Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

[Motorola One] Problema renderer 2D

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
[ https://ibb.co/dr1XKVP - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Salut! Recent mi-am luat acest telefon,si am observat calitatea proasta in redarea videoclipurilor (doar in unele aplicatii, ex: 9GAG,Instagram,Twitter,Facebook),si calitatea proasta a thumnail-urilor de pe Facebook,Discord,Twitter,Reddit si Instagram (imaginea arata pixelata,pana dai tap pe ea sa ii dai zoom)

Am cautat solutie pe forum-urile motorola prima data,dar un forum manager de acolo mi-a zis ca e de la display si alte prostii care nu au sens.

Problema e clar software,si nu hardware,avand in vedere ca in alte aplicatii se vede foarte bine. Altii au mai avut problema pe alte telefoane (Samsung S9),dupa update-ul la Android 9,cand renderer-ul OpenGL Skia e folosit by default,fara alte optiuni.

Daca mai are cineva problema asta si a rezolvat-o,va rog sa ma ajutati. Am facut o comparatie cu screenshot-uri de pe telefonul vechi,cu rezolutie mai mica:
https://ibb.co/dr1XKVP

Edited by AstroNoot, 02 June 2019 - 12:42.


#2
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu are un procesor wow, un SD 625, poate si de asta. E facut sa nu consume multa baterie, power-efficient . Pe Mi A1-ul meu, tot 625 am . Ce autonomie ai la un ecran de aproape 6 inch si cu baterie de 3000 mAh, deoarece mi se pare cam mica . E un telefon de 1000 lei, ce pretentii poti avea pe partea video-foto ?

Edited by Vlad_22, 02 June 2019 - 13:28.


#3
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 Vlad_22, on 02 iunie 2019 - 13:26, said:

Nu are un procesor wow, un SD 625, poate si de asta. E facut sa nu consume multa baterie, power-efficient . Pe Mi A1-ul meu, tot 625 am . Ce autonomie ai la un ecran de aproape 6 inch si cu baterie de 3000 mAh, deoarece mi se pare cam mica . E un telefon de 1000 lei, ce pretentii poti avea pe partea video-foto ?
Ma tine o zi intreaga. Poate nu ai citit bine,dar nu e vorba de ce poze face (ca le face ok. Are dual camera.) E vorba de cum afiseaza unele chestii. Problema a aparut doar in a doua zi (cand m-a pus sa fac update de la Oreo la Android Pie. Pret mare nu inseamna neaparat calitate. Merge foarte foarte bine pentru cat costa :).

#4
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 AstroNoot, on 02 iunie 2019 - 13:40, said:

Ma tine o zi intreaga. Poate nu ai citit bine,dar nu e vorba de ce poze face (ca le face ok. Are dual camera.) E vorba de cum afiseaza unele chestii. Problema a aparut doar in a doua zi (cand m-a pus sa fac update de la Oreo la Android Pie. Pret mare nu inseamna neaparat calitate. Merge foarte foarte bine pentru cat costa Posted Image.
La poze, mai toate fac ok pe lumina suficienta. Seara sau in lumina slaba, din ce am citit, face poze slabe . Dupa fiecare update la vers noua de Android, e recomandat un factory reset . Ai topic dedicat pt One, de ce ai deschis inca unul ?

Edited by Vlad_22, 02 June 2019 - 13:45.


#5
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 Vlad_22, on 02 iunie 2019 - 13:42, said:

La poze, mai toate fac ok pe lumina suficienta. Seara sau in lumina slaba, din ce am citit, face poze slabe . Dupa fiecare update la vers noua de Android, e recomandat un factory reset . Ai topic dedicat pt One, de ce ai deschis inca unul ?
Pentru moto one nu am gasit,doar pentru moto one power. Probabil trebuie sa ma uit mai bine. Legat de partea cu lumina slaba,ai dreptate,dar o simpla versiune modata a aplicatiei Google Camera rezolva tot :)   O sa incerc cu factory reset-ul,merci!

#6
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
A fost totul degeaba,n-am rezolvat nimic ._.
Am facut wipe cache/wipe data din recovery si tot asa se vede. Pana nu vine un fix de la Motorola/Google (sincer nu stiu cum e treaba asta cu Android One),nu rezolv nimic.

#7
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dacă nu sunt alterate reglajele afișajului (eventual din meniul de dezvoltator), din pură întâmplare, nu cumva este activat economizorul de date?

#8
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 Gif2D, on 05 iunie 2019 - 12:04, said:

Dacă nu sunt alterate reglajele afișajului (eventual din meniul de dezvoltator), din pură ĂźntĂąmplare, nu cumva este activat economizorul de date?
Nup..

#9
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Returnare (dacă mai este posibil) sau service…

#10
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 Gif2D, on 05 iunie 2019 - 12:29, said:

Returnare (dacă mai este posibil) sau service…
Nu am de ce sa il dau in service. Aceasta problema a fost sesizata de google si se rezolva,(sper),cat mai repede: https://issuetracker...ssues/124593215

Intre timp,cei care mai au problema,instalati-va ADB si dati enable la USB debugging.
Deschideti un command window in folderul cu adb,si scrieti "adb devices".
Daca scrie "unauthorized",langa acel cod,uitati-va pe telefon si acceptati confirmarea de debug.
Rulati comanda : "adb shell setprop debug.hwui.renderer opengl"
Inchideti toate aplicatiile de la recente,ca sa vedeti schimbarea.
De fiecare data cand Android isi ia reboot,trebuie sa repetati procesul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate