Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instrainare autoturism abia cumparat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Dan131

Dan131

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.03.2019
Acum o luna si ceva am cumparat un autoturism, dar care este pe numele tatalui meu
As vrea sa stiu, se poate face iarasi act de instrainare daca inca nu am inmatriculat masina (adica are numerele fostului proprietar) ?
In certificat scrie instrainat catre -tatal meu- , dar am acelasi nume si eu

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Buletinul nu e la fel!

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se poate.

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Majoritatea tranzactiilor se fac asa (multe masini sunt tranzactionate de cateva ori pana ajung la cineva care o ia sa o foloseasca).

#5
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Taica-tu poate sa vanda masina fara sa o inmatriculeze.
Tu nu poti s-o vinzi, nici daca ar fi inmatriculata. (Decat cu imputernicire la notar.)

Certificatul are valoare doar pt. gabor cand te opreste in trafic, sa nu te ia c-ai furat-o, pentru vanzare iti trebuie cartea si fisa masinii, iar acolo scrie CNP-ul.
Ba chiar am impresia ca la vanzari succesive fara inmatriculare, e nevoie si de contractul/contractele anterioare de V-C.
Deci nu conteaza ca ai acelasi nume cu taica-tu, doar CNP-ul conteaza.
Iar daca totusi ai reusi sa faci vanzarea cu "combinatii", iar cineva se sesizeaza, esti bun de parnaie.

Edited by Stecheru, 23 May 2019 - 21:04.


#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008

 Dan131, on 23 mai 2019 - 19:14, said:

Acum o luna si ceva .....
In certificat scrie instrainat catre.....
Nu cumva trebuia inmatriculata in maxim 30 zile?Cine se duce dupa 30 zile cu talonul ala la inmatriculare plateste si o amenda care creste proportional cu timpul in care nu a fost inmatriculata.Si parca s-a dat si o lege ca daca nu e inmatriculata dupa vanzare in nu stiu ce perioada se radiaza automat (dar nu sunt sigur de asta).

#7
Dan131

Dan131

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.03.2019

 george_eu25, on 23 mai 2019 - 21:22, said:

Nu cumva trebuia inmatriculata in maxim 30 zile?Cine se duce dupa 30 zile cu talonul ala la inmatriculare plateste si o amenda care creste proportional cu timpul in care nu a fost inmatriculata.Si parca s-a dat si o lege ca daca nu e inmatriculata dupa vanzare in nu stiu ce perioada se radiaza automat (dar nu sunt sigur de asta).

Legea s-a schimbat anul trecut in mai, acum ai termen 90 zile

 Stecheru, on 23 mai 2019 - 20:55, said:

Taica-tu poate sa vanda masina fara sa o inmatriculeze.
Tu nu poti s-o vinzi, nici daca ar fi inmatriculata. (Decat cu imputernicire la notar.)

Certificatul are valoare doar pt. gabor cand te opreste in trafic, sa nu te ia c-ai furat-o, pentru vanzare iti trebuie cartea si fisa masinii, iar acolo scrie CNP-ul.
Ba chiar am impresia ca la vanzari succesive fara inmatriculare, e nevoie si de contractul/contractele anterioare de V-C.
Deci nu conteaza ca ai acelasi nume cu taica-tu, doar CNP-ul conteaza.
Iar daca totusi ai reusi sa faci vanzarea cu "combinatii", iar cineva se sesizeaza, esti bun de parnaie.

Nu m-am facut inteles, vreau sa o treaca pe numele meu, nu am intentia sa o vand

#8
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Pai atunci se poate fara probleme.
Du-te la dactilografa care ti-a facut actele pt. prima vanzare (sau oricare alta care se ocupa cu asa ceva ca sa aiba formulare, unde evident le arati si contractul anterior) si pune-o sa iti faca un contract intre tine si taica-tu plus o alta fisa a masinii cu datele tale.
Iar cu numele din talon, de obicei se mai completeaza si cu numele urmatorului cumparator. (Acum daca e acelasi nume, nu stiu daca e necesar, dar tot unde iti vei dactilografia actele stiu aia mai bine.)

Edited by Stecheru, 23 May 2019 - 21:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate