Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

emitere factura dupa ce am primit bon fiscal

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
ioneveu21

ioneveu21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2019
buna ziua,

am cumparata acum 2 saptamani niste materiale de constructii ( de cateva sute de lei ).

Azi am cerut firmei sa imi dea o factura ptr aceste achizitii. mi-au zis ca nu se mai poate acuma.

este adevarat acest lucru sau doar o duma ca sa nu le dau de lucru?

multumesc frumos ptr raspuns

#2
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Deci ar fi 15-16 mai data achizitiei.

Se poate, luna nu e inchisa, declaratiile nu s-au depus.

Deci se poate.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Păi nu prea se mai poate. Ai un bon cu data de acum două săptămîni și firma îți emite o factură cu data de azi. Normal e întîi factura și plata (bonul) după.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Se poate, dar poate nu le convine lor.Posted Image

Quote

Normal e întîi factura și plata (bonul) după.   
Intai se emite bonul si apoi factura - pe factura e trecut ca s-a achitat cu bonul nr...
Dar normal se face in aceeasi zi. Insa se poate face factura pana se incheie luna.

Problema e ca astia cu materiale de constructii mai vand si la negru...
E un pret daca vrei si factura altul daca vrei doar bon, altul daca nu vrei nimic.

#5
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Daca nu e vreo firma ce are prin sistemul informatic restrictionarea emiterii facturilor cu data anterioara celei din prezent, iti poate scoate factura cu aceeasi data cu bonul fiscal.

Fiscal nu influenteaza cu nimic.

PS: Din moment ce i-a emis bon fiscal nu vorbim de vanzare la negru.

Edited by paco rabanne, 30 May 2019 - 11:39.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se poate emite factura ulterior achiziției decât pe la comercianți care nu emit facturi cu zilele și-ți trece ziua respectivă pe formular. Facturile sunt înseriate și nu se poate trece o dată anterioară unei facturi emise ieri.
La ce e utilă acea factură dacă ai deja bon fiscal?

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
In general pe bonurile lor fiscale apare doar "Materiale constructie" - indiferent ce iei.
Mai jongleaza cu produsele. Pe factura ar trebui sa para detaliat ce s-a cumparat.

#8
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
" Produse conform bf nr.../......."

Teoretic facturile au serii si numere stabilite prin decizie interna intr-adevar.

Se emite decizie la sfarsitul anului prin care se atribuie seria si plaja de numere pentru facturi emise.

"– fiecare document va avea un număr de ordine sau o serie, după caz, număr sau serie ce trebuie să fie secvenţial(ă), stabilit(ă) de entitate. În alocarea numerelor se va ţine cont de structura organizatorică, respectiv gestiuni, puncte de lucru, sucursale etc."

Edited by paco rabanne, 30 May 2019 - 11:54.


#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Daca nu mai are serie libera prin care sa faca azi o factura cu data de 15, nu prea mai poate scoate factura.
Eventual anulat bonul fiscal initial, factura azi si alt bon fiscal azi. Dar nu stiu cat e de fezabil anularea bonului de atunci, azi :)

#10
ioneveu21

ioneveu21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2019
multumesc ptr inputuri .

cateva observatii la ce s-a zis:

1. am nevoie ptr a deconta la banca : si imi cer neaparat bon;
2. achizitia a fost facuta de constructor si am omis sa ii zic sa ceara factura
3. si pe bon apar detaliate toate materialelele cumparate
4. firma nu face evaziune ptr ca mi-a dat facturi pana acum ce am cumparat etc.
5.nu stiu nimic de ce sistem informatic au

#11
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018

 radunic, on 30 mai 2019 - 11:32, said:

Normal e întîi factura și plata (bonul) după.
Cine te-a mintit?

Asta ar trebui sa o stii chiar si daca n-ai avut contact cu vreo firma.
Iti dai seama din simplul fapt ca la hipermarketuri (unde presupun ca ai fost de ultiple ori) facturile se emit pe baza bonului fiscal, nu invers... au si automate care fac asta, scanezi bonul fiscal si emit factura.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In cadrul lunii e ok, ba chiar in cadrul trimestrului nu ar trebui sa-i deranjeze.

#13
ioneveu21

ioneveu21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2019

 overseas, on 30 mai 2019 - 12:11, said:

In cadrul lunii e ok, ba chiar in cadrul trimestrului nu ar trebui sa-i deranjeze.
e vreun articol sau ceva oficial (lege/ prevedere/ standard in caontabilitate) la care ma pot referi ca sa le arat la cei de la firma?

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Majoritatea ofera factura in termen de 15 zile de la emiterea bonului fiscal. Pentru PJ pentru sume ce depasesc 100 lei (am inteles ca de ceva timp s-a ridicat la 100E) se emite factura.

Nu sunt sigur de sume (100 lei si 100E) intrucat toate bonurile care depasesc 100 lei cer factura din prima.

Cel mai bine ar fi sa-ti faci un decont pe bonul respectiv.

#15
ioneveu21

ioneveu21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2019

 Pololica, on 30 mai 2019 - 12:15, said:

Majoritatea ofera factura in termen de 15 zile de la emiterea bonului fiscal. Pentru PJ pentru sume ce depasesc 100 lei (am inteles ca de ceva timp s-a ridicat la 100E) se emite factura.

Nu sunt sigur de sume (100 lei si 100E) intrucat toate bonurile care depasesc 100 lei cer factura din prima.

Cel mai bine ar fi sa-ti faci un decont pe bonul respectiv.
ce presupune "facerea decontului" ?

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018

 eiffel, on 30 mai 2019 - 11:36, said:

Problema e ca astia cu materiale de constructii mai vand si la negru...
E un pret daca vrei si factura altul daca vrei doar bon, altul daca nu vrei nimic.

Nu e diferenta intre factura si bon fiscal. Banii sunt la alb, fiscalizati, se platesc taxe.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 ioneveu21, on 30 mai 2019 - 12:23, said:

ce presupune "facerea decontului" ?

Roaga in contabilitate sa-ti dea o foaie de decont si sa te ajute sa completezi.

In principiu e destul de simplu, doar sa completezi formularul respectiv cu atentie.

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Factura face dovada ridicarii marfii, iar bonul fiscal sau chitanta face dovada platii.
      Desi de obicei se emite factura mai intai si apoi se face plata, nu exista nicio prevedere legala care sa te opreasca sa platesti ceva in avans.
       Ce lege ma opreste sa platesc azi marfa si sa o ridic peste 2 saptamani ?
        Transportul marfurilor se face in baza facturii sau avizului de expeditie. Altfel transportul ar putea fi confiscat de politie.

       Asadar, cei care si-au dat cu parerea ar trebui sa verifice mai intai daca nu vorbesc aiurea.
       E dreptul meu ca si client sa solicit factura pentru marfa cumparata. Nu trebuie sa fie predatata sau in interiorul lunii. De fapt contabilul nu o sa accepte un decont in suma mare in lipsa facturii fiscale.
  Bonul fiscal devine ilizibil in maxim o saptamana.

Edited by cspot, 30 May 2019 - 14:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate