Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?
 Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

teoria conspiratiei in ceea ce priveste energia electrica

• Please log in to reply
221 replies to this topic

LORELYAN

LORELYAN

Senior Member

• Grup: Senior Members

Mr_Woppit, on 30 iunie 2019 - 13:56, said:

asta este ce spuneam mai sus..

Mai sus ai ales sa te auto-citezi, pare mai degraba o pledoarie pentru ingamfare si aroganta !
Multi dintre useri au ales sa nu mai recurga la asemenea manifestari !
Attached File  ce1.png   71.67K   25 downloads

Mult mai corect este sa incerci argumentarea inexistentei oricarei teorii conspirative in ceea ce priveste energia electrica,
asta daca doresti sa raspunzi on-topic...
....dar daca doresti sa raspunzi, aiurea, de capul tau, doar parerea ta, doar puterea ta de decizie, este treaba ta,
si fiecare user va putea "aprecia" puterea ta !

Edited by LORELYAN, 02 July 2019 - 19:24.

Mr_Woppit

Mr_Woppit

the last of them..

• Grup: Super Moderators

LORELYAN, on 02 iulie 2019 - 19:24, said:

Mult mai corect este sa incerci argumentarea inexistentei oricarei teorii conspirative in ceea ce priveste energia electrica,
asta daca doresti sa raspunzi on-topic...

Cum stai prost cu limba romana, cretinismele de orice fel asimilate aiurea de pe net (ca atat te duce capul), precum si cu nivelul bunului simt, nu ma mira absolut deloc ca stai prost si cu logica.

In caz ca nu stiai, ai aflat azi ca negatiile nu se demonstreaza dar nu m-as hazarda sa spun ca ai invatat ceva, ca nu cred ca esti capabil.

Ca exemplu, ca poate pricepi, nu noi trebuie sa demonstram ca NU exista conspiratii despre energia electrica ci cel care faca afirmatia, trebuie sa o demonstreze, demonstratie care ulterior poate fi negata sau nu, in functie de fapte/dovezi/etc.

Evident, demonstratie presupune mai mult de "stiu eu", "eu cred ca asa este pentru ca eu ma gandesc ca A, B", "am citit pe net/vazut pe youtube" etc adica astea pe care tu si restul de conspirationisti fara minte le considerati relevante dar care sunt de fapt cretinismele altora ca voi.

Edited by Mr_Woppit, 02 July 2019 - 20:22.

LORELYAN

LORELYAN

Senior Member

Mr_Woppit, on 02 iulie 2019 - 20:21, said:

.. nu noi trebuie sa demonstram ca NU exista conspiratii...

Nimeni nu este obligat se demonstreze...dar, daca exista ...tot asa nimeni "nu este obligat" sa divulge !

Se poate spune chiar ca oricine cunoaste despre acest aspect, este contrans sa nu divulge !

Daca ai vreo idee despre oarecare om constrans sa nu divulge aspecte pe care le cunoaste, te rog expune aici !
Daca nu ai idee despre oarecare om constrans sa nu divulge aspecte pe care le cunoaste, inseamna ca habar nu ai pe ce lume traiesti !

Edited by LORELYAN, 02 July 2019 - 20:39.

Mr_Woppit

Mr_Woppit

the last of them..

LORELYAN, on 02 iulie 2019 - 20:36, said:

Nimeni nu este obligat se demonstreze...dar, daca exista ...tot asa nimeni "nu este obligat" sa divulge !

Inca un moment in care pus in fata unei afirmatii, tu nu ai inteles nimic.

LORELYAN

LORELYAN

Senior Member

Mr_Woppit, on 02 iulie 2019 - 21:00, said:

Inca un moment in care pus in fata unei afirmatii, tu nu ai inteles nimic.

Chiar nu conteaza daca, pentru tine, sau altii ca tine, eu am inteles ceva sau n-am inteles nimic !
Dar pentru tine si pentru altii ca tine, va conta daca din partea celorlalti s-a inteles ceva din expresia :
"Nimeni nu este obligat se demonstreze...dar, daca exista ...tot asa nimeni "nu este obligat" sa divulge !"
...referitor la o teorie conspiratiei in ceea ce priveste energia electrica  !

Mr_Woppit

Mr_Woppit

the last of them..

LORELYAN, on 04 iulie 2019 - 19:26, said:

Dar pentru tine si pentru altii ca tine, va conta daca din partea celorlalti s-a inteles ceva din expresia :
"Nimeni nu este obligat se demonstreze...dar, daca exista ...tot asa nimeni "nu este obligat" sa divulge !"
...referitor la o teorie conspiratiei in ceea ce priveste energia electrica  !

Doar retarzii si restul de conspirationisti din ibric ca tine au ceva de inteles de tampeniile postate.

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

Io nu inteleg o chestie: electricitatea ii o chestie de temelie ce nu implica inginerii complicate ci doar un manual de fizica de clasa a 8-a. Poti experimenta practic cu ce gasesti pe langa casa si cu niste cunostinte de baza de electrotehnica. Sistemele ce produc electricitate sunt neschimbate de sute de ani, ca vorbim de energie atomica, hidrocentrala, eoliana, whatever, tot generatoru' care face fix acelasi lucru ca acum sute de ani il ai. Intr-adevar, "noutatea" consta in panourile solare, da' in rest ii same old shit. Ce va impiedica sa faceti niste experimente simple sa vedeti despre ce-i vorba? Serios, clasa a 8-a!

chilly willy

chilly willy

Senior Member

pai tu ai impresia ca treaba cu delirul si paranoia e o gluma si te apuci sa-i demonstrezi la delirant ca nu are dreptate cand una din caracteristicile de baza ale delirului e convingerea totala in anumite idei si care nu se poate schimba orice argumente aduci. Ai vrut sa verifici daca corespunde cu definitia din carte?

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

edy_wheazel, on 05 iulie 2019 - 20:31, said:

Io nu inteleg o chestie: electricitatea ii o chestie de temelie ce nu implica inginerii complicate ci doar un manual de fizica de clasa a 8-a.

tu nu ai retinut ca tot ce se invata la scoala este controlat si este o conspiratie si acolo? el a mentionat in nenumarate topice si postari ca el contrazice scoala, ca pune la indoiala, ca scoala este pt a ne prosti. cum poti sa-i ceri sa aplice ce i s-a predat in scoala? el contesta cunostintele respective.

insa in aceeasi idee chiar stau si ma intreb. cum poate sustine ca face calcule, ca si astea tot la scoala le-a invatat. dar o contesta. insa ma astept sa vina sa spuna ca a facut propriile teoreme ori si le-a demonstrat pt a sti daca le ia in calcul sau nu. continuarea postarii va fi dupa raspunsul lui, banuind ce va raspunde. iar daca ignora postarea, cum face de obicei cand i se da la temelie, demonstreaza inca o data ca nu are habar de nimic si e doar gura de el.

eugeniusro

eugeniusro

Senior Member

edy_wheazel, on 05 iulie 2019 - 20:31, said:

Io nu inteleg o chestie: electricitatea ii o chestie de temelie ce nu implica inginerii complicate ci doar un manual de fizica de clasa a 8-a. Poti experimenta practic cu ce gasesti pe langa casa si cu niste cunostinte de baza de electrotehnica. Sistemele ce produc electricitate sunt neschimbate de sute de ani, ca vorbim de energie atomica, hidrocentrala, eoliana, whatever, tot generatoru' care face fix acelasi lucru ca acum sute de ani il ai. Intr-adevar, "noutatea" consta in panourile solare, da' in rest ii same old shit. Ce va impiedica sa faceti niste experimente simple sa vedeti despre ce-i vorba? Serios, clasa a 8-a!

Cam așa la turbine folosim de peste o sută de ani vechiul ciclu Rankine, dar dacă introduci în context circulația banilor observi că sub noua tehnologie solară este foarte bine camuflată o țeapă șmecheră. Dacă tu amortizezi instalația aia solară în 10 ani asta înseamnă că tu plătești anticipat energia aia produsă pe 10 ani. Dacă mâine îți trimite Enel o factură în care îți cere să plătești anticipat energia pe 10 ani faci scandal, dar băieții deștepți îți vând panouri solare și alte rahaturi verzi și numai faci scandal, dimpotrivă te crezi deștept și culmea e că ceilalți te invidiază. Posted Image

Edited by eugeniusro, 07 July 2019 - 08:41.

chilly willy

chilly willy

Senior Member

nu e chiar asa, enel trebuie sa faca si profit ca sa ramana in biznis. Daca enel vrea sa-mi vanda anticipat energia pe 10 ani dar imi ofera un discount care e profitul lor pe energia aia (sa zicem ca ar avea nevoie de bani pentru investitii) as putea fi de acord. Oricum pretul energiei e de asteptat sa creasca. Si panoul solar se amortizeaza in 10 ani dar am cumparat din start toata energia aia si nu contine profitul revanzatorului si panoul poate rezista mai mult de 10 ani, cred ca tin 20-25 de ani. Depinde daca ai bani disponibili sau nu sa faci o investitie. La fel e si cumpararea unui apartament cand ai putea sa stai in chirie.

eugeniusro

eugeniusro

Senior Member

Tu cu mica ta producție nu ai cum să bați producția de masăîn materie de eficiență și profit. Teoretic panourile alea ar trebui să țină cam 20 de ani, practic traim în secolul consumerismului unde produsele sunt făcute să fie aruncate nu reparate și nici prea fiabile, pe lângă panouri ai invertor, charger și în funcție de tipul instalatiei e posibil să ai și baterii, astea toate au încă o durată și mai mică de viață.
Deci tu crezi că panourile solare chinezești or să țină 20 de ani în condițiile în care media de viața a produselor chinezești este cam de 10 ani (de multe ori mult mai mică), nu compara o instalatie solară cu o investiție imobiliară că nu e cazul, este o investiție care acumulează rapid uzură și necesită întreținere calificată, iar la cum merg lucrurile acum în România o să cauți din greu să găsești un electrician să îți schimbe o siguranța defectă care știe să lege două fire la ea, pentru depanarea unei instalații solare mmm Posted Image

chilly willy

chilly willy

Senior Member

nu vorbim de profit, vorbim doar de costul pentru cumparator. Daca iesi pe castig bine, daca nu cine te forteaza sa iei panouri solare? Panourile au avantajul ca randamentul lor e acelasi indiferent ca e intr-o ferma de 1 milion de panouri sau 10 panouri in curte sau pe casa. Cine le cumpara cred ca isi face niste calcule inainte sa vada daca e rentabil. De multe ori cumparatorii au cunostiinte de electronica/electrotehnica macar la nivelul la care sa-si intretina instalatia nu sa cheme electricieni pentru o siguranta. Habar nu am cat or sa tina panourile chinezesti, o sa aflam cu timpul. Sigur ca productia de masa e mai avantajoasa dar in Romania trebuie sa platesti si ineficienta centralelor vechi, amatorismul managementului, furtul baietilor destepti mana in mana cu politicienii, pierderile mari la transport etc. Nu am facut calcule dar e posibil ca de la un numar de panouri sa fie mai rentabil cu panouri solare decat cu reteaua.  Sau o situatie mixta in care nu ai nevoie de acumulatori si charger si pretul e mai scazut. Ai furniza ziua cand e cerere mare catre retea si ai consuma noaptea cand pretul curentului e mic. Totusi cred ca cele mai multe instalatii sunt cumparate pentru cabane si alte locuri izolate unde nu ai retea si atunci nici nu conteaza daca iesi mai scump pe kwh ca nu ai alta varianta decat generator pe benzina. Oricum nu e nici o problema, nu te forteaza nimeni sa le iei, faci un calcul cat costa curentul produs si gata, nu e nici o conspiratie Posted Image .
Si in postare era vorba de situatia ipotetica in care enel ti-ar cere sa platesti factura pe 10 ani inainte. Ar putea sa-ti ofere nu sa-ti ceara asa ceva si cred ca ar fi destui amatori sa plateasca in avans in schimbul unei reduceri.

Edited by chilly willy, 07 July 2019 - 19:55.

karax

karax

Guru Member

de preferabil plata esalonata . pentru ca dintr-un foc e prea scump...un 1-2 ani in care sa platesti pentru 10 ....daca nu 3 ani...

eugeniusro

eugeniusro

Senior Member

chilly willy, on 07 iulie 2019 - 19:42, said:

nu vorbim de profit, vorbim doar de costul pentru cumparator.
Să o luăm în ordine, sunt niste diferențe de eficiență dar pot fi neglijate, de exemplu panourile monocristaline îti produc energie și pe lumină difuză, adică când este înorat dar evident costă mai mult decât celelalte polycristaline, alea pe film sunt cele mai ieftine dar suspectez că nu sar de 5 ani durată de viața, oricum surplusul de energie produs de monocristaline e posibil să nu acopere diferența de preț ca eficiența comparat cu polycristaline, mai departe evident contează electronica folosită, o electronică de calitate este scumpă, cealaltă ieftină este consumabilă, deci depinde cum îti dimensionezi investiția, dacă ai o instalație on-grid ești legat de rețea iar instalația ta nu va funcționa deloc fără să fie cuplată la rețea deci să nu îti faci iluzii că pică curentul la ăilalți dar tu ai, nici prețul la curentul produs de tine nu este la fel cu ăla consumat, e normal, probabil că pentru un kw consumat de tine va trebui să produci 10 și să îi bagi înapoi în rețea, aici se păcălesc mulți, ce să faci e aritmetica asta grea, deci când calculezi rata de recuperare a investiției nu folosești prețul oficial al kw în calcul ci ăla de zece ori mai mic care îl primești de fapt și o să vezi cum 10 ani de amortizare se transformă în 100 , bun să trecem la instalațiile off-grid, astea stochează energia în baterii, deja ai o problemă cu bateriile că le schimbi cam la 5 ani ( pe mine atâta m-au ținut, din alea  normale lead-acid) și evident trebuie să ajustezi calculul de amortizare, ar fi un avantaj că nu depinzi de rețea, deci în caz de căderi accidentale, avarii, tu ai energie, dar energia este scumpă, da ar fi o solutie pentru o cabană izolată dar cu condiția să fie în siguranță, că dacă trebuie să plătești și paznic la cabană trebuie să bagi și salariul ăluia în calculul de amortizare, pentru o cabană unde vi odată pe lună un week-end iesi mai bine dacă îti iei un generator pe benzină portabil care îl porti după tine în portbagaj.

karax, on 08 iulie 2019 - 09:07, said:

de preferabil plata esalonata . pentru ca dintr-un foc e prea scump...un 1-2 ani in care sa platesti pentru 10 ....daca nu 3 ani...

Si care e logica ? Adică in loc să plătești lunar ce ai consumat iei un credit la bancă pe care plătești 3 ani, iar în calculul de amortizare care oricum îti dă negativ mai pui și dobânda care o ia banca.

Edited by eugeniusro, 08 July 2019 - 19:30.

chilly willy

chilly willy

Senior Member

daca iei credit la banca nu faci asemenea investitii. Nu am facut nici un calcul pentru ca nu am fost interesat de panouri solare, presupun ca cine e interesat isi face un calcul. Poate unii nu sunt asa afectati de costul instalatiei, nu are importanta ca pierd cateva mii de lei in 10 ani cat ar fi diferenta dintre instalatie si pretul curentului, E ca si cum ai lua o masina mai scumpa doar pentru ca asa vrei.
Pe de alta parte am mai citit pe net si nu e asa cum spui ca iti da de 10 ori mai putin. Se pare ca distribuitorul trebuie sa-ti dea acelasi pret pe care il da altor producatori undeva in jur de 20-22 bani/kwh. Instalatia trebuie sa fie pana in 27kW. Deci iti da cam jumatate din pretul pe care il platesti ca si consumator care cred ca e cam 45bani/kWh. De aici se poate calcula la ce putere instalata a panourilor iesi in castig in functie si de consumul tau.
https://newsenergy.r...nergia-in-2019/

eugeniusro

eugeniusro

Senior Member

chilly willy, on 08 iulie 2019 - 20:16, said:

Pe de alta parte am mai citit pe net si nu e asa cum spui ca iti da de 10 ori mai putin.

Ai dreptate, nu îți dă nimic, vezi pe sectiunea casa verde ce zic omuletii pe acolo, toți laudă energia verde și îți fac tot felul de calcule, îti prezintă si tot felul de superoferte (fiindca multi maniaci de acolo din asta trăiesc vând diverse echipamente solare, eoliene, etc aduse din China) dar daca ceri să vezi cum arată o factură de energie pe minus în care apare stornată energia produsă se face liniște, eu am întrebat dacă poate prezenta cineva o factură din asta că sunt curios cum se calculează TVA și nimic liniste. Erau toti entuziasmați că sa dat legea prosumatorului dar nu știu, eu înca nu am văzut cum arata o factură sau un document ceva în care apare că primești bani pentru energia furnizată, și evident fiind un venit presupun că trebuie să plătesti și un impozit, și aici e liniste, nimeni nu știe nimic.
Deci când vorbim de amortizare despre ce vorbim ?

chilly willy

chilly willy

Senior Member

mda posibil sa fie nerentabil din cauza lipsei legilor (doar parlamentarii se preocupa de bunastarea puscariasilor si asta le ocupa tot timpul), oamenii aia de pe casa verde par sa faca asta din hobby, nu neaparat pentru bani. Instalatiile de produs apa calda sunt la fel de nerentabile? Alea sunt destul de ieftine.

Edited by chilly willy, 08 July 2019 - 22:04.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate