Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

GTX1070 face pereche buna cu acest procesor?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Lokullus

Lokullus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.06.2019
Am avut un kit format din 2200G, ASUS PRIME B350M-E si Patriot Viper Elite Red 16GB DDR4 2800MHz CL16, dar mi-au creat probleme in jocuri cu noul GTX.
Am in plan:
1. Placa de baza ASRock Z390 Phantom Gaming 4S (alc 1200 + un viitor upgrade la procesor) - 606 lei
2. Memorie HyperX Predator Black 16GB DDR4 3600MHz CL17 - 828 lei
3. Procesor Intel Coffee Lake, Core i3 9100F - 500 lei
https://www.pcgarage...shlist/3826590/

Nu stiu daca placa video este prea puternica pentru acest procesor, prietenii m-au asigurat ca nu, insa opinii in plus nu strica.

Prefer pc garage pentru ca pot genera voucher de aproape 300 lei la ei.

Multumesc anticipat.

Edited by Lokullus, 05 June 2019 - 09:56.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Mai exact, ce probleme? Daca era doar bottleneck de la procesor, mi se pare aiurea sa schimbi platforma si sa iei tot un procesor entry-level la care sa faci pe urma upgrade, cand poti pur si simplu sa optezi pentru un procesor Ryzen mai bun.
Sau ai vandut deja kit-ul?

Edited by Hider141, 05 June 2019 - 10:00.


#3
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu inteleg de ce dai atat de mult pe memorie cand diferenta de performanta e minuscula
placa de baza e prea scumpa pentru ce ofera.
i3 -u ala nu e mare rahat de upgrade.

cel mai bine spui si tu cam ce probleme, in ce jocuri... pentru ca cel mai probabil nu e de la procesor.

#4
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
Wow. GTX1070 si ryzen 3!
In primul rand poti trece la ryzen 7 fara schimbi si placa de baza si memoriile.

In al doile rand, ce sdd, sursa, carcasa+ventilatoare ai ?
Placa video este doar O COMPONENTA A SISTEMULUI!

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,885
  • Înscris: 04.10.2007
In banii aia daca te chinui putin iei:

I5 9600
Placa de baza
Memorie Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 2400MHz CL16 Dual Channel Kit

Sau cum a zis colegul de mai sus treci la Ryzen 7 fara sa mai schimbi plada de baza si memoriile.

Edited by mirel3003, 05 June 2019 - 10:20.


#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
sau poti sa faci upgrade direct la un ryzen 5 2600, si-ti ajunge bine pentru jocuri, in loc sa mai arunci cu bani in intel.

L.E. acum am vazut ca nu mai ai kitul.

Pai tot pe AMD as merge eu. au un raport pret performanta foarte bun, si diferenta fata de intel in jocuri e mica, incat nu se mai justifica banii pt intel. o placa de baza B450 cu Ryzen 5 2600 va merge excelent cu 1070.

Edited by bluesnake, 05 June 2019 - 15:24.


#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
as zice mai intai sa ne povesteasca ce joaca si care era problema...

#8
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Si asta e adevarat @shmu. De acord cu tine de data asta :)

#9
Lokullus

Lokullus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.06.2019
Multumesc pentru raspunsurile prompte. Mai mult urecheala, poate ca o merit. :))))
Kit-ul ryzen l-am vandut. O afacere proasta, facuta in ideea de a folosi intgegratul grafic o perioada. Incompatibil cu toate jocurile mai noi. Cu 1070 (care m-a costat 1000 lei si vanzatorul este de increde, plus garantie inca 16 luni) am avut probleme in jocurile setate la detalii ultra, unde agata enervant. Restul componentelor le am, exceptand cele trei enumerate. Nu am bani pentru 9700k, imi mananca singur tot bugetul si de accea merg pe acest compromis.

Am comandat online pentru a avea drept de retur si il returnez daca nu se descurca. Placa de baza imi trebuie pentru sunet si viitorul upgrade. E cea mai ieftina din oferta si suporta seria a 9-a fara a plati pentru update de BIOS. Cu memoriile nu cred ca fac o afacere proasta pentru ca sunt laudate si nu cred ca saltul de la 2400MHz la 3600MHz are doar impact minuscul asupra performantei. Nu neg, dar mi-a parut rau ca in trecut am cumparat memorii la 2800MHz si nu la 3000 sau 3200. Nu vreau sa repet experienta.
Maine imi vin toate acasa si va tin la curent.

Multumesc pentru raspunsuri. Posted Image

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu iti trebe 9700K.
un 9600k este suficient pt jocuri si ar face pereche buna cu placa ta video.

oricum, problema la tine nush daca era de la procesor. in general nu prea ar trebui sa fie probleme de la high la ultra.

data viitoare, inainte sa te apuci de vanzare - cumparare, fa niste teste. deschide si tu task manager si / sau alte tool-uri de monitorizare si vezi ce si cum e folosit.

#11
Lokullus

Lokullus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.06.2019
Au venit componentele, totul este asamblat și am testat rapid in COD WW2. Vă asigur că este cu totul altceva cu noul procesor. Windows s-a trezit la viață, își tot face update, dar chiar și așa se vede diferența. Procesorul lucrează la minim 4ghz, coolerul stock se descurcă și sunt incantat de ce vad. Teste mai amănunțite fac in weekend.
Nu știu ce a fost de vina la vechiul kit, am incercat chiar și cu reinstalare de Windows, dar rezolvarea a rămas vsync on și reducerea drastica a detaliilor in jocuri.

Edited by Lokullus, 06 June 2019 - 10:37.


#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca tot iti plac F-ruile, aveai asta - 2 core in plus pt 300 lei.
si cu I5-u duci mai mult.

sau, daca te incanta i3-u asta pentru ceva vreme, poti sa-ti faci upgrade la anu cand or aparea 9600K-uri SH

#13
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
Dacă era logica schimbarea, trecea la ryzen 7.

Așa să schimbi ryzen 3 cu I3, nu e prea logic! Plus banii pierduți pe drum.

Și tot nu am aflat restul sistemului.

#14
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 27.03.2010

View PostLokullus, on 05 iunie 2019 - 22:01, said:

..
Cu 1070 (care m-a costat 1000 lei si vanzatorul este de increde, plus garantie inca 16 luni) am avut probleme in jocurile setate la detalii ultra, unde agata enervant.
...
Da, ai avut dreptate, problemele erau de la procesor, dar GTX 1070 este o placa puternica chiar si pentru procesorul pe care il ai acum. O sa ai nevoie de un procesor mai performant daca vrei sa ai un sistem echilibrat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate