Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Emigrare in Germania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
hubweb

hubweb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2019
Dupa rezultatele alegerilor  europarlamentare, mi-am dat seama ca Germania ar fi o destinatie mult mai atractiva pentru emigrat...decat Franta, Italia, Olanda, Regatul Unit sau Spania.

E si cea mai dezvoltata tara, cu cea mai tare infrastructura  si cu multe oferte de munca, si cu cel mai inalt nivel de securitate si cu cel mai ridicat nivel de trai si tara care combate cel mai bine poluarea.
Si cred ca au si femei mai dragute.  

Deci, care ar fi pasii?  In afara sa incep sa invat limba germana.  Banuiesc ca  o pot invata usor de pe internet pe cont propriu fara profesor.  

Pentru cei plecati in Germania, a meritat sa renuntati la tot ce aveati in Romania pentru Germania?
A meritat sa iesiti din zona de confort?
Ce sfaturi ati putea oferi?
Cam ce trebuie sa fac ca sa nu intru in belele acolo?
Ca am inteles ca au legi foarte dure si amenzi mari.

Intentionez sa emigrez cam in 5  ani pana invat germana si ma specializez pe IT.

Edited by hubweb, 27 May 2019 - 19:34.


#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
1. a invata limba germana pe net de unul singur e foarte greu aproape imposibil. mai ales ca au  multe dialecte vorbite in mod curent.
2. legea e lege. nu prea exista tocmeala.
3. lumea e educata direct prin quantumul amenziilor.
4. 8 ani de rezidenta continua pentru a obtine cetatenia germana
5. din punctul meu de vedere merita. e greu dar nu imposibil.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Limba o înveţi cel mai bine vorbind cu nativii, nu trăncănind cu robotul.

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
daca neamtoaicele sunt mai frumoase ca ale noastre...

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 hubweb, on 27 mai 2019 - 19:35, said:

1.Pentru cei plecati in Germania, a meritat sa renuntati la tot ce aveati in Romania pentru Germania?
2.A meritat sa iesiti din zona de confort?
3.Ce sfaturi ati putea oferi?
4.Cam ce trebuie sa fac ca sa nu intru in belele acolo?
5.Ca am inteles ca au legi foarte dure si amenzi mari.

6.Intentionez sa emigrez cam in 5  ani pana invat germana si ma specializez pe IT.
1.Absolut.
2.Definește zona de confort.
3.Pleacă cat mai poți.
4.Să-ți vezi de treaba ta, atât.
5.Minciuni.

Nu merge așa, ați pierdut deja la europarlamentare, ce rost mai au minciunile aste proaste?
Așa sperați să aduceți lumea alături de voi?

3 luni stați în carantină, primul care iese curat, ăla e om.
Cred că acea carantină va dura până la sfârșitul lumii.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 zile_san, on 27 mai 2019 - 19:45, said:

daca neamtoaicele sunt mai frumoase ca ale noastre...
Tu de mașini vorbești, nu ? Posted Image

Edited by waterman, 27 May 2019 - 19:46.


#7
hubweb

hubweb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2019
O sa incerc pe parcurs sa calatoresc in cate un oras, intai Berlin, apoi Frankfurt, Munich, Hamburg....sa vad cum e.

#8
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Nemţii au fete frumoase, dar bărbaţi chipeşi sunt mai mulţi
decât femei frumoase.
Părerea mea.

Despre frumuseţea nemtoaicelor am găsit un articol http://www.augsburge...-id6854331.html

#9
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.10.2016
Bun, hai sa iti spun cum a fost la mine
Sunt de un an in Gemania
1. Am invatat timp de un an limba germana la un centru de limbi straine in Bucuresti (nu s-a prins aproape nimic). E posibil sa fi fost la mine problema (sunt mai tolomac asa, din fire - nu pot retine nimic)
2. Am venit in Germania primavara trecuta, am invatat timp de 3-4 luni intens germana - 1000 parai lunar (fara chirie si mancare) - Luat examenul B2
3. Am mai frecat menta vreo 2 luni in pauza, apoi am inceput sa aplic la job-uri (surpriza: nu stiam deloc termenii folositi in domeniul meu - IT)
4. Am mai stat o luna cu burta pe carte si am invatat tot ce tine de domeniul meu (cat de cat - nu perfect)
5. Am inceput sa aplic din nou la joburi (a durat o luna sa imi gasesc)
6. De 4 luni muncesc intr-o firma din Germania

Nu era rau nici in Romania, castigam ok si acolo din programare, dar am zis ca nu am nimic de pierdut.

!!! Ce m-a surprins: nu am fost intrebat decat in 20% din interviuri daca stiu limba engleza. La actualul job nu folosesc limba engleza deloc. Totul in limba lor materna, se uita colegii nasol la mine cand vad ca eu am tastatura computerului configutrata in limba Engleza. Dar....sa fie sanatosi.
Le iau banii si apoi plec

#10
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Nu e problema ca esti tolomac, e limba germanica ca si engleza, se lipeste mai greu de noi care am fost crescuti intr-o limba romanica, cu accent slavon. De asta e mai usor pentru noi sa invatam, spaniola, italiana, franceza decat engleza si germana.

#11
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 drive-x, on 27 mai 2019 - 20:04, said:

2. Am venit in Germania primavara trecuta, am invatat timp de 3-4 luni intens germana - 1000 parai lunar (fara chirie si mancare) - Luat examenul B2
3. Am mai frecat menta vreo 2 luni in pauza, apoi am inceput sa aplic la job-uri (surpriza: nu stiam deloc termenii folositi in domeniul meu - IT)

Aber das ist komisch.

 drive-x, on 27 mai 2019 - 20:04, said:

se uita colegii nasol la mine cand vad ca eu am tastatura computerului configutrata in limba Engleza. Dar....sa fie sanatosi.

În Linux este posibilitatea  numită Compose Key.
Poţi introduce orice literă specială din germană sau franceză sau română.

#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010

 hubweb, on 27 mai 2019 - 19:35, said:


Si cred ca au si femei mai dragute.  



Au, turcoaicele!

#13
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

 hubweb, on 27 mai 2019 - 19:35, said:

Pentru cei plecati in Germania, a meritat sa renuntati la tot ce aveati in Romania pentru Germania?
A meritat sa iesiti din zona de confort?
Ce sfaturi ati putea oferi?
Cam ce trebuie sa fac ca sa nu intru in belele acolo?
Ca am inteles ca au legi foarte dure si amenzi mari.
1. Nu tocmai.
2. Nu.
3. -
4. Să respecți legea, să te comporți civilizat. E foarte simplu.
5. Nu e tocmai așa. Dacă îți vezi de treaba ta, nu pățești nimic.

 hubweb, on 27 mai 2019 - 19:35, said:

Deci, care ar fi pasii?  In afara sa incep sa invat limba germana.  Banuiesc ca  o pot invata usor de pe internet pe cont propriu fara profesor.  

Intentionez sa emigrez cam in 5  ani pana invat germana si ma specializez pe IT.
Nu bănui că o poți învăța „ușor, de pe Internet”. Deja mergi pe idei greșite. Germana e foarte greu de învățat chiar și când stai printre ei. Nu te gândi că e ca engleza, pentru că nu e.
Și e cam devreme să-ți propui să emigrezi. În 5 ani se pot schimba incredibil de multe lucruri. Plus că în IT se poate lucra (deja) bine și în România, dacă ești bun.

Nu te pripi cu emigrarea, e posibil să regreți mai târziu. ;)

#14
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Pot să răspund  doar la pct. 5: singura dată când am avut o interacţiune "hard" cu poliţia pe autostrăzile europene a fost în Germania. Mi s-a proptit în faţă un echipaj de poliţie cu "bitte folgen" pe turelă, care la primul refugiu a tras pe dreapta. Eu, am continuat înainte. Ei, după mine.
Finalmente, în parcare, vorbim în engleză. Se vede clar că nu le convine, dar îşi dau seama că nu aveam cum să am habar ce înseamnă "bitte folgen". Le promit că am băgat la cap şi ştiu ce am de făcut data viitoare, ei îmi zâmbesc şi îmi dau actele înapoi.Nema amendă.

Îmi permit să cred că la nemţi dacă încerci să fii corect, nu ai probleme. Dacă vrei să fii şmecher sau să te strecori, ţi-o furi.

Edited by Yoda, 27 May 2019 - 21:47.


#15
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

 hubweb, on 27 mai 2019 - 19:35, said:

  In afara sa incep sa invat limba germana.  Banuiesc ca  o pot invata usor de pe internet pe cont propriu fara profesor.
Posted Image

#16
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018

 drive-x, on 27 mai 2019 - 20:04, said:

!!! Ce m-a surprins: nu am fost intrebat decat in 20% din interviuri daca stiu limba engleza. La actualul job nu folosesc limba engleza deloc. Totul in limba lor materna, se uita colegii nasol la mine cand vad ca eu am tastatura computerului configutrata in limba Engleza. Dar....sa fie sanatosi.
Le iau banii si apoi plec
Germanii sunt recunoscuti mondial ca extremisti nationalisti care nu stiu decat germana.
Desi engleza e verisoara cu germana, pe germani nu prea ii duc capul sa o invete... cand esti tara ce are colonii care sa munceasca pentru tine sa o duci tu bine, nu prea te intereseaza sa inveti ceva, ca n-ai nevoie.

#17
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 hubweb, on 27 mai 2019 - 19:35, said:

A meritat sa iesiti din zona de confort?
asta-i buna! pai tu crezi ca aia de-au plecat au facut-o ca nu mai puteau de atata confort?

#18
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 VIGame, on 27 mai 2019 - 22:25, said:

Germanii sunt recunoscuti mondial ca extremisti nationalisti care nu stiu decat germana.
Desi engleza e verisoara cu germana, pe germani nu prea ii duc capul sa o invete... cand esti tara ce are colonii care sa munceasca pentru tine sa o duci tu bine, nu prea te intereseaza sa inveti ceva, ca n-ai nevoie.

Majoritatea din cei care au studii superioare știu engleză dar nu vor să o vorbească, e de înțeles că și-au luat-o de la englezi și de la americani acum vreo 70 de ani și nu au uitat Posted Image

 mihaicozac, on 27 mai 2019 - 19:44, said:

Limba o înveţi cel mai bine vorbind cu nativii, nu trăncănind cu robotul.

Sau te combini cu o nemțoaică și te învață ea cu limba Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate