Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

teoria conspiratiei in ceea ce priveste energia electrica

• Please log in to reply
221 replies to this topic

CovertTwo

CovertTwo

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cu singura mențiune că petrolul există deja, doar il extragi si l prelucrezi, nu l produci.
Ăsta e motivul pt care e rentabil petrolul.

karax

karax

Guru Member

exact insa petrolul a avut un moment din asta. fiind o resursa finita ne asteptam ca pretul petrolului sa creasca in timp si sa scada cel al resurselor regenerabile

chilly willy

chilly willy

Senior Member

da mai carasule de ce nu incepi prin instalarea acestor contraptii la tine acasa? Majoritatea acestor kkturi dispozitive sunt foarte ieftine. De ex poti sa pui un dinam de bicicleta la usa sau la capacul de la wc. Dupa o vreme o sa poti aprecia eficienta lor si le prezinti si altora.

Edited by chilly willy, 09 December 2019 - 21:27.

karax

karax

Guru Member

s-ar putea incepe cu vanzarea in zone si tari care sunt nealimentate de petrol , unde conductele ajung greu.

astfel ar fi posibila o strangere initiala de bani pentru a lasa pe viitor pretul jos si a intra pe pietele cu petrol pregatit. africa de exemplu este o asemenea piata. sau asia

mai ales ca daca se pun taxe eco pe carburanti ar insemna totusi un plus pentru astfel de surse. asteapta sa se faca nitel mai cald datorita incalzirii globale si o sa vezi cum oamenii o sa alerge spre astfel de solutii

nico123

nico123

Senior Member

Chilly Willy,  cunosti un snubber(o schema)  ca eu am incercat vre-o 4 scheme si se incing rezistentele din el ? Bobinele de pe toroid dau niste varfuri de tensiune de peste 400 de volti, o sa belesc mosfetii. Poate sti un alt mod de a realiza bobinele  pe toroid (folosesc o ferita de la bobina de deflexie de tv alb-negru) ca sa nu mai am varfurile astea de tensiune. Shema la care lucrez este aia cu TL 494 postata ceva mai devreme.

chilly willy

chilly willy

Senior Member

daca nu ma insel varfurile excesive de tensiune arata o cuplare magnetica proasta intre primar si secundar si energia in loc sa fie transferata in secundar e reflectata asupra tranzistorului si in mod evident disipata pe snubber. Cred ca ai nevoie de un inel de ferita sau mai multe puse in paralel de calitate mai buna decat ce ai si cred ca ar trebui sa faci infasurarile in galeti si intercalate pentru o cuplare mai buna. Poate ar trebui sa folosesti un miez dintr-o sursa de PC. Inelele alea de ferita care erau pe gatul cinescoapelor nu erau facute pentru asa ceva.
Calculul elementelor din snubber e usor de gasit pe net:
https://microcontrol...nubber-circuit/

Edited by chilly willy, 10 December 2019 - 00:04.

nico123

nico123

Senior Member

Am nevoie de un toroid cu diametrul gaurii de interior de cel putin 40mm, nu gasesc in surse de calculator  asa ceva. Sirma pentru bobinaj este cablu de 2,5 si de 4mm patrati.

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

View PostCovertTwo, on 09 decembrie 2019 - 12:12, said:

Mă, fă tu drăcia aia cu autosustinere...

Autosustinere :D

[ https://i.ebayimg.com/images/g/M48AAOSwstxU4hbA/s-l640.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Infinitty

Infinitty

Senior Member

View Postkarax, on 08 decembrie 2019 - 19:35, said:

stii ca exact in genul asta gasisem si eu energie.
sa luam o uzina/fabrica. in ea multe benzi transportoare. presupune miscare in continuu si pierderi de energie. cum ar fi sa fie recuperata energia pierduta din fabrici si uzine?
- cuptoarele fierbiti ofera caldura care ar putea fi convertita in energie. aici intra de la brutarii pana la siderurgie
- produsele in caderea lor de pe o banda transportoare pe alta pierd energie ce se poate recupera cu sisteme piezoelectrice in banda pe care cade.
-similar la sticlele umplute.
- marfa ce se depoziteaza in depozite mari de la hypermarketuri si marketuri ar putea sta pe un fel de piston hidraulic pe care incet incet in imping in jos transformand greutatea lor in energie electrica. in cazul asta ar merge cu o cutie de viteze care sa transforme miscarea inceata a pistonului hidraulic in miscarea rapida a unui generator.
- tot pe sistemul asta si cu gunoiul ce se strange. multe alte exemple ar putea functiona asa.
- apa de la blocuri si zgarie nori pe circuitul de intoarcere ar putea produce electricitate.

toate astea ar fi posibile daca s-ar vrea. in cazul fabricilor si uzinelor este destul de simplu sa creezi convertoare de presiune si miscare in energie electrica.

Turbina cu abur de freon ori propan, o centrala care merge sub zero grade si functioneaza pe frig, deci diferente negative de temperatura si in loc de circuitul apei intre +1C si +100C, vom avea -30C si pana la -5C. Adica centrala functioneaza exact cand avem mai multa nevoie de caldura si energie.

Circuitul se afla in parte in subsol, intr-un put / fantana ori lac si in parte la suprafata.

Inclusiv procesele fermentative produc destula energie, astfel ca un aparat compact tip servieta, ar putea incalzi chiar si o camera timp de mai multe saptamani.

Biogazul este o alta resursa slab folosita si unde tehnologia este ultramatura.

Stocarea energiei in aer comprimat este cea mai buna solutie.

Edited by Infinitty, 10 December 2019 - 13:42.

karax

karax

Guru Member

View PostInfinitty, on 10 decembrie 2019 - 13:37, said:

Stocarea energiei in aer comprimat este cea mai buna solutie.
venisem cu chestia asta pentru masini insa nu mi-am dat seama ca poti folosi ca si baterie aerul comprimat. interesant

oricum ideile astea se leaga de ce am scris ocazional pe forum. daca stiam fizica destula poate puteam sa le dezvolt in ce ai scris tu

chilly willy

chilly willy

Senior Member

spui, prostii, cum sa nu gasesti? desi nu cred ca ai nevoie de tor asa mare ca poti pune unele mai mici unul langa altul sa faci un tor mai lat cu aceeasi sectiune sau mai mare dar na:
https://www.adelaida...mm-t300-26.html
https://www.adelaida...94-348-128.html
https://www.adelaida...icrometals.html
cred ca poti sa cauti si tu mai departe dar sunt sigur ca la fel de bun e si un miez E + E si ce poti gasi intr-o sursa de calculator sau un tv vechi sigur acopera ce ai nevoie.

phii s-a intalnit karax cu infinitty

Edited by chilly willy, 10 December 2019 - 18:24.

chilly willy

chilly willy

Senior Member

acum mi-am adus aminte ca mai sunt si miezurile de trafo linii care cred ca erau destul de mari pentr gustul tau. Un miez de la un tv mare ar trebui sa te satisfaca.

Edited by chilly willy, 10 December 2019 - 20:06.

nico123

nico123

Senior Member

Multumesc pentru informatie dar nu inteleg ce este factor de inductanta 80nH la tor? in primul link dat de tine. Au dat ei o spira pe tor si au masurat inductanta?

Edited by nico123, 10 December 2019 - 20:22.

chilly willy

chilly willy

Senior Member

da

nico123

nico123

Senior Member

Stai sa vezi ceva:

Attached File  prin1.png   68.3K   6 downloads Attached File  prin2.png   81.42K   6 downloads

Attached File  prin3.png   64.38K   6 downloads Attached File  prin4.png   46.2K   5 downloads
Interesant ,nu?

Edited by nico123, 10 December 2019 - 21:35.

Infinitty

Infinitty

Senior Member

View Postkarax, on 10 decembrie 2019 - 15:36, said:

venisem cu chestia asta pentru masini insa nu mi-am dat seama ca poti folosi ca si baterie aerul comprimat. interesant

oricum ideile astea se leaga de ce am scris ocazional pe forum. daca stiam fizica destula poate puteam sa le dezvolt in ce ai scris tu

Exista variante comerciale de ceva timp.

Bateria de aer comprimat sunt niste cisterne si am vazut ca in vest sunt utilizate de ceva timp (este ca si cum ai avea un izvor cu debit mare oriunde doresti). Se spunea ca sistemul hidraulic de comprimare consuma foarte putina energie.

De asemenea in Germania au inceput sa monteze turbine pe tevile cu apa potabila sub presiune si asta de cativa ani incoace.

Pe net gasesti inclusiv o pompa generator-electric montata la reteaua de apa. In urma cu cativa ani am vazut un film cu montarea pompei si cat curent producea, era comercializata ca generator electric turistic pe apa, adica portabil pentru zone neelectrificate si urgente.

Edited by Infinitty, 10 December 2019 - 22:16.

karax

karax

Guru Member

really? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Imageda si mie niste linkuri sa vad si eu chestiunile, pls!!!!!

Infinitty

Infinitty

Senior Member

Era cu ani in urma, dar cum imi gasesc putin timp ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate