Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Probleme cu Win 95

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
jahree ce ar fi sa nu mai citesti ce scriu ! Lasa-i pe ceilalti care vor sa ajute, ca am cautat si eu, am gasit, am incercat si vin acum cu rezultate !
Nu stau degeaba ! Si mai caut si acuma mai departe...

Nu intra aici daca nu iti convine, nu vi sa comentezi aiurea ! Nu vb in numele altora tu. Am spus ce doresc sa fac, am pus si print-uri, nu am vb din imaginatie, deci abtine-te.

Deci baieti am dat jos urmatorul driver de placa video: w98_rxl_4_11_2620.exe
Am instalat, cica s-a instalat apoi da mesajul...

Edited by MinettoMatoi, 26 May 2019 - 23:18.


#38
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Posibil driverul pentru monitor nu e în regulă sau setările, ai setat o rezoluție mai mare decât suportă monitorul.
La mine merge pagina aia linkul e bun dar nu mai are importanța de vreme ce ai găsit driverul CMI

Edited by eugeniusro, 26 May 2019 - 22:57.


#39
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
Windows 98 Display Driver for ATI Rage XL. incearca versiunea de aici. valabil 7 zile (link we transfer)

@jahree
nu intotdeauna masina virtuala se "misca" la fel ca un computer dedicat. in plus, trebuie un computer relativ puternic si multa memorie pentru asta.
de altfel, ramine problema driverelor, care pentru sisteme moderne sint inexistente in versiunile w9x...

Edited by tEo, 26 May 2019 - 23:47.


#40
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
orice masina virtuala consuma resurse. care resurse, calculatorul gazda le poate pune la dispozitie, sau nu.
hai sa incheiem aici. vad ca esti pus pe harta, si nu merita.



un alt link pentru rage xl, aici. poate merge, poate nu, eu nu am cum sa-l testez.

LE

ups... acum vad ca driverul _2620 (cel trimis de mine pe wetransfer) nu iti functioneaza. incearca cel de mai sus...

Edited by tEo, 27 May 2019 - 00:08.


#41
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Mersi eTo, il gasisem si pe al doilea si deja am vrut sa-l instalez pe cel vechi calc, si tocmai am intrat pe calcul asta bun sa caut directx 7, cere asta ca sa poata fi instalat, deci ala cu 2647 la sfarsit, caut directx 7...revin cu noutati (sunt transpirat tot de nervi).
Sa vad daca gasesc...daca merge instalat driver-ul.

Asa este, masina virtuala se mica mai naspa in functie de calc, de aia am zis ca poate pe noul calc cu 16 cores o merge bine, eu testasem pe dual core la 2800 Mhz si merea prost.

Edited by MinettoMatoi, 27 May 2019 - 00:21.


#42
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
http://www.oldversio...indows/directx/

#43
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Mersi la toti, am rezolvat, am instalat si merge totul pe Win 98 SE, sunet, placa video.

Daca o mai fi ceva o sa mai intreb desi nu cred.
Cred ca o sa deschid un alt topic cand va fi cazul cu emulator de Win, ca pana la urma as vrea sa bag emulator pe calcul curent.

#44
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
e posibil ca pe emulator/masina virtuala sa nu ai accelerare video. adica sigur nu vei folosi placa video din calculatorul "host", ci un adaptor software, cu performante MULT mai slabe

#45
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Pai stiu ca jocurile din 99 NU sunt 3 D, deci de ce ar afecta ca nu are accelerare 3D emulatorul ?
De ce era supersacadat jocul Monkey 3 care nu e 3D ?!

Sa fi fost dual core ala la 2,8 Ghz cu 3 GB RAM prea slab ptr emulare win98 ?!

Edited by MinettoMatoi, 27 May 2019 - 14:20.


#46
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
MinettoMatoi, ce faci cu Threadripper de pui asemenea întrebări? nu văd utilizatori de Mustang V8 întrebând dacă să pună benzină sau motorină.
în mașina virtuală, pentru orice tip de accelerare grafică (2D/3D) se instalează driverele mașinii virtuale, daca SO-ul e suportat. în VirtualBox se montează "Guest Additions CD image" și se instalează pachetul oferit.

#47
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Fac grafica 3 D in 3D Stuio Max.
Am pus intrebare ca nu stiu de ce se misca infect pe dual core ala, uni zic ca era prea slab ptr asta si ca un sistem mai tare ar face sa mearga mai repede.
Mai citeam ca emulatoarele nu suporta accelerare 3D, nu ca poti sa ai instaland ceva.
Ce sa zic..fiecare cum crede.
Dar daca tu zici, este, nu te contrazic,  mersi oricum de informatie, nu am lucrat niciodata cu emulatoare ca nu era cazul.
Cand voi folosi, voi deschide topic separat in caz ca e nevoie.
Aia cu Mustangul (stiu ca era doar un exemplu) nu intreaba ca stiu ce sa puna acolo.

Ar fi bine daca orice joc vechi va merge bine pe Win 98 emulat.

Plus ca am precizat, jocul care mergea superscadat nu era 3D, deci nu avea nevoie de accelerare, Monkey Island 3.

Edited by MinettoMatoi, 27 May 2019 - 19:04.


#48
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pana una alta, astia fac diverse jocuri sa mearga nativ si pe Windows-uri actuale

https://www.gog.com/

#49
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Am cont acolo dar nu am gasit Star Trek Borg si multe nu le au din ce am eu originale. Altfel nu  mai puneam problema, am luat si de acolo ce am gasit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate