Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Vacanta in Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postspooky51, on 28 mai 2019 - 15:08, said:

Varianta Romania incepe sa fie si ea viabila
Te referi la Mamaia? Da, dacă eşti pe etnobotanice, sau clubber, poate fi o variantă viabilă.
Însă, dacă eşti mai liniştit şi vrei doar să te relaxezi pe o plajă, să vezi un peisaj frumos în timp ce te bronzezi, singura variantă viabilă e... Grecia.
Turcia este departe, nu este în UE, de unde rezultă costuri suplimentare. Şi nu toţi suntem fani ai linguşirilor turistice.
Bulgaria este cea mai ieftină variantă, se pot găsi cazări bune în Slăncev Briag/Sunny Beach, poate şi în Elenite (n-am fost).
De Sf. Paşti am stat la Best Western Premium Plus Inn, condiţiile au fost excelente, iar curajoşii chiar făceau baie în mare, deşi era rece ca un pârâu de munte (dar afară erau 26 de grade).
În sezon, Sunny Beach este f.f.f. aglomerată, de aceea ar trebui rezervat şi loc de parcare la camera de hotel. Eu nu prea cred în zvonurile privind furturile de/din maşini, dar nu strică să fii prudent. Oricum, sunt multe alei cu camere video în staţiune.

Marea Neagră este mai curată la bulgari, deşi am văzut şi acolo grămezi de alge. Se pare că ăsta e specificul acestei părţi a ţărmului. Cu câteva excepţii, mările Greciei sunt superbe, ai senzaţia că eşti în Caraibe pe unele plaje, iar ca şi cost privind cazarea şi masa, sunt echivalente cu cele din Mamaia, dacă nu chiar mai mici.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
iti dau dreptate PSC, am vazut toate 4 tarile mentionate de tine cand vorbim de vacanta la mare. In Bulgaria am fost in trecere am stat 2 zile si mi-am jurat ca nu mai ma intorc niciodata.

1. Bulgaria este low budget. Adica oameni cu bani putini, care doresc sa plece la mare sau sa se laude ca au parasit Romania. Apa mi s-a parut mai ok ca la noi, dar serviciile nu prea, mancarea la fel destul de slabuta. Preturile in schimb ieftine. Clientela lasa de dorit, un fel de Costinesti la noi.
2. Romania, litoralul romanesc este praf. Infrastructura de rahat, restaurante de rahat, tot ce este cat de cat ok, trece de pretul vestic. Cazari scumpe si proaste. Apa este murdara, tulbure, plaja este mizerabila, super full. Mamaia este ok daca esti tanar, cand ajung in Romania vara dau o tura si la Mamaia in weekend.  Problema este ca ai doar 2 optiuni, ori te bagi la un beach club unde esti obligat sa platesti dublu pe sezlong, in schimb ai muzica, bautura, etc. Sau la inghesuiala unde stau toti si este pe romaneste spus NASPA. Seara un club, una alta, per total spargi la fel de multi bani ca si intr-o vacanta in alta tara.
3. Turcia, nu imi place deloc, totul este construit sub forma de resort, ca si in Egipt unde esti pur si simplu inchis acolo. Daca iesi nu ai ce sa vezi, totul este slab dezvoltat, orasele sunt mizerabile, mentalitatea este tampita. Preturi bune in schimb. Mancarea la fel slaba rau de tot.
4. Grecia, pentru mine in Europa numarul 1. Gasesti locatii senzationale, apa albastra, plaja curata, oameni civilizati, preturi foarte bune, si mancarea un deliciu. Cine are de ales dintre cele 4 locatii atunci Grecia fara sa discutam.

#21
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
1. Te inseli, serviciile bulgarilor sunt superioare celor de la noi. Mancarea este buna, nu doar slabuta. In cele 2 zile petrecute in Bg, cu siguranta nu ti-ai putut face o parere corecta asupra acestor aspecte.
2. Aici iti dau dreptate, refuz sa mai merg la noi tocmai din cauza celor descrise si de tine.
3. Nu te tine nimeni legat in resorturile turcesti, esti liber sa iesi cand vrei si sunt multe zone interesante de vizitat. " Mancare slaba rau de tot ", pe bune ?? Daca nici aici nu ai ce manca si sa fie pe gustul tau, inseamna ca problema este la tine. Fara suparare.
4. Nu pot decat sa te aprob Posted Image

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
1. da si nu, dupa parerea mea sunt la fel ca si noi. Hotelul unde am fost cazati era plin de nemti, asa ca se straduiau bulgarii ca sa vina aia si la anul. Dar la terase, restaurante si asa mai departe aceasi mentalitate ca si la romani. Mancarea nu mi se parut foarte calitativa, bauturi noname si mixate cu apa, alcool nu mai vorbesc ca iti dadeau un whisky cola si zici ca beai coca cola simpla.
3. majoritatea hotelurilor sunt plasate intr-un resort si la 20-30 km nu este nimic, doar resoturi una langa alta. Exista si hoteluri/resorturi amplasate in apropierea unui oras, dar nu ai ce sa vezi la ei, doar daca te afli in apropierea unui oras mare. Micul dejun m-a terminat acolo, cartofi prajiti la micul dejun si rahaturi de genul asta. Masa de seara era ok, gatita de niste bucatari. Dar turcii nefiind in UE au standardele la mancare ceva mai slabe.

#23
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
eu va spun sincer ca ma uitam la vacanta in bulgaria ca eram curios dar cand am vazut ce ofera la banii ceruti am cam abandonat.nu spun ca nu o sa merg niciodata dar la 1500 euro cazarea cu all inclusive ( desi nu peste tot era all inclusive) + drumul pana acolo, pe o saptamana parca mai bine m-as duce in grecia decat la bulgari.mai inspectez oricum si urmaresc cu atentie topicurile despre bulgaria

#24
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
@zile_san: de banii aia mergi in Turcia 2 persoane in plin sezon si inca in Side la hoteluri de 5 stele.

Parerea mea e ca Bulgaria nu merita mai mult de 500 de euro 2 pers la hotel de minim 4 stele....

#25
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
pai stiu. eu maine plec in side, 1780 euro 2 adulti si bebe cu transport privat :)) e aiurea sa dai la bulgari atat...

#26
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Exista vreo oferta mai buna de banii astia? Cam 300 euro de persoana, in 4 pe vreo saptamana , suntem tineri deci nu avem cine stie ce pretentii

#27
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017

View Postexydos, on 30 mai 2019 - 16:24, said:

Exista vreo oferta mai buna de banii astia? Cam 300 euro de persoana, in 4 pe vreo saptamana , suntem tineri deci nu avem cine stie ce pretentii
Unde?

#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Daca sunteti 4 baieti si sunteti si in cautare de niste fete, la buget low cost, alegi ori Bulgaria ori Romania. In Romania mai spre sud, ca in nord nu ajung banii. In Bulgaria e ok, sunt si nemtoaice pe la nisipurile de aur. Vezi sa gasesti ceva cu discoteci sau cluburi ca altfel va intoarceti cu bataturi.

#29
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Hotel Riva este aproape de plaja, 4-5 min pe jos, în nordul stațiunii, vizavi de Palma. Prețul e ok, dar nu am înțeles dacă e vorba de 4 adulți sau adulți plus copii. Anul trecut am stat la Palma, rezervare pe booking, parca 1600 lei 7 z all inclusive, mai liniștit ca la Riva și cu ceva spațiu verde. Orientează-te pe booking, în ultimele săptămâni au fost oferte foarte bune, chiar și cu anulare gratuita. Mai recomand Tarsis, la 2-3 km spre sud, dar și aproape de drumul european spre Burgas.

#30
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Poststearom, on 31 mai 2019 - 12:09, said:


Unde?
Oriunde

View Posti0nutz83, on 31 mai 2019 - 23:03, said:

Hotel Riva este aproape de plaja, 4-5 min pe jos, în nordul stațiunii, vizavi de Palma. Prețul e ok, dar nu am înțeles dacă e vorba de 4 adulți sau adulți plus copii. Anul trecut am stat la Palma, rezervare pe booking, parca 1600 lei 7 z all inclusive, mai liniștit ca la Riva și cu ceva spațiu verde. Orientează-te pe booking, în ultimele săptămâni au fost oferte foarte bune, chiar și cu anulare gratuita. Mai recomand Tarsis, la 2-3 km spre sud, dar și aproape de drumul european spre Burgas.
Fara copii

View Postbusiness11, on 31 mai 2019 - 12:37, said:

Daca sunteti 4 baieti si sunteti si in cautare de niste fete, la buget low cost, alegi ori Bulgaria ori Romania. In Romania mai spre sud, ca in nord nu ajung banii. In Bulgaria e ok, sunt si nemtoaice pe la nisipurile de aur. Vezi sa gasesti ceva cu discoteci sau cluburi ca altfel va intoarceti cu bataturi.
:)) Ne-ai nimerit, probabil ca o sa exploram Bulgaria.




Nu mai putem merge toti 4 , ne ducem 3,  unde mai gasesc preturi bune pt mare?

Edited by exydos, 04 June 2019 - 21:33.


#31
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postexydos, on 04 iunie 2019 - 21:31, said:

Nu mai putem merge toti 4 , ne ducem 3,  unde mai gasesc preturi bune pt mare?

Sunny Beach 8-16 august, 3 persoane, all inclusive, piscina, parcare, aer conditionat

1. Sunny Beauty Palace Hotel - 828 euro (studio) - nerambursabil
2. Aparthotel Sapphire - 841 euro (apartament cu doua dormitoare) - nerambursabil
3. Aparthotel Prestige City 1 - 950 euro (apartament cu un dormitor - 4 adulti) - anulare gratuita inainte de 31 iulie

Edited by florinbad, 05 June 2019 - 07:46.


#32
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006
Aproape in fiecare zi vine pe mail cate un last-minute Turcia cu avion inclus la aprox. 300 eur, Hotel 4****, All Inclusive.
Si eu am luat, ca fraierul, in Bulgaria la 4* AI cu mai mult si fara transport.

#33
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Last-minutele sunt chiar... last-minute, adica trebuie sa stai cu bagajul pregatit tot timpul si sa te descurci cu zilele libere foarte rapid. Plus ca pentru Turcia iti trebuie pasaport.
Una este costul unui last-minute in mai-iunie, una este costul unui last-minute in iulie-august.

#34
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
@thomasdivx cum primesti email-urile astea?

Nu de alta dar si eu as vrea sa primesc asa ceva ca tare m-as odihni si eu pe 300 euro/pers in Turcia....

#35
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Opt nopți în perioada 8-16 august, de la 1700 lei (toate mesele incluse) sau 2100 lei (all inclusive), pentru trei persoane. Dă un ochi pe booking. Cu cât ți-a zis colegul de mai sus poți sa ramai pana la 1 septembrie, liniștit. :)

#36
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.06.2006

View Poststearom, on 05 iunie 2019 - 12:32, said:

@thomasdivx cum primesti email-urile astea?

Nu de alta dar si eu as vrea sa primesc asa ceva ca tare m-as odihni si eu pe 300 euro/pers in Turcia....

Te rog sa-mi spui si mie. Daca nu se poate aici, atunci pe PM. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate