Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Top 5 - Cele mai bune console de jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

Poll: Top 5 - cele mai bune console de jocuri (33 member(s) have cast votes)

Care este cea mai buna consola dupa parerea ta?

  1. NES (2 votes [6.06%] - View)

    Percentage of vote: 6.06%

  2. SNES (4 votes [12.12%] - View)

    Percentage of vote: 12.12%

  3. Sega Master System (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Sega Mega Drive (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Sega 32X (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. Terminator (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. Atari 2600 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. PlayStation (1 votes [3.03%] - View)

    Percentage of vote: 3.03%

  9. Nintendo 64 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. Sega Saturn (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  11. Sega DreamCast (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  12. PlayStation 2 (2 votes [6.06%] - View)

    Percentage of vote: 6.06%

  13. GameCube (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  14. Xbox (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Xbox 360 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  16. Wii (1 votes [3.03%] - View)

    Percentage of vote: 3.03%

  17. PlayStation 3 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  18. Wii U (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  19. PlayStation 4 (17 votes [51.52%] - View)

    Percentage of vote: 51.52%

  20. Xbox One (5 votes [15.15%] - View)

    Percentage of vote: 15.15%

  21. Nintendo Switch (1 votes [3.03%] - View)

    Percentage of vote: 3.03%

Vote Guests cannot vote

#1
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Chiar sunt curios care sunt consolele voastre preferate.Sunt aproape 50 de ani de la prima consola,iar eu zic ca merita sa vedem care este cea mai populara.Atentie,nu este vorba si despre cele portabile.De asemenea,puteti face si un top 5 al vostru.
Iata topul meu:
1)SNES
2)Xbox
3)PS2
4)Xbox One
5)N64


Si fara discutii fanboiste!

#2
skymoonx

skymoonx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.05.2019
PlayStation 4 ca performanta si grafica.  

Nintendo Switch ca cea mai buna consola portabila

#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
  • NES (multi cunosc clona sistemului japonez aparuta la noi sub numele "Terminator")
  • PS2
  • Playstation (aka PSX, PS1)
  • ATARI 2600 (asta parca avea clona "Rambo")
  • PS3


#4
skymoonx

skymoonx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.05.2019
Poate spuneti si de ce inca va mai plac consolele vechi ca PS1 sau Terminator sau Atari 2600 sau N64.
Hai sa zicem ca PS2 a avut jocuri care mai pot fi jucate si azi daca sunt portate in full HD/4k pe PS4 PRO, dar  SNES, really ?
Ati mai juca voi  primul Mortal Kombat  din 1992   acum cu grafica de atunci?  



N-as renunta la PS4 si PS3 pentru nicio alta consola din trecut.  
Parerea mea e ca cele mai bune jocuri au aparut pe aceste console.

Edited by skymoonx, 31 May 2019 - 19:48.


#5
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Faine vremuri când vedeam la tarabe terminator cu casete galbene și mese doar cu casete la 50.000 lei sau cât ea era una. Ajungeai cu ea acasă și era altceva, alt joc decât cel de pe etichetă. Nu la toate, la titluri imposibile, ne-lansate. Făcute pe vapor.

Nes original erau extrem de puține, câteva in tot orașul care făceau schimburi intre ei de casete. La fel Sega Megadrive.
Jucai un joc până îl știai la perfectie și îl terminai cu un credit.
De prețuri nu mai zic, dădeai oricât, triplu, cvadruplu nu conta.
Alte gadgeturi nu aveai, nici macar telefon mobil cu butoane să joci Tetris pe el.
Când a apărut Tetris brick pe piață era bătaie pe el, erai șmecher dacă aveai unul.

Când a apărut după 8bits sau cât sunt ăștia pe Nintendo PlayStation 2 a fost nebunie, nici macar nu găseam în magazin jocuri, nu erau, doar pe piață gri, in ziar la anunțuri sau pe piată sau dacă aveai noroc de un prieten plecat din țară.

Votez PS2 pentru impactul 3d, atunci am văzut prima dată motion capture in jocuri și cut scenes demențiale. Am văzut gameplay fără lag sau cel puțin așa îl comparăm pe vremea aia.
No install, băgai doar DVD-ul și te jucai.
Primele jocuri jull, netăiate cu cut scenes și sonor.
Faine vremuri, parcă apreciam mai mult un joc, îmi plăcea mai mult.

#6
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postcalbog, on 31 mai 2019 - 19:58, said:

Faine vremuri când vedeam la tarabe terminator cu casete galbene și mese doar cu casete la 50.000 lei sau cât ea era una. Ajungeai cu ea acasă și era altceva, alt joc decât cel de pe etichetă. Nu la toate, la titluri imposibile, ne-lansate. Făcute pe vapor.

Nes original erau extrem de puține, câteva in tot orașul care făceau schimburi intre ei de casete. La fel Sega Megadrive.
Jucai un joc până îl știai la perfectie și îl terminai cu un credit.
De prețuri nu mai zic, dădeai oricât, triplu, cvadruplu nu conta.
Alte gadgeturi nu aveai, nici macar telefon mobil cu butoane să joci Tetris pe el.
Când a apărut Tetris brick pe piață era bătaie pe el, erai șmecher dacă aveai unul.

Când a apărut după 8bits sau cât sunt ăștia pe Nintendo PlayStation 2 a fost nebunie, nici macar nu găseam în magazin jocuri, nu erau, doar pe piață gri, in ziar la anunțuri sau pe piată sau dacă aveai noroc de un prieten plecat din țară.

Votez PS2 pentru impactul 3d, atunci am văzut prima dată motion capture in jocuri și cut scenes demențiale. Am văzut gameplay fără lag sau cel puțin așa îl comparăm pe vremea aia.
No install, băgai doar DVD-ul și te jucai.
Primele jocuri jull, netăiate cu cut scenes și sonor.
Faine vremuri, parcă apreciam mai mult un joc, îmi plăcea mai mult.
E merg pe SNES.E prima mea consola.E cea care a perfectionat grafica 2D si a pus bazele jocurilor 3D.Primele jocuri 3D(pseudo-3d).Respect total pentru perioada aia.
Apoi ar fi  primul Xbox....Care s-a batut la mustata cu GameCube...si a castigat.Un adevarat centru de divertisment,sau cum îi zice.Atunci a aparut si Xbox Live,si multi nici nu stiam sa ne facem un cont....
Apoi PS2,din aceleasi motive ca tine.


Si pt cei care n-au inteles:ma refer la cea mai buna din toate timpurile.Normal ca in 2019 nu mai vrei un SNES & Co.Nu ma refer la cea mai buna in 2019.


#7
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Prima mea consola a fost un "Terminator", stiu ca eram foarte entuziasmat sa ma duc la magazin sa mai cumpar dischete. A fost misto la vremea ei dar gamingul adevarat il faceam pe PC, atat acasa cat si la salile de calculatoare, jucam foarte multe RTS-uri Starcraft, Warcraft, Age of Empires, Emperor Battle for the Dune FPS-uri Call of Duty, Battlefield, Counter Strike, Need for Speed etc. de multe ori stateam si ma uitam la altii cum joaca pentru ca nu aveam bani sa ma joc cate ore as fi vrut.
Plus ca la inceput PC-ul meu nu era asa de potent pe partea grafica.

Imi aduc aminte cu placere si de salile cu jocuri arcade care erau in acea perioada.

Apoi a urmat al doilea si al treilea desktop pana am terminat liceul si am trecut la laptopuri pentru ca aveam nevoie de portabilitate.
Am recuperat in ultimii ani pe partea de console: PS4 Pro, Xbone One S, Wii U, PS3 si Xbox One X.

Desi am 5 console sunt de parere ca PC-ul e mult peste, atat la numarul de jocuri peste 10.000 cat si pe partea de diversitate, controlere, genuri, foarte multe jocuri indie, backwards compatibility, preturi etc. Plus ca nu trebuie sa platesti pentru multiplayer, salvari in cloud si reduceri.

Daca ar fi sa fac un top ar fi asa:

1.Xbox One X
2.PS4 Pro
3.Xbox One S
4.Wii U
5.PS3

Edited by Papillon_, 01 June 2019 - 17:48.


#8
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
@Papillon_,eu inteleg ce zici,dar eu ma refer la cea mai buna pt vremea ei.De ex PS2,SNES,N64,etc.

#9
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Mi-am instalat pe telefon emulator de PS2 și spre surprinderea mea merge full speed 60fps, a durat ceva, vreo 18 ani să emuleze. In sfârșit :D
Merge perfect cu gamepad-ul de Xbox :P

#10
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postcalbog, on 03 iunie 2019 - 08:59, said:

Mi-am instalat pe telefon emulator de PS2 și spre surprinderea mea merge full speed 60fps, a durat ceva, vreo 18 ani să emuleze. In sfârșit :D
Merge perfect cu gamepad-ul de Xbox :P
Ce emulator??Zi-mi si mie.Caut de ani de zile un emulator de PS2 pe mobil(Android)
Da de Xbox si GC exista?Am gasit ceva,dar la mine nu merge(Samsung S8)

#11
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
DamonPS2 ultima versiune 2.5 cu setări vulcan.
Mie îmi merge, am sd 855.
Este de GC dar nu am incercat, Dolphin.

Acuma încerc Final Fantasy X :)

#12
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Revin cu impresii despre cum merge final fantasy x. Pe 3x rezoluție open GL, full 60 fps și încă ar mai tine urcat și la 4x rezoluție că folosește doar aproximativ 50% din resurse.
Se vede demențial pe oled, ecranul e mai mare ca și pe un psvita, ce sa mai zic versus tv cu tub cum l-am jucat prima dată.

Ca puncte negative mai agață cate o secundă pe ici pe colo, urmează să mă mai joc cu setările În "Compatibitily mode".

Per total e foarte mișto, abea aștept să re-joc niste jocuri.
Aștept impresii de la cine o să folosească, dacă vă merge etc.

Edited by calbog, 03 June 2019 - 20:24.


#13
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Tetris was finally beaten after 34 years, game kill screen pops up at Level 157 — hypertapping and rolling were key techniques | Tom's Hardware https://www.tomshard...-key-techniques

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate