 10:46, said:

Orice baterie reincarcabila trebuie incarcata la 100%.
Nu este recomandat sa incarci bateria 80%.
Daca faci asta nu faci decat sa reduci durata de viata a bateriei.
100% gresit, ca de obicei. Posted Image
Capacitatea bateriilor li-ion este afectata negativ de incarcari repetate pana la 100% capacitate.

Edited by kolfleading, 05 June 2019 - 12:39.


#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Orice baterie care se utilizeaza, trebuie incarcata 100% si descarcata spre 0%.
Incarcarile partiale sunt pentru baterii pe care nu le utilizezi decat cand ai nevoie. Spre exemplu, la laptopurile care nu prea parasesc biroul. Din pacate cand tre sa paraseasca biroul, o sa-l paraseasca cu 80% incarcare, ceea ce face in final ca tot incarcarea de 100% sa fie mai convenabila.

 kolfleading, on 05 iunie 2019 - 12:37, said:

100% gresit, ca de obicei.
Capacitatea bateriilor li-ion este afectata negativ de incarcari repetate pana la 100% capacitate.
Dar e mai mult afectata de numarul ciclilor.
Incarcari partiale dau numar mai mare de cicluri de incarcare.

#12
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 kolfleading, on 05 iunie 2019 - 12:37, said:

100% gresit, ca de obicei.
Capacitatea bateriilor li-ion este afectata negativ de incarcari repetate pana la 100% capacitate.
Ai verificat tu sau ii asculti pe toti inteligentii care incarca telefoanele de la 20 la 80% si dupa un an au bateria praf?

#13
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 kolfleading, on 05 iunie 2019 - 12:37, said:

[...]

Si faci reclama la OnePlus? Posted Image

[...]

Unii dintre noi folosim mai multe telefoane....Posted Image
OnePlus 7 Pro este telefonul principal, S7 este telefon secundar, mai am si un S7 Edge care este acum telefonul sotiei....mai am telefon de serviciu...
Mai enumar?

Mai terminati cu mitul asta despre incarcarea partiala....e o prostie ;)
Asa cum am scris mai sus tot timpul il incarc 100% si il pun la incarcat intre 5-15%.  La OnePlus 6 incarcam la fel si dupa un an de zile la fel de bine tinea bateria.
Ai 2 ani garantie la telefon, si inainte de a iesi din garantie il trimiti in service pt schimbarea bateriei, ca nu te costa nimic. Asa au procedat foarte multi colegi de pe topic dedicat S7&S7 Edge.

Edited by feribalint, 05 June 2019 - 12:55.


#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Daca era mai convenabila limitarea incarcarii, se proiectau din start dispozitivele in acest mod.

De fapt, o baterie cu 0% charge, mai are stocata energie, insa 0% se considera gradul minim de incarcare pentru ca bateria sa fie safe.
La fel. O poti supraincarca un pic peste 100% daca chiar iti doresti. Dar 100% se considera incarcarea maxima pentru care bateria poate suporta un numar rezonabil de cicli de incarcare-descarcare.

0% - 100% reprezinta deja o limitare din device asupra incarcarii-descarcarii bateriei. A introduce o limitare superioara, nu se justifica decat in urma unui studiu extrem de serios. Si imbunatatirile ar fi marginale. Nici vorba de o chestie gen 80%-20%. E mult prea grosier pentru a scoate un plus din bateria aia.

#15
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Exista laptopuri care vin cu softuri de limitare a incarcarii bateriei
Si nu , nu era mai convenabil
Interesul producatorului este sa iti crape bateria , sa te stimuleze sa iti cumperi un telefon nou
Nu degeaba au aparut bateriile lipite si au cam disparut cele detasabile

#16
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Nu cred ca exista astfel de aplicatii fiindca ar insemna sa controleze o optiune de baza a telefonului, nu permite nimeni o astfel de intruziune in os !
Daaaar, exista aplicatii care incep sa chiraie cand ajung la pragul setat de tine si asa il poti scoate singur de la incarcat.
Altfel, vezi in cat timp estimeaza ca se incarca si iti cumperi o priza programabila pe care o setezi dupa bunul plac !

#17
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Ca sa fie clar
Problema nu este neaparat depasirea pragului de 80%
Problema este ca , dupa ce incarcarea ajunge la 100%, se intra in "trickle charge", lucru care "streseaza" bateria si ii scurteaza considerabil durata de viata

#18
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
multi si mari intelepti sunt pe aici, In loc sa caute pe net vorbesc din vasta lor experienta personala cu 1 telefon folosit intr-un singur fel si din ce au auzit ei in tramvai ca bateriile trebuie incarcate 100%. Asta e foarte adevarat pentru bateriile Pb-acid si pentru Ni-Cd si NiMH nu si pentru cele cu Li.  Altii in schimb au facut teste si au dovezi nu vorbesc din auzite:
https://batteryunive...based_batteries

Sunt mai multe aplicatii care pot opri incarcarea dar niciuna nu poate fara root-area telefonului. De regula si spune asta dar nu ai citit la setari. Totusi ele semnalizeaza atingerea pragului. Sigur ca era dragut sa poata opri incarcarea la ce valoare vrei fara root dar asta e. Numarul de cicluri pana scade pe la 75% nu e asa mare cum cred unii, e doar 250-300 ceea ce inseamna ca nu va tine prea bine nici un an daca e incarcat peste noapte si descarcat full pana la reincarcare dar unii considera ca e ok daca tine de pe la 7-8 dimineata pana la 7-8 cand il pun pana a 2-a zi la incarcat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate