Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

emitere factura dupa ce am primit bon fiscal

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Unde sa verifice factura? Știi vreun site de verificat facturi?
Si nu e anulată, anularea unei facturi inseamna și aia un coșmar în contabilitatea românească.
A face o factura storno ulterior e cu totul altceva decât a anula o factura.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
slai, ce se întâmplă cu vânzarea atunci când se ștornează o factură și nu se mai emite alta? Care e nota contabilă care se întocmește? Cum influențează ștornarea facturii marfa din depozit și banii din cont/casierie?
Nu trebuie pierdut din vedere că la ștornare, emitentul ar trebui să aibă toate exemplarele facturii inițiale sau factura ștorno să ajungă la cel ce deține factura inițială. Mai plătește banca dacă are o factură ștornată?

pe imposibilitatea verificării mizau toți cei prinși cu rambursări ilegale de tva.

Edited by MembruAnonim, 31 May 2019 - 10:30.


#39
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Banca n-are de unde stii ca e stornata factura. Oricum, e o chestie birocratica, procedurala. Functionarul bancar are nevoie de factura, ca asa scrie in procedura bancii. O pune la dosar si nu o verifica nici dracu'.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
bai3tzash,ce obiect de activitate are firma pe care o conduci? Că poate am nevoie să-mi emiți și mie niște facturi din astea pe care ulterior să le ștornezi?

#41
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Zic ca idee, o "treaba" ca sa fie toata lumea multumita. Nu zic ca e ceva legal :)). Dar am lucrat in banca, stiu ca sunt doar niste hartii ca sa fie. Numai sa nu dea peste vreun functionar bancar din centrala care chiar sa se apuce sa verifice la firma cu materiale de constructii.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
bai3tzash, când lucrai în bancă dădeai bani pe hârtii care nu erau legale ci doar trebuiau să fie acolo la număr? Așa se dădeau în banca aia credite? Mai există acum?

#43
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Ai mai spus pe ce site verifica banca factura, ca nu am fost atent?

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De ce trebuie verificată pe un site? Nu e suficient să roage angajații ANAF-ului să facă un control? Și procurorii se bucură când sunt rugați să verifice operațiuni economice ilegale.
Nu am văzut însă nici o argumentare legată de motivația pentru care vânzătorul ar face o măgărie când poate foarte bine să-l lase pe inițiator să se descurce cu o factură din Colentina.

#45
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Aha, deci banca verifica o factura trimițând parchetul la firma.
Io ma retrag din discuție, dar rămân sa citesc, pentru amuzament.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E bine că te retragi. Dacă rămâneai, poate trebuia să explici ce se întmplă cu stocurile și banii la ștornarea facturii. Așa, arunci o vorbă și te-ai cărat.

#47
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Deja o dam in baliverne :)). Daca nu avem vreo solutie utila, nu cred ca are rost sa ne bagam in seama :)).
Cred ca nici pe initiator nu-l mai intereseaza, daca nu a mai dat pe-aici.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Tu ai lua în seamă sfaturile de încălcare a legii?

#49
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 slai, on 31 mai 2019 - 09:56, said:

Daca e tarziu pentru emitere factura, io as emite o alta factura de valoarea aia, și ii fac imediat storno. Clientul duce la banca factura cu plus, io ma închid cu zero în contabilitate.

Și când o decontează pe-aia, fără să prezinte și pe-aia cu minus, inițiatorul nostru va face fals și uz de fals. Poate la fel de simplu să-și cumpere facturier din prima librărie și să emită singur factura, e fix același lucru. Când prezinți un document incomplet din dorința de a obține un folos material, e evaziune fiscală, iar având în vedere că produce și efecte juridice e și fals și uz de fals.

Banca ar trebui să ofere o soluție, dacă nu poate, aia e. Habar n-am de ce nu pot deconta pe baza bonului, ar trebui să spună de ce. Tot ce-ar putea face firma emitentă a bonului ar fi să elibereze o adresă prin care să ateste faptul că la data X, s-au vândut acele materiale, vânzare pentru care s-a eliberat bonul fiscal XXX, dar nu și factură, aceasta nefiind solicitată.

#50
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018

 MembruAnonim, on 31 mai 2019 - 10:28, said:

slai, ce se întâmplă cu vânzarea atunci când se ștornează o factură și nu se mai emite alta? Care e nota contabilă care se întocmește? Cum influențează ștornarea facturii marfa din depozit și banii din cont/casierie?
Nu trebuie pierdut din vedere că la ștornare, emitentul ar trebui să aibă toate exemplarele facturii inițiale sau factura ștorno să ajungă la cel ce deține factura inițială. Mai plătește banca dacă are o factură ștornată?

pe imposibilitatea verificării mizau toți cei prinși cu rambursări ilegale de tva.

 MembruAnonim, on 31 mai 2019 - 11:24, said:

bai3tzash,ce obiect de activitate are firma pe care o conduci? Că poate am nevoie să-mi emiți și mie niște facturi din astea pe care ulterior să le ștornezi?

Ce inseamna "ștornează"?

 dbv1974, on 30 mai 2019 - 14:29, said:

Un bon fiscal odata emis nu mai poate fi anulat!
De unde tot veniti oameni buni?
Daca nu cunoasteti nici lucruri elementare intr-un domeniu macar nu va mai dati cu parerea aiurea sa va faceti de ras si sa rada lumea de voi.
Unul viseaza ca nu se poate emite bon fara factura, altul ca nu se poate "anula" un bon fiscal.

Se poate face chiar daca s-a schimbat luna, atat factura cat si bonul. Treaba e sa se vrea. Aici e mai degraba dorinta de a nu se complica si faptul ca au un contabil care nu vrea sa faca decat operatiuni copy-paste simple de contabilitate primara, si cum ii bagi pe ceva ce nu e copy-paste intra in coma, ca nu cunosc altceva.

Nu e complicat nimic nici din punctul de vedere al angajatului de la ghiseu daca e instruit sa faca aceste operatiuni, e vorba de apasare de 2-3 butoane.
Din nefericire multi habar nu au (ori din cauza ca nu au fost instruiti, ori ca pur si simplu le-a intrat pe o ureche si le-a iesit pe alta si prefera sa inta ca nu se poate) sau chiar sunt instruiti sa minta ca nu se poate, chiar si la magazine mari si multinationale, si de multe ori clientul necunoscand ca se poate si ca are dreptul sa ceara asta accepta minciuna angajatului si pleaca mintit si propaga la randul lui minciuna ca fiind adevar.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
VIGame, ai descoperit marea greșeală? E adevărat că nu e scris ca în dex dar ia uită-te și la textul tău. În ce dex găsești acele cuvinte?

 VIGame, on 01 iunie 2019 - 20:52, said:

De unde tot veniti oameni buni?
Daca nu cunoasteti nici lucruri elementare intr-un domeniu macar nu va mai dati cu parerea aiurea sa va faceti de ras si sa rada lumea de voi.
Unul viseaza ca nu se poate emite bon fara factura, altul ca nu se poate "anula" un bon fiscal.

Se poate face chiar daca s-a schimbat luna, atat factura cat si bonul. Treaba e sa se vrea. Aici e mai degraba dorinta de a nu se complica si faptul ca au un contabil care nu vrea sa faca decat operatiuni copy-paste simple de contabilitate primara, si cum ii bagi pe ceva ce nu e copy-paste intra in coma, ca nu cunosc altceva.
Nu am făcut tot textul pentru că e mai mult decât evident și nu am marcat cuvintele corecte dar care în forma corectă nu dau sens frazei.

Cât despre subiect, de unde știi care e politica contabilă a vânzătorului ca să susții că nu are reglementată emiterea facturilor în sensul interzicerii emiterii la o dată ulterioară vânzării?

Edited by MembruAnonim, 02 June 2019 - 19:52.


#52
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 eiffel, on 30 mai 2019 - 11:43, said:

In general pe bonurile lor fiscale apare doar "Materiale constructie" - indiferent ce iei.
Mai jongleaza cu produsele. Pe factura ar trebui sa para detaliat ce s-a cumparat.

Ala e un bon fals, pe fiecare bon trebuie sa apara fiecare material in parte.
Ce face el se cheama evaziune prin diminuarea profitului. Asta daca mai inregistreaza ceva in contabilitate!
Ex: Ai cumparat 10 saci beton si ai platit 1000 ron, dupa ce pleci el declara ca 1000 ron au costat 12 saci sau mai mult cat sa aiba un adaos comercial putin peste pretul de achizitie.

Nu mai exista comert in Romania cu bon produse la comun, asta era acum 15-20 ani!

La servicii mai este posibil asa ceva! Ex: serviii de curatenie (si aici poate intra o casa intreaga)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate