Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Taxe brevet inventie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
11erik

11erik

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2019
Stie cineva care sunt taxele cerute de un  " consilier proprietate intelectuala " pentru a depune un brevet de inventie la Osim ? . Taxele de la oficiu le cunosc , se gasesc pe siteul Osim . Aveti vreun exemplu concret ?  Avem inventatori printre forumisti ?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cel mai mare inventator de pe forum, e Karax, dar nu stiu daca a brevetat ceva.

#3
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Ai neaparat nevoie de un consilier? Conditiile nu sunt chiar asa de drastice, sunt doar cateva reguli de formatare si formulare a textelor si desenelor daca sunt. Pe consilieri mai degraba ii recomand in cazul in care doresti inregistrarea inventiei in strainatate dar asta se face dupa inregistrarea la OSIM.

#4
11erik

11erik

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2019
As opta pentru varianta fara consilier , insa nu stiu care sunt acele reguli de  " formatare a textelor si desenelor " .  @ spinname ; tu ai vreun brevet la osim ?

#5
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Post11erik, on 02 iunie 2019 - 11:36, said:

As opta pentru varianta fara consilier , insa nu stiu care sunt acele reguli de  " formatare a textelor si desenelor " .  @ spinname ; tu ai vreun brevet la osim ?
Inca nu am brevetul pentru ca e o procedura destul de lunga pana la obtinerea lui, minim 2 ani, insa cererea mea e in etapa finala de aprobare. Uite aici informatiile dupa care m-am orientat la compunerea cererii mele. Evident pe langa procedura de mai sus trebuie sa citesti si legea nr 64/1991.

Si inca ceva suplimentar care completeaza procedura:

Spoiler


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Post11erik, on 02 iunie 2019 - 11:36, said:

As opta pentru varianta fara consilier , insa nu stiu care sunt acele reguli de  " formatare a textelor si desenelor " .  @ spinname ; tu ai vreun brevet la osim ?

     Cred ca a facut bascalie de tine.
     Esti mare inventator dar cu inregistrarea inventiei la OSIM te descurci prost.
     E o zi trista pentru Romania.
     Inca un inventator care s-a ratacit in padurea birocratica si l-a papat ursu.

#7
11erik

11erik

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2019
@spinname . Mersi pentru informatii  , trebuie sa-mi fac timp sa citesc cu atentie si sa incerc sa redactez documentatia pe cont propriu .  De fapt nu sunt " mare inventator "  cum afirma domnul forumist cspot , sunt simpu muritor de rand care are si obligatii familiale , profesionale si sociale , deci imi ramane timp limitat pentru inventie si uneori nu-mi mai ramane timp deloc. De aceea am apelat la acest forum , ca sa fiu indrumat pe cararea batatorita si nu in  " hatisul birocratic "  .
   Ironia  o voi folosi la urmatoarea inventie pe care o voi numi  : " Dispozitiv de eliminare a birocratiei in domeniul inventiilor,  prin reciclarea selectiva a comentariilor inutile si rautacioase de pe forumuri " .

#8
11erik

11erik

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2019

View Postcspot, on 02 iunie 2019 - 18:25, said:

Cred ca a facut bascalie de tine.
Esti mare inventator dar cu inregistrarea inventiei la OSIM te descurci prost.
E o zi trista pentru Romania.
Inca un inventator care s-a ratacit in padurea birocratica si l-a papat ursu.
Poate a vrut să-l pape dar l-a şi scuipat repede . Vezi poate te mănâncă pe tine .
Birocraţie sau ba brevetul e în vitrină la mine .
   Deci se poate şi fără pile şi nepotisme .
  for all the naysayers :Posted Image 1-0 pt băiatu

Edited by 11erik, 15 April 2021 - 17:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate