Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce trebuie sa aiba o alarma ca sa ,,tipe" cand cineva zgarie masina

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Maria2018

Maria2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.08.2018
Ce ar trebui sa urmaresc sa aiba o alarma auto ca intr-o situatie gen ,,cineva imi zgarie masina in parcare", alarma sa sune.Cer prea mult?Exista asa ceva? E nevoie sa fie reglat senzorul de soc?e nevoie in plus de senzor de perimetru?Pana apuc maine sa sun din nou la Falcon,ca azi nu m-am gandit sa intreb asa, poate imi spuneti experienta voastra. Am o alarma Viper 3305 cu pager. Am impresia ca am cam pus-o degeaba. Fix la ce mi-ar fi mai de folos, nu imi e. Vreau sa fiu anuntata pe pager cand apar astfel de incidente. O am sub fereastra, pot face repede poze. Daca trag de portiera,alarma nu tipa,daca o misc pe loc, tot nu tipa. Pe bune, de ce e considerata o alarma buna? Au incercat sa imi explice cei de la suport tehnic Viper ca reactioneaza numai la lovituri puternice. Voi chiar sunteti multumiti de ele?Cei de la Toyota mi-au recomandat-o in locul alarmei din fabrica, pentru ca aceea nu avea senzor de soc. Si daca are si mama senzorului de soc, la ce ajuta???Ca nu tipa cand ar trebui.

Edited by Maria2018, 23 May 2019 - 21:55.


#2
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Trebuie sa fie o alarma cu personalitate.

On topic: nu exista, poti lua una cu perimetru dar o sa te dispere alertele.

#3
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019

 Maria2018, on 23 mai 2019 - 21:53, said:

Ce ar trebui sa urmaresc sa aiba o alarma auto ca intr-o situatie gen ,,cineva imi zgarie masina in parcare", alarma sa sune.
Piele, cauta o alarma cu piele.

#4
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Sensibilitatea senzorului de șoc se poate regla la unele. Poate ajută. Apoi modul de perimetru îți mai trebuie. Însă dacă cineva vrea să îți facă rău așa, alarma nu ajută prea mult. Nu poți sta permanent. Dacă ți-e sub geam, mai poți monta o cameră bună care să filmeze permanent.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ti-ar trebui un senzor de vibratii. Problema e ca daca ai masina parcata in zona traficata o sa ai multe alarme false. Te-as sfatui sa cumperi o videocamera si un powerbank.

#6
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009
Alarma de la mașina mea începe să țipe când trece vreun dobitoc cu motorul de la care a scos toba sau nu știu ce a mai bibilit el ca să facă cât mai mult zgomot  ...
=======
@inițiator; singura soluție este să-ți montezi o cameră, sau două (față-spate), cu senzor de mișcare. Nu țipă, dar vezi cine-ți zgârie mașina ...

Edited by stancosty, 23 May 2019 - 22:15.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
În principiu, senzorul de perimetru se reglează, poate să sune alarma și cînd cineva doar se apropie de mașină.
Problema este traficul, ce trafic ai în zonă.

La un moment dat, o să sune, plictisită nu o să te mai uiți, chiar atunci o zgîrie nonorocitul" :lol: care nu se sperie, că are tupeu.

#8
Maria2018

Maria2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.08.2018
Mda,m-am lamurit ca am dat banii degeaba pe alarma vietii. Mai bine investeam de la inceput intr-o camera fata-spate. Pot fenta cele 300de pagini de la camere auto si imi puteti recomanda topul de camere auto?Ma gandesc ca voi, bărbații, ati citit mai mult pe acolo si sunteti mai in tema. Multumesc!

 crisstonne, on 23 mai 2019 - 22:18, said:

În principiu, senzorul de perimetru se reglează, poate să sune alarma și cĂźnd cineva doar se apropie de mașină.
Problema este traficul, ce trafic ai Ăźn zonă.
Foarte mare trafic, multe zgomote, multi pietoni ametiti, clar senzorul de perimetru ma va innebuni. Ma indrept catre camere auto.

La un moment dat, o să sune, plictisită nu o să te mai uiți, chiar atunci o zgĂźrie nonorocitul" :lol: care nu se sperie, că are tupeu.


#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Maria2018, on 23 mai 2019 - 22:18, said:

Mda,m-am lamurit ca am dat banii degeaba pe alarma vietii. Mai bine investeam de la inceput intr-o camera fata-spate. Pot fenta cele 300de pagini de la camere auto si imi puteti recomanda topul de camere auto?Ma gandesc ca voi, bărbații, ati citit mai mult pe acolo si sunteti mai in tema. Multumesc!
Nu putem. Trebuie sa-ti citesti cele 300 de pagini. Posted Image  Dupa ce vei petrece jumatate de viata studiind problema, vei afla ce escrocherie ridicola e tehnologia din zilele noastre.

Vorbind serios, cea mai buna solutie daca zici ca ai masina sub fereastra, e sa pui o camera chiar la fereastra, asa cum ti s-a mai sugerat.

In orice caz, alarma ta nu e in ordine, ori ii lipseste un senzor, ori nu e setata cum trebuie. Mergi la cei care ti-au montat-o si leaga-te de ei in mod serios.

Edited by Paz, 23 May 2019 - 22:29.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@Maria : se intampla des sa-ti zgarie astia masina cu cheia in parcare ?
    Oare de ce ? Cred ca din invidie !!!

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 cspot, on 23 mai 2019 - 22:31, said:

    Oare de ce ? Cred ca din invidie !!!

Cercopitecii nu au multă minte, popolu" român :)

 Maria2018, on 23 mai 2019 - 22:24, said:

. Multumesc!

Ce alarmă ai ?

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Viata e prea scurta, ca sa iti faci griji pentru zgariatul masinii.

#13
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Depinde de circulatia pietonala /traficul pe langa parcare..daca pui alarma prea ''sensibila''  si tiuie des, ajunge sa capiezi 2-3 scari de bloc/vecini..asa sigur o gasesti zgariata..

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 c6t9, on 23 mai 2019 - 22:03, said:

poți monta o cameră bună care să filmeze permanent.
Si ? Filmeaza un om al strazii, cu gluga.

#15
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Te uiți prea mult la filmele care nu trebuie. Întreabă un prieten polițist despre cum se poate face o cercetare.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
Garaj se numește alarma ta.iar daca iti pui una care suna din nimic si ma trezeste in toiul noptii sa fi sigur ca si eu care n-am absolut nimic cu tine ti-as arunca o cărămidă de la etaj pe FRUMOASA ta alarma

#17
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
si daca cel ce zgarie poarta peruca, masca...

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ar trebui o alarma pe baza de curent bagat in caroserie ...nu stiu daca exista asa ceva....si care la contactul cu metalul unui obiect contondent sa produca un soc in senzor .... sau ceva in genul asta ....ori o alarma pe baza de radar sau ceva care sa detecteze clar apropierea unui obiect contondent de caroserie la micron

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate