Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Ce poate fi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mă întrebi pe mine. Te îndrumă cugino :)

#20
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018

View Postalbnegru55, on 24 mai 2019 - 08:56, said:

Salut, de vreo cateva luni (cam doua), mi-a aparut pe mana  pe o suprafata de doar 1 cm patrat o chestie stranie.
Gen "piele de gaina" care arata ca niste pete rosii, se usuca dupa si ma mananca.

Din pacate inca nu am avut timp sa merg la dermatolog, nu ma deranjeaza asa tare, abia se vede, si nu se extinde.
PS. De la tatuaj nu are cum sa fie , fiindca e facut cu mult inainte ca sa-mi apara.
Ai avut o perioada mai stresanta? Parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog, nu sa pui intrebari pe forum. Daca totusi, ai pus intrebarea, o sa iti spun ca eu cred ca am avut ceva asemanator acum mai multi ani (subliniez ca doar cred, pentru ca nu am cum sa am certitudinea ca asa ar fi) pe vremea cand unul dintre copiii mei era mic si incepuse sa mearga si sa ii dea maselele, iar noaptea ma trezam inca din ora in ora pentru ca trebuia sa il alaptez. De la o singura buba, am ajuns sa am picioarele pline de pete rosii, care apoi se uscau si crapau si imi provocau o mancarime ingrozitoare. Semanau cu un cur de gaina (pardon de expresie).  Am fost la dermatolog si mi-a dat niste pastile pentru alergie si o crema, mi-a spus ca totul a aparut pe sistem nervos si imi trebuie mai multa odihna si ca ceea ce am nu e contagios (asta ma interesa, de fapt, sa nu imbolnavesc copilul). Nu am luat tratamentul, pentru ca asta ar fi insemnat sa renunt la alaptat, insa am baut de 3 ori pe zi ceai de soc si papadie. Dupa o saptamana am constatat ca bubele au incetat sa apara si dupa alte trei au disparut. Nu au ramas semne. Au reaparut dupa cativa ani, tot dupa o perioada mai aiurea, de data asta pe umeri si gat. Am scapat de ele tot cu ceaiurile amintite.
Eu nu te sfatuiesc sa faci ca mine, ci te sfatuiesc sa mergi neaparat la doctor, dar cred ca nu ai ce pierde daca incerci si cu ceai, plantele respective nu sunt toxice si nu au efecte secundare neplacute.
Sanatate multa iti doresc!

#21
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

View PostLove_on_the_brain, on 24 mai 2019 - 14:44, said:

Ai avut o perioada mai stresanta? Parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog, nu sa pui intrebari pe forum. Daca totusi, ai pus intrebarea, o sa iti spun ca eu cred ca am avut ceva asemanator acum mai multi ani (subliniez ca doar cred, pentru ca nu am cum sa am certitudinea ca asa ar fi) pe vremea cand unul dintre copiii mei era mic si incepuse sa mearga si sa ii dea maselele, iar noaptea ma trezam inca din ora in ora pentru ca trebuia sa il alaptez. De la o singura buba, am ajuns sa am picioarele pline de pete rosii, care apoi se uscau si crapau si imi provocau o mancarime ingrozitoare. Semanau cu un cur de gaina (pardon de expresie).  Am fost la dermatolog si mi-a dat niste pastile pentru alergie si o crema, mi-a spus ca totul a aparut pe sistem nervos si imi trebuie mai multa odihna si ca ceea ce am nu e contagios (asta ma interesa, de fapt, sa nu imbolnavesc copilul). Nu am luat tratamentul, pentru ca asta ar fi insemnat sa renunt la alaptat, insa am baut de 3 ori pe zi ceai de soc si papadie. Dupa o saptamana am constatat ca bubele au incetat sa apara si dupa alte trei au disparut. Nu au ramas semne. Au reaparut dupa cativa ani, tot dupa o perioada mai aiurea, de data asta pe umeri si gat. Am scapat de ele tot cu ceaiurile amintite.
Eu nu te sfatuiesc sa faci ca mine, ci te sfatuiesc sa mergi neaparat la doctor, dar cred ca nu ai ce pierde daca incerci si cu ceai, plantele respective nu sunt toxice si nu au efecte secundare neplacute.
Sanatate multa iti doresc!
Ms de sfat. Stres am tot timpul pe cap. Vorba aia "work hard, play hard"

#22
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010

View Postwaterman, on 24 mai 2019 - 10:10, said:


Și zici că e mai sigur să-i facem noi o rețetă aici ?

Te duci la unul bun și gata.
Da, exact, asta am zis ca e mai bine, sa faceti reteta aici pe forum...
Ai inteles perfect.
Care e ala bun? Ajuti cu referinte daca vrei sa ajuti, ca asa stie oricine ca la o astfel de problema trebuie apelat la un dermatolog.

View Postbuyonevideo, on 24 mai 2019 - 10:10, said:

Da, sigur.
Cum am zis mai sus: 1 dermatolog, 1 tratament = OK.
Observatia ta este inutila
Asta se intampla in bula ta in care totul e perfect. In lumea reala oamenii sunt diferiti, medicii au aptitudini si experinta diversificata. Ce se aplica unui pacient cu succes, altuia se poate sa nu-i fie ok, chiar daca afectiunea e asemanatoare. Experient, profesionalismul si cunostintele medicului pot sa faca diferenta corect. Asa ca permite-mi sa nu fiu atat de sigur ca dematologul (oricare ar fi el) "va sti EXACT" care e remediul. Vino cu o recomandare daca vrei sa ajuti, daca stii.

Edited by trandafirdoru, 24 May 2019 - 21:16.


#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postalbnegru55, on 24 mai 2019 - 09:14, said:

Parca mai am ceva de genul in zona mustatii, tot asa pe suprafata mica 1 cm patrat (dar acolo nu apare asa cu "piele de gaina" ci doar ca o matreata.
Mersi pentru sfaturi. In ultima perioada am luat niste suplimente cu zinc, ma gandesc sa nu fie de la alea.  Acu le-am stopat de vreo cateva zile.


Am sa merg sigur la dermatolog cum imi permite timpul.
Asta e 100% dermatita seboreica
Care nu se vindeca
Dar o poti tine sub control
In prima faza incearca sa te speli zilnic cu sapun cu sulf,e posibil ca la inceput cand se usuca pielea sa se faca chiar mai multa coaja,nu trebuie sa te sperii,o lasi acolo sau o indepartezi atat de usor incat sa nu deranjezi pielea pentru ca daca te scarpini sau incerci sa o indepartezi brutal o sa se faca si mai multa(te speli 1- 2 saptamani zilnic sa vezi daca apar rezultate bune,nu renunti dupa cateva zile)
Daca nu merge cu sulfi incerci cu urmatoarea crema care o tine sub control,o perioada,dupa care trebuie sa te dai iar...si tot asa,asta-i crema, https://www.farmec.r...scuame-573.html
Si varianta trei daca cele de mai sus nu dau rezultate e crema nidoflor,te dai 7 zile si o perioada ai odihna,dupa care cand revine te dai iara si tot asa...

Nu ai si in cap coji sau in sprancene?

Edited by I2O, 24 May 2019 - 21:28.


#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Posttrandafirdoru, on 24 mai 2019 - 21:04, said:

Da, exact, asta am zis ca e mai bine, sa faceti reteta aici pe forum...
Ai inteles perfect.


Apăi atuncea matale dă-te cu Fotoghin. Dacă medicul nu-i bun.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ld4rNZth4Zc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 25 May 2019 - 18:02.


#25
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Diagnosticul sotiei a fost ptiriazis (de la stres si alte bacterii/ciuperci... nu mai stiu si mi-e lene sa ma interesez aucm).

#26
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010
@waterman - succes cu fotoghinul daca nu stii sa citesti!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate