Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

teoria conspiratiei in ceea ce priveste energia electrica

• Please log in to reply
221 replies to this topic

sorin61

sorin61

Senior Member

• Grup: Senior Members
Chiar si paranoicii au dusmani. :D

LORELYAN

LORELYAN

Senior Member

View Postchilly willy, on 29 iunie 2019 - 21:43, said:

cu bolnavii nu poti sa ai o discutie coerenta. Ei continua sa bata campii sustinand ideea lor (fixa) cu orice argumente bizare. Chestia asta se numeste delir sistematizat. Nu are rost sa pierzi timpul cu argumente logice. Delirul sistematizat e mai frecvent in paranoia. Ideile astea ca altii conspira contra ta sunt foarte comune in paranoia. Mai e nevoie de explicatii suplimentare?

Unele argumente sunt doar logice, nu si rationale.
Peronal, consider, chiar conform dex-ului, ca omul nu trebuie sa renunte la facultatea de a gândi, de a cunoaște, de a înțelege esența lucrurilor și a proceselor din natură și din societate, de a descoperi cauzele și legile acestora.
Daca si prin rationament, un oarecare om poate ajunge la concluzii categorisite de altii ca fiind paranoia, delir sistematizat, nu constituie neaparat o problema pentru societate.
Mai grav este ca exista oameni, care in naivitatea lor considera ca unele lucruri, chiar bizare, este firesc sa se intample.
Sa crezi ca nimeni n-a avut niciun interes, in diverse aspecte ale societatii, in cazul de fata interes in a profita cat mai mult de utilizarea petrolului, in contextul in care chiar exista si sunt recunoscute documente oficiale referitoare la crize sau embargo, constituie o naivitate specifica unor boli mult mai grave decat paranoia si delirul sistematizat .

In fapt, probabil ca cei mai multi nu sunt dispusi sa recunoasca teoria conspiratiei in ceea ce priveste energia electrica, considerand ca este mai grava
categorisirea din partea altora ca fiind paranoici, dar riscand sa para pentru altii macar naivi !

Asta pentru forum ! Consider ca postez pentru oameni ! In ceea ce priveste abordarea ta ...citez "cu bolnavii nu poti sa ai o discutie coerenta..." ! las pe altii sa decida !

Edited by LORELYAN, 30 June 2019 - 10:22.

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

View PostLORELYAN, on 30 iunie 2019 - 10:17, said:

Capacitatea unui acumulator ii un element masurabil. Logic, rational, cum vrei sa pui problema.

Peronal, consider, chiar conform dex-ului, ca omul nu trebuie sa renunte la facultatea de a gândi, de a cunoaște, de a înțelege esența lucrurilor și a proceselor din natură și din societate, de a descoperi cauzele și legile acestora.

Tot in dex apar termene legate de refuzul argumentelor demonstrate.

Daca si prin rationament, un oarecare om poate ajunge la concluzii categorisite de altii ca fiind paranoia, delir sistematizat, nu constituie neaparat o problema pentru societate.

Nu prin "rationament" ci printr-o gimnastica mentala inteleasa doar de aceea persoana.

Sa crezi ca nimeni n-a avut niciun interes, in diverse aspecte ale societatii, in cazul de fata interes in a profita cat mai mult de utilizarea petrolului, in contextul in care chiar exista si sunt recunoscute documente oficiale referitoare la crize sau embargo, constituie o naivitate specifica unor boli mult mai grave decat paranoia si delirul sistematizat .

Da. Exista interese cu ramificatii multiple. Chiar si in cazul automobilelor electrice. Insa, reala problema tine de tehnologia acumulatorilor, iar odata cu progresul acestui domeniu progreseaza si automobilele electrice. Nici o conspiratie acolo.

In fapt, probabil ca cei mai multi nu sunt dispusi sa recunoasca teoria conspiratiei in ceea ce priveste energia electrica, considerand ca este mai grava categorisirea din partea altora ca fiind paranoici, dar riscand sa para pentru altii macar naivi !

Problema cu multi conspirationisti este ca sunt total analfabeti tehnic. In procese simple, invatate la scoala generala sau liceu, ei vad conspiratii. Degeaba incerci sa explici si sa demonstrezi fenomenul, sau chiar sa-i pui la indemana cunostintele pentru a experimenta singur, nu! Stie el de la un alt analfabet tehnic de pe youtube ca-i o conspiratie acolo!

LORELYAN

LORELYAN

Senior Member

View Postedy_wheazel, on 30 iunie 2019 - 10:51, said:

Capacitatea unui acumulator ii un element masurabil. ....

Da. Exista interese cu ramificatii multiple. Chiar si in cazul automobilelor electrice. Insa, reala problema tine de tehnologia acumulatorilor,...

Ai avansat doua tentative de argumentare, pe care le-ai fi considerat, in alta postura fiind, fix-iste, paranoice, delirante...etc,
ce au in spate tot o idee fixa, legata de neputinta acumulatorilor  !

In topic, se pot contracara macar doua variante, un ansamblu masina electrica vs un ansamblu masina combustibil petrol !

Sa nu spui cumva ca un ansamblu bazat pe combustibil petrol s-a dovedit mai viabil, daca tocmai in zilele in care traim acum se dovedeste un fel de contrariu !
Iar daca intentionezi sa aduci in discutie poluarea, atunci nu ai parte nici macar de argumentarea rationala, desi a existat in anii pe care i-ai invocat !
........1800 si ceva !

Edited by LORELYAN, 30 June 2019 - 11:08.

Amaryl

Amaryl

Senior Member

Păi e clar ca s a dovedit mai fiabil iar automobilul electric abia recuperează datorită progresului acumulatorilor.
Unde e conspirația aici ?
Si ti a mai explicat edy de vreo 3 ori asta, de ce insiști intr o prostie ?

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

View PostLORELYAN, on 30 iunie 2019 - 11:02, said:

Ai avansat doua tentative de argumentare, pe care le-ai fi considerat, in alta postura fiind, fix-iste, paranoice, delirante...etc,
ce au in spate tot o idee fixa, legata de neputinta acumulatorilor  !

De capacitatea acumulatorilor am scris cred in fiecare post. Ai inteles cu totu' altceva. Producatorii de petrol au alte probleme imediate, automobilul electric pentru ei nu reprezinta decat o problema pe termen lung, nu cred ca-si bat prea tare capu' cu asta.

In topic, se pot contracara macar doua variante, un ansamblu masina electrica vs un ansamblu masina combustibil petrol !
Sa nu spui cumva ca un ansamblu bazat pe combustibil petrol s-a dovedit mai viabil, daca tocmai in zilele in care traim acum se dovedeste un fel de contrariu !
Iar daca intentionezi sa aduci in discutie poluarea, atunci nu ai parte nici macar de argumentarea rationala, desi a existat in anii pe care i-ai invocat !
........1800 si ceva !

Scurt, cate TIR-uri electrice exista? Care-i autonomia lor?

Vezi tu, ca un amator sa-si construiasca un automobil/caleasca/whatever nu-i rocket science. Sunt multi care au facut-o. Bine, nu conspirationisti din aia analfabeti tehnic, ci unii mai indemanatici care au fost si pe la scoala. Si astea nu se fac de ieri de azi, de vreo 20-30 de ani exista articole in reviste de specialitate. Ei bine, si astia se lovesc (evident!) de aceleasi probleme intalnite in industria auto, nu poti sa spui ca fiecare cetatean ce-si construieste in garaj o masina electrica ii vizitat in secunda doi de niste baieti imbracati in negru care-l ameninta si-l integreaza in marele plan conspirationist ce invaluie aceasta industrie.

Mr_Woppit

Mr_Woppit

the last of them..

• Grup: Super Moderators

Doar in mintea unui ignorant ca tine.

Daca si prin rationament, un oarecare om poate ajunge la concluzii categorisite de altii ca fiind paranoia,

Inseamna ca rationamentul e gresit iar daca persoana continua sa creada in paranoia lui versus explicatiile celorlalti, este idiot.

Si nu, cu tine si altii ca tine nu se poate avea o discutie pentru ca esti doar un nimeni in drum, ignorant, agramat si destul de limitat mental DAR cu acces la internet.

In realitate, mai detaliat:

- de fapt esti avid sa te bage lumea in seama, pentru ca altfel lumea te ignora
- esti de o ignoranta crasa amestecata cu notiuni citite aiurea pe net insa dopat cu o nesimtire sfruntata, in care te crezi expert
- la care se mai adauga presupunerea proasta ca simpla incercare de a intelege ceva (de pe net, ca nu cred ca deschizi vreo carte), iti ofera o intelegere mai profunda decat cei care au pus mana pe carte si au invatat pentru ca in mintea ta redusa, invatatul din carti inseamna doar sa preiei de la alti.

LORELYAN

LORELYAN

Senior Member

View Postedy_wheazel, on 30 iunie 2019 - 11:24, said:

.
Vezi tu, ca un amator sa-si construiasca un automobil...

Din alt punct de vedere, lucrurile pot fi privite altfel !
Amator fiind, tot presupune ceva cunoaste in construirea unui vehucul !
C-ai bazat pe petrol, ca-i bazat pe energie electrica !
Doar ca totul s-a derulat, cu toata cunoasterea ulterioara necesara dezvoltarii, doar in sensul vehiculelor bazate pe petrol !
Acum s-a inteles ?
Isi poate imagina careva ce consecinte ar fi putut avea dezvoltarea tehnologica bazata pe energie electrica ?   NU !

Pila Bunsen descrisa de Jules Verne avea cateva presupuse "defecte", da, defecte in ghilimele !
Suna bine 1800 si ceva ?

Interesele economice au avut prioritate, si nimeni n-a mai fost pus in situatia de a imbunatati oricare din variante, ci doar una , cea legata de petrol,
pentru ca spre asta s-au "indreptat" (cu "ajutorul" a ceea ce numim influenta) , lucrurile  !

Mr_Woppit....esti deja surplus de energie, un contravenient al legilor fizicii pe acest forum !   vorba ceea ...n-ai de unde !

Discutia are deja loc, invocarea oricarui aspect referitor la faptul ca discutia nu are loc, implica o tentativa de incetare a discutiei,
tentativa venita din exterior si fara respectarea convenientelor legate de o discutie in sine, chiar pe un forum !

Cum am mai spus ..esti .surplus !

superfluous....redundant...floods, in exces !

Edited by LORELYAN, 30 June 2019 - 12:10.

Amaryl

Amaryl

Senior Member

Nu, nu s a înțeles.
Acumulatorii se folosesc in multe domenii, nu doar la automobile electrice. Nu e ca si cand lumea s ar fi culcat pe o ureche si si a băgat picioarele in ei si nu s a mai incercat îmbunătățirea lor.
Atât s a putut, nici acum nu te dau pe spate performanțele acumulatorilor desi sunt la ani lumină fata de ce exista la 1900.
Un submarin electric e mai silențios decat unul nuclear, crezi că militarii nu si ar fi dorit acumulatori performanți ?
E cam aiurea si nefondată teoria asta a conspirației.

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

View PostLORELYAN, on 30 iunie 2019 - 11:51, said:

Doar ca totul s-a derulat, cu toata cunoasterea ulterioara necesara dezvoltarii, doar in sensul vehiculelor bazate pe petrol !
Acum s-a inteles ?

Chiar imi pare rau ca m-am bagat in discutia asta, trebuia sa stiu de pe topicu' cu pamantu' plat si alte conspiratii pentru cei simplii ca nu am cu cine. Logica ai ucis-o in chinuri, desi unu' cu IQ subunitar ar putea sa-ti explice de ce vehiculele bazate pe petrol au evoluat mai mult ca celelalte. Chiar eu ti-am spus mai sus. Evoluau mai mult chiar si fara petrol, Diesel cand s-a dus la expozitia de la Paris cu motoru' l-a alimentat cu ceva ulei de arahide, nu cu motorina.

Isi poate imagina careva ce consecinte ar fi putut avea dezvoltarea tehnologica bazata pe energie electrica ?   NU !

De fapt, ii chiar simplu.

Pila Bunsen descrisa de Jules Verne avea cateva presupuse "defecte", da, defecte in ghilimele !
Suna bine 1800 si ceva ?

Pai ia alimenteaza tu masina cu pila Bunsen si lasa-ne pe noi ignorantii sa ne vedem de treburile noastre ignorant tehnice.

Interesele economice au avut prioritate, si nimeni n-a mai fost pus in situatia de a imbunatati oricare din variante, ci doar una , cea legata de petrol,
pentru ca spre asta s-au "indreptat" (cu "ajutorul" a ceea ce numim influenta) , lucrurile  !

Esti atat de limitat incat ai impresia ca tehnologia acumulatorilor se dezvolta exclusiv pentru industria auto. Sau motoarele electrice. Sau probabil electronica de comanda, control, etc... este folosita doar pentru masinile electrice. Si toate aceste industrii paralele sunt franate de petrolisti.

Bun, cu asta eu am terminat pe aici. Sper ca cineva sa fi gasit cele postate folositoare, cu tine clar am irosit tastatura.

LORELYAN

LORELYAN

Senior Member

View Postedy_wheazel, on 30 iunie 2019 - 12:20, said:

... Sper ca cineva sa fi gasit cele postate folositoare, cu tine clar am irosit tastatura.

Dimpotriva, eu chiar am convingerea ca n-am irosit tastatura, vor exista useri/cititori care vor renunta la naivitate si vor cauta mai departe !
N-ai cum sa-i opresti !
Toate cele bune !

Edited by LORELYAN, 30 June 2019 - 13:28.

Mr_Woppit

Mr_Woppit

the last of them..

• Grup: Super Moderators

View PostLORELYAN, on 30 iunie 2019 - 11:51, said:

Mr_Woppit....esti deja surplus de energie, un contravenient al legilor fizicii pe acest forum !   vorba ceea ...n-ai de unde !

Discutia are deja loc, invocarea oricarui aspect referitor la faptul ca discutia nu are loc, implica o tentativa de incetare a discutiei,
tentativa venita din exterior si fara respectarea convenientelor legate de o discutie in sine, chiar pe un forum !

asta este ce spuneam mai sus, respectiv esti prost de dai in gropi insa in acelasi timp de o nesimtire crasa, in care in mod absurd, crezi ca esti destept si ceea ce spui are valoare, cand in realitate valoarea ta este nula

View PostMr_Woppit, on 30 iunie 2019 - 11:49, said:

- esti de o ignoranta crasa amestecata cu notiuni citite aiurea pe net insa dopat cu o nesimtire sfruntata, in care te crezi expert

karax

karax

Guru Member

lorelyan se leaga de o idee veche de a mea. aceea de a incloui sistemul capitalist , pe bani si adaos comercial, cu sistemul barter fara moneda in care schimbul are loc in produse si forta de  munca. asa ceva nu s-a putut la inceput pentru ca nu exista combustibilul necesar deplasarii la mare distanta si a cautariid e noi produse insa odaat cu motorul cu petrol ar fi fost normal sa barterul sa reapara. ei bine capitalismul si adaosul comercial au facut ca investitiile sa para "nerentabile" atunci cand investitiile se recupereaza in timp ceea ce inseamna ca nimeni n-a investit in dezvpltarea masinilor de calcul sau al acumulatorilor.
si fuziunea nucleara de exemplu nu reuseste pentru ca nu e rentabila economic, in practica in sistem barter fuziunea nucleara deja a reusit si poate fi folosita perfect.....de asta marii afaceristide frica sharing economy-ului mentin monezile si sistemul economic bazat pe notiunea de inflatie ...sistemul barter practic nu are inflatie....

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

View PostLORELYAN, on 30 iunie 2019 - 13:27, said:

N-ai cum sa-i opresti !

:D Sunt ferm convins ca nu esti singura victima a sistemului de invatamant din Romania!

chilly willy

chilly willy

Senior Member

paranoicii sunt greu de diagnosticat uneori, par normali la prima vedere, sistemul lor delirant pare coerent la prima vedere (superficiala). Dupa ce stai ceva mai mult de vorba cu ei totusi devine evident delirul si argumentele nu mai sunt asa coerente, se repeta etc, sunt prezente credinte iluzorii.
Ce avem aici? O credinta ca niste oameni care conduc lumea ne ascund faptul ca am putea sa ne alimentam masinile cu curent electric produs de niste dispozitive obscure cum ar fi pila Bunsen. Exista si credinta iluzorie ca nu conteaza ce spune termodinamica despre cata energie stocheaza petrolul si cata poate stoca teoretic o baterie (si care de fapt e explicatia de ce am preferat petrolul si nu bateriile), daca ne-am fi concentrat pe baterii si ignoram petrolul si nu ne obstructionau oamenii aia rai azi am fi avut niste superbaterii care ar fi stocat mai multa energie decat petrolul. Sistemul delirant se concentreaza in jurul ideii ca suntem victimele unei conspiratii care a inlaturat bateriile si ne ascunde alte forme de energie.

karax

karax

Guru Member

de ce delirant? orice om are voie sa intrebe si sa creada ce vrea, asta face parte din libertate si normalitate. fie si o opinie gresita si ramane o opinie, ce ne-am face daca fiecare ar impune propriul adevar? dictatura nu? asa incat a-ti da cu parerea fie si gresit, este normal si face parte din libertatile garantate omului. osa vii cu teoria dictatoriala pusa in scena de psihologii dictatorilor , ce spune ca cine se indoieste de versiunea oficiala e un enbun care neaga argumentele, de parca pe timpul lui ceasca sau hitler nu se foloseau adevaruri oficiale falsificate de politia secreta. de asta in tarile normale sa aberezi este un drept garantat.

Shade_Wo

Shade_Wo

Member

• Grup: Members

View Postkarax, on 31 mai 2019 - 15:49, said:

Umbla pe net teorii scrise pe facebook si alte medii , cum ca de fapt s-ar cunoaste deja forme de energie electrica ieftina si sigura [..]

Ce-s ălea forme de energie electrică?

chilly willy

chilly willy

Senior Member

sigur politia secreta a lui hitler / ceausescu falsifica termodinamica. Mai nou bancile / companiile petroliere / guvernul american / guvernul mondial / masonii / extraterestrii / reptilienii falsifica termodinamica si de aia nu ne dam seama ca am putea avea energie nelimitata folosind pila Bunsen / baterii cu pamant / magneti / cristale / motoare electrice / oscilatoare electronice / bobine Tesla / electroliza apei care extrag "forme de energie electrica ieftina si sigura" din kkt nimic. Cei care creeaza perpetuum mobile sunt persecutati de fortele mentionate anterior si sunt inchisi in spitale de boli mintale Posted Image / bancile le iau proprietatile / sunt trimisi agenti ai politiei secrete ca sa-i asasineze / li se fura perpetuumul mobile. Inventatorii nerecunoscuti in general fara vreo pregatire spun tuturor pe forumuri ca ei au facut un perpetuum mobile care ar oferi energie gratis tuturor dar sunt urmariti si statul dictatorial / paralel subjugat de banci / masoni / reptilieni / companii petroliere / extraterestri nu vrea sa accepte brevetarea inventiei lor si nici marile companii / statul nu vor sa-i dea bani ca sa-si finalizeze cercetarea dispozitivului care aproape ca merge dovada fiind un motoras care se roteste cateva minute. Delir ca la carte. Oricum bolnavul nu-si constientizeaza boala, (se numeste anosognozie) si e ostil fata de cei care incearca sa-l trateze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate