Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Constitutia Romaniei vs. Constitutia Americana

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postoverseas, on 29 mai 2019 - 13:34, said:


Pe mine ma frapeaza ca nu sesizezi marketingul. Sustii ca la ei au dat constitutia toate babele, toti copiii, tot boboru ?! Tare asta.
de regula avem voie sa votam nu? si daca votam alegem pe ce criterii sa ne votam politicienii...unii voteaza de stanga altii dreapta .... constitutia de felul ei rezida de fapt din vointa poporului prin vot...
desi la noi s-au mai facut referendumuri si nu s-au bagat in seama ...cum a fost ala cu base ....
a mai fost referendumul ala cu modificarea constitutiei.... din 2003...

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Americanii sunt de rahat. Cica esti prezumat nevinovat.

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Checks and balances is the principle that each of the Branches has the power to limit or check the other two and this creates a balance between the three separate powers of the state,

in practica e imposibil...ar insemna ca fiecare sa aiba armata lui , serviciile lui, etc etc

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic ca inseamna separatia puterilor in stat... Nu are legatura cu armatele sau alte servicii de forta si interventie rapida Posted Image

Quote

ARTICOLUL 1
(1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
(2) Forma de guvernământ a statului român este republica.
(3) România este stat de drept, democratic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate.
(4) Statul se organizează potrivit principiului separaţiei şi echilibrului puterilor - legislativă, executivă şi judecătorească - în cadrul democraţiei constituţionale.

Cat de bine e sa intelegem si noi ce spune amarata de Constitutie...
Pesedeul voia sa calce in picioare exact acest aliniat 4. (partial chiar a reusit) prin subjugarea justitiei catre legislativul politic si chiar executiv (prin celebrele OUG). Asta insemna exact atentatul la statul de drept!

Edited by MembruAnonim, 29 May 2019 - 14:47.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPololica, on 29 mai 2019 - 13:34, said:

Am dreptul sa filmez in strada, dar am interdictie sa filmez in interiorul cladirilor.

Eu stiam ca e putin diferit!
Ai dreptul sa filmezi oriunde este un spatiu public si poti filma de acolo orice vezi liber (chiar si la tine in casa daca nu ti-ai tras perdelele). Primaria sau sediul politiei este tot spatiu public - interior sau exterior nu conteaza. Pot exista anumite zone speciale in interior (care nu au interdictie de filmare din exterior) unde exista interdictii de filmare si chiar acces interzis publicului in mod normal - ptr, protectia intimitatii sau sunt secrete de serviciu (toalete, zone de detentie, arest, zone speciale protejate etc)

Edited by MembruAnonim, 29 May 2019 - 14:58.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pai si puterile astea in stat sunt asa inocente incat sa nu apeleze la tertipuri de genul?
revenind la asta cu paparatzzi , bun cineva ar putea argumenta ca e corect ca paparatele sa stie ce face politicianul pentru ca tara este responsabilitatea lui , a politicianului...pe de alta parte se pune intrebarea "este politicianul , sau ar trebuis a fie , un robot uman, perfect in toate?" ....nivelul de stres al unui politician este destul de mare si de multe ori uita sa mai fie uman tocmai datorita luptei astia facuta la vedere , prin care in fata camerelor si cu ajutorul paparatzzilor se lovesc unii pe altii. preferam sa avem politicieni dezumanizati sau unii normali despre care chiar nu ne intereseaza ca au chiloti de plus cu picatele bonbon?

Edited by karax, 29 May 2019 - 14:57.


#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMembruAnonim, on 29 mai 2019 - 14:39, said:


Cat de bine e sa intelegem si noi ce spune amarata de Constitutie...
Pesedeul voia sa calce in picioare exact acest aliniat 4. (partial chiar a reusit) prin subjugarea justitiei catre legislativul politic si chiar executiv (prin celebrele OUG). Asta insemna exact atentatul la statul de drept!

Doamne, poate ne explici si noua in sfarsit cum se numeste de ex. procurorul general fara implicatia politicului.

#26
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Si la ei se mai trezeste cate un Gargea sa se umfle si sa abuzeze cetatenii degeaba.
La noi nu numai ca erai bagat in duba batut bine, te bateau si in duba si la sectie si iti faceau si dosare penale false sa te bage la puscarie. Asta e justitia pe care o apara unii, cu gandul ca va fi folosita contra celor pe care ei ii urasc, din nefericire pentru ei e folosita contra lor, ca cei pe care ii urasc ei au imunitate, garantata de functie, securitate, prietenii si avere si nu cad decat daca supara sefii din spatele lor.

Da unui om putere si in scurt timp va abuza de ea pe oricine.

Si la noi in constitutie exista teoretic dreptul la opinie, la exprimarea ei... dar practic nu exista, e interzisa prin lege adiacenta constitutiei.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postoverseas, on 29 mai 2019 - 15:08, said:


Doamne, poate ne explici si noua in sfarsit cum se numeste de ex. procurorul general fara implicatia politicului.
Exista CSM. Exista organisme profesionale . Toate astea nu sunt politizate... Nu e legal sa subordonezi politic justitia in niciun fel. Nici macar SS nu e legala!
https://www.g4media....i-speciale.html

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostMembruAnonim, on 29 mai 2019 - 13:02, said:

Constitutia americana este atat de admirata si considerata a fi ultra liberala - sau doar asa mi se pare mie?

Ți se pare. Constituția americană e admirată de americani. La ei e o oarecare spălare pe creier, cum se tăvălesc în fața unui puștan care-i trimis în armată, sau cum văd Constituția ca ceva ce nu poate fi atins.

Constituția României este mult mai actuală decât cea americană, care a suferit câteva schimbări minore în ultimii 200 de ani. A noastră a fost refăcută complet în 1991. Din punct de vedere legislativ, a noastră e mai importantă. Americanii au o legsilație mult mai complexă, pentru că ei tratează fiecare stat ca o mini-țară, care își poate stabili legislație proprie. La ei legislația federală ține mai degrabă loc de constituție. Noi avem constituția, iar imediat sub ea legile organice, tocmai pentru că avem o constituție cu care se poate lucra.


Strict pe subiectul ăsta, cu pozele și filmarea, treaba e ambiguă în ambele țări.

La ei, teoretic, ai dreptul să fotografiezi, filmezi, orice e pe domeniul public. Utilizarea acelor imagini putând fi supusă legislației civile. Dacă mă filmezi pe mine scobindu-mă în nas și mă pui pe Youtube, eu voi câștiga un proces împotriva ta pentru că ai folosit acea imagine fără acordul meu.

În România, e puțin mai complicat. Actul de a filma sau de a fotografia e permis, dar e intezisă deținerea de informații cu caracter personal fără acceptul părții asupra căreia fac referire acele imaginii, filmări, înregistrări. Dacă eu dețin acele imagini pentru a demonstra o infracțiune, sunt îndreptățit să le dețin. Așa că poate fi interpretabil. Dacă eu te înregistrez pe tine, pentru că te bănuiesc că vrei să-mi ceri șpagă, dacă nu-mi ceri șpagă, eu comit un act ilegal deținând acea înregistrare. Ei bine, dacă-mi ceri șpagă, e ok.


E greu de pus în legislație treaba asta, cu filmatul și pozatul, și așa e peste tot. Nu poți nici s-o interzici, pentru că este o pasiune comună a cetățenilor, nu poți nici s-o lași la liber, pentru că poate leza anumite interese individuale sau de altă natură. Așa că se face o chestie ambiguă, care e oarecum între, dar în același timp apără interesele ambelor părți. Tu poți filma cum vrei, iar eu pot fi lezat de actul tău.

Edited by SmurfK, 29 May 2019 - 18:32.


#29
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View PostMembruAnonim, on 29 mai 2019 - 14:27, said:

checks and balances


Si care e termenul in română?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Citeste mai sus... Am senzatia ca scriu pentru orbi.

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostSmurfK, on 29 mai 2019 - 18:31, said:

Ți se pare. Constituția americană e admirată de americani. La ei e o oarecare spălare pe creier, cum se tăvălesc în fața unui puștan care-i trimis în armată, sau cum văd Constituția ca ceva ce nu poate fi atins.

Constituția României este mult mai actuală decât cea americană, care a suferit câteva schimbări minore în ultimii 200 de ani. A noastră a fost refăcută complet în 1991. Din punct de vedere legislativ, a noastră e mai importantă. Americanii au o legsilație mult mai complexă, pentru că ei tratează fiecare stat ca o mini-țară, care își poate stabili legislație proprie. La ei legislația federală ține mai degrabă loc de constituție. Noi avem constituția, iar imediat sub ea legile organice, tocmai pentru că avem o constituție cu care se poate lucra.


Strict pe subiectul ăsta, cu pozele și filmarea, treaba e ambiguă în ambele țări.

La ei, teoretic, ai dreptul să fotografiezi, filmezi, orice e pe domeniul public. Utilizarea acelor imagini putând fi supusă legislației civile. Dacă mă filmezi pe mine scobindu-mă în nas și mă pui pe Youtube, eu voi câștiga un proces împotriva ta pentru că ai folosit acea imagine fără acordul meu.

În România, e puțin mai complicat. Actul de a filma sau de a fotografia e permis, dar e intezisă deținerea de informații cu caracter personal fără acceptul părții asupra căreia fac referire acele imaginii, filmări, înregistrări. Dacă eu dețin acele imagini pentru a demonstra o infracțiune, sunt îndreptățit să le dețin. Așa că poate fi interpretabil. Dacă eu te înregistrez pe tine, pentru că te bănuiesc că vrei să-mi ceri șpagă, dacă nu-mi ceri șpagă, eu comit un act ilegal deținând acea înregistrare. Ei bine, dacă-mi ceri șpagă, e ok.


E greu de pus în legislație treaba asta, cu filmatul și pozatul, și așa e peste tot. Nu poți nici s-o interzici, pentru că este o pasiune comună a cetățenilor, nu poți nici s-o lași la liber, pentru că poate leza anumite interese individuale sau de altă natură. Așa că se face o chestie ambiguă, care e oarecum între, dar în același timp apără interesele ambelor părți. Tu poți filma cum vrei, iar eu pot fi lezat de actul tău.
desi in america sting operations sunt legale...de exemplu site-urile de retele ascunse darknets de multe ori sunt doar sting operations ....pe sistemul "las ca oricum cine e hot si infractor va trage la chestii din astea". ceea ce nu e corect din punctul meu de vedere ...pentru ca cineva poate fura sa zicem o masina din motive de foame sau din alte motive ....nu-i corect sa ii consideram pe toti oamenii "posibili hoti". in contextul potrivit orice om poate deveni un animal care fura sau da in cap. e suficient sa fie victima unui sistem abuzator

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa mintea lu Smurf Constitutia noastra proaspata,  calda, abia scoasa de la cuptor, e mai smechera (desi e dospita de comunisti). Nu conteaza ca e varza la destule capitole, ca paote fi interpretata dupa bunul plac al politrucilor, manarita de o CCR politizata si ca parlamentul practic nu poate fi dizolvat decat cu dorinta parlamentarilor! Adica infractorii nu pot fi trimisi la parnaie daca ei nu sunt de acord cu asta...

In spatiul public poti filma orice persoana fizica, functionar public, cladire sau alt obiectiv de interes strategic. Eu asa am inteles! Daca ai acces pana acolo inseamna ca poti filma dupa placul tau tot, chiar si daca exista semn de filmat interzis - aia (semnul ala) e o prostie care nu are valoare in instanta! Doar fiind pe o proprietate privata nu poti filma fara acordul proprietarului...

Edited by MembruAnonim, 30 May 2019 - 07:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate