Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Scandalul - vestă antiglonț

  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,567
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Mai nou "organele" sunt inzestrate cu pistoale Glock 22 ( de 9 mm )...   
Au ajuns mai mult pe la jandarmi.
La politisti nu prea. In Bucuresti cred ca am vazut unul sau 2 la cate un politist anul asta, in rest vechile Crapati.
In tara, cred ca nici atat.

Quote

o vesta nivel IIIA sau IIIA+, cintareste de la 4kg in sus. daca numesti asta confortabil ... casca antiglont are peste 2 kg, iar vizorul antiglont tot cam atit ..   
Ai facut armata ? Sa cari zilnic vreo 15 kg de harnasament dupa tine ? Ba sa mai si alergi cativa km cu toate alea in spate ?
Sau un mars de 30 km si cu ranita plina...
Greutatile alea enumerate sunt neglijabile. Si in realitate sunt si mai mici - depinde de banii cheltuiti.

#20
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,093
  • Înscris: 28.02.2006
Dragilor, doar anumite structuri de politie au primit pana acum Glock, si anume ordinea publica din marile orase. Veste au fost cumparate - zice-se - 3000 de bucati anul trecut, probabil doar pentru trupele speciale...
Majoritatea politistilor au in continuare pistoalele Carpati (https://ro.wikipedia...rpați_Md._1974). Acestea au trei mari carente:
1. Calibrul 7.65 - mic, penetrant. De aceea politistii evita sa traga, pentru ca gloantele trec prin tinta si pot rani persoane nevinovate. Nu au putere de stopare, poti trage 4-5 gloante intr-un agresor si ala sa continue sa alerge spre tine
2. Incarcatorul - mic, 6 cartuse
3. Vechimea - majoritatea sunt produse inainte de 85-86, si au trecut prin 3-4 maini. Nu au precizia dorita pentru o arma dedicata fortelor de ordine, tintesti la picioare si nimeresti in cap, tintesti in cap si nimeresti pe altul. Si nu, sa nu ziceti ca nu-si cunosc arma, sunt vechi cu jocuri in mecanisme, reparate si parareparate, nu pui doua gloante in acelasi loc, indiferent cat te chinui...

In mai toata lumea, fortele de ordine au arme in calibrul 9 mm. SUA in continuare recomanda revolverele, care pe langa calibrul mare au si avantajul ca nu se pot bloca, insa si la ei pistoalele automate de 9 mm, cu incarcatoare de 14-17 cartuse sunt din ce in ce mai utilizate. In Europa se foloseste Glock, Sig Sauer, Beretta sau CZ.

Chiar nu cred ca era mare branza sa faci un contract si intr-un an sa schimbi tot armamentul trupelor de politie din Romania. Si sa cumperi la fiecare sectie de politie un numar de veste antiglont egal cu numarul politistilor aflati in strada.

Zicea cineva mai sus ca "si daca n-o purta?" Nu exista asa ceva! Asa cum poarta uniforma, il obligi ca atunci cand este in strada sa poarte vesta. Inscriptionata, frumos, si peste uniforma, vizibila! Si gata.
Am mai citit alte opinii ca si fara vesta si cu vesta politistul oricum murea, pentru ca a fost impuscat in gat. Posibil. La fel cum este posibil ca rana de la gat sa nu fi fost mortala, iar cele de la corp da... Si daca avea vesta sa scape....

Cert este un singur lucru: omul ala murit la datorie pentru ca nu a avut pe el ceea ce trebuie sa aibe un politist intr-o tara civilizata. La fel cum sunt medici care nu au echipamente, sau le spala acasa, desi sunt posibil contaminate, la fel cum sunt gunoieri fara echipament, la fel cum sunt muncitori pe santiere in slapi si fara casca. Pentru ca 1. Nu le dam echipamentul necesar si 2. Nu-i obligam sa le poarte...

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,567
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

toti prietenii si fostii colegi care lucreaza in politie s-au plans de ele ca nu nimeresti boul la 50 de metri cu ele,
Am tras cu asa ceva - de fapt cred ca am tras cam cu tot ce se putea trage prin anii 80 la noi - inclusiv tunuri.
Daca nimereai tinta de la 10m treceai proba de poligon, chit ca nu nimereai in conturul tintei.

Si nu doar ca nu au precizie, nu prea sunt nici letale - e nevoie de mai multe gloante sa pui la pamant pe cineva.

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

View PostCrytoS, on 03 iunie 2019 - 14:16, said:



Mai informeaza-te...



Unde's pistoalele?
Ia iesi pe strada,cauta o patrula de politie si sari la ei cu un topor...o sa ai o surpriza...
Da, astia împușcați probabil ca aveau glock, dar ca să o facă de ras pe madam ministresa au scos carpati ul...
Pe bune, tu te auzi?

#23
CrytoS

CrytoS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 01.06.2019

View Posteiffel, on 03 iunie 2019 - 14:38, said:

Au ajuns mai mult pe la jandarmi.
La politisti nu prea. In Bucuresti cred ca am vazut unul sau 2 la cate un politist anul asta, in rest vechile Crapati.
In tara, cred ca nici atat.

Habar nu am ce au in toc sectoristii insa cei de la : criminalistica,omoruri,anti-drog,cercetari penale au Glock-uri 22.

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,497
  • Înscris: 30.10.2003
La urmatoarele ridicari sa vina intodeauna trupele antitero. Nu se stie niciodata ce si cum.

Politistii si-ar fi luat toate masurile daca stiau ca respectivul e inarmat si periculos. Nu cred ca au fost asa prosti sa mearga nedotati stiind ca vor avea de-aface cu un viitor criminal.

Poate ne zice careva daca procedura prevede clar ca politistul sa fie echipat cu vesta antiglont cand ridica un infractor.

#25
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,093
  • Înscris: 28.02.2006
Gresit. Numai unii dintre ei, cei din marile orase. La noi in oras doar doi politisti au Glock, la judiciar. Restul, care sunt in strada zi de zi au carpati. La rutiera nimeni nu are alta arma in afara de carpati. Si majoritatea sunt vechi si foarte vechi...

#26
CrytoS

CrytoS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 01.06.2019

View PostMirceaDWC, on 03 iunie 2019 - 14:39, said:

...In Europa se foloseste Glock, Sig Sauer, Beretta sau CZ.

In Europa,predominante sunt Glock,Beretta,Smith&Wesson,Heckler&Koch,Khar,Ruger...Sig Sauer se folosesc mai mult in SUA

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,103
  • Înscris: 09.01.2007
wtf ?!

#28
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Eu ma gandesc ca trebuie sa aibe si ei un minim de echipament de bun simt, adica din deceniul asta,  pana la urma sunt politisti in pana mea nu portari!

Cine zice, nu le dam ca nu le poarta,  e batut in cap!

Edited by badsica, 03 June 2019 - 15:31.


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,103
  • Înscris: 09.01.2007
In UK se mandreau politistii acum 2-3 ani ca nu poarta nici un fel de arme. Mai recent de cand cu terorismul s-a schimbat treaba.
Din pacate, nu cred ca e fezabil sa-i transformi pe politisti in jandarmi sau antitero. Este un risc al meseriei si o spun cu respect pentru profesia lor.

#30
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

View PostCrytoS, on 03 iunie 2019 - 14:12, said:

Mai nou "organele" sunt inzestrate cu pistoale Glock 22 ( de 9 mm )...

Vezi ca le confunzi.. Glock 22 e in cal.40S&W, care in nici un caz nu e 9mm ci vre-o 10...Au in dotare, Glock 17, 19... care sunt in cal.9x19 mm.

Edited by baribalu, 07 June 2019 - 19:00.


#31
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,093
  • Înscris: 28.02.2006

View Postoverseas, on 03 iunie 2019 - 15:33, said:

In UK se mandreau politistii acum 2-3 ani ca nu poarta nici un fel de arme. Mai recent de cand cu terorismul s-a schimbat treaba.
Din pacate, nu cred ca e fezabil sa-i transformi pe politisti in jandarmi sau antitero. Este un risc al meseriei si o spun cu respect pentru profesia lor.
Vezi ca baietii din UK nu aveau arme intradevar, insa veste tot au! Si antiglont si antiinjunghiere. Si se pricep bine cu bastonul, te pun jos usor dintr-o singura lovitura.

View Postbaribalu, on 07 iunie 2019 - 19:00, said:

Vezi ca le confunzi.. Glock 22 e in cal.40S&W, care in nici un caz nu e 9mm ci vre-o 10...Au in dotare, Glock 17, 19... care sunt in cal.9x19 mm.
17 este utilizat, iar calibrul 9x19 este cel mai uzitat, munitia este ieftina, iar puterea de stopare este foarte buna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate