Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Proteine

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Salut,am si eu o intrebare despre proteine sau gainere(gen care e mai bun in dezvoltarea musculaturii.
Care ar fi cel mai bun produs din gama pentru accelerarea metabolismului si cresterea in greutate.
http://www.megaprote...-Power-Mass/...
Am găsit produsul asta insa e un gainer dar si-ar face treaba?

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
In general, "proteina" inseamna o concentratie de 80-95% DOAR proteina, pe cand gainer = niste proteina (12% in cazul tau + muuuuulti carbo - adica dextroza, maltodextrina etc).
Tu ai un necesar caloric zilnic cu 3 componente (lipide, carbo, proteine) care poate veni din 2 surse: mancare + suplimente. Deci, daca iti propui 100 h proteina pe zi, bagi 2 oua + 1 friptura + o cupa de proteine/ gainer, sa zicem. La fel faci calculul pt carbo. La suplimente apelezi daca din diverse motive nu reusesti sa iti asiguri suficienti nutrienti din alimentatie.

Edited by overseas, 28 May 2019 - 14:55.


#3
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Păi in general mananc dim doua ouă la amiază friptura/ciorba si seara brânză si intre mese o roșie un shake cu lapte si fructe etc
Deci zici ca ar fi bun gainerul asta,nu?vreau să iau in greutate si masa musculara,da si antrenament fac acasa

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
O sa trebuiasca sa pui mana pe un calculator de calorii sa-ti faci singur socotelile.
Daca e bun ? Contine proteine din lapte + zahar in forme diverse + ceva creatina (vezi pe net despre rolul ei).
Deci numai tu stii daca iti trebuie proteine si zahar sub forma praf.
De ex. eu iau un shake strict dupa antrenament, dar in proportie inversa, adica f multa proteina + mai putini carbo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate