Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Unde donez medicamente

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
booghy28

booghy28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.05.2019
Buna ziua
mama unui prieten a decedat saptamana trecuta si a ramas cu gramada de medicamente pe care vrea sa le doneze celor care au nevoie , medicamentele sunt tinute in conditii optime, sunt sigilate si in termen.
am atasat o lista si va rog daca cunoasteti persoane care au nevoie distribuitii
OSSICA 3 mg SOL INJ. IN SERINGA PREUMPLUTA - 1 buc - exp 2021
NITROFURANTOINA ARENA 100 mg COMPR. – 10 comprimate - exp 2021
CO-PRENESSA 4mg/1,25 mg COMPR. – 3 cut (90 compr.) exp – 2021
ALFACALCIDOL SANDOZ 0,5 µg CAPS. MOI - 3 cut (90 caps) exp – 2022
DORETA 37,5mg/325mg COMPR. FILM. – 4 cut + 50 comp ( 130 compr) exp –2021
DETRALEX® 500mg COMPR. FILM. – 7 cut +30 comp (240 compr) exp – 1 cut 2021 si restul in 2022
Linex Forte Capsule - 21 capsule (3 folii) exp – 09/2020

#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Din ce oras esti?

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Le duci inapoi la farmacie sau le distrugi.


#4
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postcspot, on 28 mai 2019 - 18:37, said:

Le duci inapoi la farmacie sau le distrugi.
Cum sa le distrugi omule? Sunt persoane care ar avea mare nevoie de ele.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbooghy28, on 28 mai 2019 - 18:17, said:

Buna ziua
mama unui prieten a decedat saptamana trecuta si a ramas cu gramada de medicamente pe care vrea sa le doneze celor care au nevoie , medicamentele sunt tinute in conditii optime, sunt sigilate si in termen.
am atasat o lista si va rog daca cunoasteti persoane care au nevoie distribuitii
medicamentele sunt eliberate pe prescriptie medicala,
nu luati medicamente dupa ureche

p.s. condoleante

Edited by MarianG, 28 May 2019 - 18:45.


#6
booghy28

booghy28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.05.2019

View PostPopaXXX, on 28 mai 2019 - 18:33, said:

Din ce oras esti?
din bucuresti

View PostMarianG, on 28 mai 2019 - 18:43, said:

medicamentele sunt eliberate pe prescriptie medicala,
nu luati medicamente dupa ureche

p.s. condoleante
am pus o lista de medicamente , cine are pe reteta din lista , il pot ajuta cu mare placere.
nu le dau asa alandala sa le ia dupa reteta

View Postcspot, on 28 mai 2019 - 18:37, said:

Le duci inapoi la farmacie sau le distrugi.
cred ca orice ajutor in aceasta boala nenorocita,este bine venit

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Se dau pe reteta pentru ca este reglementata distributia lor.

#8
booghy28

booghy28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.05.2019

View Posttumoareaungi, on 28 mai 2019 - 18:42, said:

Da cum sa le dai asa alandala, fiecare reteta este prescrisa de un medic unui pacient, daca un pacient a primit pe o reteta niste medicamente, nu inseamna ca alea-s utilizabile automat de catre alt pacient.
am postat o lista ......

View PostMarianG, on 28 mai 2019 - 18:52, said:

Se dau pe reteta pentru ca este reglementata distributia lor.
si credeti ca fac un rau daca le donez medicamente care le au pe reteta , in loc sa le mai plateasca ??????

ce medicamente au fost incepute, au fost predate la farmacie

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, da, se dau pe reteta.
Dar hai sa presupunem ca ai deja reteta pentru aceste medicamente si nu mai dai banii pe ele, ci le primesti donatie.

SAU

NU mai luati medicamente dupa ureche !!!
Serios ?????
Da, este foate bine sa nu le luati dupa ureche.
Dar e Romania plina de farmacii si reclame la medicamente / farmacii.
Pentru ca sintem o natie de oameni bolnavi si care iau medicamente dupa ureche !!!!!!

In loc sa apreciati sau macar sa ignorati gestul omului, va apucati de comentarii contra !!

Edited by buyonevideo, 28 May 2019 - 18:57.


#10
booghy28

booghy28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.05.2019
am ajuns sa judecam oamenii care vor sa faca un bine ..............
ne meritam soarta, imi era foarte usor sa le dau pe toate la farmacie spre distrugere (poate), in loc sa caut de nebun forumuri si asociatii sa le donez.

Edited by booghy28, 28 May 2019 - 19:00.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Nu poti sa le donezi persoanelor, inteleg dorinta de a face un gram de bine.\

http://www.monitorul...rul-129501.html
Beneficiarul donației trebuie să fie o unitate sanitară cu farmacie de circuit închis, o unitate de asistență socială sau o organizație neguvernamentală care are încadrat personal medical autorizat - medic sau farmacist - conform legislației în vigoare.

View Postbooghy28, on 28 mai 2019 - 18:56, said:

si credeti ca fac un rau daca le donez medicamente care le au pe reteta , in loc sa le mai plateasca ??????
iti faci tie rau

Edited by MarianG, 28 May 2019 - 18:59.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbuyonevideo, on 28 mai 2019 - 18:56, said:

In loc sa apreciati sau macar sa ignorati gestul omului, va apucati de comentarii contra !!
De parca n-ai sti ca in Romania facerea de bine e [...]

#13
booghy28

booghy28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.05.2019

View PostMarianG, on 28 mai 2019 - 19:01, said:

Nu poti sa le donezi persoanelor, inteleg dorinta de a face un gram de bine.\

http://www.monitorul...rul-129501.html
Beneficiarul donației trebuie să fie o unitate sanitară cu farmacie de circuit închis, o unitate de asistență socială sau o organizație neguvernamentală care are încadrat personal medical autorizat - medic sau farmacist - conform legislației în vigoare.


iti faci tie rau
ok , va rog daca aveti cunostinta unde le pot dona (unitate sanitară cu farmacie de circuit închis, o unitate de asistență socială sau o organizație neguvernamentală care are încadrat personal medical autorizat - medic sau farmacist).... nu cred ca stica

View Posttumoareaungi, on 28 mai 2019 - 19:01, said:

Mai ales ca medicul care ti le prescrie iti poate explica cum sa le iei, te cunoaste, cunoaste interactiunea medicamentoasa etc. etc. acelasi medicament la o alta persoana poate sa dea efecte secundare sau cine stie ce altceva.
oameni dragi, cred ca nu ma fac inteles
daca o persoana are pe reteta -( ex.-ALFACALCIDOL SANDOZ 0,5 µg CAPS. MOI) si eu am spre donat -(ALFACALCIDOL SANDOZ 0,5 µg CAPS. MOI) CE EFECT SECUNDAR SA II DEA ?

Edited by booghy28, 28 May 2019 - 19:07.


#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostMarianG, on 28 mai 2019 - 19:01, said:

Nu poti sa le donezi persoanelor, inteleg dorinta de a face un gram de bine.\
http://www.monitorul...rul-129501.html
Beneficiarul donației trebuie să fie o unitate sanitară cu farmacie de circuit închis, o unitate de asistență socială sau o organizație neguvernamentală care are încadrat personal medical autorizat - medic sau farmacist - conform legislației în vigoare.
OK, foarte bine, nu puteai sa psui asa de al inceput ?!

#15
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Treaba cu donatia aia se refera la unitati care sunt autorizate sa detina si elibereze medicamente, o persoana fizica poate face exact ce il duce capul cu medicamentele alea, poate sa le si vanda, doar ca daca il prinde cineva i se confisca marfa.

Acestea fiind spuse, valoarea medicamentelor e mica spre foarte mica pentru a-i ajuta cu adevarat cuiva, pastreaza ossica aceea injectabila pentru ca ea e scumpa intr-adevar si nici nu prea se gaseste.

Cam greu sa gasesti sa le dai, pe unde vei posta ca ai medicamente de dat ti se va spune ca este contrar regulilor medicamentului si ca ar trebui sa le predai la farmacie spre a fi incinerate.

Poate gasesti vreun grup unde intra bolnavi sau apartinatori.

#16
booghy28

booghy28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.05.2019
(Bylly00) - multumesc pentru raspunsul la subiect , dar cred ca si de ex Detralex 500 care are pret pe cutie de 27,38 lei , pentru o persoana care unbla prin spitale si da cu banutii in stanga si in dreapta , conteaza mult.
Mamei mele ii cumpar eu medicamentele din farmacia tei ( si nu are o boala asa grava ) si tot dau 270-300 lei pe luna din o pensie de 720 lei

Edited by booghy28, 28 May 2019 - 19:29.


#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postbooghy28, on 28 mai 2019 - 18:17, said:

Buna ziua
Unde donez medicamente ?
mama unui prieten a decedat saptamana trecuta si a ramas cu gramada de medicamente pe care vrea sa le doneze celor care au nevoie , medicamentele sunt [din alea puternice ce se dau doar cu reteta] tinute in conditii optime, sunt sigilate si in termen.
1. Este un gest frumos si uman ca donezi niste medicamente ce se dau numai cu reteta pt. ca sunt puternice si scumpe.
2. Ca persoana fizica, este ilegal sa donezi medicamentele ramase deoarece se poate face mai mult rau decat bine dand pastile ce se obtin doar in conditii speciale.
3. In mod normal medicamentele ramase se dau la farmacii cu scopul de a le distruge.
4. Exista farmacii care au legaturi cu unitati de asistenta sociala / organizatie neguvernamentala cu personal medical voluntar autorizat ce le pot distribui.
5. Tu ai 3 optiuni:
a] cauti sa dai medicamentele de capul tau cu riscul de a face mai mult rau decat bine;
b] cauti unitati de asistenta sociala / organizatii neguvernamentale ce au nevoie de medicamente pt. a le imparti oamenilor bolnavi;
c] le duci la o farmacie (preferabil de la cea care s-au luat pastilele !) pt. a le distruge sa nu polueze ori sa ajunga in mana oamenilor sa se otraveasca cu ele.

#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
detralex e pt hemoroizi... nu se da pe nicio reteta.de restul nu stiu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate