Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Activitate seismica ...ciudata in Vrancea

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru cei care urmaresc site-ul SNAS , activitatea seismica din Vrancea este cel putin ingrijoratoare . Care stati prin Bucuresti , tineti o lanterna si o sticla cu apa in apropiere . In ultimele zile au existat seisme grupate cu intensitate crescuta . Nu pare sa fie o eliberare de energie , pare mai mult o rupere in cascada . Cred ca ISU ar trebui sa lanseze macar o atentionare usoara .

Edited by JurasikMan, 26 May 2019 - 21:16.


#2
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Da , și mie mi se pare o activitate seismică mult prea intensă , chiar dacă e de intensitate mică .
Cumva sper că se eliberează multa energie seismică in alte zone ale planetei ( spre exemplu cea recentă recentă fiind cea dn Peru , de  8 grade )  ...

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostJurasikMan, on 26 mai 2019 - 21:14, said:

Nu pare sa fie o eliberare de energie , pare mai mult o rupere in cascada . Cred ca ISU ar trebui sa lanseze macar o atentionare usoara .
Iar alarmism inutil... keep calm, Vrancea are activitate ciclica normala.

Edited by andreic, 26 May 2019 - 21:28.


#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Cu Vrancea nu poti sti, poate fi peste o ora, maine sau in 2077. E o zona seismica foarte atipica si cu siguranta ca ne va pali (daca o va face in timpul vietii noastre) fix cand nimeni nu se va gandi.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Au fost doua zile ...24 si 26 ( care inca nu s-a terminat ) cu tipare identice . Multe si cu intensitate progresiva . Vrancea nu este asa de obicei . Nu inseamna ca la noapte o sa fie cutremur , dar si pe site-uri internationale de profil pare sa se fi modificat probabilitatea aparitiei unui cutremur mai serios . Oricum suntem " pe datorie " , in sensul ca intervalul normal a fost depasit destu lde mult .

Edited by JurasikMan, 26 May 2019 - 21:31.


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Cata vreme nu da ceva peste 5 grade, eu nu simt nimic si cred ca Vrancea e linistita.

Slatina, la casa construita in 2000, locul de munca la parterul unui bloc de 4 etaje din 1985.

#7
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
La cat de dezbinati sunt romanii acum, multumita politicienilor, numai un cataclism de proportii i-ar mai face sa se uneasca/solidarizeze.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Dar nu inseamna ca trebuie sa ne dorim asa ceva.

Economia e subreda, nu are nevoie de cutremure catastrofale.

#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View PostJurasikMan, on 26 mai 2019 - 21:14, said:

In ultimele zile au existat seisme grupate cu intensitate crescuta .

In cazul seismelor, multe, dese si mici, sunt un semn bun.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ceva off-topic, dar in legatura cu subiectul: in '90, cutremurul a fost la cateva zile dupa ce romanii l-au votat pe Iliescu, pana si natura a avertizat votantii ce greseala enorma au facut.

#11
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008

View PostJurasikMan, on 26 mai 2019 - 21:28, said:

Au fost doua zile ...24 si 26 ( care inca nu s-a terminat ) cu tipare identice . Multe si cu intensitate progresiva . Vrancea nu este asa de obicei . Nu inseamna ca la noapte o sa fie cutremur , dar si pe site-uri internationale de profil pare sa se fi modificat probabilitatea aparitiei unui cutremur mai serios . Oricum suntem " pe datorie " , in sensul ca intervalul normal a fost depasit destu lde mult .

Tu lucrezi la INFP [1], sau despre ce vorbim aici ? Cat timp nu se poate prezice un cutremur, ce sens are sa te uiti la tipare ?

[1] http://www.infp.ro/

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Dar au fost 2 si mai micute, mai bine decat unul si puternic precum in 1977, in 1977 imi pare rau de Toma Caragiu si alti artisti decedati, dar comunismul si-o merita. Posted Image

Mai usor totusi cu politica, nu suntem pe aria dedicata.

In 1990 eram incuiat in prispa casei batranesti de la Spineni, ca sa nu ma prinda bunica facand prostii, nu intelegeam de ce bunica voia sa intre sa ma scoata, mie mi se parea fun seismul. Posted Image

View Postgreywolfact, on 26 mai 2019 - 21:38, said:


Tu lucrezi la INFP [1], sau despre ce vorbim aici ? Cat timp nu se poate prezice un cutremur, ce sens are sa te uiti la tipare ?

[1] http://www.infp.ro/
Nu putem prezice perfect nici vremea, daramite seismele.

#13
cmcprogrammer

cmcprogrammer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.05.2019

View PostJurasikMan, on 26 mai 2019 - 21:14, said:

  Care stati prin Bucuresti , tineti o lanterna si o sticla cu apa in apropiere . In ultimele zile au existat seisme grupate cu intensitate crescuta .  
Daca iti cade dulapul/patul/masa   vecinului de deasupra in cap, s-ar putea sa nu prea ai nevoie de ele.  
Depinde doar cat de rezistenta e cladirea in care locuiesti.
In caz ca se darama blocul, e de preferat sa-ti  cada ceva tare   in cap  si sa mori rapid   decat sa ramai sub daramaturi, infipt in ceva teava, sa tot strigi si sa nu te auda nimeni, si sa mori lent si dureros.
Cica nu prea are importanta daca are bulina rosie sau nu, pentru ca la un cutremur de 8 grade s-ar putea sa cada cam toate blocurile comuniste construite, inclusiv alea construite recent din 2010.  Si sa moara cam 1 milion de bucuresteni la cat de praf sunt autoritatile.  Culmea ironiei ar fi sa reziste tocmai cladirile interbelice cu bulina rosie    care au fost  proiectate  de arhitecti vestici.  
La cati vecini tampiti si-au daramat peretii si la cat s-a inundat subsolul, cred ca trebuie sa sper la o  moarte rapida in caz de prabusire.

Edited by cmcprogrammer, 26 May 2019 - 21:45.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNeaceasca85, on 26 mai 2019 - 21:40, said:

In 1990 eram incuiat in prispa casei batranesti de la Spineni, ca sa nu ma prinda bunica facand prostii, nu intelegeam de ce bunica voia sa intre sa ma scoata, mie mi se parea fun seismul. Posted Image


Nu putem prezice perfect nici vremea, daramite seismele.
In Constanta s-a simtit bine de tot.
L.E.: in sudul judetului, in oras nu stiu cum a fost.

Edited by MembruAnonim93, 26 May 2019 - 21:43.


#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

View PostMembruAnonim93, on 26 mai 2019 - 21:42, said:

In Constanta s-a simtit bine de tot.
L.E.: in sudul judetului, in oras nu stiu cum a fost.
27 octombrie 2004 l-am simtit cel mai zdravan din toata viata, lectie despre ce inseamna cutremur, din 1990 pana in 2004 nu am resimtit niciun seism. Dar in 2004 eram student la Bucuresti la etajul 6. Ziceam hooo Vrancea, ai rabdare pana in 2008 sa termin facultatea. Si a avut. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FZYGGEL59pE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
cmcprogrammer

cmcprogrammer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.05.2019
Se pot intampla doua cutremure de 8 grade in doua tari diferite simultan?


Deja ma simt panicat.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@neaceasca, Imi aduc aminte de asta, a fost noaptea pe la 2-3 parca.
Patul se misca cu o putere de parca il ridica ceva si lovea de perete.

Edited by MembruAnonim93, 26 May 2019 - 21:49.


#18
cmcprogrammer

cmcprogrammer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.05.2019

View PostMembruAnonim93, on 26 mai 2019 - 21:48, said:

Imi aduc aminte si de asta, a fost noaptea pe la 2-3 parca.
Patul se misca cu o putere de parca il ridica ceva si lovea de perete.
E ala din 2004? Cand a fost de 6 grade?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate