Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vreti vot electronic?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

Poll: Vreti vot electronic? (180 member(s) have cast votes)

Vrei sa poti vota electronic?

  1. Voted Da (146 votes [81.11%] - View)

    Percentage of vote: 81.11%

  2. Nu (26 votes [14.44%] - View)

    Percentage of vote: 14.44%

  3. Nu stiu (8 votes [4.44%] - View)

    Percentage of vote: 4.44%

Vote Guests cannot vote

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 sarac.lipit, on 29 mai 2019 - 18:34, said:

Și vot electronic
Dar mai mult votarea doar în țară
Astfel, 300.000 nu pot schimba soarta la 8 milioane
Da, si doar aia cu bacalaureatul luat, astfel analfabetii si puscariasii nu ar mai ajunge la guvernare.

Aaa, si sa nu uit si fara femei, femeile sa nu poata schimba soarta barbatilor.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 OriginalCopy, on 29 mai 2019 - 18:25, said:


Eu vreau.
În momentul ăla mașinăria pesedeului va fi redusă la liniște.
Ai grijă ce-ți dorești!

#21
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,397
  • Înscris: 28.11.2017

 Kres, on 29 mai 2019 - 18:42, said:

Tot cu frauda in cap ati ramas. O sa muriti cu ea.
E normal ca oamenii sa fie circumspecti in Romania, majoritatea guvernelor i-au mintit si au intretinut coruptia; cum ar putea cetatenii sa aiba, dintr-o data incredere?

Edited by zartdato1-0, 29 May 2019 - 19:06.


#22
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017
Încă nu știu și nu mă pronunț pentru asta. Cel mai mult mi-e grija să:

a) nu repetăm ce s-a întâmplat în 2007, în așa fel încât ticăloșii neisprăviți să justifice că e vina sistemului electronic („passing the buck”), dând vina pe altcineva/altceva în stil românesc dacă se întâmplă ceva;

b) aceleași probleme pe care le au americanii (ba că se măsluiesc voturile mai ușor, ba că sunt hack-uite de alții pentru măsluirea voturilor, ba că nu se numără voturile cum trebuie șamd) și ăstea sunt prea riscante doar și fiindcă e mai (la prima vedere) convenabil;

c) eu nu văd nicio problemă cum se votează acum. Cine m-ar auzi că afirm asta, zice că-s nebun în ciuda faptelor care s-au întâmplat. Eu sunt convins că toată mizeria asta, blocajele și toate cele, sunt niște sule-n coaste INTENȚIONATE să îngreuneze special, fiindcă securiștii noștri sunt obsedați să survoleze tot ce mișcă cât mai mult posibil (fiindcă, după cum știm, nicio lustrație și nicio reformă a serviciilor secrete nu s-a efectuat) iar votul nostru (fie prin corespondență, fie sistem electronic) e mai ușor de interceptat (la o adică, Meleșcanu aparține de SIE);

d) nu mai există anonimitate, iar perioada din anii '90 când trăia bătrânul Rațiu și Câmpeanu, ai mei m-au învățat să apreciez importanța votului anonim. Prin corespondență și/sau electronic, se poate face legătura mult prea ușor cu votul oamenilor, iar dreptul la anonimitate e mai sacră decât alegerile înseși la care participă cetățeanul;

și

e) se sifonează iarăși bani publici pentru o monstruozitate. (căutați despre Gabriel Sandu și e-government)

Sunt sigur că mai sunt și alte probleme grave pe care nu le-am enumerat.

După cum se vede, cam optez înspre Nu, dar, de dragul să nu creadă cineva că sunt un ticălos, am să las votul pe Nu știu.
Eu nu pot să nu remarc cinismul prin care se planifică problemele și subiectele de discuție zilnice (nu aici pe forum, mă refer la nivel instituțional, societate...) care să îl vulnerabilizeze și mai mult pe votant.

Edited by Trexman, 29 May 2019 - 19:04.


#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 MikeSpike, on 29 mai 2019 - 18:44, said:

Ma,si cand cumparati de pe E -bay cum e?  Si Emag?  Acolo nu mai sant sigure tranzactiile?  Sau cand platiti cu Cardul,telefonul? Acelasi procent de eroare are ca la sistemul classic cu stampila.  Ps.Dinozaurii nu au murit,traiesc I continuare in Ro!
Ai dreptate, dar un sistem de vot care foloseste doar tacticile de securitate de pe site-uri precum emag sau e-bay nu sunt suficiente. De ce?

Deoarece cine are control asupra "serverului e-bay" poate modifica "din pix" rezultatele.

Trebuie ceva criptografie mai complexa, un protocol de comunicare redundant in care toate partidele sa se poata controla reciproc, o schema d-asta mai bine gandita.


DAR

nu este nimic ce nu se poate implementa dpv tehnic. Vezi exemplu de articol stiintific in postarea #1. E doar una dintre piesele din puzzle, dar ideea e aceeasi: se poate. Vointa sa fie.

Edited by OriginalCopy, 29 May 2019 - 18:54.


#24
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007
Nu cred ca e fezabil inca, mai ales la nivelul unei Romanii in care se voteaza in turma, asa cum zice primarul x sau y. Se va ajunge ca in ziua votului sa fie adunati oamenii in biserica si sa se voteze sub supraveghere.

E bun sistemul pentru o societate libera, prospera, urbana - dar la noi nu - ar dinamita complet zona rurala si ar face-o si mai dependenta de liderii actuali.

PS. Plus ca vreau urme - sa existe paper trail.

Edited by Alexandru H., 29 May 2019 - 18:54.


#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Alexandru H., on 29 mai 2019 - 18:53, said:

PS. Plus ca vreau urme - sa existe paper trail.
Exista forme digitale de "paper trail" foarte de incredere. Vezi de exemplu tehnologia din ledgerul criptomonedelor. Nu vorbim despre bitcoin, ci despre matematica si criptografia de la fundatia oricarei monede digitale. Vorbim despre ce este "sub capota".

Este de nehackuit. Ba mai mult, e atat de nehackuibil incat nu prea ne dorim asta: nu vrem sa reluam tot votul de la zero doar pentru ca unele voturi au fost in neregula. Un vot bazat pe ledger technology ar putea fi chiar "prea corect".

Edited by OriginalCopy, 29 May 2019 - 18:58.


#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Si eu vreau un viitor unde este feazabil votul electronic.

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 OriginalCopy, on 29 mai 2019 - 18:42, said:

Ar iesi un talmes-balmes.

Cele doua tipuri de voturi sunt fundamental diferite, perceptia lor e diferita, tipul de probleme despre care vorbim sunt diferite.

Fiecare tip de vot merita un chestionar si un topic separat.
Ok, you have a point!

#28
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
La transferuri bancare/comenzi online/etc. e simplu:
- Sunt niste controale (debitari + creditari = 0)
- Sunt mai multe entitati implicate care stiu ce suma se plimba de unde unde (expeditor / destinatar)

La vot electronic, daca tu apesi pe A si softul interpreteaza asta ca si cand tu ai apasat pe B, mai departe nu mai conteaza cat de sigur/corect este transferul.
Identificarea A/B se face intr-un terminal al carui soft e probabil scris de 3-4 persoane si auditat de alte 2-3 persoane. O fi asa greu de manarit?

#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Trexman, on 29 mai 2019 - 18:51, said:


e) se șifonează

Se ce? Posted Image

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca e al 3-lea topic in ultimele zile.

NU ptr vot electronic. DA ptr vot prin corespondenta.

Nu stiu ce tot cer unii vot electronic fara sa aiba habar ce presupune asta. Nici macar nu poate fi implementat la noi prea usor si e foarte usor de fraudat.
Hackerii rusi in special abia asteapta asa ceva. Va lua PSD-ul 90%.

#31
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Alice, on 29 mai 2019 - 18:59, said:

La transferuri bancare/comenzi online/etc. e simplu:
- Sunt niste controale (debitari + creditari = 0)
- Sunt mai multe entitati implicate care stiu ce suma se plimba de unde unde (expeditor / destinatar)

La vot electronic, daca tu apesi pe A si softul interpreteaza asta ca si cand tu ai apasat pe B, mai departe nu mai conteaza cat de sigur/corect este transferul.
Identificarea A/B se face intr-un terminal al carui soft e probabil scris de 3-4 persoane si auditat de alte 2-3 persoane. O fi asa greu de manarit?
Da, poate fi facut imposibil de manarit. Imagineaza-ti un sistem distribuit in care fiecare partid ruleaza propriul cluster, si fiecare partid primeste toate voturile anonimizate si criptate (cum e descris in articolul din postarea #1).

In acel moment, cand oricare dintre partide vede o semnatura digitala diferita, ridica mana si spune si gata, se detecteaza hotul.

Ideea de baza e asta: in jurul tuturor acestor solutii tehnice pui grupuri cu interese opuse care sa se controleze reciproc pe parcursul votului si al "numaratorii" (care, fiind electronic, e instant). Grupurile cu interese opuse sunt acelea care au candidati care concureaza.

Adica feature ultimativ de securitate nu e solutia tehnica, ci chiar aceste reguli de joc.

Basca ca e fix acelasi lucru pe care il avem la numaratoarea votului cu stampila: la numaratoare sunt prezenti toti "stakeholderii", perechi de ochi care se supravegheaza reciproc.

Este efectiv modul analog de vot, doar ca transpus electronic.

Edited by OriginalCopy, 29 May 2019 - 19:06.


#32
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Dar acolo nu-si baga serviciile coada.

#33
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017

 ericmario, on 29 mai 2019 - 19:00, said:

Se ce? Posted Image


Șșșș.

#34
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

 OriginalCopy, on 29 mai 2019 - 18:25, said:

Intrebarea e simpla, dar ma intereseaza ce vor membrii acestui forum.

Eu vreau.

Pentru referinte, votul electronic poate fi facut sigur la nivel tehnic.

Cum il faci anonim?
Ramane in baza de date ca X a votat cu Y.

In SUA,Germania,Franta se voteaza asa?
Dpdv tehnologie sunt la ani lumina fata de noi.

Edited by marius.bunu, 29 May 2019 - 19:05.


#35
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Imagineaza-ti ca in Romania,chestia asta se poate intampla doar daca clusterele sunt la STS

Edited by Iulius-Foyas, 29 May 2019 - 19:04.


#36
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 OriginalCopy, on 29 mai 2019 - 18:25, said:


Sunt multe alte piese din puzzle, toate cunoscute noua. Problema nu este una tehnica, ci una umana:

de perceptie, de educatie, si de dorinta de implementare.


Mai mult, votul electronic nu inseamna ca nu se mai poate vota clasic cu stampila.

Si totusi, ce sanse sunt sa se realizeze acest lucru, avand in vedere ca dorinta/propunerea lui Dacian Ciolos, inca din 2007, cand activa-n CE, vis-a-vis de implementarea internetului in toata zona rurala (in cea mare parte finantata cu fonduri europene), nu s-a realizat nici pana-n ziua de azi?!!!

Daca-ti mai aduci aminte, de unele mentionari:
https://economie.hot...intrerupere.htm

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate