Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dacia si FCA Group

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
In curand
intrebarea ce masina este mai proasta ca Fiat (raspuns: alt Fiat) va avea si alt raspuns in urma fuzionarii Renault SA cu FCA (Fiat Chrysler Automotive):
si Renault!

Vorbim de alea "europene" nu de indiene, chinezesti si alte minunatii!

Edited by breitner, 01 June 2019 - 13:19.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu va avea si alt raspuns pt ca tot Fiat e cea mai proasta masina : https://www.euroncap...iat/punto/29849

#3
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Au luat Lancia (ce masina!) si au distrus si marca si masina, au luat Alfa Romeo (la fel), au luat Maserati (idem), au luat Ferrari si nu mai e ce-a fost!

Deci la ce te-ai astepta?

#4
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 10.07.2013
Fiat Punto la lansare avea 5 stele. Testul ăla e făcut conform noilor norme de siguranță. Deci, orice mașină, din perioada lansării Punto-ului, care avea 5 stele, dacă ar fi testată acum, tot 0 ar lua.
Într-adevăr, Ferrari nu mai e ce-a fost. Am văzut că nu prea cumpără lumea, or fi nașpa. :)

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nici italienii nu cumpara Fiat , ce ar mai fi de zis ?!

#6
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Sunt unii pe aici care nu au iesit din judet..dar ei isi dau cu parerea si STIU ca Fiat este masina proasta...Din pacate accesul pe o platforma ca SP este la indemana oricui....

#7
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Asa e cum zici tu (cu fiatul e greu sa iesi in siguranta din judet)!
Dar te-ai intrebat de ce nu se vinde nici macar in Romania (doar sunt ieftine, deci nu e vorba de bani)?

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Cam greu de crezut, numai daca renunta la parteneriatul cu Nissan, altfel nu vad de ce ar avea nevoie de FIAT

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbreitner, on 01 iunie 2019 - 13:07, said:

In curand
intrebarea ce masina este mai proasta ca Fiat (raspuns: alt Fiat) va avea si alt raspuns in urma fuzionarii Renault SA cu FCA (Fiat Chrysler Automotive):
si Renault!

Vorbim de alea "europene" nu de indiene, chinezesti si alte minunatii!

Eu sunt gata sa pun pariu ca tu habar n-ai din cate litere este format cuvantul FIAT,darminte sa-mi imaginez ca ai vazut vreodata in viata ta cum arata unul Posted Image

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Am locuit >> de 10 ani in To.  Mirafiori,cine cunoaste.  La motorizari si cercetare in domeniu sant tatici.  Ca au vandut patentele la alte case auto e alta treaba.  Si la banii care-i cere e buna.  Cel putin in It,mentenanta/piese ieftine.  Chrysler-ul sa-i pupe talpile lui Marchione,ca erau pa/pa demult.

#11
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostTsunnnami, on 01 iunie 2019 - 14:51, said:

Cam greu de crezut, numai daca renunta la parteneriatul cu Nissan, altfel nu vad de ce ar avea nevoie de FIAT

Mai degraba invers!
Si:
https://electrek.co/...renault-merger/

@MikeSpike,
degeaba ai motoare bune (chiar au motorizat si Opel) daca designul exterior si interior parca este facut de copii de la scoala ajutatoare.
Poate nu au aflat de Pininfarina, Bertone si altii de langa ei!

@adisz,
chiar am condus un Punto vreo 300 km si un Ducato vreo 100 km; concluzia: omul se trage din maimuta si fiatul din caruta!

Edited by breitner, 01 June 2019 - 16:06.


#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Fabbrica italiana auto Torino -Fiat.  Agnelli boss de boss. Ala batranu. Din copii,nepoti Eduardo(capabil) moarte superciudata,Lapo e ars pe creier rau.

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbreitner, on 01 iunie 2019 - 13:07, said:

In curand
intrebarea ce masina este mai proasta ca Fiat (raspuns: alt Fiat) va avea si alt raspuns in urma fuzionarii Renault SA cu FCA (Fiat Chrysler Automotive):
si Renault!

Părerea mea e că exagerezi grupa mare. Adică vrei să duci hiperbola pe noi culmi.
Da, au fost ani în care mașinile din grupul Fiat au avut probleme pe partea electrică.
Da, sunt modele recunoscute ca fiin problematice.
Dar care producător e scutit de probleme ca astea?
BMW, VW, Mercedes?

Apoi vine întrebarea cum Doamne rezistă Fiat pe piață în condițiile prezentate de tine?

#14
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Numai probleme electrice?
De vandut, vand (au programul "rabla" mai demult si mai avantajos ca la restul).

dar de ciudatenia asta cum poti spune ca iti place?:

Attached Files


Edited by breitner, 01 June 2019 - 16:37.


#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, aia are 3 locuri in fata!
Mai stergatoare pe interior ii lipseau ...
Posted Image Posted Image

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
N-o fi luxos Fiatul ( dupa pret..) dar motoare stiu sa faca. Si ei si francezii. D-aia cumpara toti motoare de la ei.
Cand mergeau italienii cu diesel common rail, restul se incaltau cu fesul. Am un Ducato 2.8 jtd de nou din 2005( 400.000 km ) NU am desfacut un surubel de la motor in afara de distributie. In rest...da..e cam spartana, insa nu ai emotii cu ea.

#17
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Fiat a inventat diesel-ul modern. Pana si VW, la acel moment era regele neicorinat al acestui tip de motorizare, care la inceput s-a incapatanat sa isi pastreze solutia tehnologica a trecut la commonrail.
Apoi Fiat a facut mereu nasini bune sub aspect pret/performanta in clasele inferioare, mini, mica si compacta. 500-le a devenit cult, iar msi incoace Punto a fost mereu la nivelul competitorilor iar Bravo/Brava/Stilo au fost piate prea usor trecute cu vederea de multi.
Un managemebt "latinesc" i-a adus unde sunt: o singura gama, 500, care tine in spate un colos industrial.

Edited by teRRa, 01 June 2019 - 18:31.


#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbreitner, on 01 iunie 2019 - 16:24, said:

Numai probleme electrice?
De vandut, vand (au programul "rabla" mai demult si mai avantajos ca la restul).

dar de ciudatenia asta cum poti spune ca iti place?:
Ciudățenia aia nu se mai produce demult.

Ps. Eu am fost tentat să iau una la un momentdat, tocmai pentru că e o ciudățenie. La fel am fost tentat să iau modelul actual de Fiat Tipo, pentru că arată super.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate