Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Conexiune date statie meteo remote

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, tu citesti din doua-n doua randuri? Pai nu ai scris ca-n varf de deal ai semnal la orange? Pai acolo pui repetorul. De ce amplificator vorbesti acum? Ai facut tot topicul varza.

#20
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Pai daca nu imi explici, de unde sa stiu?
Deci pun amplificatorul pe varful dealului, unde e ceva semnal, iar in felul asta voi avea semnal si pe fund, la vreo 700 de metri in linie dreapta?
Am zis amplificator pentru ca atunci cand am cautat pe google dupa "gsm repeater" asta mi-a dat, amplificator. Fii mai intelegator, am spus ca nu sunt o persoana tehnica si caut niste solutii pe care daca nu le pot aplica eu, macar sa existe, ca ajutor in teren gasesc eu de la cineva.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In primul rand tu nu sti exact ceea ce vrei sa faci.

Ai zis ca vrei sa transmiti in timp real niste date pe care le achizitionezi cu niste senzori (statie meteo). Bun, acum: statia meteo cum o conectezi la internet? Are integrat vreun modem? Are wifi/wthernet?
Ce uptime estimezi? Ai posibilitatea de alimentare cu energie electrica sau trebuie sa cauti surse alternative (acumulatori, panouri solare, etc...)?

Aia cu "amplificatorul" gsm e o idee proasta din start fiindca:
1. trebuie sa pui un echipament activ (alimentat cu energie electrica) in varful dealului si mare mirare sa nu dispara dupa ce pleci
2. este ilegal sa emiti intr-o frecventa a unui operator fara acordul lui! Acum daca prin repetorul ala duci semnal intr-un beci, nu cred ca te va cauta cineva, dar daca repeti undeva outdoor intr-un spatiu deschis sigur vei introduce o gramada de zgomot in uplinkul statiei si va fi o problema destul de mare.

#22
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Stiu exact ce vreau. Asa ceva vreau sa fie produsul final: https://holfuy.com/en/shop

Insa fara semnal, e inutila. De aceea eram interesat de o alta solutie, mai ieftina si mai fiabila. Sau de o modalitate de a avea totusi semnal gsm.
Nu stiam ca e ilegal sa ai un repetor,vad ca sunt de vanzare pe net..

#23
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu am scris "passive gsm repeater", adica doua antene gsm, fara amplificator, nu ca nu ar fi mult mai ok, dar nu ai curent in varful dealului, daca duci, e riscul sa se fure. Cauta pe google, imagini, e mai usor de gasit si vezi si cum arata. Majoritatea sunt pt casa, o antena pe acoperis, alta sub forma de clopot, in interior, dar exact la fel se procedeaza si cu doua antene yagi. Zic sa le ieri in ordine logica. Vezi sus in deal,cine are cel mai bun semnal. Apoi, cauti doua antene yagi pe frecventa operatorului, pe care o receptionezi, ca multi folosesc mai multe frecvente. Eventual, daca nu gasesti un kit gsta facut, apelezi la un electronist sa-ti faca legaturile, adaptarile de impedanta intre cele doua antene si cablu, altfel vei avea mari pierderi. Nu vei avea probleme cu legea, tu nu emiti, doar redirectionezi, mai ales ca receptia se face intr-o groapa inconjurata de dealuri, nu ai pe cine si cum deranja. Abia dupa ce ai rezolvat cu semnalul, e stabil, cat de cat, te poti gandi la arduino si fratii lui. Oricum, fiind vorba de sms, nune grav, nune ca la voce, cand sugite si nu mai intelegi nimic, daca pica semnalul, vei primi alertele cu cateva secunde intarziere, cand revine.

#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postandrei100, on 25 mai 2019 - 12:05, said:

Eu refuz sa cred ca nu se poate, ce naiba. Trebuie sa se poata cumva.
Of, n-ai inteles.
Probabil ca nu se poate cum vrei tu: ieftin, usor de implementat, usor de folosit, cu raza mare de actiune, cu energie solara si cu alte 10 cerinte pe care numai tu le stii.
Normal ca se poate, cam orice se poate in lumea asta.
Dar ori e scump (satelit), ori nu-ti place tie (aia cu legatura radio pina la o statie receptor, apoi prin net), ori nu stiu ce alte bube are.....

View Postandrei100, on 25 mai 2019 - 15:40, said:

semnal si pe fund, la vreo 700 de metri in linie dreapta?
Antena wifi directionala sus in deal si jos in fund (fundul vaii, da ?! Posted Image ) nu ar merge ?
Intreb ca nu prea ma pricep la toate, poate ne raspunde altcineva mai exact.
Poftim, din comentarii: 25 KILOMETRI: https://www.emag.ro/...b/pd/E49RNBBBM/
Bineinteles, fara obstacole.

Edited by buyonevideo, 25 May 2019 - 19:29.


#25
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Comentariul acela de pe eMAG miroase a caca.
Wi-Fi este o conexiune în două direcții, adică unul emite și altul primește, dar și invers.
Poate cu două antene da, dar cu una sigur nu faci treabă. Nu ai cum să „furi” internet de la 25 km folosind o singură antenă. A emite cu putere mare, B recepționează, dar când B emite standard, A nu îl poate recepționa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate