Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Starlink by SpaceX - internet din viitor!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Elon Musk, omul care a revolutionat NASA, loveste din nou dar de data asta pe segmentul de internet broadband via satelit!

Starlink a devenit realitate cu cateva zile in urma insa numai cu 60 de sateliti lansati... urmeaza si alte lansari - chiar multe!
Constelatia finala va avea nu mai putin de 12 mii de sateliti care vor orbita planeta (la aprox 500km altitudine) iar asta va insemna acoperire globala in adevaratul sens al cuvantului!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OThCuTqHuw8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Primul ''stol'' de sateliti Starlink este vizibil si cu ochiul liber (in anumite locatii) si ofera un adevarat specatol!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T6v47CmRA7A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Și cred că ping-ul va fi pe măsură.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Misto

Sa vedem ce va face capitalismul in spatiu. Poate reuseste sa nu isi bata joc de natura cum a facut aici jos, ci repara asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w_PWL0oZzOc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

FTR:

https://www.starlink.com/

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003

View PostKyKyKyKy, on 31 mai 2019 - 17:42, said:

Și cred că ping-ul va fi pe măsură.

Tocmai asta este diferenta dintre reteaua Starlink si restul retelelor satelitare, clasice... latenta mica si banda larga! (plus acoperirea 100% deci globala)
Poate va intrebati cum a fost posibila lansarea celor 60 de sateliti la un singur zbor - sunt sateliti foldabili si chiar plati, la propriu! (foto stanga)

Attached Files


Edited by rz, 31 May 2019 - 17:59.


#5
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View Postrz, on 31 mai 2019 - 17:53, said:


Poate va intrebati cum a fost posibila lansarea celor 60 de sateliti la un singur zbor - sunt sateliti foldabili si chiar plati, la propriu! (foto stanga)

PLIABILI, mama ei de limbă română!!!!!!

#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View Postrz, on 31 mai 2019 - 17:53, said:

(plus acoperirea 100% deci globala)


Dacă te uiți pe site, la poli nu acoperă, deci exploratorii tot pe liniile clasice vor funcționa

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostKyKyKyKy, on 31 mai 2019 - 17:42, said:

Și cred că ping-ul va fi pe măsură.

Exact, adică neinteresant pentru gameri și inutilizabil pentru aplicații VOIP, la restul mai merge.

View Postrz, on 31 mai 2019 - 17:53, said:

Tocmai asta este diferenta dintre reteaua Starlink si restul retelelor satelitare, clasice... latenta mica si banda larga! (plus acoperirea 100% deci globala)


Așa și cum a obținut latența aia mică ? Folosește unde care merg mai repede decât viteza luminii ? Că sateliții cam tot la fel de departe sunt.

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Satelitii actuali de telecomunicatii sunt la aprox. 30 mii km altitudine... Starlink sunt pe la 500Km deci este ceva diferenta

Edited by rz, 31 May 2019 - 18:30.


#9
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Incepe sa semene si realitatea din ce in ce mai mult cu scenariile din filmele apocaliptice.

#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Posteugeniusro, on 31 mai 2019 - 18:24, said:

Așa și cum a obținut latența aia mică ? Folosește unde care merg mai repede decât viteza luminii ? Că sateliții cam tot la fel de departe sunt.

Anik si f2 si f3  (de exemplu) se invart pe la 36 000 km, astia o sa stea la 500km...1/72

Lols, rz a avut latenta mai mica

Edited by Jammalan-the-Prophet, 31 May 2019 - 18:40.


#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Intamplator (sau nu) am avut tangenta cu satelitii... inclusiv cu instalarile de internet prin satelit

View PostSeteh, on 31 mai 2019 - 18:32, said:

Incepe sa semene si realitatea din ce in ce mai mult cu scenariile din filmele apocaliptice.

Seamana din ce in ce mai mult cu scenariile SF... daca vrei sa mai vezi ceva de la Xspace cauta dupa Dragon, pentru a vedea cum arata in ziua de azi o capsula spatiala.
Cred ca se vede diferenta... ultima poza este din timpul primului zbor experimental (cu un manechin)

Attached Files


Edited by rz, 31 May 2019 - 18:51.


#12
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postrz, on 31 mai 2019 - 18:30, said:

Satelitii actuali de telecomunicatii sunt la aprox. 30 mii km altitudine... Starlink sunt pe la 500Km deci este ceva diferenta

Tot nu e suficient, dar perfect de acord nu trebuie să comparăm cu rețeaua de sateliți geostaționari ci cu Iridium care sunt pe la 800 km, iar ăștia ai lu' Musk sunt pe la jumate la 400 km, uite aici pe link la pag 11., deci ar fi de așteptat un ping la 5-600 ms.

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Elon Musk vorbeste despre 20ms... a raspuns unei intrebari (pe twitter) despre latenta

https://www.ccn.com/...biggest-problem

Edited by rz, 31 May 2019 - 19:14.


#14
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Merge dacă vrei internet in munți sau unde nu ai semnal la GSM.
In rest nu știu cine își face un viitor abonament, nu vad beneficii versus internetul clasic.

#15
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
M-am uitat la clipuri... Momentan nici eu nu le vad utilitatea. Daca spune bine in al doilea clip, cica iti trebuie un device cat o cutie de pizza ca sa folosesti acest net. Deci din start cade mobilitatea.
Si cine stie cat o costa...

LE: si mi-am dat seama de ceva. Ma rog, nu ma pricep dar intreb. Cat va fi influentat de vremea de afara? Sau nu are legatura? As prefera sa am net daca sunt nori sau daca e vreo vijelie ca sa mai aflu una alta. Ca tv prin satelit cade...

Edited by Seteh, 31 May 2019 - 19:42.


#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postrz, on 31 mai 2019 - 17:29, said:

Starlink by SpaceX - internet din viitor!
Elon Musk, omul care a revolutionat NASA, loveste din nou dar de data asta pe segmentul de internet broadband via satelit!

Starlink a devenit realitate cu cateva zile in urma insa numai cu 60 de sateliti lansati... urmeaza si alte lansari - chiar multe!
Constelatia finala va avea nu mai putin de 12 mii de sateliti care vor orbita planeta (la aprox 500km altitudine) iar asta va insemna acoperire globala in adevaratul sens al cuvantului !
Cand realitate bate fictiunea  Posted Image
Attached File  elon musk Starlink satellites.png   345.01K   86 downloads
plot of Kingsman: The Secret Service (2014)

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKyKyKyKy, on 31 mai 2019 - 17:42, said:

Și cred că ping-ul va fi pe măsură.

De ce ar fi? Satelitul e la 1000km altitudine, cind vorbesti cu cineva la 10000km (VOiP sa zicem) 10000km sint numai 2X10% adititionali (in fapt mult mai putin, dar sa zicem).

View Postcalbog, on 31 mai 2019 - 19:26, said:

Merge dacă vrei internet in munți sau unde nu ai semnal la GSM.
In rest nu știu cine își face un viitor abonament, nu vad beneficii versus internetul clasic.

Nu vezi beneficii la bloc in Titan, dar lumea asta e mai diversa de atit.

View Posteugeniusro, on 31 mai 2019 - 18:24, said:

Așa și cum a obținut latența aia mică ? Folosește unde care merg mai repede decât viteza luminii ? Că sateliții cam tot la fel de departe sunt.

Cum sa fie la fel de departe?
Mai baieti, nu ia mai mult timp sa scrieti un mesaj in care va faceti de ris decit sa dati un gogu scurt?

#18
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 31 mai 2019 - 19:50, said:

Cum sa fie la fel de departe?
Mai baieti, nu ia mai mult timp sa scrieti un mesaj in care va faceti de ris decit sa dati un gogu scurt?

Eu la Iridium m-am referit citește ce am spusși vezi ce ochelari porti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate