Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Care sunt principalele surse de bogatie ale Romaniei ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
marius_rivoalan

marius_rivoalan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2019
Mi s-a pus aceasta intrebare recent intr-o conversatie anodina si m-am simtit rusinat de a nu putea da un raspuns cat de cat precis.

Spre mirarea mea, cautarile pe Internet nu m-au facut sa ajung la un rezultat concret si satisfacator. Datele urmatoare gasite pe articolul Economy of Romania in Wikipedia sunt prea generaliste :

GDP by sector
agriculture: 4.2%
industry: 33.2%
services: 62.6% (2017 est.)

Industrie : mai jos in acel articol sunt mentionate industria automobila, rafinatoare de petrol, armament... dar ce proportie din PIB are fiecare ?

Servicii : iarasi, o lista a subdiviziilor cele mai insemnate si proportia lor ar fi utila pentru a putea da un raspuns concret. Ex : Sectorul de turism : 4% din PIB (iar accesoriu : din care hoteluri 30%, restaurante 20%...)

Cu atatia economisti in tara, ma asteptam sa accedez mai usor la aceste informatii, care mi se par destul de bazice. Sau or fi atat de bazice intrucat nici nu merita mentionate ? In acest caz, va rog luminati-ma Posted Image.

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Anuarul Statistic 2018 se poate sa-ti fie de ajutor.

Pana atunci cel din 2017 in format PDF:  http://www.insse.ro/...ei_carte_ro.pdf

Evident = anuarul statistic al romaniei 2018

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,518
  • Înscris: 16.03.2007
bazice? mai degraba acide.

#4
apatie

apatie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.07.2002
As zice ca exportul de forta de munca. Nu-i o bogatie?
Si daca te-ai simtit rusinat, conversatia n-a mai fost deloc anodina. ;)

Edited by apatie, 30 May 2019 - 15:04.


#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
iote

Attached Files



#6
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
De "bogatie", sau de "imbogatire", ca nu-i tot aia.....

#7
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postjericho, on 30 mai 2019 - 15:08, said:

iote

Deci: fer.

#8
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Resurse de bogatie?Toate formele de relief posibile, 4 anotimpuri si iesire la mare.Ar fi trebui sa fi fost arhisuficiente(doar astea).

Edited by ionutz_joe2009, 30 May 2019 - 15:43.


#9
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
In Romania, ca si in majoritatea tarilor, principala "sursa de bogatie" e forta de munca, desi a fost subtiata prin migratie, e foarte prost administrata si are productivitate scazuta.

Daca va ganditi la ponderea sectoarelor si subsectoarelor in PIB, e greu de gasit ceva "principal".

Evident, intre sursele actuale si cele potentiale e o diferenta, dar tot la forta de munca s-ar reduce in ambele cazuri. Exista state in care principala sursa e tehnologia sau chiar brand-ul.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmoftware, on 30 mai 2019 - 15:55, said:

In Romania, ca si in majoritatea tarilor, principala "sursa de bogatie" e forta de munca, desi a fost subtiata prin migratie, e foarte prost administrata si are productivitate scazuta.



     Mananci ciorapi flausati.
      Principala sursa de bogatie in Romania este furtul.
      80% din populatie traieste sub limita saraciei, asa ca nu putem vorbi despre surse de bogatie.
      Daca era vorba despre principalele surse de venituri era alta discutie.

#11
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Salut
Stii ,s-ar putea sa nu intelegi nimic din raspunsul meu dar iti relatez totusi faptele traite si gandurile mele iar concluzia o tragi singur.
Intrebam pe cineva dintr-o tara africana din aceea cu presedinte dictator de ce benzina costa la ei doar juma de dolar si -mi zice ala cu mandrie ,, pai domnu' noi suntem tara exportatoare de petrol ,, In gandul meu imi zic ,, pai si noi cam am fi dar la noi costa de te rupe mai mult decat in tarile europene care nu au nimic,, asa ca am tacut.
Ma-ntreaba ala  : ,,de unde vii ?,,
Zic, din Romania o tara frumoasa si bogata care fabrica avioane ,rafinarii ,medicamente ...
Da ,zice ala aveati si un ciment foarte bun si sosetele pe care le purtam cand eram elev ... zice ,dar unde e Romania voastra acum ca eu nu mai vad si nu mai aud nimic de voi ?
Am bagat direct capul in pamant fara sa-i mai raspund nimic.
Nu mai avem nicio bogatie ,nu mai iesim cu nimic inafara .Ceea ce iese inafara in taina si pe sest nu mai este de mult al nostru .
Cineva ar zice ca iesim cu industria de IT  ,bai ma lashi
Vreau sa vad si eu o lista cu produse/softuri extraordinare made in Romania ,ca asa industria de IT pot sa fie si alea cinci mii de studiouri de videochat.Pai iar ne laudam cu curvele care ne scot din criza ?
Altii ar spune ca bogatia ar fi oamenii  . Care ? Neamul lui Mistrie care umbla cu tricoul ridicat peste burta pentru o mai buna ventilare si avand alaturi  ,,doamnele,, in pantaloni scurti impingatoare de carucioare cu boraci oligofreni sau numai nesimtiti ? Rari sunt oamenii binecrescuti si cu bunsimt pe care inca ii mai intalnesc in tara.
A crescut inima in mine cand au declarat unii asa cu juma de gura pe TV5 ca Romania a exportat in Sudan niste sute de mii de tone de grau . Pai da , se poate - daca jegurile din ue maresc preturile ok ne orientam aiurea unde avem piata , totul este sa producem pentru a avea  ce vinde.Prost e ca nu mai suntem lasati sa producem  si tradatorii na vand direct resursele.
Asta cu vandutul de resurse ma doare  si la TV nimeni nu vorbeste ca cica astea sunt legile economiei de piata ma uit in fiecare dimineata in oglinda si constat ca nu am fata de tampit ,tampiti sau tradatori sunt altii eu nu ma consider, ma intreb cum pot sa doarma noaptea stiind ca petrolul ,gazele,pamantul ,lemnul  apa ,curentul au fost vandute gratis in schimbul a ce ?Shpaga pentru unii + redevente 3% hai 6% ? Ha ha ha !
Toata masturbarea intelectuala de pe toate televiziunile evita cu delicatete prezentarea situatiei exacte a importurilor si exporturilor Romaniei si toti labagiii cu functii de ministri  care ne aburesc cu cacaturi evita sa ne spuna adevarul ca si cand nu am fi capabili sa intelegem nobila misiune a prostiei lor. Pupatul lor e unidirectional  iar vanitatea vis-a vis de cei care nu au bani de costum  purtat zilnic e pe fisa postului . Proshtii ? Da-i naibii sa moara ca oricum au sa vina altii .Pai si un copil de generala stie acum sa faca un tabel in Excel ,care ar fi problema sa vedem si noi un tabelas asa micut de patru linii cinci coloane ? Nu pot sa zic decat siktir .
Oare mai avem ce vinde in sensul bun si sanatos al unei natiuni inteligente si creatoare sau am fost deja vanduti ?As zice ca mi-am dat singur raspunsul chiar daca ar mai fi 1% indoiala.
Ce meserii vor mai avea copiii nostri in Tara Noastra in industria noastra ,in economia noastra ?Cameriste si distribuitori de pizza ?

Cat timp vad la televizor cinci echipaje de politie care vin sa stopeze baba evazionista vanzatoare de patrunjel pentru ca asa au fost date ordine de toleranta zero pentru tot ce e local si national in materie de productie nu am sa incetez sa blestem jegurile care ne conduc si aici ma opresc.
Va doresc o seara frumoasa

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,848
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmarius_rivoalan, on 30 mai 2019 - 14:44, said:

Mi s-a pus aceasta intrebare recent intr-o conversatie anodina si m-am simtit rusinat de a nu putea da un raspuns cat de cat precis.
[...]
Sau or fi atat de bazice intrucat nici nu merita mentionate ? In acest caz, va rog luminati-ma Posted Image.

Diaspora

#13
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postcspot, on 30 mai 2019 - 18:01, said:

  Principala sursa de bogatie in Romania este furtul.
  80% din populatie traieste sub limita saraciei, asa ca nu putem vorbi despre surse de bogatie.
  Daca era vorba despre principalele surse de venituri era alta discutie.
Totusi, aici vorbim despre sursele de bogatie ale Romaniei, nu din Romania.

#14
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Simona Halep?

Care este defapt intrebarea? Care industrii aduc cei mai multi bani in Romania?

Edited by Buleandra94, 30 May 2019 - 18:55.


#15
marius_rivoalan

marius_rivoalan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2019
Moftware : intr-adevar, titlul topic-ului lasa loc la mai multe interpretari. In contextul de fata, omul vroia sa stie de fapt "ce produceti voi ca popor ?".

Poadol, iti multumesc pentru anuarul statistic. Ma asteptam la un raspuns mai concis dar iata ca pe paginile 410-417 (Productia, consumul intermediar si valoarea adaugata bruta pe activitati) am aflat niste date temeinice, desi cifrele cele mai recente sunt din 2015.

Deci, dupa calculatorasul meu iata ce reiese din anuar pentru 2015. L-am organizat intuitiv, asa un fel de Excel de scoala generala Posted Image

Comert : 10%
Tranzactii imobiliare : 10%
Constructii : 7%
Servicii de transport si depozitare : 7%
Activitati profesionale, stiintifice si tehnice (juridic, conta, management, marketing, administratie sedii, inginerie, arhitectura, testari si analiza tehnica, cercetare, veterinari) : 6%
Industria agroalimentara : 5%
Agricultura : 4%
Intermedieri financiare si asigurari : 4%
Administratie publica si aparare, asigurari sociale din sistemul public : 4%
Invatamant : 4%
Sanatate : 3%
Energie, gaz, apa calda (productie si distributie) : 3%
Servicii IT : 3%
Industria mijloacelor de transport : 2,5%
Fabricare autovehicule etc. : 2,5%
Metalurgie si produse din metal : 2%
Activitati de spectacole, culturale si recreative (creatie si interpretare artistica, biblioteci, arhive, muzee etc, jocuri de noroc si pariuri, activitati sportive) : 2%
Alte servicii (reparatii calculatoare si articole personale, activitati asociative, altele) : 2%
Echipamente electrice, calculatoare, produse electronice/optice : 2%
Secretariat, servicii suport (inchirieri, leasing, agentii recrutare, agentii legate de turism, investigatii, protectie, peisagistica, servicii pentru cladiri, servicii pentru business) : 2%
Textile : 2%
Cocserie/rafinarii de petrol : 2%
Hoteluri Restaurante : 2%
Telecomunicatii : 2%
Masini, utilaje : 1,5%
Chimie/Farma : 1%
Produse din cauciuc/plastic/minerale nonmetalice : 1%
Fabricatie Mobile : 1%
Reparare, intretinere si instalare a masinilor si a echipamentelor : 1%
Cinema, TV, Radio, difuzare, muzica : 0,4%
Editare : 0,3%

Pareri ? Surprize ? Posted Image

Edited by marius_rivoalan, 30 May 2019 - 19:11.


#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmoftware, on 30 mai 2019 - 18:34, said:


Totusi, aici vorbim despre sursele de bogatie ale Romaniei, nu din Romania.

     Ce surse de bogatie ale Romaniei visezi ? In conditiile in care Romania se imprumuta lunar bani ca sa plateasca pensiile si salariile tu vorbesti de bogatie ?
     Eu as vorbi mai degraba despre faliment si incapacitate de plata.
      Dar astea sunt notiuni pentru persoane cu un nivel intelectual ceva mai ridicat.

#17
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011

View Postmarius_rivoalan, on 30 mai 2019 - 19:08, said:

Moftware : intr-adevar, titlul topic-ului lasa loc la mai multe interpretari. In contextul de fata, omul vroia sa stie de fapt "ce produceti voi ca popor ?".

Poadol, iti multumesc pentru anuarul statistic. Ma asteptam la un raspuns mai concis dar iata ca pe paginile 410-417 (Productia, consumul intermediar si valoarea adaugata bruta pe activitati) am aflat niste date temeinice, desi cifrele cele mai recente sunt din 2015.

Deci, dupa calculatorasul meu iata ce reiese din anuar pentru 2015. L-am organizat intuitiv, asa un fel de Excel de scoala generala Posted Image

Comert : 10%
Tranzactii imobiliare : 10%
Constructii : 7%
Servicii de transport si depozitare : 7%
Activitati profesionale, stiintifice si tehnice (juridic, conta, management, marketing, administratie sedii, inginerie, arhitectura, testari si analiza tehnica, cercetare, veterinari) : 6%
Industria agroalimentara : 5%
Agricultura : 4%
Intermedieri financiare si asigurari : 4%
Administratie publica si aparare, asigurari sociale din sistemul public : 4%
Invatamant : 4%
Sanatate : 3%
Energie, gaz, apa calda (productie si distributie) : 3%
Servicii IT : 3%
Industria mijloacelor de transport : 2,5%
Fabricare autovehicule etc. : 2,5%
Metalurgie si produse din metal : 2%
Activitati de spectacole, culturale si recreative (creatie si interpretare artistica, biblioteci, arhive, muzee etc, jocuri de noroc si pariuri, activitati sportive) : 2%
Alte servicii (reparatii calculatoare si articole personale, activitati asociative, altele) : 2%
Echipamente electrice, calculatoare, produse electronice/optice : 2%
Secretariat, servicii suport (inchirieri, leasing, agentii recrutare, agentii legate de turism, investigatii, protectie, peisagistica, servicii pentru cladiri, servicii pentru business) : 2%
Textile : 2%
Cocserie/rafinarii de petrol : 2%
Hoteluri Restaurante : 2%
Telecomunicatii : 2%
Masini, utilaje : 1,5%
Chimie/Farma : 1%
Produse din cauciuc/plastic/minerale nonmetalice : 1%
Fabricatie Mobile : 1%
Reparare, intretinere si instalare a masinilor si a echipamentelor : 1%
Cinema, TV, Radio, difuzare, muzica : 0,4%
Editare : 0,3%

Pareri ? Surprize ? Posted Image

Salut
Petrol 2% , telecom 2% ,agricultura 4%
Pai industria de gazolina care are profit declarat de 350% si telecomul care e pe locul doi cu 300% ca vinde timp si nimic altceva - orice echipament indiferent de valoare se amortizeaza in trei luni, aduc mai putin decat morcovii si patrunjelul  ? Ce mishto vorba lui Phoenix
Ja cardea cardea jani no mura ja mura mura ce mishto sau mai bine  ja la caruta ca va papa rumanii cand se vor trezi si vor incepe sa-i ia la intrebari pe unii si pe altii

#18
marius_rivoalan

marius_rivoalan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2019

View PostBuleandra94, on 30 mai 2019 - 18:37, said:

Simona Halep?

Care este defapt intrebarea? Care industrii aduc cei mai multi bani in Romania?

Exact. M-am exprimat gresit dar la asta ma refeream

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate