Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Bitcoin card? Unde si cum ?

  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 04 iunie 2019 - 20:42, said:

Pai nu sa prea poti sa scoti suta, ca suta cred ca costa 130$ Posted Image
Sunt doua taxe, una de nu stiu ce conversie nenorocita dupa ce forex rates si inca una a bancii care are ATM-ul.

Bcr-ul are atm-uri mai inteligente, o sa iti afiseze cand ceri 100 de lei cati euro sau gbp (in ce ai setat cardul) iti va debita.
Oricum mi-au confrmat mai multi prieteni din UK si din NL, nu e de scos cash cu cardul asta.
La cumparaturi merge fara probleme (e si contactless) dar nu la altceva.
Mi-e greu sa cred una ca asta, posibil au un comision standard, gen: scoti 100 usd taxa e de 30 usd, scoti 500 usd, taxa e tot de 30 usd. Intelegi ce spun? Nu cred ca la 1000 usd comisionul lor e de 300 usd.

#20
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postrz, on 04 iunie 2019 - 20:50, said:

Am înțeles ce vrea dar daca e pe undeva în lume și vrea doar un bilet de autobuz sau o mâncare la strada ce face?. Scoate de la ATM-ul de crypto?
Din exchange sau wallet direct pe un card, fiat, este la fel de mare comisioanul...

Si cu revolut ce chiz*** **** masii faci?
Omu are BTC , poti sa transformi BTC in fiat prin revolut?

View Postguyroux, on 04 iunie 2019 - 20:51, said:

Mi-e greu sa cred una ca asta, posibil au un comision standard, gen: scoti 100 usd taxa e de 30 usd, scoti 500 usd, taxa e tot de 30 usd. Intelegi ce spun? Nu cred ca la 1000 usd comisionul lor e de 300 usd.

5 mins sa vad daca am in istoric pe app ce fees au fost

LE
La mine in istoric au disparut ca sunt prea vechi dar uite ce imi zice un englez care a scos din Olanda acu 2 luni

60 de lire  fee 4.33 euro
30 de lire  fee 3.29 euro

Lols, ING cica

Edited by Jammalan-the-Prophet, 04 June 2019 - 21:00.


#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003

View Postbaliosss, on 04 iunie 2019 - 20:50, said:


N-am inteles niciodata chestia asta, care e smecheria? De ce platesti 3.5% comision Revolutului cand iti pot face cont pe Bitstamp si platesti doar 0.5 (0.25 ata la vanzare cat si la cumparare). Iar pe Kraken mi se pare ca e chiar mai ieftin, 0.4 daca nu ma insel. Si spread-ul mai mic.

Pentru ușurința în utilizare... Jonglezi atât cu valute cât și cu depozitele alea de crypto.
Este un card de travel exact ce am căutat.

Nu am timp de trading prin exchange-uri... din exchange mai e si taxa aia de withdraw (pe langa aia de buy & sell). Cam toate te ard la buzunar, când vrei sa retragi in bani reali

#22
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postguyroux, on 04 iunie 2019 - 20:40, said:


Treaba buna e la skrill si neteller, am card la ambele, au curs prost la exchange, dar totusi merita, problema e ca ei accepta bitcoin, se face exchange-ul din bitcoin in balanta respectiva pe care o ai in skrill, dar ce sa vezi, nu poti retrage banii, poti doar sa faci plati online.

Nu iese mai rentabil sa vinzi BTC-ul pe localbitcoins cu plata prin Skrill (sau chiar Moneygram)? Si poti folosi banii cum doresti, cumparaturi sau retrageri.

Edited by baliosss, 04 June 2019 - 21:06.


#23
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View Postrz, on 04 iunie 2019 - 20:58, said:

Pentru ușurința în utilizare... Jonglezi atât cu valute cât și cu depozitele alea de crypto.
Este un card de travel exact ce am căutat.

Nu am timp de trading prin exchange-uri... din exchange mai e si taxa aia de withdraw (pe langa aia de buy & sell). Cam toate te ard la buzunar, când vrei sa retragi in bani reali
Nu e adevarat, nu te ard. Daca retragi bitcoin prin anumite exchangeuri normale taxele sunt destul de mici, dar banii iti vin in contul bancar dupa 2 zile. Folosesc bitcoinromania.com ca exchange, la 1000 usd bitcoin taxele sunt de cam 30 usd plus sau minus.

#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003

View PostJammalan-the-Prophet, on 04 iunie 2019 - 20:54, said:

Si cu revolut ce chiz*** **** masii faci?
Omu are BTC , poti sa transformi BTC in fiat prin revolut?

Am precizat ca soluție/varianta... el are crypto in wallet dar a văzut cât este de scump sa scoată pe card și apoi la ATM
Pentru el, soluția ar fi cumpărături online direct cu crypto și asta este... pentru călătorit clar Revolut sau cele similare (N26, de ex)

#25
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 04 iunie 2019 - 20:54, said:

Si cu revolut ce chiz*** **** masii faci?
Omu are BTC , poti sa transformi BTC in fiat prin revolut?



5 mins sa vad daca am in istoric pe app ce fees au fost

LE
La mine in istoric au disparut ca sunt prea vechi dar uite ce imi zice un englez care a scos din Olanda acu 2 luni

60 de lire  fee 4.33 euro
30 de lire  fee 3.29 euro

Lols, ING cica
Si nu e ok? eu zic ca e foarte bine, daca la 600 lire platesti 43 lire , e ok, la 1200 = 86 lire taxe, probabil daca suma e mai mare, taxele sunt mai mici

View Postbaliosss, on 04 iunie 2019 - 21:02, said:

Nu iese mai rentabil sa vinzi BTC-ul pe localbitcoins cu plata prin Skrill? Si poto folosi banii cum doresti, cumparaturi sau retrageri.
E o solutie, dar la mine nu cred ca merge. Platesc odata taxe la exchange-ul de pe localbitcoin, am contul skrill in euro, de pe cardul skrill pot scoate doar lei, pierd la exchangeuri de ma usuca. Plus ca astia de la skrill au un curs foarte nesimtit.

Edited by guyroux, 04 June 2019 - 21:08.


#26
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postguyroux, on 04 iunie 2019 - 21:06, said:

Si nu e ok? eu zic ca e foarte bine, daca la 600 lire platesti 43 lire , e ok, la 1200 = 86 lire taxe, probabil daca suma e mai mare, taxele sunt mai mici

Daca tie un 7-5% nu ti se pare mult...asta e.
Kraken> ING  si Bitstamp> Ing am platit cam 1.2% (cursul btc fata de ce mi-a intrat in cont)

View Postrz, on 04 iunie 2019 - 21:05, said:

el are crypto in wallet .~!snip pentru călătorit clar Revolut

I give up ca imi iau ban

Edited by Jammalan-the-Prophet, 04 June 2019 - 21:11.


#27
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Nu e mult, e foarte mult 7%.

@guyroux, taxa pe localbitcoins e de 1% si asta doar pentru cel care are anuntul. Mai e ceva de genul 0.00015 BTC cand primesti in wallet-ul lor.

Edited by baliosss, 04 June 2019 - 21:15.


#28
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View Postbaliosss, on 04 iunie 2019 - 21:13, said:

Nu e mult, e foarte mult 7%.

@guyroux, taxa pe localbitcoins e de 1% si asta doar pentru cel care are anuntul. Mai e ceva de genul 0.00015 BTC cand primesti in wallet-ul lor.
Taxele astea sunt relative, aceasi taxa este si pe bitcoinromania, ai taxa 1% dar cursul de exchange e slab. Ca exemplu, daca trimiti 1000 lire din UK prin western union in Romania, te obliga sa ii scoti in euro sau lei, cursul lirei este de 5.3 lei, deci, ar trebui sa primesti 5.300 lei, dar nu, cursul si-l fac cum vor ei, si cursul lor e de 4.9 lei, si-o sa primesti 4.900 lei. Asa si cu exchangeurile astea, iti spun comision 1%, dar cand schimbi bitcoinii la ei, 1 btc = 8000 usd real, la ei 1 btc = 7500 usd.... practic comisionul e la misto, ei castiga din exchange, acolo te ard toti. In concluzie, comisionul nu e 1% ci 5%-6% poate si mai mare

Edited by guyroux, 04 June 2019 - 21:23.


#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Bingo!
Perfect adevărat!

Referitor la ATM-urile de bitcoin... anul trecut am alimentat un wallet la ATM-ul Zebrapay și am dat peste același curs nesimțit... la fel și la Bitmahavi & BitcoinRomamia

Edited by rz, 04 June 2019 - 21:26.


#30
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View Postrz, on 04 iunie 2019 - 21:23, said:

Bingo!
Perfect adevărat!

Referitor la ATM-urile de bitcoin... anul trecut am alimentat un wallet la ATM-ul Zebrapay și am dat peste același curs nesimțit... la fel și la Bitmahavi & BitcoinRomamia
La atm te omoara rau, au niste comisione nesimtite rau si o gramada de limite. Mi-am facut nervi de cateva ori la atm bitcoin, am inteles ca sunt decat in Cluj si Bucuresti. In Bucuresti sunt vreo 3

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
In Brașov sunt mai multe dar ce folos, daca au curs nașpa... pun pariu că acum au pe la 8K desi cursul a coborât la 7.6K
La noi in BV cele mai multe sunt fostele Zebrapay... rebranduite in Selfpay (Le vezi prin Carrefour, Penny și MegaImage) dar astea sunt stații de plata (facturi, cartele, etc) nu doar pentru crypto.
Bitmahavi este doar unul iar BitcoinRomania nu am mai văzut de cand l-au luat dintr-un mall.

P.S. L-am găsit pe alta strada... este mai aproape de centrul vechi

Attached Files


Edited by rz, 04 June 2019 - 22:26.


#32
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View Postrz, on 04 iunie 2019 - 22:16, said:

In Brașov sunt mai multe dar ce folos, daca au curs nașpa... pun pariu că acum au pe la 8K desi cursul a coborât la 7.6K
La noi in BV cele mai multe sunt fostele Zebrapay... rebranduite in Selfpay (Le vezi prin Carrefour, Penny și MegaImage) dar astea sunt stații de plata (facturi, cartele, etc) nu doar pentru crypto.
Bitmahavi este doar unul iar BitcoinRomania nu am mai văzut de cand l-au luat dintr-un mall.

P.S. L-am găsit pe alta strada... este mai aproape de centrul vechi
Cred ca confunzi, eu ma refer la atm unde poti schimba bitcoins in lei, nu doar sa cumperi bitcoin, de cumparat gasesti la toate aparatele alea din orice chiosc.

bitwala a folosit cineva? stie cum sunt taxele?

#33
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Am precizat că sunt stații de plata... Bitmahavi este 100% ATM de bitcoini (vânzare/cumpărare) BitcoinRomania la fel

Edited by rz, 04 June 2019 - 22:34.


#34
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postrz, on 04 iunie 2019 - 15:23, said:

îmi ajunge doar profitul pe Litecoin pentru asta (am luat LTC când a fost 29$)
Deci profit x300% :) Daca bagai 100.000 de coco acum scoteai 300.000....

#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Da, am prins bine pe LTC (am însă mai mult luat anul trecut, pe la 65$)
Dar de unde atâtia bani... nu am de gând să vând casă.
Data viitoare, la un crash major, știu ce am de facut - o sa cumpăr cat pot de mult!

Edited by rz, 05 June 2019 - 06:48.


#36
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017
Era de investit in bitcoin cand era sub 4000, e clar ca bitcoinul si criptomonedele nu au cum sa moara. Ele sunt viitor, oricat ar dori bancile sa le puna stop, nu au cum. Nu putem fi obligati de o mana de mafioti sa facem asa cum doresc ei doar pentru binele lor. Ei sunt constienti ca monezile virtuale sunt cel mai mare dusman al bancilor. Mai multe magazine au inceput deja sa primeasca plati prin bitcoin, in loc sa platesti cu cardul, platesti in bitcoin la fata locului.

Edited by guyroux, 05 June 2019 - 12:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate