Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Windows 10 pe ambele versiuni 32/64 bit.

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Ce e asa greu sa intelegi ca VREAU SA SCOT VERSIUNEA 1809 PRIN MEDIA TOOLS, DOAR CA NU MA LASA SA SELECTEZ VERSIUNEA , MI O BAGAA PE ULTIMA 1903....

#20
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@CostyNn96, daca vrei putem incerca ceva:
downloadez eu Windows 10 versiunea 1809 cu 32 si 64bit si iti dau imaginea ISO prin TeamViewer ori o urc pe un site temporar si tu downloadezi imaginea ISO de acolo.

#21
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018
Sau îți instalezi o distribuție linux (cum are super8 un Manjaro, după cum arată) și faci singur acest lucru. Doar așa se poate căci sub linux nu se activează în browser utilitarul de la Microsoft (media creation tool) ci îti ofera posibilitatea să descarci exact versiunea pe care o vrei tu.

Edited by amelio, 02 June 2019 - 16:41.


#22
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostCostyNn96, on 02 iunie 2019 - 16:20, said:

Vreau sa instalez w10 pe un pc cu placa video Biostar P4M900 SE + intel core 2 duo 6600 +3gb ram, am instalat Media Creation Tool, am selectat AMBELE versiuni, atat 32 cat si 64, INSA cand dau sa booteze nu ma mai intreaba precum versiunea trecuta ce versiune sa instaleze 32 sau 64, baga direct pe 64 INDIFERENT de cati rami sunt pe pc respectiv, Pe stick imi arata ambele versiuni, doar ca atunci era 1809 acum s a modificat este cea recenta 1903.
Da, asta e clar ca nu te intreaba, deja ti-am spus mai sus, tot nu ai inteles ?????
Sint separate fratuca, ce nu intelegi ?!
Cum iti arata pe stick ambele versiuni ?

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ai mai avea versiunea de Medai Creation Tool veche ar descarca 1809. Desi nu stiu de ce o vrei tocmai pe-aia. A fost cea mai instabila versiune de 10 de pana acum.
Eu inca sunt pe 1803.

Incearca sa descarci de aici versiunea de MCT care ai nevoie - https://www.softpedi....shtml#download

#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostCostyNn96, on 02 iunie 2019 - 16:25, said:

Ce e asa greu sa intelegi ca VREAU SA SCOT VERSIUNEA 1809 PRIN MEDIA TOOLS, DOAR CA NU MA LASA SA SELECTEZ VERSIUNEA , MI O BAGAA PE ULTIMA 1903....
Pai asta e alta problema nenicule.
Poftim aici: https://www.addictiv...-creation-tool/

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sau îți instalezi o distribuție linux (cum are super8 un Manjaro, după cum arată) și faci singur acest lucru. Doar așa se poate căci sub linux nu se activează în browser utilitarul de la Microsoft (media creation tool) ci îti ofera posibilitatea să descarci exact versiunea pe care o vrei tu.   
E destul de complicat sa combini singur cele 2 versiuni intr-una. Se face in linie de comanda si daca gresesti ceva o iei de la capat.
Faceam asa ceva pe vremuri ( Vista, 7... ). E si un tutorial pus de mine pe vremea aia pe aria de Tutoriale.

Quote

Pai asta e alta problema nenicule.
Poftim aici:
I-am dat deja link pe Softpedia.

#26
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018

View Posteiffel, on 02 iunie 2019 - 16:47, said:

E destul de complicat sa combini singur cele 2 versiuni intr-una.
Nu e nevoie sa combini nimic. Nu e nevoie să faci un AIO. Așa cum am spus, sub linux se pot descărca versiunile dorite care apoi pot fi puse toate pe un singur stick USB cu WinSetupFromUSB sub windows, și în felul ăsta ai un stick cu toate versiunile dorite (de fapt se pot alătura lor și câteva distribuții linux - depinde de mărimea stickului)

Edited by amelio, 02 June 2019 - 17:18.


#27
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
gata !!! am reusit sa scot mediacreationtools1809 multumita lui eiffel.:D Posted Image
raman dator cu o bere tuturor, hai fie si tie buyonevideo.:D :)) :beer: multumesc baieti !

#28
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Si, sint ambele versiuni 32 + 64 sau tot 2 separate ?

#29
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Uite,asa se face... ai metoda extrasa de mine,folosesti Google Chrome si ajungi la pagina fara Media Creation Tool.
Acolo selectezi versiunea dorita.
Sper ca ai si tu un Microsoft Office instalat...

Attached Files



#30
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Ambele ! Exact cum era si inainte, bag stick dau sa bootez si ma pune sa aleg x86 sau x64. Si ca sa fiu  sigur in caz ca se mai intampla ceva pe viitor( fie schimb stick ul, fie se deterioreaza, etc) am salvat mediacreationtool1809 pe.contul de pe dropbox, in caz de ceva intru repede si o iau de acolo.:D inca odata multumesc baieti pt timpul acordat.:)

#31
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Sa fii sanatos si sa te bucuri de versiunile instalate!Posted Image
Uite cum le am eu (descarcate acum maxim o ora) si salvate si pe HDD extern. Folosesc numai versiunile pe 64B. Cine are calculator capabil de Windows 10,are si minim 4GB RAM DDR3 daca nu si DDR4 cum am si eu.Pe acest laptop am 12 GB RAM DDR4 de exemplu.

Attached Files



#32
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostCostyNn96, on 02 iunie 2019 - 17:50, said:

Ambele ! Exact cum era si inainte, bag stick dau sa bootez si ma pune sa aleg x86 sau x64. Si ca sa fiu  sigur in caz ca se mai intampla ceva pe viitor( fie schimb stick ul, fie se deterioreaza, etc) am salvat mediacreationtool1809 pe.contul de pe dropbox, in caz de ceva intru repede si o iau de acolo.Posted Image inca odata multumesc baieti pt timpul acordat.Posted Image
De ce nu salvezi imaginea ISO (daca o ai) sau faci o imagine la stick ?

#33
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostCostyNn96, on 02 iunie 2019 - 17:50, said:

Ambele ! Exact cum era si inainte, bag stick dau sa bootez si ma pune sa aleg x86 sau x64.
Si ca sa fiu  sigur in caz ca se mai intampla ceva pe viitor( fie schimb stick ul, fie se deterioreaza, etc) am salvat mediacreationtool1809 pe.contul de pe dropbox, in caz de ceva intru repede si o iau de acolo.Posted Image
inca odata multumesc baieti pt timpul acordat.Posted Image
Cum iti apare tie sa alegi la instalare ?
Asa:
- Windows 10 Home 32bit
- Windows 10 Home 64bit
- Windows 10 Home N 32bit
- Windows 10 Home N 64bit
- Windows 10 Professional 32bit
- Windows 10 Professional 64bit
- Windows 10 Professional N 32bit
- Windows 10 Professional N 64bit

Sau asa:
Attached File  Screenshot1.png   86.61K   4 downloads
Attached File  Screenshot2.png   126.15K   5 downloads
In mediul real apare si arhitectura 32 sau 64bit !

Am downloadat ambele versiuni de windows 10 si la ultima din Mai 2019 nu apare sa alegi nimic.
Attached File  Screenshot3.png   86.73K   3 downloads
Attached File  Screenshot4.png   76.29K   4 downloads
Attached File  Screenshot5.png   74.18K   3 downloads
Attached File  Screenshot6.png   106.64K   5 downloads

Cred ca ai dreptate.
Oricum, degeaba salvezi imaginea ISO ori stick-ul cu acel windows ca Microsoft va lansa in toamna o alta versiune incetand suportul la versiunea din Octombrie 2018 si Mai 2019.

Cred ca solutia potrivita e sa faci upgrade la PC cu suport cat de cat pt. urmatoarele versiuni de W10 din 2020.....  Posted Image

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

ca Microsoft va lansa in toamna o alta versiune incetand suportul la versiunea din Octombrie 2018 si Mai 2019.
Suportul inceteaza dupa un an jumate abia. Si doar ptr Home si Pro, care vor fi upgradate automat la urmatoarea versiune cand le expira suportul.

#35
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006

View PostCostyNn96, on 02 iunie 2019 - 15:29, said:

va multumesc baieti....doar ca mie nu mi apare pe desktop cum va apare voua, am intrat de pe telefon si imi arata exact cum va arata voua...pe desktop imi arata asa : nu am optiunea de a selecta precum voi, in trecut o aveam dar acum...observ ca atat la tine cat si pe telefonul meu la sfarsit apare "ISO" ei bine, la mine pe desktop acel "ISO " nu este...
Attachment P_20190602_162935.jpg
Asa iti apare pentru ca site-ul cu pricina detecteaza, prin prisma user agent-ului si poate si alti factori ce varianta de windows ai. Daca folosesti Macos, Linux, Android, ios sau cine stie ce, acea pagina nu stie ce sa faca cu user agent-ul.

View PostCostyNn96, on 02 iunie 2019 - 16:23, said:

Buyonevideo....ma abtin si te las in plata domnului...intelegi ca am instalat si media tools si am selectat ambele variante...??? Dar degeaba doar pe x64 o baga indifer3nt de pc
Eu din cand in cand (foarte rar) mai reinstalez windows pe un laptop care a venit din fabrica cu Windows 8 Home (nu exista varianta Home, dar pt diferentiere am folosit numele acesta). Din motiv ca are un SN hard coded in UEFI, la instalarea windows 10 se selecteaza automat WIndows 10 Home. Asa ca pt el trebuie sa modific o singura linie intr-un fisier text de configurare pe stick, pentru a avea vizibila optiunea de a instala varianta Pro. Nu am cautat, dar ma gandesc ca ar putea exista si o optiune si pentru 32/64 daca exista ISO-uri oficiale Microsoft care au incluse ambele arhitecturi.

Daca asa nu merge, iti recomand sa schimbi user agentul la browser (o poti face si temporar sau doar pt anumite site-uri cu unele extensii) pentru a putea descarca varianta 32 a ISO-ului. Sau poti folosi aplicatii de genul "Heidoc Windows ISO Downloader" unde ai o gramada de versiuni disponibile pt download.

[ https://i.imgur.com/4FXJ3Cc.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu am mai instalat Windows 32 bit de prin 2010-2012 asa ca nu bag mana in foc ca Media Creation Tool pt W10 avea optiunea de a le avea incluse pe amandoua. Desi recomand folosirea acelui program pentru cine reinstaleaza, eu prefer sa descarc direct de pe site-ul Microsoft pentru ca anumite editii de windows nu sunt prezente in fisierul creat cu MCT si uneori am nevoie de un iso Windows care include fisierul install.wim in loc de install.esd (acesta din urma e creeat de MCT). Pentru instalare/reinstalare pe sistemele familiei, prietenilor, MCT e probabil de ajuns.

Exista si situatii, care probabil se vor inmultii pe viitor, unde varianta pe 32 biti nu va avea drivere disponibile pentru un anumit dispozitiv, daca este mai nou si producatorul are drivere doar 64 bit. Pe langa asta, se vor inmultii si situatiile in care hardware-ul mai vechi nu va avea driver de nici un fel pentru windows 10. M-am lovit de asta in primavara 2019 pt o placa audio C-media parca. Din fericire, momentan driverul pentru WIndows 7 (sau poate era Vista) a mers instalat in mod compatibilitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate