Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema receptie cablu tv

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Mirela1989

Mirela1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2019
Buna seara! La intrarea în apartament s a montat un splitter cu 3 iesiri(1000 MHz, 7,7 dB)spre sufragerie,bucatarie si dormitor! De la cablu de dormitor s au legat pe direct 3 tv! Problema este insa ca semnalul la unul din tv se vede "depixelat", iar atunci cand televizoarele merg concomitent si celelate vad depixelat pe anumite programe!ce ar trebui facut? Mentionez ca furnizorul este rds! Multumesc anticipat!!!

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
1. Nu s-a prea înțeles, cîte televizoare ai în casă? 3 sau 6?
2. Pe cablul de la dormitor mai ai un splitter sau nu?

#3
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
pai cum vine asta ? spliter cu 3 iesiri si s au conectat 6 tv uri ?... pe a 3 iesire din spliter cea din dormitor lasat cablul principal ce vine din spliter si eliminate celelalte 2/3 tv uri  care sunt conectate la cablul din dormitor si urmarit o perioada sa vedeti daca mai face. totusi ceva nu se pupa...mi e greu sa cred ca aveti 6 tv uri conectate.Posted Image

 crislacor, on 29 mai 2019 - 22:23, said:

1. Nu s-a prea înțeles, cîte televizoare ai în casă? 3 sau 6?
2. Pe cablul de la dormitor mai ai un splitter sau nu?
eu asa cred, s a mai legat cu un spliter de 3 iesiri la cablul ce vine in dormitor., total 2 splitere a cate 3  iesiri.Posted Image
pe de alta parte nu ar trebui sa se mire,. eu am in casa conectate 3 tv uri intr-un spliter cu 3 iesiri si intr-adevar se vad unele canale bruiate, pe de alta parte daca conectez un spliter cu o singura iesire la unul din cele 3 tv-uri din caza programele respective se vad "Lacrima', ea avand conectate 6 tv uri [chiar 6 sa fie????]  nu ma mir ca se vad anumite canale cum se vad.Posted Image

Edited by CostyNn96, 29 May 2019 - 23:01.


#4
adelinu

adelinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.09.2012
Buna Mirela1989, iti recomand inlocuire splitterului cu unul care suporta pana la 5-2400 MHz, verifica si mufele la acele cabluri si ar trebuie sa fie ok

inlocuirea*

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Si sa nu fie dinalea ieftine cu 2 spire pe un inel mic de ferita...

#6
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Pe cablul care duce spre dormitor si din care s-a legat pe "direct" cele 3 televizoare montează tot un spliter cu 3 iesiri, (vezi ca modelul sa nu fie cu carcasa gen alama / galbena, acelea sunt petarde).
Problema ce se poate ivi este de semnal, de regula la intrarea in imobil nu o sa ai mai mult de 75dB la frecvente mari (in fericitul caz), ceea ce înseamnă ca o sa-ti ajunga la mufa TV de la dormitor (dupa montarea celui de al doilea spliter) in jur de 60dB adica la limita de functionare.

#7
Mirela1989

Mirela1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2019
Sunt 5 tv,din care 2 vin direct la cablu din splitter, iar la al treilea care vine din splitter s au montat inca 3 tv!Programul care se vede pixelat e digi sport 1 hd, care are o calitate a semnalului de 48 % in primul tv ,dar vede bine, insa cand deschid si celelalte 2 tv, semnalul scade la 30% Si atunci se vede depixelat!

#8
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Ce cabluri tv/mufe ati recomanda?

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am avut la serviciu cu niste ani in urma ceva asemanator, luam semnal TV printr-un cablu de vreo 60-70 metri de la unii care aveau acces la reteaua CATV a institutiei, noi nu aveam.
Era ca si aici, semnalul de radiofrecventa, se pierdea destul prin cablu. Am rezolvat cu un amplificator ieftin cu 2 iesiri,, l-am montat la capatul "furnizorului". O iesire o foloseau ei, pe cealalta am conectat cablul care mergea la noi.
Cred ca in cazul prezentat sunt probleme la mufe, cabluri desi sarcina e destul de mare.
Mirela, ai acces la emag? Ai in link amplificatoare, poti alege cel mai ieftin. Vezi ca aproape toate sunt livrate de terti, nu de emag deci nu e aceeasi politica in cazul returului, posibil sa nu mearga. Din punctul meu de vedere, as risca sa cumpar. Vezi ca se mai adauga la pret si costul curierului cam 20 lei.
Cred ca e o rezolvare dar mai informeaza-te si mai incearca sa verifici mufele, cablurile, inainte de cumparare.
Am dat un exemplu, nu e obligatoriu sa iei de la emag.
Alta varianta ar fi sa imprumuti un amplificator de la cineva, testezi si daca e ok, iti cumperi.
Succes!

Edited by altuser09, 30 May 2019 - 06:25.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

De la cablu de dormitor s au legat pe direct 3 tv!
Nu se leaga pe direct. Trebuie splitter si aici - dar apare o atenuare mai mare la semnal - primul spliter ar trebui sa fie un distribuitor ( 1 in, 1 out + 2 out xdB ) ptr comensare.
De la legatul pe direct apar problemele de receptie - se influenteaza TV-urile unul pe celalalt, plus ca se strica impedanta - problema apare si la spliterele ieftine din piata unde in interior sunt tot legaturi directe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate