Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi privind alegerea facultatii

- - - - -
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#505
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Legat de IT, foarte bune sanse daca in timpul studiilor inveti meserie:
Uite un job: https://www.ejobs.ro...-remote/1305883

Pentru alte profesii, am vazut absolventi angajati pe la front office, mai ales ca au tot deschis cate un punct de lucru prin cartiere.

Edited by neagu_laurentiu, 13 July 2020 - 22:08.


#506
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ce ar fi bine sa fac in timpul facultatii pentru a ma intretine pe cont propriu?
Sa intru in programe de voluntariat, internship sa fac ceva cursuri pe langa facultate?
As lupta pentru un post bun in tara si totodata sa nu ma grabesc cu ingineria pentru ca imi va cauza probleme si nu ma voi putea intretine de unul singur...restante acolo sigur vor fi deci nu voi putea lucra sa ma intretin si in acelasi timp sa iau restantele.
Voi incerca cu IE dar mi-e cu finantele ca s-ar putea sa stau prost pe termen lung si as vrea in timpul facultatii sa lucrez undeva in acest domeniu.
In judetul Suceava sunt destul de putine optiuni iar concurenta e destul de mare.
Nu prea pot pleca oricand in alt judet sau din tara pentru ca am de intretinut pe ai mei, casa, cheltuieli etc.Poate doar inafara dar e greu de gasit un job sigur fara vreo recomandare sau printr-o cunostinta, iar in tara inca se mai merge pe nepotisme si pile.

Edited by smiley2, 14 July 2020 - 22:54.


#507
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-s adeptul job-ului in paralel cu facultatea, mai ales in cu totul alt domeniu! Doar in cazuri extreme cand nu ai cu ce trai. Pentru ca nu mai ai timp de studiu. Mai degraba mergi la una la distanta si poate-ti organizezi timpul mai bine astfel incat in anii astia sa poti acumula profesional si la final sa devii angajabil.

#508
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ma refeream pe timp de vara sa lucrez, in vacanta.
La distanta banuiesc ca sunt mai mari cheltuielile mai ales ca nu am la USV ID Informatica economica doar ceva din sfera economica.

#509
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Pai "sa fac in timpul facultatii" nu e totuna cu  "pe timp de vara, in vacanta."!
La distanta studiile (ID), adica stai acasa si mergi la examen doar, inseamna cheltuieli mai mici. Nici nu conteaza ca n-ai in SV, ca nu te deplasezi prea des in formula asta.

Edited by neagu_laurentiu, 15 July 2020 - 14:15.


#510
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Atunci as face facultatea doar pentru o diploma si nu as invata mai nimic...As putea participa la olimpiade, internship-uri, voluntariat si probabil as cunoaste persoane noi, in plus mai poti face vizite prin tara daca esti student la zi in timp ce la distanta nu prea cred ca exista aceste oportunitati.
De fapt ce se plateste cu invatamantul la distanta?Inscrierea, examenele sa le dau sau ce?

#511
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Invatatul e pe cont propriu. Facultatea doar te ghideaza. Cred ca s-a mai repetat asta de cateva zeci de ori.

Olimpiadele-s pentru elevi.
Internship faci la firme, indiferent ca esti la zi/distanta, daca doresti. Voluntariat idem.
Persoane noi cunosti in n moduri. Dar nu tu ziceai intr-una ca nu vrei sa pleci din judet? Acum vrei sa te plimbi prin tara sa cunosti lume? Nu ca ar fi astea legate de invatamantul la zi VS la distanta.

Se plateste scolazirea, ca si cum ai face o facultate la zi, dar la taxa. Probabil si inscrierea sa coste 1-200 lei.

Edited by dani.user, 15 July 2020 - 20:06.


#512
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Vreau sa cunosc persoane noi din judet dar si prin vizite, nu vreau sa fiu departe de casa e ideea plus ca intr-un oras mai mare costurile sar, cazare, transport etc.
Cred ca e mai greu sa faci internship la firme, cine te recomanda daca esti la distanta si doar mergi sa dai examenele?Nu cumva prin facultate cauta acele firme studenti silitori?

#513
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Firma cauta prin toate modalitatile nu doar intr-un fel. Gasesti si pe joburi anunt.
Dar dincolo de ce cauta firma, trimite si tu un CV cu proiecte, arata-le ca ai ceva pt. ei, chiar daca pare ca ea nu vrea formal, cand vede pe unul interesant, isi schimba politica, te cheama. Daca stai si astepti sa-ti bage altu' in sac, mori devreme.

Edited by neagu_laurentiu, 15 July 2020 - 20:32.


#514
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Atunci inseamna ca nu imi recomandati sa fac o facultate la zi.
Se pare ca nici la UAIC nu exista Informatica economica I.D.
https://www.uaic.ro/...ecventa-redusa/

#515
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Despre zi am tot discutat, nu s-a pus problema sa nu recomandam asa ceva. Tu ai introdus diferite variabile in context si s-a ajuns la ID.
Exista Informatica pura la distanta, la Bacau de exemplu (aproape de Suceava). Variante sunt destule, tu pare ca nu vrei sa urmezi una.

#516
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Marea majoritate a multinationalelor cer experienta profesionala.De unde experienta profesionala dupa ce termin facultatea?
Daca nu am lucrat pana acum la o multinationala ce pot sa scriu in CV la acea rubrica?

Edited by smiley2, 17 July 2020 - 18:42.


#517
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Programarea (impreuna cu putine domenii) nu necesita infrastructura industriala sa poti exersa si exemplifica. Asa ca trece tu acolo proiecte pe cerinta angajatorului si astfel iti construiesti experienta.

Edited by neagu_laurentiu, 17 July 2020 - 20:52.


#518
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ce proiecte as putea trece de exemplu aici, la experienta profesionala?
https://cdn.contents...29_CV_Olint.pdf

#519
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
In momentul cand ai sa fii meserias si ai sa vezi un anunt dat de angajator ai sa-ti dai seama imediat. Acum eu daca-ti spun chestii tehnice, te ajuta la ceva?! Nu. Invata mai intai meseria.

Edited by neagu_laurentiu, 17 July 2020 - 20:57.


#520
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ce poti sa faci mai exact in programare, daca de exemplu netul ar fi suprasaturat de aplicatii Android sa zicem, jocuri de acelasi fel ce altceva ai mai putea crea diferit?

Cu cat vrei sa fii mai diferit va fi din ce in ce mai greu, nu stiu daca sunt resurse din care sa inveti, de exemplu aplicatii de sanatate care folosesc un senzor de masurat pasii, bataile inimii...

Ca programator trebuie sa fii doar creator de content sau ce urmaresc firmele sa faci?Debugging, securitate pe viitor ce s-ar cauta in acest domeniu, as vrea mai multe detalii.

#521
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Ca programator executi in schimbul banilor primiti ce vrea clientul. Si aceasta vrea de toate chiar daca produsul ala mai exista pe piata. Pentru ca tu-l poti oferi mai ieftin, suport mai bun etc.
Senzorii au documentatie, ii cumperi si-i folosesti cum spune la manual.
Daca te vezi antreprenor atunci altfel se pune problema, trebuie sa ai idei, sa le culegi, sa-ti asumi riscul etc. E alta discutie.

Edited by neagu_laurentiu, 18 July 2020 - 15:18.


#522
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Poti da niste exemple de astfel de produse pe care le cauta clientii si de unde sunt acesti clienti de obicei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate