Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Retete "de familie"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postdestrug, on 29 mai 2019 - 11:30, said:

Apropo de marar, cartofi prajiti cu usturoi si marar, marca inregistrata. De cand apare mararul primavara numai asa se consuma  cartofii prajiti in familie.
?

#38
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Se piseaza usturoi (trebuie apreciat cat trebuie pentru cantitatea de cartofi pe care o ai) si se freaca cu sare. Dupa ce se face paste sa adauga marar taiat marunt. Eu la o capatana maricica de usturoi pun 2-3 legaturi de marar. Se freaca bine pana se incorporeaza in usturoi. Optional se poate pune o lingura din uleiul fierbinte in care se prajesc cartofi (se inmoaie mararul si se amesteca mai usor. Se pune mujdeiul asta  peste cartofi imediat ce au fost scosi si se amesteca bine. Eu am doua boluri din inox, unul il pun capac si iau la scuturat.

#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Nu stiu daca ati mancat vreodata mancare de leurda. Asta e o buruiana (in sensul ca creste pe campii, nu e cultivata) asemanatoare cu usturoiul. Se face cam la fel ca aia de marar: se caleste carnea (orice carne, dar sa nu fie bucati prea mari) cu putina ceapa, se pune apa si se lasa sa fiarba carnea, cand e aproape gata se pune leurda tocata, se lasa sa fiarba si ea, apoi se pune putin bulion si condimente dupa gust. Ioi, ce pofta mi-ati facut! :dribbledrool:

#40
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Leurda este usturoi salbatic. Nu creste chiar pe campii, ci mai degraba pe dealuri sau la margine de padure.

Am mai scris pe SP cred reteta cea mai simpla cu leurda. Ciuperci champignon bine spalate, feliate, peste care se pune ulei de masline si zeama de lamaie. Se adauga leurda taiata foarte subtire.
Totul este crud, nu se gateste nimic, dar ciupercile au nevoie de vreo 10 minute pentru a se marina in zeama de lamaie. Merge cu succes ca garnitura la gratar, dar nu se mai mananca paine!

Ca retete pe care le gatesc periodic:
- ciorba de burta (cand e post inlocuiesc flausatii cu pleurotus)
- ciorba de fasole cu afumatura si tarhon (neaparat alaturi trebuie sa sada o ceapa medie taiata cat se poate de subtire si cu mult ulei si sare)
- stifado (usor adaptat la gusturile noastre)
- luscos
- ciorba alba de cartofi cu afumatura
- mancare de gutui (simpla sau cu ceva carne de pui)
- mancare de visine (pe-asta o fac mai rar, nu ca nu e buna, dar nu iese gustoasa decat cu visine proaspete)

Daca imi mai aduc aminte, mai completez.

#41
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Recunosc multe din lista ta

Lucskos, daaa! Sos de mere

#42
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Nu cred ca se asorteaza cu sosul de mere.
Luscos este ciorba de varza cu afumatura si marar.

Edited by claz, 30 May 2019 - 07:44.


#43
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
nu, nu impreuna Posted Image
erau enumerate, fara legatura cu sosul de mere

LE: snitel cu piure de cartofi si sos de mere, dulceag si aromat de la cuisoare si scortisoara

Edited by irina2014, 30 May 2019 - 07:57.


#44
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Ce-am uitat...
Vinete trase la tigaie in ulei de masline, cu putina ceapa, cu ardei, cu oregano si putin piper.
Lasate pana se caramelizeaza. Foarte gustos. Se gateste repede, o fac cam de doua ori pe saptamana.

#45
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004

View Postclaz, on 29 mai 2019 - 23:20, said:

...
- ciorba de fasole cu afumatura si tarhon (neaparat alaturi trebuie sa sada o ceapa medie taiata cat se poate de subtire si cu mult ulei si sare)
-...
La ciorba de fasole ceapa sparta si frecata in pumni cu sare pana iese sucul din ea!
Merge si cum spui tu dar eu adaug sumac.

Edited by destrug, 30 May 2019 - 08:12.


#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostPiscopescu, on 29 mai 2019 - 20:45, said:

Retete, silvuple Posted Image?
chiftelutele de dovlecei sunt simple: se curata dovleceii de coaja (in special daca sunt mai batrani) si samburi daca e cazul, se dau pe razatoarea mare, se presara cu sare si se lasa 1-2 ore intr-o sita, la scurs. Pe urma se preseaza bine cu mainile, eventual cu un servet de bucatarie, sa scoti cat mai multa apa din ei. Se adauga branza telemea rasa, aproximativ 70% din cantitatea de dovlecel. Ochiometric, nu trebuie nimic la ochi. Se potriveste de sare si piper, daca iti place mararul poti adauga marar tocat si oua crude, cat sa lege. Se formeaza chiftelutele cu mana, sau daca e mai moale compozitia, cu o lingura.
Se dau prin faina si se prajesc in ulei fierbinte. Se pot consuma ori fierbinti, ori reci...sunt mai bune fierbinti.

Ciorba de salata, am pus reteta pe "Ce am mancat azi"

#47
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Ca mi-ai adus aminte de chiftelute, dau un mod de preparare mai sanatos. Eu il aplic pentru chiftelutele din carne de pui, nu stiu cum ar merge la cele din dovlecei.
Compozitia se prepara normal, cu ingredientele preferate de fiecare.
Si acum vine pontul care face diferenta. Tapetez o tava cu faina sau pun hartie de copt, dupa care intind toata compozitia. Se intinde uniform, dupa care se portioneaza in asa fel incat sa rezulte patratele cam de 4x4 sau 5x5 cm. Eu folosesc o spatula de lemn sau o rola pentru taiat pizza, data des prin apa sa nu se lipeasca. Dau la cuptor la 175 de grade pana se rumenesc. Cam 40 de minute.
In felul acesta chiftelutele se coc, nu se prajesc in ulei care se arde si devine toxic, si sunt mult mai gustoase!
Datorita portionarii inainte de a ajunge la cuptor, chiftelutele se desfac foarte usor.
Daca vi se pare prea slaba carnea, se mai adauga o lingura de ulei de masline.

Cand fac chiftelute din astea (cam de doua ori pe luna), neaparat fac si un sos marinat cu rosii si foi de dafin.
Le mai combin si cu paste cu un sos cu ciupercute si ardei.

#48
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Mai sanatoase sigur, despre partea cu mai gustoase depinde de asteptari. Am facut si eu o data doar ca le formasem mingiute. Nu mai fac, poate doar cand o sa incep sa mananc sanatos. Pentru moment primeaza gustul. Oricum le fac destul de rar. Ma gandesc ca asa intinsa in toata tava, compozitia pierde rapid apa si devin seci, mai seci decat alea formate.
Chiftelute de dovlecei face taica-miu doar ca ale lui sunt dulci. F bune doar ca absorb cam mult ulei. O salata dementiala de dovlecei face sotia.  O sa pun reteta.

Edited by destrug, 30 May 2019 - 11:56.


#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postclaz, on 30 mai 2019 - 10:47, said:

Ca mi-ai adus aminte de chiftelute, dau un mod de preparare mai sanatos. Eu il aplic pentru chiftelutele din carne de pui, nu stiu cum ar merge la cele din dovlecei.
Compozitia se prepara normal, cu ingredientele preferate de fiecare.
Si acum vine pontul care face diferenta. Tapetez o tava cu faina sau pun hartie de copt, dupa care intind toata compozitia. Se intinde uniform, dupa care se portioneaza in asa fel incat sa rezulte patratele cam de 4x4 sau 5x5 cm. Eu folosesc o spatula de lemn sau o rola pentru taiat pizza, data des prin apa sa nu se lipeasca. Dau la cuptor la 175 de grade pana se rumenesc. Cam 40 de minute.
In felul acesta chiftelutele se coc, nu se prajesc in ulei care se arde si devine toxic, si sunt mult mai gustoase!
Datorita portionarii inainte de a ajunge la cuptor, chiftelutele se desfac foarte usor.
Daca vi se pare prea slaba carnea, se mai adauga o lingura de ulei de masline.

Cand fac chiftelute din astea (cam de doua ori pe luna), neaparat fac si un sos marinat cu rosii si foi de dafin.
Le mai combin si cu paste cu un sos cu ciupercute si ardei.
Nu vreau sa isc o polemica referitoare la prăjire, însă dacă o faci corect, uleiul NU se arde, iar alimentele NU absorb atât de mult ulei cât se crede.
Deci singurul avantaj al coacerii in cuptor, ar fi un aport caloric mai redus, ținând cont ca o lingurița de ulei are calorii multe.
In rest e ok. Și mult mai gustos.

#50
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrichelieu, on 30 mai 2019 - 13:48, said:

Nu vreau sa isc o polemica referitoare la prăjire, însă dacă o faci corect, uleiul NU se arde, iar alimentele NU absorb atât de mult ulei cât se crede.
Deci singurul avantaj al coacerii in cuptor, ar fi un aport caloric mai redus, ținând cont ca o lingurița de ulei are calorii multe.
In rest e ok. Și mult mai gustos.

Eu as vrea o reteta pentru coca de pizza :)

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Vezi ca e un topic special. S-au prezentat mai multe variante.

#52
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postrichelieu, on 30 mai 2019 - 13:48, said:

Nu vreau sa isc o polemica referitoare la prăjire, însă dacă o faci corect, uleiul NU se arde, iar alimentele NU absorb atât de mult ulei cât se crede.
Deci singurul avantaj al coacerii in cuptor, ar fi un aport caloric mai redus, ținând cont ca o lingurița de ulei are calorii multe.
In rest e ok. Și mult mai gustos.
In varianta mea, scapi si de formatul chiftelutelor, pus individual la prajit, intors, scos...
Dar asa e, fiecare face cum ii place, chestie de gust si de obisnuinta.

#53
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Facea bunica-mea vara o mancare de dovlecei pe care mult timp nu am reusit sa o reproduc, lipsea ceva (otetul), pana am gasit reteta aici: https://savoriurbane...spais-ciuspais/

Maica-mea are o versiune la fel de buna, mai simpla, cu telemea de oi.

Maine bag versiunea bunica-mii.

#54
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Tocmai am terminat de confectionat un luscos ardelenesc cu ciolan afumat si costite afumate.
Iar l-am gresit bun...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate