Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Oukitel K 8

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
https://www.cel.ro/t...-pMCExMD0pMA-l/

Ma  tenteaza, mai ales  pentru  acumulatorul  de mare  capacitate -  5.000 mAh….

Multi  il  lauda pe  amazonuri….

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din cate stiu, marcile noname (cum e Oukitel) nu ofera upgrade de sistem (adica, mai mult de 8, in cazul de fata, nu va vedea). Daca il iei doar pentru baterie, s-ar putea sa merite, dar nu am vazut pe multi cu firma asta si nici nu stiu cum se prezinta la randament.

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu am avut Jiayu S3 Advanced 4 ani (pina in februarie 2019) si am avut (oficial / neoficial) toate versiunile de la 4.4 la 8.1.0
Pe de alta parte, cred ca poti sa stai linistit cu acelasi Android 5 ani, ca nu tuseste.
Am tablete si telefoane cu versiunile 4-7, merg perfect pentru ce am eu nevoie (music player, book reader, telefon, bug testing).
Daca vrei cu baterie mari, vezi ca exista si mai mult de 5000, chiar si de 10.000
Daca vrei chiar sa tina mult aceasta baterie mare, cauta review-uri mult si documentate, faptul ca e mare nu inseamna neaparat si obligatoriu ca tine si mult.
Si, la final, daca vrei baterie mare, gindeste-te in ce conditii vei folosi telefonul.
De exemplu, semnal gsm slab si frecat cu jocuri... pai poate sa aiba baterie 20.000, tot se consuma repede, nu ?!

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Un utilizator obisnuit merge pe oficial si nu vad problema daca ar ramane cu versiunea curenta de Android pentru utilizare casnica. Doar atrageam atentia ca, in general, producatorii mai mici nu prea ofera upgrade de la o versiune la alta.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu înţeleg, de unde isteria asta cu upgrade-urile. Eu am Note 9 şi pe topicul lui nu cred că mai este altcineva care să folosească acest telefon cu Oreo. Toţi au trecut la Pie, eu am rămas cu Oreo.
Orice telefon, la momentul lansării, este destinat utilizării optime cu versiunea de soft existentă în acel moment; în cazul lui Note 9, era Oreo.

Edited by PSC, 29 May 2019 - 10:40.


#6
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Intrebare  esentiala  ( desi  ma  repet… )
Ce  aplicatii  ultra - super -mega   - triper   - uber  trebuie  sa imi instalez ?
Functie  de  telefon
SMS
Internet
GPS
Camera  foto
Ce  ar  lipsi ? Doar  este  telefon, nu birou  de lucru  /atelier  foto  etc.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostFrom 29 mai 2019 - 10:39:

Nu înţeleg, de unde isteria asta cu upgrade-urile. Eu am Note 9 şi pe topicul lui nu cred că mai este altcineva care să folosească acest telefon cu Oreo. Toţi au trecut la Pie, eu am rămas cu Oreo.
Orice telefon, la momentul lansării, este destinat utilizării optime cu versiunea de soft existentă în acel moment; în cazul lui Note 9, era Oreo.

Huawei P9Lite a venit cu 7 si nu suporta (la Orange) VoLTE si VoWifi. I-am facut resetare din fabrica si downgrade (vroiam sa fie curat cand pun cartela in el). Dupa upgrade la 8 au mers serviciile.

Si nu este isterie, doar ca pot fi niste functii in plus adaugate telefonului. Asa, si un Blackberry cu OS 7 poate fi folosit fara nici cea mai mica problema.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostPSC, on 29 mai 2019 - 10:39, said:

Nu înţeleg, de unde isteria asta cu upgrade-urile. Eu am Note 9 şi pe topicul lui nu cred că mai este altcineva care să folosească acest telefon cu Oreo. Toţi au trecut la Pie, eu am rămas cu Oreo.
Orice telefon, la momentul lansării, este destinat utilizării optime cu versiunea de soft existentă în acel moment; în cazul lui Note 9, era Oreo.
Oreo (8) e destul de nou.
Eu cind zic de upgrade / pastrare, ma refere la versiuni mult mai vechi (hai sa zicem de la 7 in jos), cum am precizat isi in mesaj, am si cu Android 4 si sint OK.
Pe linga functii suplimentare (vezi mai jos la Pololica) mai sint si chestiile de securitate.
NU obligatorii, dar nici nu strica sa le ai, la un moment dat.
Apropo de functii noi, la chinezaria mea am avut double tap to wake in urma unui upgrade.

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View PostPSC, on 29 mai 2019 - 10:39, said:

Nu înțeleg, de unde isteria asta cu upgrade-urile. Eu am Note 9 și pe topicul lui nu cred că mai este altcineva care să folosească acest telefon cu Oreo. Toți au trecut la Pie, eu am rămas cu Oreo.
Orice telefon, la momentul lansării, este destinat utilizării optime cu versiunea de soft existentă în acel moment; în cazul lui Note 9, era Oreo.

Poti sa si argumentezi?

https://www.emag.ro/...u/pd/D48QD1BBM/ mult mai bun, la pret aproximativ egal.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Probabil ca o s-o dea pe aia cu: dupa upgrade merge mai incet SAU tine mai putin bateria.
Da, nu zice nimeni ca POATE se intimpla si asta.
Dar nici nu aminteste, in acelasi timp, si de avantajele upgrade-ului.

Discutia poate sa tina la nesfirsit asa.
Ca de obicei, ne indepartam de la subietul original.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca tot ramanem la subiect, telefonul la ce va fi folosit? Bateria este, intr-adevar, mare, dar e important cum e optimizat sistemul.

Pentru uz minimal, ar trebui sa duca.

Edited by Pololica, 29 May 2019 - 13:30.


#12
gherasim2

gherasim2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.11.2010
Am cumparat de carand acest telefon (Oukitel K8-Oreo 8.0) mai mult pentru baterie, pentru ca va fi folosit destul de putin si nu vreau sa-l incarc in fiecare zi.Merge bine cu o cartela Telekom,dar pentru ca nu-l folosesc foarte mult m-am gandit sa ma portez la Digi.Ce sa vezi? Nu se poate conecta la internet nicicum (nici in 3G, nici 4G),nu-mi apare automat APN-ul, introduc manual setarile , dar degeaba, am fost de 5 ori pe la magazinele lor,care ma trimit la un service,CallCenter-ul a sugerat ca e o problema de soft(!).
Ce sfat imi dati? Multumesc.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Primul pas: da-i o resetare din fabrica (sa stearga tot din el, sa ramana cum a fost scos din cutie) si pe urma baga-i SIM-ul in el. Eu am dat P9Lite soacrei si, inainte sa i-l dau, i-am facut resetare din fabrica (eu fiind pe Orange, ea pe Digi). Setarile le-a luat imediat (tot android 8.0.1).

Pasul doi: daca nu primesti sms cu setarile, introdu-le manual inca o data.

PS: sa te asiguri ca iti faci backup la ce ai nevoie de pel (poze sau mai stiu eu ce).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate