Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreti vot electronic?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

Poll: Vreti vot electronic? (180 member(s) have cast votes)

Vrei sa poti vota electronic?

  1. Voted Da (146 votes [81.11%] - View)

    Percentage of vote: 81.11%

  2. Nu (26 votes [14.44%] - View)

    Percentage of vote: 14.44%

  3. Nu stiu (8 votes [4.44%] - View)

    Percentage of vote: 4.44%

Vote Guests cannot vote

#55
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,027
  • Înscris: 30.07.2006

View PostOriginalCopy, on 29 mai 2019 - 19:22, said:



Nu sunt eu cel mai expert in securitate, dar crede-ma, avem toate piesele din puzzle de care avem nevoie.

Nu esti de nici un fel.
Doar parerolog.

Confunzi grosolan "anonim" cu "confidential" si "securizat"

#56
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmarius.bunu, on 29 mai 2019 - 19:09, said:

Tu confunzi anonim cu confidential.

Tranzactiile bancare sunt securizate,confidentiale.

NU SUNT ANONIME.
Ti-am pus link catre articol stiintific. Ti-am pus si quote din el in postarea #1. Ti-am si scris ingrosat in quote "anonymity".

Ce mai vrei, sa citesc eu pentru tine?

View Postmarius.bunu, on 29 mai 2019 - 19:30, said:

Nu esti de nici un fel.
Doar parerolog.
Daca eu sunt parerolog, tu esti anal functional?

Edited by OriginalCopy, 29 May 2019 - 19:32.


#57
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostOriginalCopy, on 29 mai 2019 - 19:09, said:

Poti implica efectiv toata populatia, toate organizatiile, chiar si ONG-uri care doar monitorizeaza procesul, fara ca nimeni sa poata trisa.

Fa si tu o propunere la AEP daca stii cu ce se mananca.  Eu sunt familiarizat cu tehnica de vot actuala, tableta + hartie, nu ma pricep la chestii foarte tehnice dar, nu cred ca nu s-ar putea face, ca o parte din populatie sa poata vota pe internet prin conexiune securizata si autentificare unica.

Cred ca si cei de la STS stiu cum s-ar putea face, dar nu a existat si nu exista vointa politica.

Pana la urma nu are de sa fie un vot mai complicat ca o conexiune bancara prin care faci o plata securizata pe internet..

Edited by Kres, 29 May 2019 - 19:33.


#58
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Nu stiu....

Iata de ce - softurile romanesti is cam de kkt. Softul maretului Ghita, care a ajuns si la medici, siui mi-a dat migrene personal lucrand cu el. Pe la banci cand te duci se cam blocheaza programele, ala la ANAF e praf si pulbere etc

- alt dubiu ce il am - daca se poate virusa? hackeri cumva? cade semnalul in x localitate?

- trecere totala pe electronic sau sistem dual?


Alta chestie - am auzit ca la runda asta de alegeri existau cateva cabine de vot dar doar 1 stampila. Pai chestia era simpla, cu mai multe stampile nu mai era problema de ex.

Edited by tipareth, 29 May 2019 - 19:34.


#59
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posttipareth, on 29 mai 2019 - 19:33, said:

- trecere totala pe electronic sau sistem dual?
n-al, nu doar 2-al. Corespondenta, clasic, urna mobila, electronic, ce vrei tu. Dar da, vot doar o data pentru fiecare cetatean.


View Posttipareth, on 29 mai 2019 - 19:33, said:

- alt dubiu ce il am - daca se poate virusa? hackeri cumva?

Ce sa se poata virusa? Totul e verificat criptografic, daca nu se potrivesc checksums, nu se contorizeaza.

Daca se gaseste o problema extinsa, se poate repeta votul pentru regiunea afectata sau pentru cetatenii afectati.

Intregul sistem nu poate fi "virusat" sau "hackuit" deoarece ar fi distribuit. Vezi postarile mele pe acest topic, in particular #31 https://forum.softpe...8#entry24751254

Edited by OriginalCopy, 29 May 2019 - 19:38.


#60
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,027
  • Înscris: 30.07.2006
S-a umplut social media de libarci pesediste care incearca sa spele pesedeaua si sa spuna ca nu a votat diaspora din cauza lipsei votului electronic.

Daca ar fi castigat pesedeaua,nu veneau cu solutii "minune".
Valabile nicaieri.

Edited by marius.bunu, 29 May 2019 - 19:58.


#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu cine dracu sa facem vot electronic.?
Mi-au cerut niste bugetari o copie dupa un buletin. Le-am zis sa imi dea adresa de mail si le trimit un scan. Mi-au zis ca nu e bun scanu ca dupa ce dau ei print iese cam negru si ei trebuie sa scaneze sa trimita actul mai departe... Cand le-a zis ca au deja copia mea scanata in mail au zis ca nu e buna ca aia la IT le-au zis ca iese intunecata daca scaneaza dupa o scanare si sa le dau o copie facuta la copiator!!!! Si daca e greu sa o aduc personal sa o trimit prin posta romana!!!!

#62
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostOriginalCopy, on 29 mai 2019 - 19:35, said:

n-al, nu doar 2-al. Corespondenta, clasic, urna mobila, electronic, ce vrei tu. Dar da, vot doar o data pentru fiecare cetatean.




Ce sa se poata virusa? Totul e verificat criptografic, daca nu se potrivesc checksums, nu se contorizeaza.

Daca se gaseste o problema extinsa, se poate repeta votul pentru regiunea afectata sau pentru cetatenii afectati.

Intregul sistem nu poate fi "virusat" sau "hackuit" deoarece ar fi distribuit. Vezi postarile mele pe acest topic, in particular #31 https://forum.softpe...8#entry24751254

Ti-ai format parerea, de ce mai intrebi atunci? Ca sa negi pe fiecare in parte?

Eu am spus ca inca nu stiu, ca ma mai gandesc. N-am zis nici ca da, nici ca ba. Nu ne contrazicem aici sau aia facem?

Edited by tipareth, 29 May 2019 - 19:39.


#63
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posttipareth, on 29 mai 2019 - 19:39, said:

Ti-ai format parerea, de ce mai intrebi atunci? Ca sa negi pe fiecare in parte?
Vezi raspunsul meu updatat. Vezi si postarea #31. Nu te contrazic, te informez.

#64
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

View PostOriginalCopy, on 29 mai 2019 - 19:35, said:

Intregul sistem nu poate fi "virusat" sau "hackuit" deoarece ar fi distribuit. Vezi postarile mele pe acest topic, in particular #31 https://forum.softpe...8#entry24751254
Repet: Tu apesi pe "A" pe display dar echipamentul inregistreaza ca ai apasat pe "B" si trimite mai departe (criptat, catre toata lumea, distribuit, cum vrei tu) ca ai apasat pe "B".
Cum poti contracara asta?

#65
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAlice, on 29 mai 2019 - 19:42, said:

Repet: Tu apesi pe "A" pe display dar echipamentul inregistreaza ca ai apasat pe "B" si trimite mai departe (criptat, catre toata lumea, distribuit, cum vrei tu) ca ai apasat pe "B".
Cum poti contracara asta?
Dispozitivul trebuie sa primeasca inapoi confirmarea de la clusterul fiecarui partid. Bineinteles, tot criptata si toate cele (cu cheia privata a fiecarui partid). Fiecare partid spune "ai votat cu mine" sau "nu ai votat cu mine", si daca raspunsurile nu se potrivesc, votantul stie ca i-a fost furat votul si raporteaza incidentul.

Altfel spus, partidele cad de acord si intre ele asupra cui a primit votul de la utilizatorul anonim.

Avantaj fata de sistemu actual: votantul stie aproape instantaneu ca i-a fost furat votul. Ba mai mult, stie de catre cine.

Daca vrei sa spui ca dispozitivele de votat pot fi manipulate: pe piata se vand dispozitive facute de firme diferite, sa zicem 20 de firme, pentru a reduce riscul ca oricare firma producatoare de "dispozitive de vot" sa incerce sa insele votantul.

Bineinteles, inselatorii se pot intampla, dar asa se pot intampla si cu votul cu stampila. Dar exista metode de a se reduce riscul de inselatorie, si in caz ca se intampla totusi, de identificare a hotului.

Daca in rapoarte apar multi votanti cu dispozitive de la firma A care se plang ca le-a fost furat votul, atunci e clar ca firma A e hotul.

Edited by OriginalCopy, 29 May 2019 - 19:51.


#66
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmarius.bunu, on 29 mai 2019 - 19:03, said:


Dpdv tehnologie sunt la ani lumina fata de noi.
N-aș merge chiar atât de departe.
Cel puțin la viteză și cantitate sunt la ani lumină în urma noastră.

#67
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
OK. Si dispozitivul ii afiseaza "Ai votat cu A" desi de la toata lumea a primit "Ai votat cu B".

#68
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View PostAlice, on 29 mai 2019 - 19:48, said:

OK. Si dispozitivul ii afiseaza "Ai votat cu A" desi de la toata lumea a primit "Ai votat cu B".

Pai trebuie neaparat programat de Ghita? Mai sunt si alti programatori. Oricum vor fi verificati de STS si SRI.

#69
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostAlice, on 29 mai 2019 - 19:42, said:

Repet: Tu apesi pe "A" pe display dar echipamentul inregistreaza ca ai apasat pe "B" si trimite mai departe (criptat, catre toata lumea, distribuit, cum vrei tu) ca ai apasat pe "B".
Cum poti contracara asta?
Ai avut de-a face cu vot electronic pe internet? Gen ZEUS? E open source, îl poți testa: https://github.com/grnet/zeus
Echipamentul e laptopul/ desktopul tău, votul e criptat de softul de pe laptop/ desktop și abia apoi trimis/ introdus în urnă. Fiecare partid poate verifica codul sursă...

Edited by shogun1, 29 May 2019 - 19:52.


#70
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Ce frumos si simplu este in teorie.

Apesi pe A si gata.

Nu a fost un film sau un serial ca nu mai tin minte cu o mermeleala la vot electronic?

Ah ce lapsus am.

#71
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Eu vreau, dar m-a convins clipul cu englezul ala care explica de ce votul electronic nu e o idee buna. Hackeri, incredere, etc.

Deci ca idee da, vreau, insa trebuie bine pus la punct sistemul.

#72
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

View PostPatefon, on 29 mai 2019 - 19:51, said:

Pai trebuie neaparat programat de Ghita? Mai sunt si alti programatori. Oricum vor fi verificati de STS si SRI.
Da, 4-5 programatori si 2-3 auditori, am mai zis. Sunt suficient de putini incat sa poata fi corupti.

View Postshogun1, on 29 mai 2019 - 19:51, said:

Ai avut de-a face cu vot electronic pe internet? Gen ZEUS? E open source, îl poți testa: https://github.com/grnet/zeus
Echipamentul e laptopul/ desktopul tău, votul e criptat de softul de pe laptop/ desktop și abia aopi trimis/ introdus în urnă. Fiecare partid poate verifica codul sursă...
Da, codul sursa il verifici, dar nu votezi de pe laptop-ul tau ci de pe un terminal "sigur" (care poate fi mai nesigur decat laptopul tau, bineinteles) care are un soft/firmware binar, pe care nu-l mai auditezi asa usor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate