Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Apa inverzita intr-un rezervor de apa.Cum scap de problema?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Clorul e cel mai bun pentru a scapa de algele din apa dar nu stiu ce cantitate trebuie sa pui ca sa nu afectezi plantele. Am si eu un rezervor de aproape o tona dar fiind acoperit deci fara lumina, algele nu se dezvolta. Plus ca eu consum toata apa odata seara si umplu rezervorul in urmatoarele 24 ore dar nu il umplu complet, exact din motivul de a nu lasa apa sa balteasca.

#20
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Asa e , apa chiar daca o sa fie izolata , o sa ia temperatura ambientului, la o temperatura de > +20 tot va face chestii verzi, mai incet dar va face. Trebui cumva combătut si cu clor.

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
e interesant faptul ca desi initiatorul are acest rezervor de cativa ani, desi a procedat la fel ca in anii anteriori, doar anul acesta a aparut problema inverzirii apei.
ceva s-a schimbat, fie in rutina de curatare a rezervorului, fie in calitatea apei.
initiator, de unde provine apa cu care umpli rezervorul ? ai spus ceva de o pompa, sa inteleg ca tragi apa din fantana ? in acest caz poate ca ar trebui sa duci o proba de apa la analiza, e posibil sa ai concentratii prea mari de nitriti, amoniu sau fosfor in apa, sper ca nu o si consumati pentru baut, gatit...

#22
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

 Freddy12, on 28 mai 2019 - 10:59, said:

Clorul e cel mai bun pentru a scapa de algele din apa dar nu stiu ce cantitate trebuie sa pui ca sa nu afectezi plantele. Am si eu un rezervor de aproape o tona dar fiind acoperit deci fara lumina, algele nu se dezvolta. Plus ca eu consum toata apa odata seara si umplu rezervorul in urmatoarele 24 ore dar nu il umplu complet, exact din motivul de a nu lasa apa sa balteasca.
Categoric nu baga clor! Nu este bun pentru plante.O sa le vezi galbene in loc de verzi in 48 de ore. Poti spala cu solutie de clor dupa care clatesti bine. Daca nu se poate altfel mai bine tii bazinul gol si il umpli doar cu citeva ore inainte de a folosi apa la udat. Apa cu care uzi ar fi bine sa aiba temperatura de 18-24 grade iar udarea sa o faci dimineata sau seara. Dimineata mergi pe o temperatura a apei de cca.18grade iar seara spre cealalta limita (24). Altfel plantele vor suferi socul termic si o sa le fie afectata dezvoltarea. Si inca ceva: nu uda prin aspersie decit noaptea si daca este racoare.

#23
avy31

avy31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.07.2005

 corinadaniela, on 28 mai 2019 - 11:27, said:

e interesant faptul ca desi initiatorul are acest rezervor de cativa ani, desi a procedat la fel ca in anii anteriori, doar anul acesta a aparut problema inverzirii apei.
ceva s-a schimbat, fie in rutina de curatare a rezervorului, fie in calitatea apei.
initiator, de unde provine apa cu care umpli rezervorul ? ai spus ceva de o pompa, sa inteleg ca tragi apa din fantana ? in acest caz poate ca ar trebui sa duci o proba de apa la analiza, e posibil sa ai concentratii prea mari de nitriti, amoniu sau fosfor in apa, sper ca nu o si consumati pentru baut, gatit...
CorinaDaniela
Apa provine din fantana si e trasa de catre o pompa .
Nu s-a schimbat nimic in rutina de curatare a rezervorului
Apa nu se consuma pentru baut, gatit
Asa m-am gandit si eu ca ar fi o problema cu apa ...dar tinind cont ca parintii mei sunt cei care au problema asta ...trebuie sa-i conving sa duca o proba de apa la analiza :(
Multumesc!

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Freddy12, on 28 mai 2019 - 10:59, said:

si umplu rezervorul in urmatoarele 24 ore dar nu il umplu complet, exact din motivul de a nu lasa apa sa balteasca.
Asta nu inteleg cum vine " sa balteasca " Posted Image

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Si daca duci apa la analiza, ce rezolvi? Pune apa cat sa consumi odata si nu va avea timp sa înverzească.

 Baxon, on 28 mai 2019 - 11:39, said:


Asta nu inteleg cum vine " sa balteasca " Posted Image
Adica sa nu stea apa cateva zile in rezervor. Va pune in rezervor exact cantitatea de apa folosită pentru un udat. Acum e tarziu dar la toamna ar trebui sa faca o clorinare a rezervorului.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 avy31, on 28 mai 2019 - 11:37, said:

CorinaDaniela
Apa provine din fantana si e trasa de catre o pompa .
Nu s-a schimbat nimic in rutina de curatare a rezervorului
Apa nu se consuma pentru baut, gatit
Asa m-am gandit si eu ca ar fi o problema cu apa ...dar tinind cont ca parintii mei sunt cei care au problema asta ...trebuie sa-i conving sa duca o proba de apa la analiza Posted Image
Multumesc!

daca apa nu este folosita pentru baut/gatit, n-are rost sa se complice cu analiza apei.
pana la urma, pentru plante, cred ca sunt chiar hranitoare algele alea.

#27
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 don_King, on 28 mai 2019 - 10:00, said:

Invelesti rezervorul in plastic negru ca sa nu intre lumina soarelui. Il umbresti ca sa nu coloteasca Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WISEdIq_wqw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dar la rezervoarele ingropate, de ce apare aceeasi problema la apa de ploaie? Intreb asaaa, pentru un prieten....
Pentru udat gradina, lasa apa de ploaie in pace, indiferent de culoare. Doar s-o folosesti, ca sa se primeneasca cu fiecare ploaie.
Daca tragi apa din fantana, dezinfectaza apa in fantana cu bulgari de var nestins.

Edited by wagmich, 28 May 2019 - 12:06.


#28
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011

 avy31, on 28 mai 2019 - 09:39, said:

Buna ziua
Se da un rezervor de apa ca in poza atasata  urcat la 3 m inaltime(sta la soare toata ziua)..in care se depoziteaza apa pentru a uda gradina...deci nu ptr uz casnic.
Problema e ca apa de citeva zile se inverzeste .
As dori sa stiu :
1.Care sunt cauzele ptr care apa se inverzeste?Rezervorul a fost spalat, curatat ca in fiecare an ...anul acesta a inceput sa fac probleme
2.Cu ce s-ar putea trata apa din rezervor sau rezervorul pentru a prevenii inverzirea apei  dar apa sa poata fi folosita la udarea plantelor ?

P.S.: vreau ca apa, după ce aplic vreo metodă chimică, să fie bună pentru udat în grădină.
Mulţumesc.

Salut ,
De ce vrei sa ucizi tot ce are viata in apa aia saraca de ea,ce rau ti-a facut ? Pentru udat gradina e foarte ok chiar si asa verde.Daca vrei sa scapi de alge ,bacterii si mai ales de euglena verde aia din clasa a IV-a de o vedeam la microscop , poti incerca niste var dar cu rezultate destul de slabe ,obtii doar o intarziere atunci cand apa e curata .Chestiile alea mici oricum se inmultesc prin diviziune celulara mai usor sau mai greu depinde de cat de concentrata va fi zeama.Daca vrei sa le ucizi definitiv dar ma indoiesc de faptul ca vei mai putea folosi apa aia in agricultura hipoclorit de dezinfectat buda sau mult mai scumpe chimicale de piscina pentru modificat Ph-ul ca asta ar cam fi ideea pentru ca apa aia sa nu mai fie apa .O sa fie in schimb o zeama perfecta la spalat de vase ,o mie de litri ... sa tot speli !

#29
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Daca vopsesti bazinul in loc de folie,nu este bine?

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
deci ai înțeles?
-tre să pui o prelată neagră
-apoi una albă, strălucitoare
-apoi vopsești și izolezi
-nu uita să bagi apă doar cât sa utilizezi o zi
-când și când îl dai jos, îl speli cu clor, argint, hipoclorit, var etc.
-ai grijă apoi ca apa respectivă - din spălare - să o arunci la vecinu', nu la tine
(pamflet)

on topic:
-ca să nu trebuiască să faci toate alea, cumperi un vas tampon (de 50 de litri) și un presostat electronic de pus pe pompă
-reglezi la ce presiune vrei să lucreze
-apoi PACE!!!

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 avy31, on 28 mai 2019 - 09:39, said:

Buna ziua
Se da un rezervor de apa ca in poza atasata  urcat la 3 m inaltime(sta la soare toata ziua)..in care se depoziteaza apa pentru a uda gradina...deci nu ptr uz casnic.
Problema e ca apa de citeva zile se inverzeste .
As dori sa stiu :
1.Care sunt cauzele ptr care apa se inverzeste?Rezervorul a fost spalat, curatat ca in fiecare an ...anul acesta a inceput sa fac probleme
2.Cu ce s-ar putea trata apa din rezervor sau rezervorul pentru a prevenii inverzirea apei  dar apa sa poata fi folosita la udarea plantelor ?


1.Raspunsul il gasesti in manualul de botanica,clasa a sasea,daca nu ma inseala memoria.
2.Raspunsul il gasesti in manualele de chimie.

#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
Cel mai simplu pui niste piatra vanata in rezervor si dispare verdeata,se si dezinfecteaza si poti  stropi legumele cu acea apa

#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Bagi doua broaste in bazin. De foame vor manca toata verdeata :).

#34
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 viceroy56, on 28 mai 2019 - 10:37, said:

Daca apa este folosita NUMAI pentru udat gradina, nu are nicio problema ca este "verde".


Ba este o problema daca ai irigare prin picurare,pentru ca se infunda furtunele. Nu e doar verde,evident. Contine alge,sau ce-or fi alea...

 danvlas, on 28 mai 2019 - 10:28, said:

Nu lasa vasul plin cu apa. Goleste-l dupa fiecare utilizare.
Degeaba. Robinetul de bazinele astea nu permite golirea totala. Pe fund ramane apa,si tocmai aici se dezvolta verziciunile.

 EMPP, on 28 mai 2019 - 19:54, said:

Cel mai simplu pui niste piatra vanata in rezervor si dispare verdeata,se si dezinfecteaza si poti  stropi legumele cu acea apa

Mi se pare cea mai ok solutie,cu conditia ca udarea sa nu se faca pe frunze. In felul asta se mai dezinfecteaza si terenul cat de cat...
Desi nici clorul nu cred sa afecteze plantele,doar nu bagi cantitati industriale...

#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 DDuras, on 14 iunie 2019 - 10:31, said:



Ba este o problema daca ai irigare prin picurare,pentru ca se infunda furtunele. Nu e doar verde,evident. Contine alge,sau ce-or fi alea...


Degeaba. Robinetul de bazinele astea nu permite golirea totala. Pe fund ramane apa,si tocmai aici se dezvolta verziciunile.



Mi se pare cea mai ok solutie,cu conditia ca udarea sa nu se faca pe frunze. In felul asta se mai dezinfecteaza si terenul cat de cat...
Desi nici clorul nu cred sa afecteze plantele,doar nu bagi cantitati industriale...
cu piatra vanata se stropesc plantele deci nicio problema

#36
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Cu piatra vanata se stropesc pomii dupa ce cade frunza. Restul plantelor,in verde, se stropesc cu zeama bordeleza. E altceva ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate