Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Emigrare in Germania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 alex14dlk, on 27 mai 2019 - 20:11, said:

Nu e problema ca esti tolomac, e limba germanica ca si engleza, se lipeste mai greu de noi care am fost crescuti intr-o limba romanica, cu accent slavon. De asta e mai usor pentru noi sa invatam, spaniola, italiana, franceza decat engleza si germana.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2OynrY8JCDM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 zile_san, on 27 mai 2019 - 19:45, said:

daca neamtoaicele sunt mai frumoase ca ale noastre...
Si totusi...nu la frumusetea femeilor se reduce.Dovada clara , tot emigram in Germania.

i must - ich muss. Foarte apropiate uneori.

Edited by ionutz_joe2009, 28 May 2019 - 00:33.


#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 VIGame, on 27 mai 2019 - 22:25, said:

Germanii sunt recunoscuti mondial ca extremisti nationalisti care nu stiu decat germana.
Desi engleza e verisoara cu germana, pe germani nu prea ii duc capul sa o invete... cand esti tara ce are colonii care sa munceasca pentru tine sa o duci tu bine, nu prea te intereseaza sa inveti ceva, ca n-ai nevoie.
tu ai ieșit vreodată din peșteră? câți nemți ai cunoscut?

#22
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Din contra, nemtii invata engleza destul de mult. Englezii in schimb sunt lenesii, nu vor sa invete niciodata alta limba.

#23
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018

 VIGame, on 27 mai 2019 - 22:25, said:

Germanii sunt recunoscuti mondial ca extremisti nationalisti care nu stiu decat germana.
Desi engleza e verisoara cu germana, pe germani nu prea ii duc capul sa o invete... cand esti tara ce are colonii care sa munceasca pentru tine sa o duci tu bine, nu prea te intereseaza sa inveti ceva, ca n-ai nevoie.

Exagerezi. Multi germani cunosc engleza (mai putin vorbit, mai mult inteles). Nu mai imprastiati zvonuri auzite in folclor. Toata lumea imi spunea la fel ca tine pana sa ajung aici si sa mi se dovedeasca tocmai contrariul.
Iar faza cu "nu prea ii duc capul"... hehe. Lasa asa...

#24
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

 hubweb, on 27 mai 2019 - 19:35, said:

Dupa rezultatele alegerilor  europarlamentare, mi-am dat seama ca Germania ar fi o destinatie mult mai atractiva pentru emigrat...decat Franta, Italia, Olanda, Regatul Unit sau Spania.

E si cea mai dezvoltata tara, cu cea mai tare infrastructura  si cu multe oferte de munca, si cu cel mai inalt nivel de securitate si cu cel mai ridicat nivel de trai si tara care combate cel mai bine poluarea.
Si cred ca au si femei mai dragute.  

Deci, care ar fi pasii?  In afara sa incep sa invat limba germana.  Banuiesc ca  o pot invata usor de pe internet pe cont propriu fara profesor.  

Pentru cei plecati in Germania, a meritat sa renuntati la tot ce aveati in Romania pentru Germania?
A meritat sa iesiti din zona de confort?
Ce sfaturi ati putea oferi?
Cam ce trebuie sa fac ca sa nu intru in belele acolo?
Ca am inteles ca au legi foarte dure si amenzi mari.

Intentionez sa emigrez cam in 5  ani pana invat germana si ma specializez pe IT.

femei mai faine? in germania? decat maimutele? posibil....
stereotipurile cu frumusetea, au sa-ti iasa din cap, cu prima ocazie cand iesi, si te invarti in locuri selecte(orasele mari/capitale)
ai sa vezi femei pericol de faine(multe tunate, dar e alta poveste) de ai sa zici ca romancele is...asa...mai de la tara, doar ca ''strugurii-s acrii'' si atunci lumea catalogheaza, de invidie.
limba, cel mai bine, si f repede(max 3-4 luni) o inveti la fata locului, socializand cu emigrantii, ca sa intelegi cuvantul fara accent, si dupa, de la localnici, ca sa intelegi si accentul zonei. socoteala de acasa e diferita de realitate. eu is in irlanda, si cand am venit, eram cu engleza din filme si muzica, ei ma intelegeau perfect(se uitau ciudat ca vb cum vb negrii- 'ssup homie? 'ssup, bro? ca ei au alte saluturi gen: what's the craic/crack? sau what's the story? + alte expresii )si eu ma uitam stereo la ei cand imi raspundeau.
caz concret. am intalnit o profa de engleza, din ro, venita in dublin la munca, si m-o intrebat ce o vrut unu' sa zica prin  ''gobshite'', ca ea nu intelege deloc engleza asta)
ca securitate? am prieteni stabiliti in germ si  unul zice ca e ok, altul zice ca el nu-si lasa copilul prea mult singur pe afara, ca is o gramada de musulmani si au istoric rau. sau te referi la securitate intre state?aia o au toti.
ca arhitectura+verdeata, e ok. dar nu asa faina ca franta, de ex sau ca italia. deci nici aici nu-s fruntasi.
in schimb, poti pune bani de-o parte. chiriile sunt mici, comparativ cu salariile. mancare ieftina. gm modificata, dar peste tot e asa pt ca e politica de exterminare, in timp, aia cu bani mananca natural, saracii mananca gm si dau in cancere pe capete, ca sa nu suprapopuleze, si aia bogati sa aiba mereu mana proaspata, de lucru.
acum, toata comparatia cu Romania, are sens. dar cu alte tari, nope. unde pleci, e mult mai bine ca in ro. incepand cu viata sociala/timp liber.

#25
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Problema este ca multi romani se suie in avion, tren, masina, caruta,fara limba germana, multi fara engleza si destui agramati care au probleme si cu romana, ajung aici si se asteapta ca nemtii sa ii primeasca cu un covor rosu si sa le dea 3000 euro pe luna.
Ajung aici si gasesc la vreun abator sau vreo fabrica prin intermediari romani/tepari si se trezesc ca stau in vreun container cu alti 5 ca ei si la sfarsitul lunii i-au vreo 800 euro si apoi injura de de kkt e Germania.
Germania e scumpa.
Daca o persoana vine singura, ca sa simta ceva din Germania ar trebui sa aiba macar 2000,2500 euro. Evident ca poti trai si cu mai putin.
Dar daca vrei sa stai civilizat, macar in doua camerw ale tale, sa iti platesti cheltuielie si sa ramai si cu niste bani de distractie, atunci iti trebuie banii astia.
Asta in caz ca vrei sa te stabilesti.
Ca daca vine unul de la tara si sta in containere si ia 800 euro pe luna, in cateva luni pune deoparte, se intoarce cu cateva mii la el in sat ai e boier.
Depinde ce doreste fiecare sa faca in Germania.

#26
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 hubweb, on 27 mai 2019 - 19:35, said:


1. Deci, care ar fi pasii?  In afara sa incep sa invat limba germana.  Banuiesc ca  o pot invata usor de pe internet pe cont propriu fara profesor.  

2. Pentru cei plecati in Germania, a meritat sa renuntati la tot ce aveati in Romania pentru Germania?
3. A meritat sa iesiti din zona de confort?
4. Ce sfaturi ati putea oferi?
5. Cam ce trebuie sa fac ca sa nu intru in belele acolo?
6. Ca am inteles ca au legi foarte dure si amenzi mari.

7. Intentionez sa emigrez cam in 5  ani pana invat germana si ma specializez pe IT.

1. Eu am invatat cam 6 luni cu un profesor privat in RO, apoi am mers 9 luni in DE unde la firma am vorbit doar engleza. M-am intors 9 luni in RO dupa care am plecat definitiv in DE. Imediat m-am inscris la o scoala de Germana unde mi-au dat un test si eram la un nivel intre A1-A2, deci decent. Dar a ajutat mult faptul ca am stat 9 luni in DE desi am vorbit in engleza la firma. Daca inveti in Ro 6-9 luni de germana e suficient, oricum nu poti sa ajungi mai sus de un A2 decat in DE.

2 In Romania ai familia de care o sa-ti fie cel mai dor. In rest, prieteni ai si acolo.

3. Dupa o vreme devine DE zona de confort.

4. Nu ai de ce sa nu incerci. Alege Sudul, landul Baden Wurttemberg. Clima e mai buna decat in Romania, vara e cald dar nu arsita, mai si ploua, iar iarna nu e gerul din RO. In Nord ploua mai mult, e mai racoare si bate tare vantul. La granita cu Cehia e cel mai rece punct din DE. In plus esti aproape si de IT, FR, Elvetia, variatate mare pt petrecerea concediuliu sau a timpului liber.

5. Sa respecti legea, ca peste tot. Si sa ai respect pt alti oameni. Bunul simt e mult mai raspandit la orice nivel al populatiei spre deosebire de Ro.

6. Daca nu respecti legea platesti amenda. Asa e peste tot.

7. In 5 ani mi se pare prea mult. In Maxim 1 an e realiyabil.

#27
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Corect cu statul printre nemti pentru a invata germana.
Poti sa faci scoala ai sa inveti acolo, este necesar.
Dar, daca stai inchis in casa si nu intri in contact cu ei, sa ii auzi, sa iti formezi auzul cu limba lor, atunci e greu.
In special ca au si dialecte, dialecte, ce, de multe ori spui un cuvant iar in alt dialect acel cuvant se scrie si se pronunta cu totul altfel.
In rest, trebuie sa iti vezi de treaba si nimeni nu are nimic cu tine.

#28
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Groh, on 12 iunie 2019 - 16:57, said:

In rest, trebuie sa iti vezi de treaba si nimeni nu are nimic cu tine.


In general in relatia cu autoritatile eu am avut mereu impresia ca toti functionarii publici, agentii de circulatie, politia, pompierii incearca sa te ajute indiferent de situatie.

#29
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Daca esti politicos, atunci ei iti raspund la fel.
Cel putin asa am trait eu pana acum relatia cu autoritatile.
La inceput, nestiind o boaba germana, venea vreun coleg care stia engleza si tot ma rezolvau.


#30
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
cei care ati plecat, cu banii cum ati rezolvat? cash sau cu bani in cont/card? Euro sau RON(cardul)?

#31
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 the_northpole, on 21 iunie 2019 - 10:59, said:

cei care ati plecat, cu banii cum ati rezolvat? cash sau cu bani in cont/card? Euro sau RON(cardul)?

Sunt cateva aspecte importante legate de treaba asta, traite de mine in 2012-2014:

- cardurile Visa Electron din RO nu sunt valabile in toate supermarketurile si magazinele din DE
- se poate plati in schimbg cu cardul de credit, e recomandat sa iti faci.
- platile normale din DE se fac cu asa ceva https://de.wikipedia.org/wiki/Girocard . recomand sa iti faci cat de repede posibil un cont in DE. Cu asta nu cred ca poti plati in strainatate, nu stiu exact pt ca in Ausland eu folosesc card de credit. Nici online nu e permis, cu putine exceptii.
- Apoi, dupa ce iti intra cateva salarii vei avea posibilitatea sa iti faci si in card de credit cu care poti plati oriunde in strainatate si online. Cel putin acum cativa ani nu era posibil sa primesti card de credit decat dupa dovada unui venit sigur (cateva luni)

Asta e experienta mea in Baden Württemberg si Bayern, cu Sparkasse, Postbank si Sparda Bank.

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 hubweb, on 27 mai 2019 - 19:35, said:

Intentionez sa emigrez cam in 5  ani pana invat germana si ma specializez pe IT.
In cazul asta ai fi fraier daca n-ai incerca prima data sa mergi in Elvetia.

#33
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019

 giuliani, on 24 iunie 2019 - 08:24, said:



Sunt cateva aspecte importante legate de treaba asta, traite de mine in 2012-2014:

- cardurile Visa Electron din RO nu sunt valabile in toate supermarketurile si magazinele din DE
- se poate plati in schimbg cu cardul de credit, e recomandat sa iti faci.
- platile normale din DE se fac cu asa ceva https://de.wikipedia.org/wiki/Girocard . recomand sa iti faci cat de repede posibil un cont in DE. Cu asta nu cred ca poti plati in strainatate, nu stiu exact pt ca in Ausland eu folosesc card de credit. Nici online nu e permis, cu putine exceptii.
- Apoi, dupa ce iti intra cateva salarii vei avea posibilitatea sa iti faci si in card de credit cu care poti plati oriunde in strainatate si online. Cel putin acum cativa ani nu era posibil sa primesti card de credit decat dupa dovada unui venit sigur (cateva luni)

Asta e experienta mea in Baden WĂźrttemberg si Bayern, cu Sparkasse, Postbank si Sparda Bank.

Cardurile tip Girocard sunt de fapt carduri Maestro, se poate plati cu ele la orice POS din strainatate, inclusiv Ro. De asemenea se pot scoate bani de la orice bancomat.
Cu platile online nu stiu, n-am incercat.

#34
monstru

monstru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.09.2003
1. Deci, care ar fi pasii?  In afara sa incep sa invat limba germana.  Banuiesc ca  o pot invata usor de pe internet pe cont propriu fara profesor.  

Nu am știu germana, nu pot sa spun ca știu germana nici acum după 2ani,in cel mai bun caz ma descurc dacă e nevoie.

2. Pentru cei plecati in Germania, a meritat sa renuntati la tot ce aveati in Romania pentru Germania?
Da, fără nici o ezitare. Fetele (5ani și 9ani sunt deja fluent in germana, diferențe majore la modul de predare, școală, grădiniță.

3. A meritat sa iesiti din zona de confort?

Da

4. Ce sfaturi ati putea oferi?

Dacă ești sigur, pleacă indiferent de ce faci acum ptr experiență, dacă ai familie, nu plecați fără ca unul sa aibă o poziție sigura

5. Cam ce trebuie sa fac ca sa nu intru in belele acolo?

Respecți regula, de la viteză, la curățenie, la sortare a gunoiului etc
6. Ca am inteles ca au legi foarte dure si amenzi mari.

Amenda e amenda și nu se umbla cu fofarlica românească sa scapi de ea

7. Intentionez sa emigrez cam in 5  ani pana invat germana si ma specializez pe IT.

5ani? Deja tot ce înveți acum, o sa fie aproape irelevant

#35
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View Postgiuliani, on 24 iunie 2019 - 08:24, said:


Sunt cateva aspecte importante legate de treaba asta, traite de mine in 2012-2014:

- cardurile Visa Electron din RO nu sunt valabile in toate supermarketurile si magazinele din DE
- se poate plati in schimbg cu cardul de credit, e recomandat sa iti faci.
- platile normale din DE se fac cu asa ceva https://de.wikipedia.org/wiki/Girocard . recomand sa iti faci cat de repede posibil un cont in DE. Cu asta nu cred ca poti plati in strainatate, nu stiu exact pt ca in Ausland eu folosesc card de credit. Nici online nu e permis, cu putine exceptii.
- Apoi, dupa ce iti intra cateva salarii vei avea posibilitatea sa iti faci si in card de credit cu care poti plati oriunde in strainatate si online. Cel putin acum cativa ani nu era posibil sa primesti card de credit decat dupa dovada unui venit sigur (cateva luni)

Asta e experienta mea in Baden Württemberg si Bayern, cu Sparkasse, Postbank si Sparda Bank.

In Bayern eu nu am intalnit magazin in care sa nu mearga cardurile Libra sau ING din RO, nu mai imprastia zvonuri aiurea.
Nu mai invata lumea la prostii, cine iti recomanda sa faci card de credit?? E Germania, nu America, okay? Eu acum am Sparkasse cu unic comision 2,90 eur/luna si singurul lucru la care iti trebuie cardul de credit e rent a car. Dar gasesti chiar si fara, chiar daca mai greu. Vrei mereu sa traiesti pe datorie, nu te opreste nimeni. Dar nu minti pe altii.

View PostJustARandomGuy, on 28 mai 2019 - 12:42, said:


Exagerezi. Multi germani cunosc engleza (mai putin vorbit, mai mult inteles). Nu mai imprastiati zvonuri auzite in folclor. Toata lumea imi spunea la fel ca tine pana sa ajung aici si sa mi se dovedeasca tocmai contrariul.
Iar faza cu "nu prea ii duc capul"... hehe. Lasa asa...

Nu exageaza cu nimic. Din ce in ce mai putini germani cunosc engleza, mai degraba dintre cei intre 2 varste o vorbesc acceptabil. Ca multi inteleg 2 boabe in engleza, da, dar sa poarte o conversatie cursiva, e jale. Zici ca esti in Franta, doar ca sunt mai binevoitori decat francezii. Eu ajungand in Bayern si lovindu-ma de accentul bavarez, mi se innodau urechile, desi credeam ca stiu germana f bine dupa cum de repede citeam sau ma exprimam. Colegii germani (tineri ingineri, proaspeti absolveni) se chinuiau saracii cu un ''difficult'' sau un ''access'' in engleza, ca pana la urma tot in germana intelegeam daca imi mai repetau de 2 ori. Vreo 2 de peste 40 de ani de descurcau decent, i-am auzit vorbind cu alti clienti europeni.

View PostGroh, on 12 iunie 2019 - 16:57, said:

Corect cu statul printre nemti pentru a invata germana.
Poti sa faci scoala ai sa inveti acolo, este necesar.
Dar, daca stai inchis in casa si nu intri in contact cu ei, sa ii auzi, sa iti formezi auzul cu limba lor, atunci e greu.
In special ca au si dialecte, dialecte, ce, de multe ori spui un cuvant iar in alt dialect acel cuvant se scrie si se pronunta cu totul altfel.
In rest, trebuie sa iti vezi de treaba si nimeni nu are nimic cu tine.

Subscriu, asta ar trebui sa se repete in litere de aur. Eu am invatat germana in RO, in putinul timp liber, cu audio, video si foarte mult text - stiri traduse, carti bilingve. Plus radio si TV aproape numai pe posturi germane (da, in RO). Cu toate astea, cand am ajuns aici, m-a luat groaza de cat de rau stateam cu Verständnis-ul (intelegerea). Faptul ca eram zona de influenta a accentului bavarez n-a fost nici asta deloc de ajutor. Nemtii se mirau ca vorbesc, dar nu inteleg asa bine. NUMAI cu exercitiu si cat mai mult CONTACT cu vorbitorii nativi s-a echilibrat situatia si am capatat incredere.

#36
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 dimripper, on 25 august 2019 - 15:07, said:

In Bayern eu nu am intalnit magazin in care sa nu mearga cardurile Libra sau ING din RO, nu mai imprastia zvonuri aiurea.
Nu mai invata lumea la prostii, cine iti recomanda sa faci card de credit?? E Germania, nu America, okay? Eu acum am Sparkasse cu unic comision 2,90 eur/luna si singurul lucru la care iti trebuie cardul de credit e rent a car. Dar gasesti chiar si fara, chiar daca mai greu. Vrei mereu sa traiesti pe datorie, nu te opreste nimeni. Dar nu minti pe altii.


Eu tocmai in Bayern am patit cu cardul Visa Electron, si stiu pe cineva care a patit exact la fel in Aachen. Deci sunt doua exemple. Ma rog, nu era vorba de card Libra (nici nu stiu ce inseamna aia) sau ING ci card BT,
Card de credit recomand oricui sa faca. Iti trebuie atunci cand rezervi un concediu, cand rezervi o masina inchiriata etc. insa nu e ceva necesar si nici nu as recomanda cuiva sa faca in Germania decat dupa ce e stabilit bine aici.
Ma refeream ca nu ai probleme nicaieri daca ai card de credit din Romania.

 dimripper, on 25 august 2019 - 15:07, said:

Cu toate astea, cand am ajuns aici, m-a luat groaza de cat de rau stateam cu Verständnis-ul (intelegerea). Faptul ca eram zona de influenta a accentului bavarez n-a fost nici asta deloc de ajutor. Nemtii se mirau ca vorbesc, dar nu inteleg asa bine. NUMAI cu exercitiu si cat mai mult CONTACT cu vorbitorii nativi s-a echilibrat situatia si am capatat incredere.

Exact asa am patit si eu, ajuns in Schwabenland (Baden Württemberg), limba literara, scrisa, era ok, insa cand comunicam cu oamenii parca vorbeam cu totul alta limba.
Eram odata intr-un tren la sud de München si in jurul meu erau alte 7 pers de varsta a treia. Nici nu mi-am dat seama ca vorbesc germana decat cand au inceput sa citeasca ceva anunt de pe afisajul din tren, dialectul Bayerisch e ceva de speriat :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate