Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Sfat achizitie F3x LCI sau Audi B9

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

Poll: Sfat achizitie F3x LCI sau Audi B9 (21 member(s) have cast votes)

Recomandare - Fiabilitate

  1. Audi B9 (15 votes [71.43%])

    Percentage of vote: 71.43%

  2. BMW F3x LCI (6 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

Vote Guests cannot vote

#1
adrianu69

adrianu69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 19.03.2006
Salutare..
de ceva timp ma bate gândul sa-mi cumpăr o  mașina relativ noua. Bani de dat: intre 17 si 23 k euro si m am oprit la cele doua modele (B9 vs F3x LCI).
Km fac multi.. cam 3500/luna.. 80% autostrada.. cu un stil normal spre economic de condus. de aici se portriveste diesel + ca prețul lor e în scădere.. as dori sa fie automata.
Cel mai mult ma interesează fiabilitatea.

1. ma interesează dacă merita ACC-ul adaptiv? sau e doar un moft..

Masina va fi achiziționata din germania cel mai probabil de la reprezentanta si va avea intre 80-130k in bord:
ce sfaturi îmi dați? la ce sa fiu atent? ce consumabile sa fie schimbate etc.?

2.care mașina o recomandați? (sa răspundă doar cei care au condus ambele mașini)

3. ce bube ale copilăriei au modele de mai sus?

ms anticipat

Edited by adrianu69, 24 May 2019 - 11:18.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
ACC e un moft pana il ai ca dupa aia devine necesitate Posted Image
La bugetul tau m-as reorienta spre o masina noua nu aproape noua .

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 adrianu69, on 24 mai 2019 - 11:17, said:

Salutare..
de ceva timp ma bate gândul sa-mi cumpăr o  mașina relativ noua. Bani de dat: intre 17 si 23 k euro si m am oprit la cele doua modele (B9 vs F3x LCI).
Km fac multi.. cam 3500/luna.. 80% autostrada.. cu un stil normal spre economic de condus. de aici se portriveste diesel + ca prețul lor e în scădere.. as dori sa fie automata.
Cel mai mult ma interesează fiabilitatea.

1. ma interesează dacă merita ACC-ul adaptiv? sau e doar un moft..

Masina va fi achiziționata din germania cel mai probabil de la reprezentanta si va avea intre 80-130k in bord:
ce sfaturi îmi dați? la ce sa fiu atent? ce consumabile sa fie schimbate etc.?

2.care mașina o recomandați? (sa răspundă doar cei care au condus ambele mașini)

3. ce bube ale copilăriei au modele de mai sus?

ms anticipat
noțiunea de fiabilitate nu mai există. există doar garanție extinsă. dar la 23k euro, nu cred că găsești ceva cu garanție extinsă cu atât mai puțin de la dealer oficial.

la 25-26 k o iei pe a unui prieten https://www.olx.ro/o...ie-IDb3Lrf.html

acc adaptiv. dacă mergi foarte mult pe autostradă merită. eu unul nu îl văd ca pe ceva fără de care nu poți conduce. mai degrabă e ok în oras într-un sistem cityjam.

de recomandat? a4 clar. nu pentru că am ci pentru că f3x este o mașină depășită din toate punctele de vedere.

bubele copilăriei? au fost rezolvate pe garanție în primii 30k km.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 bobalex18, on 24 mai 2019 - 11:40, said:



la 25-26 k o iei pe a unui prieten https://www.olx.ro/o...ie-IDb3Lrf.html


Pe langa faptul ca repeta in nestire ca totul e la reprezentanta bla bla bla mai da si cu bata in balta :
Nu are nici un fel de accident - i-am schimbat grila din fata (o am si pe cea originala) pentru ca are 3 picioruse rupte (s-a proptit intr-o masina din fata, sotia...
Pai daca n-are nici un fel de accident cum ma-sa s-o proptit in masina din fata ??
Ciudat ca vrea s-o vanda dupa ce s-o chinuit s-o aduca sa o inmatriculeze ... cred ca e bunul samaritean si o ofera altuia doar asa ca e generos ....m-apuca voma .

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 Baxon, on 24 mai 2019 - 11:47, said:

Pe langa faptul ca repeta in nestire ca totul e la reprezentanta bla bla bla mai da si cu bata in balta :
Nu are nici un fel de accident - i-am schimbat grila din fata (o am si pe cea originala) pentru ca are 3 picioruse rupte (s-a proptit intr-o masina din fata, sotia...
Pai daca n-are nici un fel de accident cum ma-sa s-o proptit in masina din fata ??
Ciudat ca vrea s-o vanda dupa ce s-o chinuit s-o aduca sa o inmatriculeze ... cred ca e bunul samaritean si o ofera altuia doar asa ca e generos ....m-apuca voma .
totuși o vinde după ce o are de 2 ani deja. nu s-a chinuit să o aducă și imediat o vinde.
îl bate soția la cap că vrea x6. e coleg cu noi pe softpedia.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu ma intereseaza povestile si istoria familiei care o detine , Anuntul ala e scris ca un " strigat " de convingere . Cand un anunt are atata poveste e bine sa-l ocolesti din start Posted Image , parerea mea ,
Initiatorul face insa ce doreste pe banii lui .

Edited by Baxon, 24 May 2019 - 11:55.


#7
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Cauta pe forumul Audi în primul rand și vezi ce probleme găsești.  Îți dai seama dacă a fost lovita cu un simplu tester vopsea, nu mai asculta pe toți cârcotașii de aici ca nu-ți mai iei masina ever.

Vorbește cu omul dacă îți place,  mergi cu ea, fii atent la cutia automata cum schimba,  o duci la Audi sa ii facă o verificare și aia e.


#8
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 bobalex18, on 24 mai 2019 - 11:51, said:

totuși o vinde după ce o are de 2 ani deja. nu s-a chinuit să o aducă și imediat o vinde.
îl bate soția la cap că vrea x6. e coleg cu noi pe softpedia.
Parerea mea este ca o sa vanda @cristi masina doar unui cunoscut. De ce? Pentru ca a fost sincer in anunt, prea sincer pentru Romania

#9
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
cutiile automate ZF de pe BMW sut ceva mai bune decat S-tronic de pe audi... aceleasi cutii ZF se numesc tiptronic la audi. in rest cred ca departajarea se va face in functie de alte criterii, nu de cele tehnice

#10
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

 mannes, on 24 mai 2019 - 14:20, said:

cutiile automate ZF de pe BMW sut ceva mai bune decat S-tronic de pe audi... aceleasi cutii ZF se numesc tiptronic la audi. in rest cred ca departajarea se va face in functie de alte criterii, nu de cele tehnice
din putul gandirii e asta?

#11
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 13.11.2012
Din cate stiu si eu, tiptronic se pune pe motorizarile mai mari si este mai fiabila decat multitronic.

#12
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

 Baxon, on 24 mai 2019 - 11:47, said:

Pe langa faptul ca repeta in nestire ca totul e la reprezentanta bla bla bla mai da si cu bata in balta :
Nu are nici un fel de accident - i-am schimbat grila din fata (o am si pe cea originala) pentru ca are 3 picioruse rupte (s-a proptit intr-o masina din fata, sotia...
Pai daca n-are nici un fel de accident cum ma-sa s-o proptit in masina din fata ??
Ciudat ca vrea s-o vanda dupa ce s-o chinuit s-o aduca sa o inmatriculeze ... cred ca e bunul samaritean si o ofera altuia doar asa ca e generos ....m-apuca voma.

 Baxon, on 24 mai 2019 - 11:54, said:

Nu ma intereseaza povestile si istoria familiei care o detine , Anuntul ala e scris ca un " strigat " de convingere . Cand un anunt are atata poveste e bine sa-l ocolesti din start  , parerea mea ,
Cunoastem cat de sensibil esti dar pe zi ce trece te depasesti!

Cand spui accident te referi in general la ceva grav nu la o bara zgariata, probabil asa a gandit si vanzatorul.

Mie mi se pare ok prezentarea si face ca anuntul sa fie diferit de cel al samsarilor care au acaparat piata, un om cu capul pe umeri care isi doreste o astfel de masina va avea mai mult interes pentru ea cand citeste prezentarea.

Sa nu le cumparam pe alea cu poveste, sa le cumparam pe alea la care nu scrie nimic in descriere, alea sunt 100% sigure!

Edited by Mr. Incredible, 24 May 2019 - 14:57.


#13
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
E cam scump oleaca Audi.  F30 e lansat mai demult si e mai invechit putin, dar este mai bun la anumite capitole decat A4 si la 27 de mii gaseste un f30 mai nou si cu optiuni mai multe. Cutia Zf8 de pe BMW este cea mai buna si fiabila la ora actuala ( de cativa ani buni). Sistemul infotainment de la Bmw e mai bun, sasiul mai bun. Interiorul mai clasic- invechit depinde cum preferi, ceasurile de bord la fel. Spatiul mai mic in spate. Design discutabil, personal imi place mai mult designul Bmw-urilor.
Cel mai bine este sa mergi si cu un A4 si cu un f30 ca sa vezi care iti place mai mult.


#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Lasa nu va agitati de pomana ca masina aia va sta mult si bine la vanzare la banii aia ! Va-ti unit degeaba ca initiatorul nu o va lua ;
" o va vinde la un cunoscut "  yeah right ...poate unui fraier ca nu vad pe niciunul dintre astia care o laudati sa sariti la cumparat Posted Image , chiar asa , daca e asa de " buna " afacerea de ce nu o ia unul dintre voi ?!
P.S. Nu faci o afirmatie categorica " fara nici un fel de accident " ca mai apoi sa recunosti ca o troznit-o de curu la alta masina .

Edited by Baxon, 24 May 2019 - 15:46.


#15
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

 Baxon, on 24 mai 2019 - 11:54, said:

Nu ma intereseaza povestile si istoria familiei care o detine , Anuntul ala e scris ca un " strigat " de convingere . Cand un anunt are atata poveste e bine sa-l ocolesti din start Posted Image , parerea mea ,
Initiatorul face insa ce doreste pe banii lui .

Eu sincer ti-am dat ignore dar am fost curios sa vad ce ineptii scrii, chiar iti dau dreptate de data asta, pare un "strigat de convingere" iar cand cineva este prea "sincer" trebuie evitat, unii poate stiti legile lui murphy,baxon cam ai talent la scris, ai stofa de politician

#16
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005

 adrianu69, on 24 mai 2019 - 11:17, said:

...
Km fac multi.. cam 3500/luna.. 80% autostrada.. cu un stil normal spre economic de condus. ...

1. ma interesează dacă merita ACC-ul adaptiv? sau e doar un moft..

....

Eu nu ma pronunt legat de modelele in discutie - pur si simplu nu le cunosc !
Referitor la ACC - in conditiile expuse de tine: km multi, 80% pe autostrada - merita cu varf si indesat !
Bineinteles, depinde de modul in care este implementat si cum functioneaza.
Am asa ceva pe Xv si l-am testat de cateva ori pe autostrada (ultima data ieri, la un drum Sibiu - Timisoara si retur). Este o facilitate exceptionala pentru un condus relaxat !
Setezi viteza de croaziera (similar unui CC obisnuit) si dupa aia nu mai ai decat grija volanullui.
Daca drumul este liber, masina va rula cu viteza prestabilta. Daca ajungi din urma o masina si nu vrei / nu poti sa depasesti, masina ta va reduce viteza pentru a pastra distanta de siguranta presetata fata de masina din fata.
Schimbi banda / o schimba cel din fata ta - masina accelereaza pana atinge viteza de croaziera setata.
Iti intra in fata o masina de pe o alta banda, masina ta reduce viteza / sau chiar pune frana pentru a evita coliziunea si a pastra distanta de siguranta.
Ma repet, in conditiile de drum pe care le-ai mentionat ar fi exceptional sa ai asa ceva.

OK, poti trai fara probleme si fara ACC, dar iti va usura mult viata la volan !

#17
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

 the_same, on 24 mai 2019 - 14:30, said:

Din cate stiu si eu, tiptronic se pune pe motorizarile mai mari si este mai fiabila decat multitronic.
multitronic e CVT si a fost groaznica. s- lasat cu multe plangeri pana a fost retrasa de pe piata.
google it

#18
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Dintre cele doua as alege B9-le, este mai nou, mai proaspat, mai frumos in opinia mea. Cu fiabilitatea nu mi-as bate capul, oricum la bugetul tau o iei in garantie, garantie pe care o extinzi. Legat de cutie, ZF-ul este mai bun si mai fiabil decat S-tronicul.

Acc-ul este f misto cand mergi pe o autostrada cu conditia sa nu te grabesti si sa nu fie f aglomerat, altfel este deranjant. In schimb este la fel de misto si in trafic bara la bara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate